Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W łazience na górze będzie ino gwizd, jak ma przez nią przelecieć powietrze ze wszystkich sypialni. Za to jedna garderoba pozostaje niewentylowana. To IMO złe rozwiązanie. Zrobiłby 1x wyciąg garderobie i wyciąg zamiast nawiewu w pralni.

 

Izolacji kanałów nigdy za dużo, jak idą przez pomieszczenia nieogrzewane. Dokleiłbym 5 albo i 10cm, jak jest miejsce.

 

Wyrzutnia w ścianie to słabe rozwiązanie. Wielu potem pyta, co zrobić z wodą wykraplającą się i mgłą osadzającą się na ścianach (a potem zielono albo czarno się tam robi).

I pytanie, czy spełnią wymogi z WT:

 

2. Czerpni powietrza nie należy lokalizować w miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo napływu powietrza

wywiewanego z wyrzutni oraz powietrza z rozpyloną wodą pochodzącą z chłodni kominowej lub innych podobnych urzą-

dzeń.

[...]

 

9. Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem że:

1) powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia;

2) przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez okien

w odległości co najmniej 8 m;

3) okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone w poziomie od wyrzutni co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej

wyrzutni – co najmniej 2 m;

4) czerpnia powietrza, usytuowana w tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie co

wyrzutnia, w odległości co najmniej 1,5 m.

 

Żeby go nie wyciągnęło tylko przez tę łazienkę.... Gwizd... Nie spotkałem się z gwizdem, zgodzę się, że jak wrzuci się reku na full to będzie mocno czuć, ale o to chodzi by łazienka byla dobrze wentylowana. Wrócę do gwizdu (mam wyciąg w łazienkach 2 i kuchni najmocniejsze wyciągi są właśnie w łazienkach cisza... jak puszczałem 400 m3/h na wyciągu) A przepuszczanie przez gardrobę i ubrania "brudnego" powietrza nie jest najlepszym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tylko 2,5cm izolacji? To zdecydowanie za mało.

A stropu nie izolujesz? Puść w izolacji stropu. Swoją drogą mocno sobie skomplikowałeś tematy energooszczędnościowe robiąc taki strop - na górze pokój i taras, na dole nieogrzewany garaż. To radiator, który musisz wszędzie przyzwoicie zaizolować.

 

strop i sciana garaż/dom są ocieplone 10cm styro - pisałem o tym. w garażu będzie jeden grzejnik ale to raczej żeby złamać temperaturę, będzie utrzymywał minimum 5 st.

 

okno w łazience to wąski fix a do pralni jest 2m, ale w rzucie poziomym faktycznie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strop i sciana garaż/dom są ocieplone 10cm styro - pisałem o tym.

 

A, to sorki. Przegapiłem to o stropie. Z każdej strony? Od dołu, od góry i na tarasie, i w pokoju?

 

okno w łazience to wąski fix a do pralni jest 2m, ale w rzucie poziomym faktycznie mniej.

 

Fix to okno. Niezależnie od wymiarów.

 

 

Wrócę do gwizdu (mam wyciąg w łazienkach 2 i kuchni najmocniejsze wyciągi są właśnie w łazienkach cisza... jak puszczałem 400 m3/h na wyciągu) A przepuszczanie przez gardrobę i ubrania "brudnego" powietrza nie jest najlepszym pomysłem.

 

Tu masz 4 pomieszczenia (pomijając garderobę) z których całe powietrze przechodzi przez jedne drzwi do łazienki. Tu będzie wąskie gardło nawet, jak te pomieszczenia będą wentylowane dosyć skromnie. Bez przesady z "dobrą" wentylacją łazienki - jak przelatuje z niej powietrze nawiewane przez dwa pokoje to aż nadto. A co dopiero przez cztery. Może lubisz wiatr w mokrych włosach i po mokrych pod prysznicem plecach, ale to nie jest typowe pojęcie komfortu.

 

A brudne powietrze z sypialni? Bez przesady. Tu nie puszczamy powietrza z kuchni, gdzie coś się smaży czy przypala. A ubraniom lepiej dmuchnąć suchym, trochę chłodniejszym powietrzem (które po ogrzaniu będzie jeszcze suchsze), niż zawilgoconym i cieplejszym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, to sorki. Przegapiłem to o stropie. Z każdej strony? Od dołu, od góry i na tarasie, i w pokoju?

 

Fix to okno. Niezależnie od wymiarów.

 

Myslę, że jakoś bardzo się ten pokój nad garażem nie wychłodzi, 10cm od strony garażu + 5cm pod wylewką to przecież przyzwoite ocieplenie. Na tarasie mam 10 cm eps +5cm xps z zachowaniem ciągłości z ociepleniem zewnętrznym więc tu też mostka nie ma.

 

Miałem na myśli fix jako okno nieotwierane.

 

 

A ubraniom lepiej dmuchnąć suchym, trochę chłodniejszym powietrzem (które po ogrzaniu będzie jeszcze suchsze), niż zawilgoconym i cieplejszym.

 

no dlatego właśnie w pralni i garderobie zaplanowane są nawiewy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, to sorki. Przegapiłem to o stropie. Z każdej strony? Od dołu, od góry i na tarasie, i w pokoju?

 

 

 

Fix to okno. Niezależnie od wymiarów.

 

 

 

 

Tu masz 4 pomieszczenia (pomijając garderobę) z których całe powietrze przechodzi przez jedne drzwi do łazienki. Tu będzie wąskie gardło nawet, jak te pomieszczenia będą wentylowane dosyć skromnie. Bez przesady z "dobrą" wentylacją łazienki - jak przelatuje z niej powietrze nawiewane przez dwa pokoje to aż nadto. A co dopiero przez cztery. Może lubisz wiatr w mokrych włosach i po mokrych pod prysznicem plecach, ale to nie jest typowe pojęcie komfortu.

 

A brudne powietrze z sypialni? Bez przesady. Tu nie puszczamy powietrza z kuchni, gdzie coś się smaży czy przypala. A ubraniom lepiej dmuchnąć suchym, trochę chłodniejszym powietrzem (które po ogrzaniu będzie jeszcze suchsze), niż zawilgoconym i cieplejszym.

 

Mieszkasz w domu z rekuperacją? Rozumiem, że tak i wiesz jakie są te straszne przeciągi. Zapewniam Cię, mam wentylacje kuchnia i łazienki i jest bardzo dobrze. I nie tylko ja tak mam. Nikt nie narzeka a wręcz jest zadowolony, że po kąpieli szybko pozbywa się wilgoci. Co do garderoby to słusznie zauważyłeś że ma być świeże powietrze i o tym piszę że jak coś to nawiew lub nic. A nie wywiew. W sypialniach przez noc produkujemy mnóstwo wilgoci. Bez sprawnej wentylacji jak na zewnątrz jest chłodno okna parują i potrafi się lać po parapetach że aż słychać ciurkiem wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W efekcie tego co tu piszecie skłaniam się ku następującym modyfikacjom:

 

1) podzielić nawiew z większej garderoby na pół kierując połowę strumienia do mniejszej - myślę, że wystarczy na tak małe pomieszczenia.

 

2) zredukować wywiewy w łazience z 4 do 3.

 

Policzmy: jeden kanał ma pole przekroju 30cm2, razy 4 to 120cm2. Przez te kanały przy normalnej pracy wentylacji 150m3/h będzie teoretycznie przepływać strumień 60 (4x15) m3/h z prędkością 1,4m/s. Zakładając normalne 4 otwory w drzwiach o średnicy 4cm każdy i 1cm szpary pod drzwiami mamy łacznie 130cm2 otworów w drzwiach. Czyli powietrze przepływa przez te otwory z prędkością 1,3m/s, i to przy niskich obrotach centrali. Czy to normalne, nie będzie "świszczeć"?

 

W przypadku redukcji z 4 do 3 w łazience, jest sens dać jeden wywiew w centralnej części korytarza|?

 

W garderobach i pralni zostają nawiewy i tego nie zmieniam bo kanały już są wpięte w skrzynkę rozdzielczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W efekcie tego co tu piszecie skłaniam się ku następującym modyfikacjom:

 

1) podzielić nawiew z większej garderoby na pół kierując połowę strumienia do mniejszej - myślę, że wystarczy na tak małe pomieszczenia.

 

2) zredukować wywiewy w łazience z 4 do 3.

 

Policzmy: jeden kanał ma pole przekroju 30cm2, razy 4 to 120cm2. Przez te kanały przy normalnej pracy wentylacji 150m3/h będzie teoretycznie przepływać strumień 60 (4x15) m3/h z prędkością 1,4m/s. Zakładając normalne 4 otwory w drzwiach o średnicy 4cm każdy i 1cm szpary pod drzwiami mamy łacznie 130cm2 otworów w drzwiach. Czyli powietrze przepływa przez te otwory z prędkością 1,3m/s, i to przy niskich obrotach centrali. Czy to normalne, nie będzie "świszczeć"?

 

W przypadku redukcji z 4 do 3 w łazience, jest sens dać jeden wywiew w centralnej części korytarza|?

 

W garderobach i pralni zostają nawiewy i tego nie zmieniam bo kanały już są wpięte w skrzynkę rozdzielczą.

 

U mnie nie świszczy... to musiałby być huragan jednak. U innych ludzi nie świszczy. Może u kogoś znacznie... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkasz w domu z rekuperacją? Rozumiem, że tak i wiesz jakie są te straszne przeciągi. Zapewniam Cię, mam wentylacje kuchnia i łazienki i jest bardzo dobrze.

 

Nie trzeba włożyć ręki do frytownicy żeby wiedzieć, że parzy. Puszczenie powietrza z całej kondygnacji przez jedną łazienkę (cztery pomieszczenia nawiewów) nie jest komfortowe. Niech będzie tam nawet po 20m3/h to mamy 80m3 przez łazienkę + jeszcze garderoba, a to już o ponad 30m3 za dużo w łazience (a w każdym z pokoi i 10m3/h mniej, niż podają normy).

 

no dlatego właśnie w pralni i garderobie zaplanowane są nawiewy.

 

Nieprecyzyjnie napisałem. Wolałbym mieć nawiewy, ale u Ciebie wyciąganie całego powietrza z kondygnacji przez jedną łazienkę to przesada. Dlatego tu dałbym wywiewy w garderobach, które wciągałyby powietrze wpuszczone do sypialni, więc dosyć czyste.

 

Fix to okno. I dotyczą go przepisy o oknach.

 

Jeszcze co do rozplanowania - to zrób sobie tabelkę. Policz opory dla każdej rury i prędkości powietrza. I zestaw to ze sprężem dyspozycyjnym wybranego rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba włożyć ręki do frytownicy żeby wiedzieć, że parzy. Puszczenie powietrza z całej kondygnacji przez jedną łazienkę (cztery pomieszczenia nawiewów) nie jest komfortowe. Niech będzie tam nawet po 20m3/h to mamy 80m3 przez łazienkę + jeszcze garderoba, a to już o ponad 30m3 za dużo w łazience (a w każdym z pokoi i 10m3/h mniej, niż podają normy).

 

 

 

Nieprecyzyjnie napisałem. Wolałbym mieć nawiewy, ale u Ciebie wyciąganie całego powietrza z kondygnacji przez jedną łazienkę to przesada. Dlatego tu dałbym wywiewy w garderobach, które wciągałyby powietrze wpuszczone do sypialni, więc dosyć czyste.

 

Fix to okno. I dotyczą go przepisy o oknach.

 

Jeszcze co do rozplanowania - to zrób sobie tabelkę. Policz opory dla każdej rury i prędkości powietrza. I zestaw to ze sprężem dyspozycyjnym wybranego rekuperatora.

 

Powiem szczerze nie spotkałem się aby ktoś tak twierdził że dyskomfort odczuwa. Chociaż różnie to bywa. Ostatnio byłem u gościa który twierdził, że ma w domu zimno i przesyłał mi zdjecie termometru. Wszedłem do domu i coś mi tutaj nie grało bo po 20 minutach nadal odczuwałem że zimno nie jest. Przywiozłem ze sobą celowo 3 termometry jak się okazało każdy z nich pokazywał co najmniej o 2 stopnie więcej niż ten jego. Gdy mu to pokazałem już nigdy nie było mu zimno...

 

Wniosek, czasem dyskomfort może wynikać nie doświadczając tego bezpośrednio lecz z aspektu psychologicznego :)

 

Ale wracając do wentylacji, to przecież ja jestem za wolnością wartości prywatnej więc niech każdy robi jak chce... jak uważa. Stąd niektórzy montują świetne okna a potem robią w nich dziury żeby nawiewniki wstawić... też wolno. Zatem u siebie zrobisz jak chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest daleko idącą naiwność myślenie, iż wskazanie przepływu jest równoznaczne z rzeczywista wymiana powietrza. A gdzie kwestia możliwości wysiewanych kanału w łazience? Jak drzwi są zamknięte a sypialniach pootwierane to wiesz kaizen co się dzieje? Mieszkasz już? Weź jaki anemometr i zmierz co nieco bo nadal zbytnio teorią operujesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam 2 anemostaty po 3 rury w łazience. Nie wyobrażam sobie abym miał wyciągi w innym miejscu niż łazience u góry. Skoro nie ma innego pomieszczenia brudnego to tak musi być, a przeciągi i świsty to między bajki :) Nie słyszałem aby ktoś w takiej konfiguracji marudził. Gdzie mam sobie zrobić wywiew ? W garderobie jak proponuje Kaizen ? Debilizm - ciuchy, które lądują po praniu w garderobie będą nasiąkać powietrzem, którego chce się z domu pozbyć. Proponuje słuchać tych co już instalacje mają i z niej korzystają albo założyli ich setki, a nie teoretyków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za wypowiedzi w kwestii wentylacji łazienki. Pozostaną 4 wywiewy, jedynie co zmienię to rozdzielę jakoś 1 nawiew na dwie garderoby.

 

Natomiast sprawa izolacji kanałów wywiewu w garażu mnie gnębi, kiepsko będzie wyglądać pasek styropianu doklejony na suficie w miejscu przebiegu kanałów. Nie ma lepszego sposobu na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pozwolę sobie zadać tutaj pytanie, bo widzę ze jest w tym wątku kilka aktywnych mądrych głów :)

 

Chcę/muszę wpiąć centralę z kroćcami 125 do istniejącej w 3/4 instalacji i nie wiem jak najlepiej to rozwiązać. Skrzynki 160 mam cztery, po dwie na piętro. Jesli zrobilbym redukcje zaraz na skrzynce i kanal puscil 125 to pola przekroju sumarycznie by mi sie mniej wiecej zgadzały.

Problem w tym, że z centrali 125 musze rozprowadzic do dwóch skrzynek nawiewnych z taka sama ( zredukowana juz ze 160) srednica.Jak to złożyć "do kupy" najlepiej?

Portki bez redukcji 3x125? Moze jakies inne sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pozwolę sobie zadać tutaj pytanie, bo widzę ze jest w tym wątku kilka aktywnych mądrych głów :)

 

Chcę/muszę wpiąć centralę z kroćcami 125 do istniejącej w 3/4 instalacji i nie wiem jak najlepiej to rozwiązać. Skrzynki 160 mam cztery, po dwie na piętro. Jesli zrobilbym redukcje zaraz na skrzynce i kanal puscil 125 to pola przekroju sumarycznie by mi sie mniej wiecej zgadzały.

Problem w tym, że z centrali 125 musze rozprowadzic do dwóch skrzynek nawiewnych z taka sama ( zredukowana juz ze 160) srednica.Jak to złożyć "do kupy" najlepiej?

Portki bez redukcji 3x125? Moze jakies inne sugestie?

Pytanie jaka centrala. Ile weszło przewodów na instalację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jaka centrala. Ile weszło przewodów na instalację?

 

Centrala zamierzona kinetic. Rury w calosci fi 63 (wew 53),

7 anemostatow nawiewnych (góra 4, dół 3) i 7 wywiewnych (3 góra, 4 dół).

 

Liczba rur do anemostatow nawiewnych/wyjsc na skrzynkach: 13 (góra 8, dół 5) i 13 wywiewnych(7 góra, 6 dół).

 

Przewody musiałbym pomierzyć, ale dom ma 130m2, od skrzynki do najdalszego punktu 7 m, raczej nie poskrecane.

Edytowane przez lotan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...