Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Czeka mnie rozprowadzenie instalacji wentylacyjnej nawiewno wywiewnej w domku jednorodzinnym. Dane dotyczące kubatury pomieszczen i plan kondygnacji wstawie w najblizszym czasie. Mam juz wykonany stelaz pod regipsy. Na poddaszu mam pomiedzy jetkami a profilami CD60 okolo 6-8cm i w tej szczelinie poprowadze przewody. Nie planuje prowadzenia na nieocieplonym strychu bo mam ocieplony strop nad poddsszem - 40cm welny w płytach pomiędzy i nad jętkami. Na parterze sufit bedzie 2 poziomowy - w centralnej części pokoju, salonu i kuchni obniżony o 10cm a przy ścianach 18-19cm od stropu. W łazience i przedpokoju oobnożony tylko w jednym poziomie 19cm. W związku z tym, ze jest niewiele przestrzeni nad zabudową sufitu szukam owalnych lub prostokątnych przewodów wentylacyjnych. Materiał dowolny z tym, że prostokątne kanały pcv wyszłyby najdrożej i do tego do klejenia jeszcze. Prosze o porade gdzie najtaniej kupic przewody owalne lub prostokątne pcv. Myslalem tez nad magistralą główną z kanałow blaszanych prostokątnych 75*150 z ocynku skrzynki rozdzielczej na parterze.

Pokoje na gorze:

Pokoj 1 20m2 wys 255cm ze skosem 1 osoba,

Pokoj 2 11m2 wys 255cm bez skosu 1 osoba,

Pokoj 3 18m2 wys 255cm ze skosem 1 osobs

Sypialnia 19m2 wys 255cm ze skosem 2 osoby

Pralnia z suszarnią i tam bedzie rekuperator 18m2 wys 255cm ze skosem

Lazienka 8m2 bez skosu 255cm

Korytarz 8m2 bez skosu 255cm.

 

Parter wys 272cm lub 264cm tam gdzie nizej:

Salon z jadalnią 31m2

Pokoj 11m2 1lub 2 osoby

Kuchnia 10m2 polaczona tylko z salonem

Spizarnia 1m2 polaczona tylko z kuchnią

Lazienka 4m2

Przedpokoj okolo 16m2 poza spizarnią i kuchnią wszyskie pomieszczenia polączone z przedpokojem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Czeka mnie rozprowadzenie instalacji wentylacyjnej nawiewno wywiewnej w domku jednorodzinnym. Dane dotyczące kubatury pomieszczen i plan kondygnacji wstawie w najblizszym czasie. Mam juz wykonany stelaz pod regipsy. Na poddaszu mam pomiedzy jetkami a profilami CD60 okolo 6-8cm i w tej szczelinie poprowadze przewody. Nie planuje prowadzenia na nieocieplonym strychu bo mam ocieplony strop nad poddsszem - 40cm welny w płytach pomiędzy i nad jętkami. Na parterze sufit bedzie 2 poziomowy - w centralnej części pokoju, salonu i kuchni obniżony o 10cm a przy ścianach 18-19cm od stropu. W łazience i przedpokoju oobnożony tylko w jednym poziomie 19cm. W związku z tym, ze jest niewiele przestrzeni nad zabudową sufitu szukam owalnych lub prostokątnych przewodów wentylacyjnych. Materiał dowolny z tym, że prostokątne kanały pcv wyszłyby najdrożej i do tego do klejenia jeszcze. Prosze o porade gdzie najtaniej kupic przewody owalne lub prostokątne pcv. Myslalem tez nad magistralą główną z kanałow blaszanych prostokątnych 75*150 z ocynku skrzynki rozdzielczej na parterze.

Pokoje na gorze:

Pokoj 1 20m2 wys 255cm ze skosem 1 osoba,

Pokoj 2 11m2 wys 255cm bez skosu 1 osoba,

Pokoj 3 18m2 wys 255cm ze skosem 1 osobs

Sypialnia 19m2 wys 255cm ze skosem 2 osoby

Pralnia z suszarnią i tam bedzie rekuperator 18m2 wys 255cm ze skosem

Lazienka 8m2 bez skosu 255cm

Korytarz 8m2 bez skosu 255cm.

 

Parter wys 272cm lub 264cm tam gdzie nizej:

Salon z jadalnią 31m2

Pokoj 11m2 1lub 2 osoby

Kuchnia 10m2 polaczona tylko z salonem

Spizarnia 1m2 polaczona tylko z kuchnią

Lazienka 4m2

Przedpokoj okolo 16m2 poza spizarnią i kuchnią wszyskie pomieszczenia polączone z przedpokojem.

 

Weź mi to najprościej napisz jaki maksymalny wymiar może mieć przewód? Jaka średnica jeżeli chodzi o okrągłe a ile jeżeli o płaskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość lub średnica 75mm. Rzut poddasza z moją sugestią odnosnie miejsc zainstalowania anemostatów, rekuperatora i skrzynek rozdzielczych wrzuce wieczorem jak wroce z pracy.Projekt M131 Matuszewskiego ze zmianami na poddaszu. Pomieszczenie nad garazem podzielone na połowe i tam jest pralnia obok łazienki a nad kotłownią pokój 19m2. Garaż kotlownia i to co nad nimi ma po zmianach 4,1m a nie 3m jak w oryginale. Mała pralnia zlikwidowana. Plan jest taki że nawiewy w pokojach mieszkalnych i salonie a w korytarzach, kuchni, łazienkach i pralni wywiew. Garaz grawitacja podobnie jak kotłownia

Zasilanie kotła z zewnatrz ocieploną rurą PCV 125 lub 150mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość lub średnica 75mm. Rzut poddasza z moją sugestią odnosnie miejsc zainstalowania anemostatów, rekuperatora i skrzynek rozdzielczych wrzuce wieczorem jak wroce z pracy.Projekt M131 Matuszewskiego ze zmianami na poddaszu. Pomieszczenie nad garazem podzielone na połowe i tam jest pralnia obok łazienki a nad kotłownią pokój 19m2. Garaż kotlownia i to co nad nimi ma po zmianach 4,1m a nie 3m jak w oryginale. Mała pralnia zlikwidowana. Plan jest taki że nawiewy w pokojach mieszkalnych i salonie a w korytarzach, kuchni, łazienkach i pralni wywiew. Garaz grawitacja podobnie jak kotłownia

Zasilanie kotła z zewnatrz ocieploną rurą PCV 125 lub 150mm.

 

No to robisz na flexach fi 75 mm lub 50 mm. Są też płaskie kanały ale droższe i dłużej z nimi się trzeba bawić i dokładniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to jest z tą prędkością w tych elastycznych plastikowych kanałach między skrzynką rozdzielcza a anemostatem, 2 m/s to minimum ? a jak będzie 1,5 m/s to niektórzy piszą że może być problem z hałasem, a niektórzy że 1,5 m/s jest git. Kiedy warto stosować kanały 75 a kiedy 63? czy tylko chodzi o miejsce czy np jak do najdalszego nawiewnika mam od skrzynki rozdzielaczowej 15 metrów to lepiej dać 75 bo mniejsze opory?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to jest z tą prędkością w tych elastycznych plastikowych kanałach między skrzynką rozdzielcza a anemostatem, 2 m/s to minimum ? a jak będzie 1,5 m/s to niektórzy piszą że może być problem z hałasem, a niektórzy że 1,5 m/s jest git. Kiedy warto stosować kanały 75 a kiedy 63? czy tylko chodzi o miejsce czy np jak do najdalszego nawiewnika mam od skrzynki rozdzielaczowej 15 metrów to lepiej dać 75 bo mniejsze opory?

 

75mm po zewnątrz to zwykle 63 wewnatrz. Co do hałasu. Wentylacja ma być cicha nocą i generalnie za dnia. Jak przyjdą goście i puścimy na maks to zawsze będzie coś słychać... Dobrze zrobiona wentylacja na 75 mm jest w warunkach normalnych przy normalnych codziennych wydatkach na dobrej centrali niesłyszalna!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o kanały 75/63 i te mniejsze 63/54. A ta normalna dzienna prędkość w kanałach to ile m/s? przewody od centrali lepiej zrobić na sztywnych rurach i dać tłumik czy na elastycznych kanałach tłumiących z izolacją? może ktoś polecić jakąś sprawdzoną wyrzutnie dachową do dachu z dachówką? Edytowane przez lukas99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrala zamierzona kinetic. Rury w calosci fi 63 (wew 53),

7 anemostatow nawiewnych (góra 4, dół 3) i 7 wywiewnych (3 góra, 4 dół).

 

Liczba rur do anemostatow nawiewnych/wyjsc na skrzynkach: 13 (góra 8, dół 5) i 13 wywiewnych(7 góra, 6 dół).

 

Przewody musiałbym pomierzyć, ale dom ma 130m2, od skrzynki do najdalszego punktu 7 m, raczej nie poskrecane.

 

Podziałamy cos z powyższym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego wyciągu w korytarzu. A co z tym strychem?
Strych nieocieplony wiec nic nie będe tam prowadzić. Ewentualnie oświetlenie, antena tv, wyrzutnia do komina. Na parterze w przedpokoju wyciąg musi być? Czy tylko łazienka i kuchnia? Jak wygląda dostępność tych owalnych kanałów pcv peflex? 75mm na pokój dla 1 osoby nie będzie za mało?? przeliczyłem sobie i jeśli się nie mylę to przepływ przy 2m/s to 20m3/h Edytowane przez rkowal79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciał bym się dowiedzieć czy można montować anemostat nawiewny nad kominkiem (mam jedynie taką możliwość) - będzie to nawiew na cały parter (otwarty salon, jadalnia i kuchnia) 3x 75 mm . Wywiew na parterze planuje w kuchni (aneks kuchenny znajdujący się na drugim końcu od kominka) - planuje wywiew 2x 75mm + 1x75mm do okapu z filtrem przeciw tłuszczowym.

 

Jeszcze chciał bym wiedzieć czy jak potrzebuje 10 przewodów wentylacyjnych nawiewnych :

 

2x75mm - sypialnia 1

2x75mm - sypialnia 2

2x75mm - sypialnia 3

1x75mm garderoba

3x75mm parter (otwarty salon, jadalnia i aneks kuchenny)

 

to mogę użyć skrzynki 10x 75mm/ 1x160mm ? bo z wyliczeń mi wyszło że króciec zasilający skrzynkę z reku musi być 200mm ?

 

zapotrzebowanie wyliczyłem 4x 30m3/h (1osoba) + 100m3/h (zapasu) = 250 m3/h

 

Co przy dwóch wywiewach:

 

2x75mm - aneks kuchanny ~60m3/h

1x 75mm - okap w kuchni ~30m3/h

2x75mm - łazienka na piętrze ~60m3/h

 

Daje mi współczynnik wymiany 0,6

 

Dobrze kombinuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciał bym się dowiedzieć czy można montować anemostat nawiewny nad kominkiem (mam jedynie taką możliwość) - będzie to nawiew na cały parter (otwarty salon, jadalnia i kuchnia) 3x 75 mm . Wywiew na parterze planuje w kuchni (aneks kuchenny znajdujący się na drugim końcu od kominka) - planuje wywiew 2x 75mm + 1x75mm do okapu z filtrem przeciw tłuszczowym.

 

Jeszcze chciał bym wiedzieć czy jak potrzebuje 10 przewodów wentylacyjnych nawiewnych :

 

2x75mm - sypialnia 1

2x75mm - sypialnia 2

2x75mm - sypialnia 3

1x75mm garderoba

3x75mm parter (otwarty salon, jadalnia i aneks kuchenny)

 

to mogę użyć skrzynki 10x 75mm/ 1x160mm ? bo z wyliczeń mi wyszło że króciec zasilający skrzynkę z reku musi być 200mm ?

 

zapotrzebowanie wyliczyłem 4x 30m3/h (1osoba) + 100m3/h (zapasu) = 250 m3/h

 

Co przy dwóch wywiewach:

 

2x75mm - aneks kuchanny ~60m3/h

1x 75mm - okap w kuchni ~30m3/h

2x75mm - łazienka na piętrze ~60m3/h

 

Daje mi współczynnik wymiany 0,6

 

Dobrze kombinuje ?

 

Za mało wywiewów. Okap do reku? Proponuję podesłać rzuty wraz z rozpiską pomieszczeń na poszczególnych kondygnacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Cześć,

dzięki za szybką odpowiedź. Mam nadzieję, że poniższe rysunki będą bardziej czytelne.

 

[ATTACH=CONFIG]353408[/ATTACH]

W sumie w domu są 173m2 powierzchni użytkowej (wymiary na rysunku są przed adaptacją).

Powierzchnia poszczególnych pomieszczeń wraz z ilością m3 powietrza wymienianego za pomocą WM:

  • Parter:
    • 1.1. Przedpokój, 7m2, brak WM (tu chciałbym wywiew);
    • 1.2. Hol, 7,87m2, brak WM;
    • 1.3. Kuchnia, 10,2m2, wywiew 70m3/h;
    • 1.4. Spiżarnia, 2m2, brak WM;
    • 1.5. Salon, 30m2, nawiew 90m3/h;
    • 1.6. Pokój gościnny, 14m2, nawiew 30m3/h;
    • 1.7. Łazienka, 4,14m2, wywiew 50m3/h;
    • 1.8. Klatka schodowa, 6m2, brak WM;
    • 1.9. Kotłownia, 8,64m2, brak WM;
    • 1.10. Garaż, 47,5m2, brak WM.

     

    [*]Piętro (powierzchnia użytkowa po nazwie, powierzchnia po podłogach w nawiasie)

    • 2.1. Hol, 11,2m2 (11,2m2), brak WM;
    • 2.2. Sypialnia, 10,82m2 (10,82m2), nawiew 40m3/h;
    • 2.3. Pokój dziecka, 12,35m2 (16,84m2), nawiew 40m3/h;
    • 2.4. Pokój dziecka, 12,35m2 (16,84m2), nawiew 40m3/h;
    • 2.5. Garderoba, 3,93m2 (5,56m2), wywiew 20m3/h;
    • 2.6. Garderoba, 3,81m2 (5,68m2), wywiew 20m3/h;
    • 2.7. Łazienka, 11,74m2 (13,08m2), wywiew 50m3/h;
    • 2.8. Pom. gospodarcze, oddzielone ścianą od holu, 10,07m2 (14,64m2), wywiew 30m3/h;
    • 2.9. Strych (docelowo pokój, bezpośredni dostęp z holu 2.1), 16,72m2 (40,17m2), nawiew i wywiew po 40m3/h;

 

Generalnie na dole jest 135m2 (kubatura 364,5m3), na poddaszu 93m2 powierzchni użytkowej (zapewne około 300m3),, odejmując garaż i kotłownię (oddzielone szczelnymi drzwiami od domu) wychodzi 173m2, około 400m3.

Zgodnie z informacjami ze strony do pokoju jednoosobowego powinniśmy doprowadzić 30m3/h, do pokoju dwuosobowego 60m3/h.

Dlatego mam wątpliwości. Z jednej strony obawiam się, że za słaba wentylacja nie da pożądanych rezultatów, natomiast za mocna spowoduje zbyt niską wilgotność powietrza (mniejszy problem) i zbytnie wychładzanie budynku (większy problem).

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

 

Cześć, planuję wykonanie rekuperacji w takim samym domu. Prosiłbym o wskazówki co do mojej koncepcji wykonania bo oryginalny

projekt przeczy wielu teoriom tutaj głoszonym I tak:

1. Dom będą zamieszkiwały 3 osoby docelowo 4

2. Parter:

salon otwarty - 26,82m2 - 3x75 nawiew

pokój (gabinet) 11.72m2 - 1x75 nawiew

kuchnia 8.69m2 - 2x75 wywiew

łazienka 3.03m2 2x 75 wywiew

 

i tu chyba bilans bybył ok, problem pojawia się z poddaszem:

Poddasze:

1. Pokoj (sypialnia) - 10.43m2 - 2x75 nawiew

2. Pokój 2 - 10.28.m2 1x75 nawiew

3 Pokój 3 - 9.30m2 1x 75 nawiew

4 Duża łazienka -10.24 3x75 wywiwew

5 Pomieszczenie gospodarcze ( pralnio suszarnia) 7.91m2 - 1x75 nawiew

6. Strych ( może kiedyś pokój) 11.40m2 - 1x75 nawiew

 

I tu z bilansem nawiew/ wywiew mam kłopot bo tylko w łazience mam wywiew. Czy moja koncepcja jest dobra?

W orginalnym projekcie mam wyciągi w garderobach, pomieszczeniu gospodarczym i nawiew z wywiewm na strychu.

Planowany rekuperator na chwilę obecną to Airpack 400h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaprojektowałem system wentylacji mechanicznej jak na poniższym rysunku.

Kanały wew. 63 mm.

Czerpnia od północy, wyrzutnia od wschodu.

Powierzchnia użytkowa domu wynosi 123 m2.

Planowany rekuperator to Kinetic 250.

Salon połączony jest z kuchnią a wysokość tego pomieszczenia to 4 metry. Pozostała część domu 2,6 metra.

Czy powinienem nanieść jakieś zmiany? Z góry dzięki za sugestie.

rekuperacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba o pomoc w zrealizowaniu projektu. Jak czytałem to oszczednyGrześ lubi takie przeróbki i wyzwania.

Dom piętrowy zamieszkany 4 osoby plus pies kudłaty 10 kg, poddasze nieużytkowe, ostatni strop drewniany. Powierzchnia parteru 75m2, powierzchnia pietra 90m2.

Brak możliwości rewolty  - żona się groźnie patrzy jak wspominam o kuciu ścian .

Reku w piwnicy ze względów obsługowych (obsługa filtrów) i zamarzeniowych oraz odpływ kondensatu i tp.

Planuję reku własnej roboty (na wentylatorach R1G225-AF11-52) i wymienniku przeciwprądowym Klingenburga. Ale nie w tym problem.

Planuję na strychu pod ociepleniem 2 skrzynki rozdzielaczowie wspólne dla pietra i parteru.

Z piętrem to nie ma problemu nawiewy i wywiewy w sufitach drewnianych.

Problem jest z połączeniem reku ze skrzynkami rozdzielaczowi. Z piwnicy na poddasze mam do dyspozycji dwa kanały o wymiarach 14x24 cm ( te zielone na rysunkach). Co tam wstawić aby przejść na poddasze od reku do skrzynek?

W planach

Parter:

Salon 36 m2: nawiew 3x75 – tu problem bo do dyspozycji od poddasza jest kanał okrągły twarde spiro 12cm w obudowie z płyt karton gips. Może trzy kanały 75 przejśc w pion na rurę spiro 12cm i po przejściu piętra ponownie przejść na 3x75? W salonie będzie remont więc to do wykonania.

Samo wc: wywiew 1x75 – kratka w wc jest podłączona rura spiro 10 cm do komina 14x14 ( czy można na wywiewie nie wstawiać rur pe-flex?. Kratkę wyciągową bym wstawił zamiast tej co jest na ścianie a z rurę pe-flex bym podłączył do komina na wysokości poddasza?

Kuchnia z jadalnią wywiew 2x75 – mam wolny kanał kominowy 14x14 tam dwóch rur pe-flex nie wcisnę (może co inneg?), max jedną - wtedy wywiew 1x75 i dalej wyjście ze ściany (zamiast kratki 14x14 cm). Tu okap wpięty w osobny kanał zostaje bez zmian, plus zawór zwrotny.

Piętro:

Sypialnia połączona z biurem domowym po 1x75 - 2 szt.

Pokój 1 - 1x75

Pokój 2- 1x75

Łazienka 4/75 tyle wychodzi aby zrównoważyć (ale nie za dużo?).

Może jeden dać na klatce schodowej (jest bardzo wysoka (wyższa o 2 metry niż pietro zakończona u góry oknem dachowym) i w lato jest tam duchota.

W załączeniu zdjęcia z rzutów kondygnacji.

Wiem że to niełatwy materiał ale może ktoś się na nim pochyli .

Piętro..jpgParter..jpgPrzekrój.jpgElewacja południowa.jpgElewacja północna.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczyłem oporów. Przeglądam dzienniki budowy innych użytkowników którzy mają praktycznie identyczny rozkład rur i Kinetic się u nich sprawdził. Cena jego jest bardzo dobra. A Ty co u siebie będziesz zapodawał?

 

Wyrzutnia będzie zakończona w podbitce... to również zło?

 

Będę miał prawdopodobnie 45 cm wełny na stropie w tych miejscach i postaram się je schować pod tą warstwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...