Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

...Jaki będzie koszt GWC? Generalnie GWC się nie opłaca, Co do ogrzania powietrza to z praktyki wystarczy zrobić 10 - 12 mb rury fi 200 mm aby przy zimowych przepływach rekuperatora podnieść wystarczająco temperaturę powietrza przed reku.

To prawda żwirowy GWC potrafi mocą kilkunastu Wat wentylatora zagrzać powietrze np z temp -10-15C do temp. dodatniej, w lutym może to być ok +/- 0C. Rekuperator bez systemu jego odmrazania

Pytanie czy drogo kosztuje?

Kilka godz. koparka dla wykopu o powierzchni kilku m2, kilkanaście m3 żwiru, rury PCV 2x3m, folia, styropian, po wykonaniu GWC kilka m2 rekultywacji terenu. Czy wymieniłem jakieś drogie materiały.

Piszecie tu o wykorzystaniu GWC zimą do zasilania rekuperatora. Ja do tego dołożę - latem klimatyzacja - zasila budynek powietrzem o temp do 20C ponad to obniża wilgotność powietrza np nie duży budynek mocą 150W potrafi zapewnić klimatyzację, Czyści powietrze z alergenów.

Czy to info wystarczy żeby rozważyć jego budowę?

Może ten artykuł przekona nie zdecydowanych:

http://taniaklima.pl/files/koszt_wykon.jpg

Pozdrawiam

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dom parterowy z poddaszem użytkowym. Rekuperacje chce zaprojektować i zrobić sam,a sufit na dole i tak chce mieć podwieszany,więc myślę,że byłoby mi łatwiej to rozprowadzić.

 

No to oczywiście w podwieszeniu. 10 cm wystarczy.

 

Edit: 10 cm potrzeba na rurki plus skrzynki miejsca. Zatem plus profil i płyta to wyjdzie niżej. Za szybko zareagowałem i odniosłem się do tego ile miejsca na rurki potrzeba.

Edytowane przez oszczednyGrześ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy zechcielibyście trochę podpowiedzieć.Chciałbym umieścić rekuperator (prawdopodobnie będzie to Thessla Green AirPack 300v) w szafie wnękowej w korytarzu. Moje pytania:

- czy mogę wyrzut poprowadzić centralnie pionowo nad wyjściem z reku?

- podobnie zrobić ze skrzynkami rozdzielczymi?

- czy dobrym pomysłem jest aby wszystkie kanały zrobić tej samej długości i delikatnymi zakrętami doprowadzać je do skrzynek rozprężnych ,zwłaszcza nawiewne ? (czy wywiewne też?) Na rysunku są po linii prostej ale chodziło o ich rozmieszczenie.

Wszystko będzie rozprowadzane w stropie przed zalaniem betonem na którym potem będzie 30 styropianu i płaski dach.

WENTYLACJA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy zechcielibyście trochę podpowiedzieć.Chciałbym umieścić rekuperator (prawdopodobnie będzie to Thessla Green AirPack 300v) w szafie wnękowej w korytarzu. Moje pytania:

- czy mogę wyrzut poprowadzić centralnie pionowo nad wyjściem z reku?

- podobnie zrobić ze skrzynkami rozdzielczymi?

- czy dobrym pomysłem jest aby wszystkie kanały zrobić tej samej długości i delikatnymi zakrętami doprowadzać je do skrzynek rozprężnych ,zwłaszcza nawiewne ? (czy wywiewne też?) Na rysunku są po linii prostej ale chodziło o ich rozmieszczenie.

Wszystko będzie rozprowadzane w stropie przed zalaniem betonem na którym potem będzie 30 styropianu i płaski dach.

 

Prosze rozpisz ile gdzie idzie przewodów do jakich pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy zechcielibyście trochę podpowiedzieć.Chciałbym umieścić rekuperator (prawdopodobnie będzie to Thessla Green AirPack 300v) w szafie wnękowej w korytarzu. Moje pytania:

- czy mogę wyrzut poprowadzić centralnie pionowo nad wyjściem z reku?

- podobnie zrobić ze skrzynkami rozdzielczymi?

- czy dobrym pomysłem jest aby wszystkie kanały zrobić tej samej długości i delikatnymi zakrętami doprowadzać je do skrzynek rozprężnych ,zwłaszcza nawiewne ? (czy wywiewne też?) Na rysunku są po linii prostej ale chodziło o ich rozmieszczenie.

Wszystko będzie rozprowadzane w stropie przed zalaniem betonem na którym potem będzie 30 styropianu i płaski dach.

 

Co do wyrzutni, może się w niej skraplać woda i będzie spływała do rekuperatora. Jak chcesz pionowo na dach to bym zastosował odskraplacz i rurę PCV aby nie korodowała.

Czy ty chcesz prowadzić przewody wentylacyjne w płycie stropowej? Przecież to spowoduje jej osłabienie no chyba, że będzie miała ze 30cm grubości. Czy to rozwiązanie przewidziane jest w projekcie?

Jeżeli mogę coś doradzić to proponuję zrobić wyższe pomieszczenia o 20cm i w suficie podwieszanym poprowadzić wszystkie potrzebne instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyrzutni, może się w niej skraplać woda i będzie spływała do rekuperatora. Jak chcesz pionowo na dach to bym zastosował odskraplacz i rurę PCV aby nie korodowała.

Czy ty chcesz prowadzić przewody wentylacyjne w płycie stropowej? Przecież to spowoduje jej osłabienie no chyba, że będzie miała ze 30cm grubości. Czy to rozwiązanie przewidziane jest w projekcie?

Jeżeli mogę coś doradzić to proponuję zrobić wyższe pomieszczenia o 20cm i w suficie podwieszanym poprowadzić wszystkie potrzebne instalacje.

 

Nie chce miec podwieszanych sufitow a projekt to przewiduje.Co do wyrzutni lepiej bedzie zrobic odejscie w bok i dopiero pionowo do gory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wiatrołapu nic lub nawiew. Do kuchni nic lub wywiew 1x75.

 

Jak nie ma wymuszonego przepływu powietrza przez wiatrołap (np. wywiew w pomieszczeniu technicznym do którego powietrze może dostać się tylko przez wiatrołap) to koniecznie wywiew w wiatrołapie. Bez sensu zaciągać smrody, jak ktoś w psie łajno wejdzie czy zapachów z przepoconych butów do wnętrza domu. A wentylacja musi być, żeby parasole, płaszcze i buty po deszczu mogły schnąć, a nie gnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma wymuszonego przepływu powietrza przez wiatrołap (np. wywiew w pomieszczeniu technicznym do którego powietrze może dostać się tylko przez wiatrołap) to koniecznie wywiew w wiatrołapie. Bez sensu zaciągać smrody, jak ktoś w psie łajno wejdzie czy zapachów z przepoconych butów do wnętrza domu. A wentylacja musi być, żeby parasole, płaszcze i buty po deszczu mogły schnąć, a nie gnić.

 

Tez wydaje mi sie ze w wiatrolapie wywiew sie przyda. A czemu w kuchni nic? To pomieszczenie (jak widac na rys) to prostokat o pow prawie 34 m2 i bedzie tam strefa dzienna i kuchenna i na dodatek jest troche z boku calego domu i ciagu komunikacyjnego. I mialoby byc bez nawiewu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez znaczenia. Jak ocieplisz to nic się nie skropli.

 

Tak sądzisz. Przecież to będzie kawał rury nad dachem z kapelusikiem jak sądzę. U mnie się skrapla przy wyrzutni i cieknie po ścianie. Będę robił jakiś okapnik jak będzie ciepło. Wprawdzie nie jest to nic strasznego ale zauważyłem takie zjawisko i nie chcę aby woda wsiąkała w elewację. Koledze ewentualne skropliny będą spływać do rekuperatora więc lepiej się zabezpieczyć niż potem przerabiać jak będzie zalewać rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 cm. Jaki dom? Czemu nie w wylewce?

10 cm ? Chyba nie wiesz co piszesz po pierwsze na 10 cm zrobisz tylko na esach , na pretach sie nie da sie ; nie wiem co na noniuszach; po drugie jak zrobi ruszt krzyzowy to za chiny ludowe nie zmiesci rur plyta plus ruszt podwojny zajmuja 70 mm jaka rure tam zmiesciszz ? Sufit podwieszany jak maja biec instalacje w tym wentylacja minimum 200 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 cm ? Chyba nie wiesz co piszesz po pierwsze na 10 cm zrobisz tylko na esach , na pretach sie nie da sie ; nie wiem co na noniuszach; po drugie jak zrobi ruszt krzyzowy to za chiny ludowe nie zmiesci rur plyta plus ruszt podwojny zajmuja 70 mm jaka rure tam zmiesciszz ? Sufit podwieszany jak maja biec instalacje w tym wentylacja minimum 200 mm

 

Nie wiem kto jaki robi ruszt. Wiem że 10 cm wystarczy przy pojedynczym jak mamy parterówkę sufit (płytę). Bo nie raz miałem okazję tak robić bo miejsca było mało jak zwykle. I sufity wiszą. Inna sprawa że nie mieliśmy informacji jaki ruszt ani innych szczegółów. Równie dobrze można było napisać 20 cm albo i 30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...