Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy między skrzynkami rozprężnymi a rekuperatorem można zastosować zagięcie/ kolano 90 stopni? Jeżeli tak to z SONODEC da się jakoś uformować?

 

Reku mam na dole i potrzebuje przejść przez ścianę działową i z drugiego pomieszczenia iść do góry bezpośrednio do skrzynek (nawiew/wywiew ) przez strop .

 

Czy takie rozwiązanie będzie dopuszczalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Da - tylko pamiętaj o oporach każde tego typu kolano to tak jak byś zastosował dodatkowo około 3m rury w linii prostej.

 

hmmm nie mam jak inaczej tego rozwiązać, jak zrobię przejście bezpośrednio z kotłowni to wyjdzie mi to na środku pralni i nie wiem jak miałbym to puścić na poddasze ze skrzynek rozprężnych 6 razy 75 na wywiew i 6 na nawiew a tak chce skrzynki umieścić bezpośrednio przy ścianie a rury potem zabudować .

 

Chyba że można wyjść z boku skrzynki rurami fi 75 pójść 1 m w warstwie styropianu a potem łagodnie do góry wzdłuż ściany ? NIe wiem czy wyraziłem się jasno : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem sobie wszystkie oferty z VAT 8 i 23%, z montażem i bez.

Ostatecznie kupiłem z VAT 23% bez montażu. Najtańsza opcja z montażem i VAT 8% lub 23% wyszła o 1000 zł drożej.

 

Dziwne. Ja miałem oferty z pozycją typu "materiały montażowe, montaż i uruchomienie central wentylacyjnych, pomiary i

regulacja obu instalacji 900,00zł"

Cena netto i obowiązywała też jak sam wykonam resztę.

 

Jak reku kosztuje z 5K netto, to zostaje 162zł pewni kosztują materiały montażowe (jak nie więcej) więc już wychodzisz na zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak kupowałem miałem co prawda ofertę o 2 stówki tańszą od tego co zapłaciłem a instalator miał tylko jak będzie gdzieś po drodze podjechać i wypełnić papiery. Powiem szczerze ze nie chciało mi się za te dwie stówki targać tego "żelaztwa" na strych i tam się gimnastykować. Dałem dwie stówki więcej i palcem nie kiwnąłem.

Masz hasło serwisowe i pełen dostęp do ustawień urządzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne. Ja miałem oferty z pozycją typu "materiały montażowe, montaż i uruchomienie central wentylacyjnych, pomiary i

regulacja obu instalacji 900,00zł"

Cena netto i obowiązywała też jak sam wykonam resztę.

 

Jak reku kosztuje z 5K netto, to zostaje 162zł pewni kosztują materiały montażowe (jak nie więcej) więc już wychodzisz na zero.

 

Jakie materiały montażowe? Uchwyty ścienne się dokupuje osobno, bo to wyposażenie dodatkowe. Jedyne materiały to cztery gwintowane pręty i kotwa chemiczna = 30 zł.

Interesują mnie wyłącznie ceny brutto. Porównałem ceny i najtańsza oferta z montażem była brutto o 1000 droższa niż bez montażu. Na dodatek musiałbym czekać bardzo długo na termin itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to powinno w końcu być z pralnią? Nawiew czy wywiew?

Bez znaczenia. Ja mam wywiew, bo musiałem gdzieś dać wywiew w piwnicy. Padło na pralnię. Jeżeli chcesz tam suszyć ubrania, to lepszy będzie nawiew. Jeżeli tak jak u mnie cała piwnica jest mocno osuszana rekuperacją to nie ma żadnego znaczenia gdzie dam wywiew lub nawiew. Lepiej daj nawiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez znaczenia. Ja mam wywiew, bo musiałem gdzieś dać wywiew w piwnicy. Padło na pralnię. Jeżeli chcesz tam suszyć ubrania, to lepszy będzie nawiew. Jeżeli tak jak u mnie cała piwnica jest mocno osuszana rekuperacją to nie ma żadnego znaczenia gdzie dam wywiew lub nawiew. Lepiej daj nawiew.

 

Ok , a pomieszczenie z PC teraz jest nawiew wejście z wiatrołapu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

od dawna czytuję forum, ale dopiero dziś zdecydowałem się zarejestrować, ponieważ mam problem z wyborem rekuperatora. Mam instalację WM na fleksie, dom ok. 120 m2. Kanały robione zgodnie z jakimś projektem od kogoś kto się teoretycznie zna, teraz jak więcej o tym czytam to mam wrażenie że są nieco "przydługawe", no ale tego już nie zmienię. Dla pewności że będzie działać chciałem dać jakiś mocniejszy rekuperator, ale nie mogę się zdecydować kompletnie na jakieś rozwiązanie, od razu zaznaczam nisko-kosztowe. Nie jestem w stanie wydać 6 czy 8 tys. na rekuperator, dom buduję własnymi siłami i do tej pory zawsze jakoś udawało mi się wybrać dobre moim zdaniem rozwiązanie, ale teraz jestem w kropce i potrzebuję pomocy.

 

Generalnie zastanawiałem się przez chwilę nad Kinetikiem, potem czytałem że są z nimi problemy kiedy są w nieogrzewanych pomieszczeniach, u mnie rekuperator będzie stał na strychu ocieplonym 15 cm wełny + ewentualnie domek dla samego reku i w ostateczności jakiś kabelek grzejny aby mu było nieco cieplej w tym domku. Potem rozważałem jakiegoś Mistrala w podobnej cenie (ok. 4000) albo coś tańszego typu Luna 350 (tu już wyczytałem co z nią zrobić - choć zastanawiam się czy oryginalny pilot zdalnego sterowania też trzeba wymieniać na inny sterownik) bądź Vents ten podstawowy (ale tu czytałem że są głośne te Ventsy i tego się obawiam).

 

Ogólnie to najbardziej czego się obawiam to tego że rekuperator może być za słaby i za głośny, cena to tak maks maks 5000 złotych, choć generalnie wolałbym taniej. Marzeniem byłby automatyczny by-pass, aby o nim nie musieć pamiętać, ale jak szukałem to chyba nie widziałem w tej cenie takiego.

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy da się kupić kolana izolowanie czy trzeba ten Sondec jakoś powyginać ?

 

A przedłużenie skrzynek rozprężnych 15 cm starczy ( strop 15 cm ) ?

 

Jakieś uwagi to rozpiski ?

 

Kolego mówiłem napisz do nie to rozpiszę Ci co i jak. Zdecydowanie wzmacniamy wentylację łazienek. Tam gdzie reku nic nie rób. W sypialni małżeńskiej warto dać nieco mocniejszą wentylację. Zwykle daję 2x75mm. Spiżarnia - co w niej będzie? Konfitury, przetwory? Taka przechowalnia? Czy świeże warzywa owoce przez dłuższy czas? Co do pralni... tutaj jak chcemy suszyć na tradycyjnej suszarce to dajemy nawiew. W wiatrołapie jak grzany to wywiew lekki albo nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

przeczytałem już sporo stron z tego wątku i mam do Was kilka pytań ( na które nie znalazłem bezpośredniej odpowiedzi w temacie).

 

1. Będę trochę przerabiał mój projekt budowlany, w którym do tej pory planowałem puszczenie kanałów na parterze pod stropem częściowo w narożnikach salonu.

Napiszcie mi proszę czy może jednak nie lepiej puścić tych kanałów w wylewce na stropie, czy nie ma jakiś przeciwskazań, czy coś się może uszkodzić albo na przyszłość mogą być problemy z działaniem ?

Na chwilę obecną na parterze mam tylko 3cm styropianu i z tego co wyczytałem to musiałbym dać 10 cm, żeby dobrze ułożyć tam kanały peflex.

 

2.Rekuperator planuje umieścić w garażu przy ścianie, gdzie z drugiej strony jest sypialnia - czy nie będę go słychać w sypialni ?

 

3.Gdybym puszczał kanały w suficie podwieszanym, to musiałbym umieścić skrzynkę rozprężną właśnie nad sufitem w sypialni - czy nie będę słyszał szumów ?

 

4 Czytałem trochę forum i jak to jest z tymi skrzynkami rozprężnymi

- jak daleko muszą być umieszczone od pionu głównego, żeby nie generowały hałasu

- ja planuje jedną skrzynkę na parterze a drugą na poddaszu ( czy to będzie ok ?) , na forum dość często piszecie, że najlepiej tylko jedną skrzynkę.

 

5. Jak to jest z długością kanałów do skrzynki rozprężnej - jeden może mieć 2 metry a inny np. 10 m ?

 

6. Wyrzutnie będę robił pionowo przez dach, planuje rurę fi200, jak bardzo muszę ją ocieplić, żeby się nie pociła i z góry nie leciała woda?

Czy ocieplać również rurę ponad dachem ? Da się jakoś porządnie odizolować rurę, żeby nie było żadnych przecieków przez dach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

>>>

Na instalowany w domu system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła składają się glównie urządzenia do rekuperacji oraz przewody, którymi jest rozprowadzane powietrze. Ponieważ są różne możliwości wykonania instalacji, warto się zastanowić nad wyborem optymalnego rozwiązania. Więcej w dziale >> instalacje i wyposażenie w miesięczniku Murator 01/2018

Na przykładzie projektu Murator EM156 Specjalny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) https://projekty.muratordom.pl/projekt_specjalny-z-wentylacja-mechaniczna-i-rekuperacja,2740,0%2C0.htm?q=em156&t=&v=1&utm_source=FORUM%20-MDOM&utm_medium=link&utm_campaign=projekt

* wentylacja w systemie tradycyjnym

* wentylacja w systemie rozdzielaczowym

Zapraszamy do artykułu Piotra Laskowskiego - str. 146-150

MUR_01_18300.jpg

em156_bok-specjalny-z-wentylacja-mechaniczna-i-rekuperacja-Domy_2740_27_37390.jpg

em156-specjalny-z-wentylacja-mechaniczna-i-rekuperacja-Domy_2740_18_37389.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...