Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czytam wasze wywody i postanowiłem sobie sam zaprojektować wentylację proszę o ocenę.

 

Budynek z poddaszem użytkowym. Centrala w pomieszczeniu technicznym na parterze. Planuję zakup rekuperatora JAN GAZ WNWH 350PBAE5/6EC (bo mam 10 km do producenta)

 

http://jan-gaz.pl/przeciwpradowe/rekuperator-350-ec/

 

ze sterownikiem E7

 

http://jan-gaz.pl/sterowanie-automatyczne/

 

W domu będą 3 pomieszczenia z grawitacją, bo są odseparowane od mieszkania (pomieszczenie techniczne, kotłownia i garaż)

 

Kanały w opraciu o PE-FLEX 75 (jeżeli zdecyduję się na sufity podwieszane na parterze), lub 50 (jeżeli zdecyduję się na puszczenie przewodów w posadzce)

 

Załączam mój prowizoryczny projekt, w którym wrysowałem nawiewniki i wywiewniki przy założeniu że będą to rury 75 i proszę o ocenę projektu oraz rekuperatora jaki wybrałem

parter.jpg

pietro.jpg

Edytowane przez romanik99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam! Prosiłbym o opinie, oraz ewentualne sugestię co do rozmieszczenia anemostatów i prowadzenia przewodów wentylacyjnych.

Przewody 75mm tupu pe-flex mają być prowadzone na stropie w warstwie styropianu. Rozważam dwie skrzynki rozdzielcze (nawiew i wywiew) umieszczone na poddaszu lub miedzy jętkami na poddaszu. Rekuperator z racji małego pomieszczenia gospodarczego również planuję umieścić na stryszku. Proszę o sugestię i ewentualne poprawki

koncepcja.jpg

tabelka.jpg

Edytowane przez PiotrR86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@romanik Dołożyłbym wywiew w spiżarce na dole.

W łazience na dole max 2 rury 75, nie rób tam przeciągu.

Górny rysunek jest nieczytelny.

 

@ Piotr

Na dole wywiew w spiżarce i wiatrołapie. Na górze w garderobie. Łazienka max 2 rury 75.

Edytowane przez teres
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@romanik Dołożyłbym wywiew w spiżarce na dole.

W łazience na dole max 2 rury 75, nie rób tam przeciągu.

Górny rysunek jest nieczytelny.

 

Moze troche nieczytelny ale moge ci opisac na polpietrze nad garazem jest mala lazienka kibelek i umywalka i sypialnia z 2 garderobami (bez anemoststów) a na pietrze 3 pokoje i lazienka

 

Jakbym chcial zamienic na kanały 50 to jaki to przelicznik jest

 

A to nie jest też tak że jak centrala ma 350 m3/h to przyjmując na jeden peflex 75 30m3/h wychodzi że musimy miec 12 rur na nawiewie i tyle samo na wywiewie?

Edytowane przez romanik99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam mój prowizoryczny projekt, w którym wrysowałem nawiewniki i wywiewniki przy założeniu że będą to rury 75 i proszę o ocenę projektu oraz rekuperatora jaki wybrałem

 

Jak zmniejszysz o 1 kanał wywiew w dolnej łazience to zrób to samo w kuchni. Przy zamknietych drzwiach z łazienki wszystkie smrody pójdą na kuchnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Prosiłbym o opinie(..)

[ATTACH=CONFIG]410251[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]410252[/ATTACH]

 

Wyciąg na pewno w wiatrołapie. W spiżarni nic bym nie dawał albo nawiew. Chyba lepiej jak bedzie tam chłodniej, będzie świeże powietrze a nie zaciągane z kuchni przy gotowaniu kapusty...

 

W garderobie oczywiście także nawiew. Chcesz w ciuchach mieć świeże powietrze czy zużyte, bardzie wilgotne? Wywiew daje się do brudnych pomieszczeń a w garderobie będziesz miał chyba czysto... :)

Edytowane przez pandzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Witam,

 

Przymierzam się do projektu wentylacji w planowanym domu Tytan 3 pracowni mgprojekt.

 

Prosiłbym Szanownych Forumowiczów o uwagi nt. mojej koncepcji.

 

Rzuty obu pięter wyglądają następująco:

resize$625-625-1.jpg

 

Obliczona kubatura wentylowanych pomieszczeń:

Kubatura.JPG

 

Dodatkowo chce zastosować wieloetapową filtrację. Filtr kieszeniowy G4 zaraz na wejściu, filtr F5 w rekuperatorze i filtr kieszeniowy F7 za rekuperatorem.

 

Wstępnie wybrany rekuperator to Airpack 650h home. Pytanie czy przy takiej filtracji nie powinienem pójść w 850h aby mieć zapas sprężu dyspozycyjnego gdy filtry się przytkają?

 

Możliwe, że za jakiś czas dojdzie jeszcze filtr węglowy.

 

Odnośnie okapu kuchennego - sporo dyskusji się naczytałem i stanęło na tym, że w kuchni zostanie poprowadzony osobny kanał o większej średnicy z filtrem kieszeniowym w spiżarni. Przed rekuperatorem, linii wywiewnej, tuż za rozgałęzieniem na parter i piętro zastosuję przepustnicę na linii parteru. Podczas pracy w trybie okap przepustnica zostanie przestawiona na zasilanie okapu, ale na pozostałe wywiewniki zostawię w przepustnicy małą lukę.

Prędkość centrali zostanie zwiększona.

Zastanawiam się tylko, czy nie lepiej zastosować przepustnicę na całości wywiewu, a nie tylko parteru. Przy pierwotnym założeniu wywiewnik nad płytą będzie wyciągał około 200m3/h. Czy to wystarczy?

 

W spiżarni dałem z premedytacją wywiewnik. Dom będzie chłodzony pasywnie 24h, ale w spiżarni nie przewiduję chłodzenia, a będzie tam mała zamrażarka. Dlatego wolę mimo wszystko zapachy z kuchni, ale jednoczśnie zaciąganie chłodnego powietrza z domu latem niż nawiewania ciepego z zewnątrz. Teoretycznie centrala obniży temp nawiewu, ale i tak będzie to powietrze cieplejsze.

 

Proszę o uwagi.

 

Czy możecie także polecić cichy system flex do rozprowadzenia w suficie podwieszanym, dla którego dostępne są specyfikacje, a cena nie zabija?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W reku jest F5, więc bez sensu byłoby dawać dodatkowy filtr między G4, a F7, a wyjmować go z reku. Po F5 poziom zanieczyszczeń będzie minimalny. F7 będzie tylko do eliminowania PM2.5.

 

Co sądzicie o systemie PE-FLEX? Cenowo wygląda bardzo fajnie.

Szukam jeszcze rur głównych coś ala R-VENT styro, ale o średnicy wewnętrznej 200m. Ktoś się może spotkał. Z folii aluminiowej z wełną jakoś mnie nie przekonują...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię ocieplenie ścian i przy okazji montaż czerpni i wyrzutni, aby mieć to estetycznie wykonane.

Cze/wyrz. UVLA, fi 150 mm, taka niby kula.

Planuję przez ścianę puścić rurę spiro sztywną ocynk Fi 150 mm i co się okazuje króciec czerpni/wyrzutni wchodzi do wewnątrz rury spiro.

Czy prawidłowo?

Wydaje się że ewentualne skropliny będą się wydostawać z rury na ścianę zamiast z tego UVLA.

Może mam zastosować jakieś mufy lub inne łączniki?

Wnioskuję ze zdjąć, że mufa 150 wchodzi na rurę 150

 

Średnica 150 mm wynika z planowanego reku, który ma właśnie takie króćce.

Pomożecie:D

 

Pozdrawiam

Cezary

Edytowane przez cezary.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przywiązuj się do aktualnie planowanego reku.

 

Czerpnia ma kształtki/kratki itp. dodatki zmniejszające efektywny przekrój i zwiększające opory - wiec warto wziąć oczko wyższy rozmiar i redukcję. Czyli czerpnia ze 200, potem redukcja do 150.

 

Wewnątrz czerpni nie grozi skraplanie (no, może w specyficznych warunkach minimalne). Za to jak słabo zaizolujesz to zimą pewne skraplanie na zewnątrz. Więc warto się przyłożyć i do grubości, i do szczelności izolacji.

 

Otwór robisz odpowiednio większy, żeby weszła sensowna izolacja (jak na mur dajesz ze 20 cm to chyba nie po to, żeby rurę z tym samym powietrzem zaizolować 2cm). Jak kanał masz 150, to otwór IMO co najmniej z 250, żeby 5cm izolacji dać dookoła - najlepiej piany ZK natryskowo).

 

I tu dorzucę trochę swojego dylematu - ja mam czerpnię 315 i redukcje do 200. Zamierzam do tej redukcji dopiąć rurę 200mm (nie za dużo - tyle, żeby ze 30cm od ściany się kończył) i połączyć z termoflexem normalnie, opaską. Potem to zapianować Polynorem razem ze łączeniem tak na grubość zewnętrzną termoflexa i owinąć jeszcze wełną i stretchem. Można to lepiej zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to przy wyrzutni przez ścianę masz praktycznie pewny problem. Nie tylko zacieków, ale też w chłodne dni wilgotne powietrze będzie skraplało się na wychłodzonych ścianach o jeszcze niższej temperaturze. A to dobre warunki i do rozwoju glonów czy innego życia, i do przywierania brudu. Więc może jeszcze pokombinuj z wyrzutnią przez dach.

Co do mufy - to tak, nasuwasz na łączone rury. Ale skoro u Ciebie wchodzi już rura na czerpnię, to znaczy, że to nie jest zrobione pod mufę. Uszczelnij silikonem i taśmą.

 

Przy okazji dyskusji właśnie sobie uświadomiłem, jak to głupi pomysł miałem, żeby dać termoflexa przez nieogrzewane poddasze. Trzeba dać tam sztywną, szczelną (termoflex ma perforowaną wewnętrzną warstwę) rurę. A na dole chyba przejść do poziomu nie kolanem, a trójnikiem i zrobić tam odpływ skroplin. Bo pewnie jakbym nie zaizolował, to trochę skroplin się pojawi. I cała izolacja termoflex będzie jednym laboratorium biologicznym. Niby to tylko wyrzutnia, ale po co w domu hodować zbędne formy życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dachu nie przedziurawię, bo nie mam żadnego komina i pewnie tak zostanie.

Z silikonem też nie bardzo, bo zdaję sobie sprawę że trzeba tę wyrzutnie wyjąć od czasu do czasu w celu czyszczenia.

A tak ta kulista wyrzutnia mi się podobała.

Aby było poprawnie, spiro powinno wchodzić w wyrzutnię.

A może zastosować inną rurę na przejście przez ścianę?

 

Pozdrawiam

Cezary

 

Najlepiej jak by ktoś podpowiedział jakie konkretne elementy mam kupić.

Ech, domek prosty, wentylacja też ma być prosta, a tu schody na początku. Najgorzej że człek świadomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jak to w koncu jest? Ktora szkoła jest poprawna, dla parteru i piętra dać wspólne skrzynki rozdzielaczy (umieszczone na strychu) czy bezwzględnie dać osobne (no i rozprowadzić głowne rury fi200 do nich na trójnikach)?

 

Druga sprawa, jeśli pierwsza opcjz z w/w jest akceptowalna to czy schodzić ze strychu w zabudowie k-g elastykami 75 mm czy sztywnymi i dać kolejne rozdzielacze w warstwie styropianu na stropie?

 

Bardzo proszę o poradę.

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...