Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przy wysokości pomieszczenia powyżej 4 metrów powinienem umieścić anemostaty wywiewu i nawiewu w suficie, czy gdzieś niżej w ścianie? Salon z kuchnią otwartą.

Nawiewy najlepiej w suficie luby wysoko na ścianie, bo będzie lepsza cyrkulacja - zimne nawiewane powietrze opadnie w dół mieszając się. Umieszczając je niżej można spowodować dyskomfort i uczucie zimna. Jeżeli znajdziesz takie miejsce żeby na kogoś nie dmuchało, to mogą być nawet w podłodze. Będą działać podobnie.

Wywiew lepiej wyżej, bo ogrzana para z prysznica czy zapachy z ciepłych garnków idą najpierw do góry, ale w praktyce to też bez większego znaczenia. Skuteczna wentylacja wyrzuci wszystkie zapachy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Planuję u siebie w mieszkaniu na poddaszu zamontować wentylację mechaniczną. Jako, że aktualnie nie mogę kupić przyzwoitego rekuperatora, a robię remont, malowanie itd. to postanowiłem włożyć część rur wentylacyjnych, tak abym w przyszłym roku (planuje wtedy montaż rekuperatora o wydajności 250 m3/h) nie musieć znów malować.

 

Mieszkanie na poddaszu. Płyty GK podwieszone do więźby dachowej i na większość nie mam dostępu od góry. W związku z tym część rur będzie poniżej sufitu i będzie przechodzić przez szafę wnękową - jak na rysunku. Rurę nad sufitem mogę dobrze okryć wełną mineralną.

 

Jakie dać rury i jakiej średnicy? Tak, żeby było dobrze i w przystępnej cenie, oraz aby dźwięk między dwoma sypialniami nie przechodził przez wentylację.

wentylacja.jpg

Edytowane przez tomno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozprowadzenia - pe-flex

Gdzie czerpnia, wyrzutnia i wywiewy?

Rekuperator będzie w pralni, czerpnia i wyrzutnia przez ścianę na zewnątrz - odległość 1,6m od rek. Wywiewy będą w całości nad sufitem (kuchnia, łazienka, korytarz) i będę je montował w przyszłym roku. Teraz chciałem zrobić zwłaszcza to co będzie w środku.

A jakie średnice rur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiew w korytarzu jest zbędny.

W kuchni też o ile masz porządny okap z odprowadzeniem na zewnątrz.

Będą 4 nawiewy, więc chyba tylko jeden wyciąg w łazience to za mało, dlatego chciałem dać w kuchni i może w korytarzu. Jednak teraz nie ma to wiekszego znaczenia. Pytanie jest jakie średnice rur do nawiewów dać?

Czy wystarczy rura nad sufitem (ta zielona na rysunku) 125 mm, a do pokoi (te zaznaczone na niebiesko) PE-FLEX rura wentylacyjna 75/60mm? Z takim rozdzielaczem: http://allegro.pl/skrzynka-rozdzielcza-125-3x75-greenflex-zawleczki-i5591537938.html?fromVariant=6807577314

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą 4 nawiewy, więc chyba tylko jeden wyciąg w łazience to za mało, dlatego chciałem dać w kuchni i może w korytarzu. Jednak teraz nie ma to wiekszego znaczenia. Pytanie jest jakie średnice rur do nawiewów dać?

Czy wystarczy rura nad sufitem (ta zielona na rysunku) 125 mm, a do pokoi (te zaznaczone na niebiesko) PE-FLEX rura wentylacyjna 75/60mm? Z takim rozdzielaczem: http://allegro.pl/skrzynka-rozdzielcza-125-3x75-greenflex-zawleczki-i5591537938.html?fromVariant=6807577314

 

najsolidniej wentylujemy łazienki. Nie dajemy wyciągu w korytarzu. Nie liczymy ile jest anemostatów ale ile idzie rur najprościej mówiąc najlepiej po równo wyciągi i nawiewy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego za mało? Nie rozumiem co w nim jest za małego? Ilość? Średnica? Co zrobić żeby nie był za mały?

 

Ta skrzynka z linku nie jest skrzynką rozdzielczą. Sprzedawca się pomylił.

 

Jak więc wygląda rozdzielacz? Gdzieś w wątku znalazłem, że przepływ powietrza przez rurę powinien wynosić 2 - 5m/s, czyli wychodzi mi, że rurą 60mm może przepływać 20 - 50 m3/h Tylko, czy nie będzie to wymagało większego ciśnienia (mocniejszego wentylatora), czy nie lepiej dać większą średnicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak więc wygląda rozdzielacz? Gdzieś w wątku znalazłem, że przepływ powietrza przez rurę powinien wynosić 2 - 5m/s, czyli wychodzi mi, że rurą 60mm może przepływać 20 - 50 m3/h Tylko, czy nie będzie to wymagało większego ciśnienia (mocniejszego wentylatora), czy nie lepiej dać większą średnicę

 

Widzisz kolego bylem ostatnio (zeszły tydzień) w Nowym Sączu doradzić jednemu co i jak odnośnie wentylacji i przytargać graty, jakbym wiedział to rzuciłbym okiem. Teraz na razie się tam nie wybieram. Jaki rekuperator planujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkanie na poddaszu, około 80m2, nad większość podwieszonego sufitu nie mam dostępu. Wyciągi może jakimś "cudem" uda mi się zamontować tam gdzie narysowałem. Nadmuchy tak jak na rysunku wcześniej - częściowo zabuduję pod sufitem, a częściowo w szafie wnękowej. 4 osoby + mały pies.

Szkic na rysunku poniżej. Rekuperator HRU-MinistAir-W-250

wentylacja2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkanie na poddaszu, około 80m2, nad większość podwieszonego sufitu nie mam dostępu. Wyciągi może jakimś "cudem" uda mi się zamontować tam gdzie narysowałem. Nadmuchy tak jak na rysunku wcześniej - częściowo zabuduję pod sufitem, a częściowo w szafie wnękowej. 4 osoby + mały pies.

Szkic na rysunku poniżej. Rekuperator HRU-MinistAir-W-250

 

Jak problem z upchaniem tego wszystkiego to mozna dla tego rekuperatora zrobic to tak:

 

nawiew:

sypialnia 1x75mm

pokoj 1x75mm

sypialnia 1x75mm

pokoj - salon 2x75mm

 

wywiew:

 

lazienka 3x75mm

kuchnia 2x75mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak więc wygląda rozdzielacz? Gdzieś w wątku znalazłem, że przepływ powietrza przez rurę powinien wynosić 2 - 5m/s, czyli wychodzi mi, że rurą 60mm może przepływać 20 - 50 m3/h Tylko, czy nie będzie to wymagało większego ciśnienia (mocniejszego wentylatora), czy nie lepiej dać większą średnicę

Weź coś z większą ilością króćców. Będziesz mógł łatwiej coś poprawić lub dołożyć albo obniżyć prędkość w kanałach. 2-4 dodatkowe króćce peflex na obu skrzynkach rozdzielczych niewiele więcej kosztują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...