Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Pewnie było, ale zanim przekopię się przez wątek to trochę minie, a jestem na etapie rysowania projektu. Chcę zainstalować rekuparację, domek parterowy. Architekt twierdzi, że rekuperator najlepiej zainstalować na poddaszu nieużytkowym, ja wstępnie myślałem o pomieszczeniu technicznym - pralnia, kocioł gazowy itd. ale być może architekt ma rację i lepiej upchnąć go na poddaszu. Tylko tu się pojawia pytanie, jeśli zrobię ocieplenie na podwieszanych sufitach, czyli między stropem a sufitem, to czy nie będzie na poddaszu w okresie zimowym za chłodno dla samej centrali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Lepiej w pom. technicznym. Lepszy dostep do filtrow, sam rekuperator poźniej tez zaczyna sie szronić. Oczywiscie, jak masz nagrzewnice to w sumie tylko trochę kWh wiecej, jesli odmraża sie przez obnizenie nawiewu, to w pomieszczeniu ogrzewanym trwa to krócej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź coś z większą ilością króćców. Będziesz mógł łatwiej coś poprawić lub dołożyć albo obniżyć prędkość w kanałach. 2-4 dodatkowe króćce peflex na obu skrzynkach rozdzielczych niewiele więcej kosztują.

Za późno, wcześniej już zamówiłem i jutro już będzie u mnie z 3 króćcami.

 

http://allegro.pl/rekuperator-przeciwpradowy-wymiennik-300m3-h-i7348130347.html#thumb/3 Czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy to coś warte? z tego co wyczytałem, to problemem jest duży opór - 200 Pa, jednak u mnie wystarczy max wydajność pewnie 150 m3/h - jaki będzie opór przy takim przepływie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/rekuperator-przeciwpradowy-wymiennik-300m3-h-i7348130347.html#thumb/3 Czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy to coś warte? z tego co wyczytałem, to problemem jest duży opór - 200 Pa, jednak u mnie wystarczy max wydajność pewnie 150 m3/h - jaki będzie opór przy takim przepływie?

Też kiedyś o tym myślałem. Wygląda na to że jest niepotrzebnie wydłużony co generuje niepotrzebnie duże opory przepływu. Daj sobie spokój. Jak chcesz tanio to zrób sobie sam rekuperator na silnikach EBM, wymienniku RecAir albo Klingenburg, a obudowę zrób z XPS. Widziałem taki rekuperator na Youtube i myślę że to świetny pomysł jeśli ktoś ma czas i zdolności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów,

Planuję u siebie w zamontować wentylację mechaniczną i byłbym zobowiązany jeśli byście mogli rzucić okiem.

co do reku te jeszcze się waham ale chyba Airpac 400,

chciałbym go umieścić na użytkowym poddaszu w pomieszczeniu 5 (rys.2) ale nie wiem czy to dobry pomysł? trochę się boje hałasu. co myślicie? z jednej strony będzie łazienka także luz, ale z drugiej będzie sypialnia oddzielona 25 cm ściana z porothermu.

kolejna rzecz to czy robić rozdzielacze osobne na każde piętro czy może jeden wyw/naw na cały dom. ?

instalacja na rurach pe-flex 75mm pod sufitami.

Jeszce jedno pytanie, przez pomieszczenie 5 będzie przebiegał komin od gazu z kotłowni poniżej, przy kominie jest wentylacja (W2), czy można w takim przypadku podpiąć wyrzutnie do tego podwójnego kanału wentylacyjnego?

czerpnia przez ścianę.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

parter - wentylacja.jpg pietro - wentylacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinien być słyszalny.

Jedna skrzynka rozdzielcza na cały dom wystarczy.

Wyrzutnię można dać do kanału wentylacyjnego jeśli jest ocieplony. W przeciwnym przypadku będzie wychładzał dom.

 

Dzięki Jan,

rozumiem ze zwykle ocieplenie wełną wystarczy?

 

Panowie jakiś komentarz co do samego projektu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam;-)

Mam taką zagwozdkę. Początkowo nie planowałem anemostatu w pomieszczeniu gospodarczym w którym ma być zasobnik CWU i pompa ciepła, ale w tymże pomieszczeniu pojawi się jeszcze pralka i zmieni ono charakter na "pralnio-coś-tam-gospodarcze":) Nie użyłem celowo nazwy "kotłownia" bo nie będzie tam pieca:yes:

Czy w związku z tym montować tam anemostat wywiewny? Mam zostawiony przepust w stropie i można tam doprowadzić jedną rurę 75-tkę ale czy nie zaburzy ona wentylacji? Bez tej rurki wentylacja ładnie się bilansuje 8x75 wywiew - 8x75 nawiew? Obok jest malutki wiatrołap ma być ogrzewany ale bez anemostatu. Podciął bym drzwi w pomieszczeniu gospodarczym żeby w wiatrołapie uzyskać jakąś cyrkulację. Co sądzicie o takim pomyśle? Za wszelkie sugestie będę wdzięczny.

Pozdrawiam

Tulisko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie tłumiki polecacie do wentylacji z rekuperatorem? Na allegro są miękkie i sztywne, po 100 i po 300 zł. Potrzebuję średnicę 160mm. Czy na nawiew i wywiew takie same? Rekuperator robię sam z wentylatorami K3G 190-RC05-03 EBM-PAPST, więc raczej zbyt głośno pracować nie powinny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie tłumiki polecacie do wentylacji z rekuperatorem? Na allegro są miękkie i sztywne, po 100 i po 300 zł. Potrzebuję średnicę 160mm. Czy na nawiew i wywiew takie same? Rekuperator robię sam z wentylatorami K3G 190-RC05-03 EBM-PAPST, więc raczej zbyt głośno pracować nie powinny.

Żadnych tłumików.

Robisz sam więc zadbaj o wymiary. Zrób większe komory wentylatorów, większe średnice rur. Rekuperator do skrzynek rozprężnych podłącz kanałami Sonodec z dziurkowanym wnętrzem. One wytłumią wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnych tłumików.

Robisz sam więc zadbaj o wymiary. Zrób większe komory wentylatorów, większe średnice rur. Rekuperator do skrzynek rozprężnych podłącz kanałami Sonodec z dziurkowanym wnętrzem. One wytłumią wszystko.

Trochę z miejscem u mnie marnie. Poniżej szkic jak to zaplanowałem. Oprócz 3 fragmentów nawiewu rurą greenflex pod sufitem to całość , będzie ponad sufitem przez nieocieplone poddasze rurą termoflex. Komory wentylatorów będą 35 x 35 x 25 cm - większych raczej nie zmieszczę - poniżej projekt (obudowa ze styroduru 5cm).

Taką rurę masz na mysli? http://allegro.pl/przewod-elastyczny-izolowany-sonodec-dn-160-10mb-i6829244097.html

Część nadmuchu już zrobiłem taką rurą http://allegro.pl/przewod-izolowany-termoflex-rura-spiro-125-10mb-i6790975207.html#thumb/1 Mógłbym więc dać tą perforowaną fi 160 od rekuperatora do 1 trójnika.

Skrzynek rozprężnych to chyba u mnie nie będzie :( Na nadmuchu 1 trójnik i 1 rozdzielacz http://allegro.pl/skrzynka-rozdzielcza-125-3x75-greenflex-zawleczki-i5591537938.html , a na wyciągu 1 trójnik i tyle.

wentylacja3.jpg

Rekup.jpg

Edytowane przez tomno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, potrzebuje Waszej pomocy.

Zacznę od początku. Kupuję okap kuchenny do mieszkania w bloku Wydajność według UNE / EN 61591 (m3 / h): 300 , Wydajność mocy MAX (m3 / h): 645

Min. Poziom moc dźwięku dB (A): 50.

Będzie on zabudowanie karton gipsowej i będzie wyciągnięty rurą 125 cm średnicy. będzie tylko jedno załamie, bo tak jest to prosta normalna kuchnia.

Mieszkanie w bloku na ostatnim 5 piętrze.

Nie wiem teraz tylko czy mam usunąć pomarańczowa kratkę, zasłonkę(?) z szybu wentylacyjnego jak będą podłączać okap? Czy ją zostawić? Już słyszałem obie wersje i nie wiem czy ona będzie przeszkadzać i zakłócać pracę wentylatora, oraz ze będzie osadzać się na niej tłuszcz itp. czy ją zostawić bo nie będzie leciały od sąsiadów zapachy?

W załączniku zdjęcia o co chodzi.

 

IMG_8504.jpg

IMG_8505.jpg

IMG_8506.jpg

IMG_8507.jpg

IMG_8508.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie mieszkania niżej (5 piętrowy blok) mają taki sam układ mieszkania oraz kuchni i kanał wentylacyjny w tym samym miejscu więc napewno wszyscy mamy razem nie osobno ten kanał.

Inne mieszkania a jest ich w bloku 120 mają inne układy i mają swoje kanały wentylacyjne.

Edytowane przez karoli30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ta klapka to zawór zwrotny (otwiera się tylko przy działającym wentylatorze, umożliwiając wylot powietrza a uniemożliwiając wlot /cofanie z kanału went.) ,to powinnaś zostawić. Zebezpiecza on Twoje mieszkanie przed dostawaniem się wydmuchiwanego powietrza (i zapachów oczywiście) z kuchni sąsiadów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie robienia projektu wentylacji mechanicznej, dom 82 m2 parterowy natomiast zostawiamy sobie furtkę w postaci mozliwości zaadoptowania poddasza.(55m2) Wentylacja będzie montowana do wiazarów. całośc zakryje sufit podwieszany. Natomiast od strony poddasza wełna i płyty osb.

Projektant przedstawił 3 opcje odnośnie adaptacji :

1.Przygotować instalację tylko dla parteru, w późniejszym czasie wstawić trójnik i zrobić "odnogę" na poddasze

2.Zrobić tylko parter..ale rozdzielacze przygotować przelotowe. Króciec od góry zaślepić i w przyszłości podłączyć tam resztę instalacji

3.Zrobić skrzynki dla parteru większe o parę wyjść i do nich podpiąć potem pomieszczenia poddasza (tylko trzeba przewidzieć do nich dostęp)

Nie wiem kiedy nastapi adaptacja, moze nigdy. Pytanie któro z tych rozwiązań jest najlepsze (czytaj najmniej kosztowne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...