Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
Zmieniłem delikatnie oryginalny projekt z Termokontrol. W zasadzie ciężko to nazwać projektem skoro posiada tyle błędów.Wracając do tematu to dom będzie zamieszkiwany przez 4 osoby. Centrala ,którą chciałbym zainstalować to Airpack 300v lub 400v. Powierzchnia użytkowa 105m2. Pierwsza rzecz, która mnie zastanawia to czy montować dysze kierunkowe na ścianie w salonie. Czy może umieścić standardowe anemostaty w którymś miejscu na skosie dachu? Skrzynki rozdzielcze przeniosłem na środek budynku tylko pojawia się kolejny dylemat .Sposób prowadzenia przewodu łączącego rekuperator ze skrzynkami rozdzielczymi.W pomieszczeniu gospodarczym w którym będzie zamontowany oraz we wiatrołapie przez który miałyby przechodzić przewody wysokość stropu to 241cm i teraz trzeba przejść przez ścianę konstrukcyjną WC i później na wysokość ponad 3m . Sufity podwieszane będą na 3m od posadzki. Jedyne co przychodzi mi do głowy to ostre zagięcie w górę i docelowo zabudowanie tej części rur w WC i później następne załamanie 90 stopni już nad belkami stropowymi i podłączenie do skrzynki rozdzielczej.Jak wykonać to poprawnie i zgodnie ze sztuką?Co sądzicie o umiejscowieniu wywiewów w salonie? Przeniosłem jeden wywiew blisko kalenicy aby ciepłe powietrze nie magazynowało się w tym miejscu zbyt długo - zgodnie z zaleceniami , natomiast nie wiem czy umieszczenie drugiego wywiewu w okolicach kuchenki to dobry pomysł.Wyrzutnia zaplanowana jest na zachodniej ścianie ale chodzi mi po głowie aby zamontować kominek wentylacyjny na płaskim dachu pomieszczenia gospodarczego.Proszę o opinie i uwagi
Czy naprawdę w dzisiejszym społeczeństwie mamy aż tylu bezmyślnych ?Salon to NAWIEW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

shinobi1 - anemostaty na skosach też można umieszczać i zadziałają normalnie, tylko dziwnie to wygląda (widać je z daleka) i czy znajdziesz miejsce na przewody wentylacyjne uwzględniając, że tam idą one prostopadle do krokwi. No i jeszcze na jakiej wysokości będą te nawiewne, dobrze żeby nie były zbyt wysoko, bo będzie problem, żeby świeże powietrze dotarło na dół (do ludzi) w miarę szybko.

 

Teraz dopiero skojarzyłem, że nad garażem i wiatrołapem możesz mieć w miarę płaski dach. A jak chciałeś te peflex poprowadzić w pierwotnej wersji, też z dwoma zagięciami (na rzucie tego nie widać, a przekrojów nie dałeś, a raczej pewnie w projekcie ich nie miałeś)? Więc pojedynczy przewód też tak można. Pytanie czy znajdziesz miejsce. One powinny iść nad stropem PG i wiatrołapu i nad stropem WC i korytarza, jeśli wypadną dwa załamania o 90 stopni, żeby poziomy skorygować to nie dramat, jak inaczej się nie da trzeba tak zrobić.

 

Przechodząc do salonu, on jest wysoki i połączony z kuchnią. Nas najbardziej interesuje strefa przebywania ludzi (pod kątem powietrza świeżego) i strefa koncentracji zanieczyszczeń (pod kątem powietrza usuwanego). Dlatego mimo, że kalenica jest nad salonem, należy ja potraktować jako kuchnię. Jak sufit jest płaski, to zatrzymuje konwekcję (ciepłych) zapachów z kuchni i anemostaty wywiewne mają szanse je wyłapać (okap nigdy nie ma 100% skuteczności o ile w ogóle jest włączony). Jak sufit jest skośny, to część zapachów ucieknie wyżej. Jak nie ma wywiewu, to one po ochłodzeniu będą opadać mieszając się ze świeższym powietrzem. Jak najbardziej danie jednego wywiewu nad kuchnią a drugiego pod kalenicą jest poprawne. Ale równie dobrze możesz je dać w ścianie szczytowej blisko linii sufitu, (nie będą krokwie przeszkadzały w prowadzeniu przewodów) - jeden gdzieś na 3-4m bliżej kuchenki, drugi na 6m pod kalenicą. Tylko niech one idą po tej ścianie szczytowej w ociepleniu.

A nawiewy dałbym właśnie po obu stronach telewizora w ścianie, na 2,5-3m, i takie o większym zasięgu, żeby to powietrze kilka metrów przeleciało zanim opadnie i się wymiesza. To powietrze i tak musi zejść na dół (do ludzi) bo zwykle będzie chłodniejsze, a potem część sobie powędruje w stronę jadalni i kuchni, a część pod kalenicę, tam zostanie usunięte.

 

Większe, a szczególnie wyższe pomieszczenia wentyluje się w ten sposób, że daję się tam zarówno nawiewy jak i wywiewy i to nie jest błędem, tym bardziej, że salon z kuchnią praktycznie się bilansują. Jedynie w małych i niskich pomieszczeniach można zorganizować tak wymianę, że powietrze z pomieszczeń czystszych przepływa do "brudniejszych", ale to jest wyjątek a nie reguła (nawet rozporządzenie mówi o tym, że "dopuszcza się"...), chociaż w przypadku małych mieszkań to praktycznie reguła. Niektóre domy jednak pod nią nie podchodzą, od tego jest człowiek, żeby pomyślał zamiast stosować się ślepo do "kanonów piękna".

Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Większe, a szczególnie wyższe pomieszczenia wentyluje się w ten sposób, że daję się tam zarówno nawiewy jak i wywiewy i to nie jest błędem
To jest bardzo dużym błędem.Wywiew brudne,nawiew czyste.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
:)
Gdybyś posiadał realną wiedzę to bym się nie odzywał ale skoro palpesz trzy po trzy to interweniuję.W salonie 32m2 mam dwa nawiewy i głupotą byłoby dać tam jeden nawiew i obok wywiew bo dwa nawiewy radzą sobie już na maksa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
:)Gdzie w kuchni połączonej z salonem o wysokim suficie jest brudne a gdzie czyste. (To nie było pytanie tylko odpowiedź).
Mam salon połączony z kuchnią gdzie są dwa wywiewy i zdecydowanie "nie czuć" w salonie co się gotuje w kuchni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam salon połączony z kuchnią gdzie są dwa wywiewy i zdecydowanie "nie czuć" w salonie co się gotuje w kuchni.

 

I ma skosy idące na 6m czy poziomy sufit?

Po za tym, to czy czuć nie jest wyznacznikiem czystości, co najwyżej jego namiastką (ewentualnie namiastką gotowania). Jedno co wiemy, to że zapachy z kuchni są cieplejsze niż wszystko inne w otoczeniu i "wygrają" wyścig pod sufit i pod kalenicę, nawet jak po drodze "przeszkadza" im jakiś anemostat.

Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
I ma skosy idące na 6m czy poziomy sufit?Po za tym, to czy czuć nie jest wyznacznikiem czystości, co najwyżej jego namiastką (ewentualnie namiastką gotowania). Jedno co wiemy, to że zapachy z kuchni są cieplejsze niż wszystko inne i "wygrają" wyścig pod sufit i również pod kalenicę, nawet jak po drodze "przeszkadza" im jakiś anemostat.
Wybacz ale tzw "skosy" są dla mnie wyznacznikiem totalnej głupoty...A wydajność u mnie. Proszę."czyste" i "brudne"...https://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=5622775&viewfull=1#post5622775 Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety dla niektórych ale nie jestem ciemnym ludem wg Kurskiego ,który dał się nabrać na zamach w Smoleńsku jako zmowa Tuska i Putina przeciw Obamie bo był "czarny" a skoro Rydzyk zbiera na "ciepłe wody" bez względu na okoliczności bo to jedynie patola i dziecioroby spod 500+ moga myśleć,że skosy są zajebiste...To i narazam się nie tylko "zero",jako prawdziwy Polak a odpad i margines społeczeństwa takimi zostaną :D

Arturo nie rób syfu na wątku o wentylacji . Masz hyde park tam się udzielaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię zamówienie i przeglądam system peflex na plastikowych skrzynkach rozprężnych i grenflex ze strony wentylacja24. Czy te dwa systemy można mieszać ze sobą - czy pasują np rury grenflex do skrzynek rozprężnych peflex itp? Peflex ma drogo skrzynki rozdzielaczowe i drogą przesyłkę 150 zł. A wentylacja tanie skrzynki rozdzielaczowe i darmową przesyłkę. A z peflex lepiej mi się podobają skrzynki rozprężne. Zamóienie z dwóch róznych firm może dać kilka stów oszczędności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź coś z większą ilością króćców. Będziesz mógł łatwiej coś poprawić lub dołożyć albo obniżyć prędkość w kanałach. 2-4 dodatkowe króćce peflex na obu skrzynkach rozdzielczych niewiele więcej kosztują.

 

Za późno, wcześniej już zamówiłem i jutro już będzie u mnie z 3 króćcami. ...

Jak to się mówi - wykrakałeś :evil:

Wentylacje uruchomiłem i jest do d... Do 2 sypialni dałem po jednym pe-flex i jest za mało. Przy przepływie 3 m/s (około 33 m3/h) rano było CO2 ponad 1100 PPM by uzyskać 4 m/s w sypialniach, muszę dość dużo zwiększyć obroty wentylatorów opór jest dość duży. Wentylacja pracuje głośno i zużywa niepotrzebnie więcej energii. Nie pozostaje nic innego jak wymienić skrzynkę i dołożyć po drugiej rurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szkoda kasy i skrzynka na straty, to można troszkę porzeźbić. Wyciąć nowe dziury w skrzynce. Nowe rury doprowadzić bez naprężeń. Przykleić klejem np. Mamut czy podobnym.

Ogólnie 1 peflex /osobę powinno być wystarczające.

Na szczęście właśnie udało mi się kupić od znajomego rozdzielacz na 5 x 75 w cenie niemal złomowej oraz 10m peflex więc mogę zabierać się za przeróbkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowach z osobami, które używają rekuperacji intensywnie zimą, gdzie wilgotność spada do 30 procent, doszedłem do wniosku że nawilżacz kanałowy to jednak nie opcja, a raczej konieczność. Po rozmowie z przedstawicielem comair jestem przekonany jeszcze bardziej. A jakie są Wasze doświadczenia z wilgotnoscia zimą?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie z przedstawicielem comair jestem przekonany jeszcze bardziej. A jakie są Wasze doświadczenia z wilgotnoscia zimą?

 

Zobacz cenę i zużycie energii (może być haczyk z nagrzewnicą wodną, wtedy na pierwszy rzut oka drobne 100W zużycia energii wygląda niegroźnie - ale jak doliczysz koszt wody grzewczej, to nie będzie tak różowo) i kup rekuperator z odzyskiem wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aspekt nagrzewnicy sprawdzałem. Mam zamiar podłączyć to pod obieg wysokotemperaturowy zbiornika przeplywowego cwu.

 

Nawilżacz podgrzewa powietrze do zadanej temperatury, więc jeśli nie chce dogrzewac powietrza prądem mając pompę ciepła, to jedyne sensowne rozwiązanie. Co co ogrzeje w kanale nie muszę ogrzewać potem, więc tracę tylko energię na odparowanie.

 

Jedyny reku który na ten moment wchodzi w grę to thessla green. A oni nie robią entalpicznych.

Thessla green miała wypuścić jakieś nawilżacze, ale póki co cisza. Comair robi to od lat. Chyba ze jeszcze zdążą do końca przyszłego roku. Jedno jest pewne, jakiś nawilżacz musi być...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...