Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A z niego w ogóle coś dmucha. Na fotce widać że skręcony na maksa. Zamiast go tak skręcać zdław go tym:

product_58da21df80de3.jpg

a anemostat odkręć na maksa. powinno pomóc. Mam tylko G4 a po 2 latach żadnego śladu na suficie pomimo że zimą filtry wymieniam co 2 - 3 tygodnie bo przez śmierdzieli są czarne.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Chyba to nie problem filtra. Sprawdzilem anemostat i kanał od srodka - żadnego brudu. Obejrzałem inne nawiewy - wszystkie czyste, jednak są montowane na ścianach i podłączone plastikiem 75mm. Przypuszczam więc, że albo powietrze wylatując w boki przez mocno przymkniety anemostat zawirowuje, zaciąga i odkłada kurz z powietrza, albo strefa wokół sie elektryzuje i przyciąga pyłki. Sufit pomalowałem farbą termoizolacyjną Nobli CIQ - może ona w jakiś sposób powoduje elektryzowanie się sufitu wokół anemostatu. Umyje farbę wokół i zakręcę całkiem anemostat (w sumie i tak jest zbędny) - zobaczę za jakiś czas, czy sytuacja się powtórzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura do anemostatu przykręcona jest opaską i zaklejona taśma aluminiową. Pod anemostatem jest uszczelka i po jego odkręceniu widać że jest tam czysto, więc to raczej nie dmucha spod niego.

 

Może się moje stare oczy mylą, ale czy do tego anemostatu nie jest przymocowana rura termoflex czy jak tam to zwał... i wewnętrzna folia jest porwana a opiłki waty fruwają do mieszkania ? Tak to na zdjęciu dla mnie wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się moje stare oczy mylą, ale czy do tego anemostatu nie jest przymocowana rura termoflex czy jak tam to zwał... i wewnętrzna folia jest porwana a opiłki waty fruwają do mieszkania ? Tak to na zdjęciu dla mnie wygląda.

 

Rura jest cała, tylko na zdjęciu tak wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy dałeś na nawiewy taką rurę ? Ja przerabiałem to w temacie dystrybucji gorącego powietrza z kominka.Znajomy zauważył kiedyś, że mu wata szklana wisi na anemostacie. Rozebraliśmy rurę a tam dziury, po 6ciu czy 7miu latach eksploatacji. Niezbyt tak wdychać sobie takie waciki.

 

Jeśli to brud, to może rury leżały w jakich niezbyt czystych warunkach i teraz to się wydmuchuje ? Oczyść, powieś jakąś białą szmatkę i puść reku na maxa. Może coś pokaże ?

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witajcie, myślę na tym już drugi dzień (i noc) i nie wiem jak najmniej inwazyjnie przepuścić kanały WM z "kotłowni" (poza obrysem części mieszkalnej) gdzie będzie reku, po reszcie domu. Może coś poradzicie, podpowiecie, bo nie mam pojęcia jak to zaplanować (a chciałbym nim tynk rzucą, żeby oznaczyć miejsca aby w kable się nie werżnąć potem, fotki co prawda mam elektryki wszystkie porobione, ale wiadomo jak jest gdy nie widać). :( Sytuacja jest taka:

 

Kotłownia z pozaznaczanymi kluczowymi elementami konstrukcyjnymi:

 

kotlownia1.jpg

 

I druga strona, salon i klatka schodowa

 

klatka-schodowa.jpg

 

salon-na-schody.jpg

 

No i rzuty

 

PARTER.jpg

 

PIETRO.jpg

 

Dla parteru wbić się z pomieszczenia technicznego przez salon (pod podciągiem) i potem do pokoju na górze tam skrzynka i rozprowadzenie po podłodze, czy może z pomieszczenia technicznego w górę pod daszkiem (nad podciągiem) do pokoju i rozprowadzenie? Tu by pewnie trzeba było dać nawiewy i wywiewy obok siebie.

 

Dla piętra przebić się na klatce schodowej w jednym z zaznaczonych punktów #1 lub #2 (co mi nie odpowiada, bo zabierze miejsce na spoczniku schodów) i w zabudowie na górę w sufit podwieszony, czy może jednak polecieć po zewnętrznej ścianie (naturalnie z zewnątrz na ścianie będzie zgrubienie w postaci naddatku styro -- to mi zupełnie nie przeszkadza, bo to ściana północna, zupełnie ślepa, nikt na to patrzeć nie będzie) i wbić się prosto nad sufit podwieszany? Ta druga opcja mnie bardziej korci, ale nie widziałem do tej pory aby ktoś tak robił. :/ Dzięki z góry za jakiekolwiek sugestie.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co może być przyczyna brudu wokół anemostatu? Instalacja pracuje od około miesiąca, a sufit malowany był przed 2 miesiącami. Sufit płyta G/K, anemostat prawie całkiem zakręcony. Kanał z rury aluminiowej termoflex. Pod anemostatem jest uszczelka gąbkowa. Na czerpni filtr G4. Czy to może być od jakiś zawirowań powietrza, a może wytwarza się jakieś pole elektrostatyczne? Ma ktoś pomysł, jak zapobiec takiemu odkładaniu się kurzu?

 

jeżeli jest skręcony ma maksa to ciągnie nieszczelnością przy ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parter:

Salon - nawiew 120m3/h

Pokój do pracy - nawiew 40m3/h

Wiatrołap - wywiew 20m3/h

WC - wywiew 40m3/h

Spiżarnia - wywiew 20m3/h

Jadalnia - nawiew 40m3/h

Kuchnia - wywiew 70m3/h

 

Piętro:

Pokój 2os. - nawiew 50m3/h

Garderoba (pomiędzy pokojem a łazienką) - wywiew 35m3/h

Łazienka przy garderobie - wywiew 60m3/h

Pralnia - wywiew 50m3/h

Łazienka - wywiew 50m3/h

Pokój (góra) - nawiew 55m3/h

Pokój (dół) - nawiew 60m3/h

Garderoba (przy schodach) - wywiew 20m3/h.

 

Za resztę dziękuję :)

 

W Garderobach nie robimy wywiewu, To jest brudne pomieszczenie? Wilgotne, zużyte powietrze z pokoju, zamiast iśc do łazienki, prowadzisz do garderoby. W garderobie nawiew świeżego powietrza jeśli już chcesz rurę.

 

To samo w spiżarni. Poprowadzisz do spiżarni brudne i ciepłe powietrze z kuchni. Ja bym wolał w spiżarce mieć świeże, chłodniejsze i czyste powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dołączyć do poprzedniego postu jeszcze w 3D, ale można tylko 5 załączników dać. Zapodam tutaj, może ktoś się zlituje i pomoże jak to popchnąć aby było dobrze. Można dać te rury zewnątrz pod ociepleniem czy nie można?

 

Klatka schodowa

 

[ATTACH=CONFIG]417553[/ATTACH]

 

Kotłownia, żółty na "murłata" daszku nad kotłownią, czerwony klocek to reku.

 

[ATTACH=CONFIG]417554[/ATTACH]

 

I bez ścian piętra.

 

[ATTACH=CONFIG]417555[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dołączyć do poprzedniego postu jeszcze w 3D, ale można tylko 5 załączników dać. Zapodam tutaj, może ktoś się zlituje i pomoże jak to popchnąć aby było dobrze. Można dać te rury zewnątrz pod ociepleniem czy nie można?

 

Klatka schodowa

 

[ATTACH=CONFIG]417553[/ATTACH]

 

Kotłownia, żółty na "murłata" daszku nad kotłownią, czerwony klocek to reku.

 

[ATTACH=CONFIG]417554[/ATTACH]

 

I bez ścian piętra.

 

[ATTACH=CONFIG]417555[/ATTACH]

 

Przeciągaj rury tam gdzie Ci wygodniej i mniej kucia. ja bym przeciągnął przez pokój i obudował płytą karton gips. Na zewnątrz w ociepleniu nie rób bo tam będzie zimno. Masz komfortowa sytuację - bo robisz reku w czasie budowy, ja przeciągam rury w 15 letnim domu - to jest dopiero wyzwanie, aby nie zdemolować całego domu :).

Przeciągnij sobie jedna więcej rurę albo dwie na poddasze. Może się przydać w przyszłości na kable do fotovoltaiki ,paneli lub innego wymysłu - wtedy obejdzie się bez kucia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to się stało że się załączniki wysypały? Były a teraz nie ma. Dziadostwo.

 

Przeciągaj rury tam gdzie Ci wygodniej i mniej kucia. ja bym przeciągnął przez pokój i obudował płytą karton gips.

Ale w ten sposób zmniejszę powierzchnię, poza tym w miejscu gdzie mogą iść rury jest pokój dziecka i tam jest zaplanowane łóżko. Nie chcę żeby był ew. hałas, szum etc.

 

Na zewnątrz w ociepleniu nie rób bo tam będzie zimno.

Raczej będzie cieplej niż będzie mieć nawiewane powietrze. Rury są w otulinie i na to jeszcze pójdzie styropian.

 

Masz komfortowa sytuację - bo robisz reku w czasie budowy, ja przeciągam rury w 15 letnim domu - to jest dopiero wyzwanie, aby nie zdemolować całego domu :).

Przeciągnij sobie jedna więcej rurę albo dwie na poddasze. Może się przydać w przyszłości na kable do fotovoltaiki ,paneli lub innego wymysłu - wtedy obejdzie się bez kucia itp.

Taki komfort jak większość robiąca WM. Przewody pod PV już podciągnięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie możesz zrobić dziury do komina na wysokości sufitu? Ja zrobiłem u siebie od jednej strony wyrzutnie i czerpnie i jest do d..., muszę przerobić. Gdy wieje wiatr to wspomaga czerpnie, a blokuje wyrzut. W przypadku braku automatycznego systemu wyrównywania przepływów, będzie to prowadziło w zimie do szybszego zamarzania wymiennika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy w jaki sposób połączyć czerpnie z reku Średnica 160mm. Kanały sztywne ocynkowane spiro i je owijać wełną. Czy może dać termoflex i dodatkowo owinąć wełną?. Na wyrzut mogę dać zwykłą kibel rurę. Jednak na czerpnię potrzebuję około 10metrów i zastanawiam się z czego zrobić.

Kanały będą szły na nieużytkowym ocieplonym poddaszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej czytam, tym mam wrażenie że mniej wiem. Nie znalazłem żadnej publikacji, która od początku do końca by wszystko w miarę precyzyjnie wyjaśniła.

 

Dom z poddaszem użytkowym, rekuperator na parterze. By wentylować parter, kanały umieszczam na stropie nad parterem, to jest jasne.

1. Gdzieś muszę umieścić rozdzielacze - jeżeli rozdzielacze (nawiewowy i wywiewowy) umieszczę na stropie nad parterem, to by doprowadzić kanały do anemostatów na poddaszu, każdy kanały muszę prowadzić po ścianach?

2. Czy robię 4 rozdzielacze, z rekuperatora kanał nawiewowy i wywiewowy rozdzielam na 2, jedne prowadzę do rozdzielaczy na stropie, drugie do rozdzielaczy na strych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie takie mam. W domku parterowym z nieużytkowym poddaszem stoi sobie reku. Zeszłej zimy czerpnia była umieszczona na tymże poddaszu i przy największych mrozach temp na poddaszu spadała max do -5oC - reku nie zamarzał. Zastanawiam się jednak czy nie przenieść czerpni do piwnicy i tu rodzi się pytanie - w jaki sposób przebić się przez 2 stropy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...