Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witajcie koledzy.

Czy pomoglibyście mi w zaplanowaniu rozprowadzenia przewodów wentylacji?

 

Dom kostka parter+piętro

Na parterze jest mieszkanko taty - salon,sypialnia i łazienka

Na parterze jest wspólna kuchnia dla wszystkich.

Na piętrze będą mieszkać 4 osoby w tym dwoje dzieci.

 

Który z załączonych schematów jest ok?

Nie mam pewności czy jest potrzeba dawać coś w wiatrołapie?

 

A także czy mogę zastosowac kanały fi63 zamiast 75? Tak byłoby mi łatwiej.

Dzięki za pomoc :)

wentylacja1.jpg

wentylacja2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za grube te rury, nie ustawiasz później odpowiednich przepływów. Łatwiej to zbilansować rur z pe-flex.

Na dole nawiewy: sypialnia 2x63 mm i salon 2x63 mm, wywiewy: kuchnia 2x63 mm, łazienka 3x63 mm.

Góra nawiewy sypialnie po 2x63 mm, dzienny 2x63 mm, wywiew łazienka 4x63 mm. I tak nawiewów jest więcej i któreś bedziesz musiał przytłumić, aby uzyskać odpowiednie przepływy w danych pomieszczeniach. Na dole w salonie i sypialni pasowało by dać tylko po 1x63, ale później może okazać się za mało gdyby kilka osób tam przyszło, wiec lepiej przydlawić niz później dokładać ;)

Edytowane przez tomno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za grube te rury, nie ustawiasz później odpowiednich przepływów. Łatwiej to zbilansować rur z pe-flex.

Na dole nawiewy: sypialnia 2x63 mm i salon 2x63 mm, wywiewy: kuchnia 2x63 mm, łazienka 3x63 mm.

Góra nawiewy sypialnie po 2x63 mm, dzienny 2x63 mm, wywiew łazienka 4x63 mm. I tak nawiewów jest więcej i któreś bedziesz musiał przytłumić, aby uzyskać odpowiednie przepływy w danych pomieszczeniach. Na dole w salonie i sypialni pasowało by dać tylko po 1x63, ale później może okazać się za mało gdyby kilka osób tam przyszło, wiec lepiej przydlawić niz później dokładać ;)

 

A nie powinno być tak, że ilosc kanałów nawiewnych równa jest ilości kanałów wywiewnych?

 

Jeśli chodzi o przekrój kanałów to właśnie wolałbym te 63.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby powinno być tak samo wywiew i nawiew. Nawiewnych i tak jest za dużo. Ciężko będzie rozdzielić 150 m3/h na te pokoje tak aby wszędzie po równo dmuchało. Na dole teraz mieszka 1 osoba, więc niby starczyłoby po 1x63, ale gdyby trzeba zwiększyć tam przepływ to będzie problematyczne i głośne - wiem z własnego doświadczenia, dokładałem kanały. Można do łazienki dać 5 czy 6 x, ale po co? Uważam, że lepiej zrobić w ten sposób, a w razie problemów z regulacją przydaławić w kanałach (anemostatami tego nie wyregulujesz).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby powinno być tak samo wywiew i nawiew. Nawiewnych i tak jest za dużo. Ciężko będzie rozdzielić 150 m3/h na te pokoje tak aby wszędzie po równo dmuchało. Na dole teraz mieszka 1 osoba, więc niby starczyłoby po 1x63, ale gdyby trzeba zwiększyć tam przepływ to będzie problematyczne i głośne - wiem z własnego doświadczenia, dokładałem kanały. Można do łazienki dać 5 czy 6 x, ale po co? Uważam, że lepiej zrobić w ten sposób, a w razie problemów z regulacją przydaławić w kanałach (anemostatami tego nie wyregulujesz).

 

1 w jaki sposób to zdławia się to w kanałach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Słuchajcie a czy są przeciwskazania aby do wszystkich pomieszczeń typu salon, sypialnia dać taką samą ilość kanałów nawiewnych? Tym samym w każdym z pomieszczeń będzie taka sama wymiana powietrza. Np. po jednym lub po dwa?

Prawda jest taka, że wolałbym mieć tak przygotowane wszystko aby i na piętrze i na parterze w każdej chwili mogły mieszkać po 2 osoby.

W takim wypadku czy nie lepiej zastosowac wszędzie przy nawiewach po jednej nitce rury pex do anemostatu? A nie po dwie? Była by to oszczędność materiału.

 

Kolejna sprawa jest taka czy nie będzie problemu na parterze, że całe nawiewane powietrze ucieknie do pierwszej łazienki bo jest najbliżej a mało co dojdzie do kuchni która to jest oddzielona dwoma drzwiami? I do tego ma tylko jeden wywiew?

wentylacja3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ograniczenia przepływu np. takie coś https://allegro.pl/przepustnica-tlumik-inno-100-mm-jeven-i7189108807.html. U siebie włożyłem gąbkę z wyciętą dziurą i jest ok.

Powietrze nie leci tam gdzie najbliżej, tylko tam gdzie ma najmniejsze opory. Dlatego też trudno to wyregulować.

Co do jednej rury 63mm to u siebie tsk zrobiłem. Niestety okazało się, że aby osiągnąć potrzebny przepływ wentylatory zużywały z 25%więcej pradu (niz przy podwójnych rurach), a poza bylo głośno. Musiałem przerabiać i dokładać po drugiej rurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ograniczenia przepływu np. takie coś https://allegro.pl/przepustnica-tlumik-inno-100-mm-jeven-i7189108807.html. U siebie włożyłem gąbkę z wyciętą dziurą i jest ok.

Powietrze nie leci tam gdzie najbliżej, tylko tam gdzie ma najmniejsze opory. Dlatego też trudno to wyregulować.

Co do jednej rury 63mm to u siebie tsk zrobiłem. Niestety okazało się, że aby osiągnąć potrzebny przepływ wentylatory zużywały z 25%więcej pradu (niz przy podwójnych rurach), a poza bylo głośno. Musiałem przerabiać i dokładać po drugiej rurze.

 

Czyli mogę zrobić wszędzie po dwie rury do nawiewów? Bez względu na to jakie to pomieszczenie? Bo w sypialni trzeba 2x63 a w salonie czemu 1x63 skoro siedzę tam cały dzień i goście i dzieci czasem. Więc w obu pomieszczeniach chyba powinno być tyle samo powietrza? A i na parterze teraz będzie jedną osobą ale to się może zmienić i będą dwie a czasem więcej, więc każde pomieszczenie powinno mieć podobną ilość świeżego powietrza, tak mi się wydaje. Ale dlaczego najczęściej robi się w salonie mniej niż w sypialni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

W salonie robi sie więcej - bo czasowo może przebywać tam więcej osób.

Gdy robiłem u siebie też coś takiego przeczytałem i dałem 100mm. Po uruchomieniu okazało się, że prawie cały nadmuch jest w środkowym pokoju, a w sypialniach bardzo słabo. Przykręciłem więc anemostat tak, że została szparka 1mm. W pokojach nawiew był OK., ale wokół tego skręconego anemostatu zrobił się brudny sufit - robiło się jakieś zawirowanie powietrza i kurz odkładał się na suficie. Gdybym teraz robił pewnie dałbym tylko 1 x 63 mm. W moim przypadku powietrze z 2 sypialni płynie przez środkowy pokój, więc tak naprawdę mogłoby w nim nie być w ogóle nadmuchu.

W przypadku mieszkania @bt9 przez salon przepływa powietrze z jednej sypialni, więc w sumie 4 x 63mm. Przy prędkości przepływu poniżej 5m/s wymiana byłaby 200 m3/h. To chyba całkowicie wystarczające nawet jakby goście przyszli.

W przypadku większej średnicy będzie jeszcze większy problem z wyregulowaniem przy codziennym przepływie około 120 m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Mi nie przeszkdza, że w salonie cały czas będzie większa wymiana - oczywiście zachowując odpowiednią wymianę w pozostałych pomieszczeniach.

Tylko w jaki sposób? U mnie: 4 osoby 120 m3/h Dwie sypialnie (po 2 osoby) 2 x 40 m3/h, gabinet do pracy - 20 m3/h.

Na pokój środkowy zostaje 20 m3/h

U @bt9 na środkowy wypada też 20m3/h

Wydaje mi się, że łatwiej będzie to wyregulować gdy do 3 pomieszczeń będzie po 2 x 63mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który z załączonych schematów jest ok?

Nie mam pewności czy jest potrzeba dawać coś w wiatrołapie?

 

A także czy mogę zastosowac kanały fi63 zamiast 75? Tak byłoby mi łatwiej.

Dzięki za pomoc :)

Zrezygnuj z wentylacji wiatrołapu i nawiewu w korytarzu. Jest zbędna jeśli mieszkańcy codziennie myją nogi. Anemostaty niepotrzebnie są za daleko.

Zaplanuj 10-12 kanałów 75. Możesz niektóre zatkać. Co z piwnicą? Grzyb i stęchlizna?

Kanały 63 są droższe i mają znacznie większe opory. Warto wydać 2000 lub więcej przy instalacji i 100-200 zł na prąd rocznie dla 12 mm?

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...