Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Sądzę, że powietrze przez nas wydychane, jako cieplejsze, ma tendencje do konwekcji pod sufit i stamtąd powinno się je "zabierać" do korytarza, a nie znad podłogi. .

Co ze stężeniem CO2? Gdzie jest najwyższe? Na podłodze, bo to gaz cięższy od powietrza, czy pod sufitem bo jest ciepły skoro bierze się z wydechów?

Czy ruchy Browna nie załatwiają tego problemu wystarczająco?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Już kiedyś pisałem o podciętych drzwiach - nie jestem ich zwolennikiem. Nie chodziło mi wtedy o kurz (choć jest to argument przynajmniej warty rozważenia) ale o gorsze usuwanie powietrza zużytego z pokoi. Sądzę, że powietrze przez nas wydychane, jako cieplejsze, ma tendencje do konwekcji pod sufit i stamtąd powinno się je "zabierać" do korytarza, a nie znad podłogi. Można to zrobić przy pomocy kanału w kształcie poziomej zetki w ścianie między pokojami a korytarzem, przysłoniętej z obu stron kratkami/maskownicami (chodzi o ograniczenie przenoszenia się dźwięków).

 

To ciekawe, co piszesz. Kolega zrobił podcięcie i teraz narzeka na przenoszące się dźwięki. U siebie na poddaszu mam zamiar dać małe kratki wentylacyjne w suficie po obu stronach drzwi do pokoju na poddaszu i połączyć je półkoliście rurą peflex 75 (prowadzoną w warstwie izloacji sufitu). Myślę, że w taki sposób większość powietrza powinna być usuwana z pokoju tą kratką a reszta przez standardową szczelinę pod drzwiami. Powinno to też poprawić akustykę. Co o tym sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, jakie stosowaliscie rury wentylacyjne do czerpni i wyrzutni.

 

Rekuperator TG 600V. Otwory w rekuperatorze to 200m. Wymiana ciągła na poziomie 150m3/h, a w szczycie do 350m3/h. W ekstremalnych sytuacjach jak impreza może być i maks centrali, ale wtedy hałas nie ma znaczenia.

 

Rury planuje metalowe z izolacja. Potem rozdzielenie na 2x125mm tez z izolacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Drodzy Forumowicze,

 

Niedługo ruszam z budową domu i postanowiłem rekuperację wykonać we własnym zakresie. Po przeczytaniu całego wątku (tego i innych na różnych forach) przygotowałem wstępny projekt wentylacji mechanicznej.

 

Z istotnych informacji:

- dom o powierzchni użytkowej 170m2

- brak kominka (świadomie z niego zrezygnowaliśmy)

- 4 osoby mieszkające na stałe (2 dorosłych i 2 dzieci) plus dosyć regularne odwiedziny gości

- centrala, na którą się najpewniej zdecyduję to Thessla Green Airpack 400 Home (myślałem też nad Airpack 300, tylko czy nie będzie za mała?)

- centrala będzie umieszczona na parterze w kotłowni (piec kondensacyjny z komorą zamkniętą)

- czerpnię planuję zrobić bezpośrednio przez ścianę w kotłowni (strona zachodnia, droga jest po wschodniej stronie) przy suficie pod okapem dachu a wyrzutnię pionowo do dachu i dachówką wentylacyjną - czy jest to prawidłowe?

- kanały planuję wykonać z PE-FLEX 75 (średnica wewnętrzna 63mm) wykorzystując dedykowane skrzynki rozdzielcze 200/12x75

- kanały do wentylacji parteru planuję umieścić w warstwie ocieplenia posadzki poddasza (mam w projekcie 8cm styropianu + 6cm wylewki - chyba nie będzie tu problemu?)

- kanały do wentylacji poddasza planuję puścić w ociepleniu sufitu (35cm wełny) pod podłogą strychu

 

Poniżej umieszczam rzuty parteru (w lepszej rozdzielczości tu: https://zapodaj.net/9f084a69b8a2b.png.html) i poddasza (w lepszej rozdzielczości tu: https://zapodaj.net/0669c037f9223.png.html) wraz z zaznaczonymi planowanymi anemostatami - na niebiesko nawiew, na czerwono wywiew. Z racji, że jest to na razie koncepcja ich rozmieszczenia to nie rozrysowywałem jeszcze ułożenia przewodów a jedynie ilość kanałów do danego anemostatu. Lokalizacja centrali oraz czerpni zaznaczona na fioletowo. Skrzynki rozdzielcze chcę umieścić w łazience nad centralą przy kominie i zabudować je płytą G-K.

 

Sumarycznie wyszło mi:

- 4 x wywiew (kuchnia, dwie łazienki, pralnio-suszarnia)

- 7 x nawiew (2xsalon, gabinet i po jednym w każdym z czterech pokoi na górze)

 

Skrzynki rozprężne zaplanowałem tak:

a). wywiew: kuchnia 125/2x75, łazienki 160/4x75, pralnio-suszarnia 125/2x75. Zastanawiam się czy gdzieś nie odjąć jednak jednej rury i zrobić również wywiew w kotłowni rezygnując w niej z wentylacji grawitacyjnej jaka pierwotnie została zaplanowana.

b). nawiew: salon 2 x 125/2x75, sypialnia główna (dwie osoby) 125/2x75, 2 pokoje dla dzieci na górze 125/2x75 a pokój gościnny na górze i gabinet na dole - 125/1x75.

 

Bardzo proszę o konsultację czy powyższe założenia są prawidłowe, czy jednak należy coś istotnie tutaj zmienić. Będę wdzięczny za wszelkie opinie.

Ewentualnie jeżeli nie trzyma się to kupy a ktoś byłby chętny pomóc odpłatnie w zaprojektowaniu instalacji to bardzo proszę o kontakt priv.

 

Z góry bardzo dziękuję.

 

Pozdrawiam,

Tomek

Rekuperacja_parter_4.jpg

Rekuperacja_poddasze_5.jpg

Edytowane przez Tomekk309
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zastanawiam się czy gdzieś nie odjąć jednak jednej rury i zrobić również wywiew w kotłowni rezygnując w niej z wentylacji grawitacyjnej jaka pierwotnie została zaplanowana.

Wszystko wygląda ok i fajnie przemyślane.

Jeśli nie potrzebujesz grawitacji w "kotłowni" a mam nadzieję,że nie,to jak najbardziej daj tam wywiew do reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec będzie kondensacyjny z komorą zamkniętą, więc z tego co się zorientowałem nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby zrobić wywiew w kotłowni. Pojedynczy kanał (1x75) wystarczy? Wtedy zabrałbym jeden kanał z pralni i zamiast 2x75 zrobiłbym tam też 1x75.

 

Obawiam się tylko trochę jednej rzeczy - jeżdżę motocyklem offroadowym, który wymaga częstego serwisu i związanego z tym majsterkowania. W kotłowni będę miał duży zlew do mycia różnych elementów, z których niektóre niestety śmierdzą benzyną, smarami, itp. Nie będę tego robił codziennie, ale średnio pewnie z 1-2 razy w miesiącu. Czy montując wywiew w tym pomieszczeniu te zapachy nie będą się rozchodzić po całym domu? Właśnie w obawie o to poprosiłem projektanta o zaprojektowanie kanału wentylacji grawitacyjnej, z którego jednak nadal mogę oczywiście zrezygnować przed rozpoczęciem budowy.

Edytowane przez Tomekk309
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o konsultację czy powyższe założenia są prawidłowe, czy jednak należy coś istotnie tutaj zmienić. Będę wdzięczny za wszelkie opinie.

Ewentualnie jeżeli nie trzyma się to kupy a ktoś byłby chętny pomóc odpłatnie w zaprojektowaniu instalacji to bardzo proszę o kontakt priv.

 

Centrala 300-400 i tylko 7x peflex?

Minimum to 10x, a najlepiej daj 12x.

 

Zdecydowanie za mała suma pól przekroju nawiewów i wywiewów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

isu i związanego z tym majsterkowania. W kotłowni będę miał duży zlew do mycia różnych elementów, z których niektóre niestety śmierdzą benzyną, smarami, itp. Nie będę tego robił codziennie, ale średnio pewnie z 1-2 razy w miesiącu. Czy montując wywiew w tym pomieszczeniu te zapachy nie będą się rozchodzić po całym domu? Właśnie w obawie o to poprosiłem projektanta o zaprojektowanie kanału wentylacji grawitacyjnej, z którego jednak nadal mogę oczywiście zrezygnować przed rozpoczęciem budowy.

Daj wywiew. Nic nie będzie śmierdziało.

Zrezygnuj z kanału wentylacji grawitacyjnej i oszczędź tysiące zł.

Zrezygnuj z kotłowni i oszczędź dziesiątki tysięcy zł, za które zbudujesz darmowe ogrzewanie!

Tylko ogrzewanie pompą ciepła powietrze powietrze lub dla rozrzutnych powietrze woda! Za darmo! Jak u mnie. :)

https://www.facebook.com/groups/329438764201077/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrala 300-400 i tylko 7x peflex?

Minimum to 10x, a najlepiej daj 12x.

 

Zdecydowanie za mała suma pól przekroju nawiewów i wywiewów!

 

Skrzynki rozdzielcze będą 200/12x75, więc kanałów peflex będzie po 12 na nawiewie i wywiewie. 7 będzie anemostatów nawiewnych i 4 wywiewne (a w zasadzie to 5, bo jeszcze w kotłowni w takim razie dołożę).

 

Pojedynczy kanał (1x75) w kotłowni i pralnio-suszarni chyba wystarczą?

 

Czy w spiżarce przy kuchni na dole i dużej garderobie na poddaszu (w prawym górnym rogu, przejście z sypialni) robić wentylację? Po przeczytaniu tego wątku i innych podobnych byłem przekonany, że nie, ale dla potwierdzenia wolę dopytać :)

Edytowane przez Tomekk309
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynki rozdzielcze będą 200/12x75, więc kanałów peflex będzie po 12 na nawiewie i wywiewie. 7 będzie anemostatów nawiewnych i 4 wywiewne (a w zasadzie to 5, bo jeszcze w kotłowni w takim razie dołożę).

 

Pojedynczy kanał (1x75) w kotłowni i pralnio-suszarni chyba wystarczą?

 

Czy w spiżarce przy kuchni na dole i dużej garderobie na poddaszu (w prawym górnym rogu, przejście z sypialni) robić wentylację? Po przeczytaniu tego wątku i innych podobnych byłem przekonany, że nie, ale dla potwierdzenia wolę dopytać :)

OK, to tyle co u mnie. Pojedynczy wystarczy ale warto mieć rezerwę.

W spiżarni warto robić wentylację bo przechowywanie żywności powinno być w pomieszczeniu chłodnym, przewietrzanym i ciemnym. Musi być wietrzenie więc nawiew. W garderobie można robić nawiew ale nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to tak idealnie rozplanowałeś ... Kuchnia tylko 2x75 ???? Łazienka 4x75?

Wymagania normowe, / zakładając kuchnie z oknem i kuchenką gazową / : wywiew w kuchni 70 m3, łazienka bodaj 50 m3 .

 

Ja bym zwiększył wywiew w kuchni do 4 x75 a łazienke ustawił na 3x75.

To znaczy chcesz super zapach łazienkowo-sedesowy częściwo wentylować przez kuchnię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już przestań pier.... , bo się już niedobrze robi. W starych domach takich jak twój to może i to ma sens, ale nie w nowych. W nowych tylko podłogówka, nie jakieś "nadmuchy". Klima owszem, ale jako dodatek np. w lato, jak ktoś ma kasę i ochotę.

 

Podłogówka nie da komfortu latem i wymaga większej ilości energii do zasilania z powodu znacznie wyższej delty temperatur.

Dziwne że nadmuch jest komfortowy latem, a zimą nie. Przecież prawidłowo zrobiony HVAC w dobrze izolowanym domu nie ma wyczuwalnego strumienia powietrza ani go nie słychać. Czy w porządnych biurowcach latem słychać klimatyzację? Nie. I tak samo jest z dobrze zrobionym ogrzewaniem klimatyzacją - niesłyszalna i niewidzialna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka nie da komfortu latem i wymaga większej ilości energii do zasilania z powodu znacznie wyższej delty temperatur.

 

Wręcz przeciwnie. Przy podłogówce temperatura w pomieszczeniu może być mniejsza, niż przy grzaniu nadmuchowym przy zachowaniu tego samego komfortu.

I to powoduje, że więcej ciepła ucieka przy ogrzewaniu nadmuchowym.

 

Dziwne że nadmuch jest komfortowy latem, a zimą nie.

 

Latem też nie jest komfortowy i to jest powód zniechęcający wielu do klimy. Najlepiej by się sprawdził strop chłodniczy jeżeli o komfort. Ale pojawia się problem ze skraplaniem pary. Więc większość wybiera klimę jako mniejszy dyskomfort, niż upał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki i uwagi. Zgodnie z sugestiami zabrałem jedną rurę z pralni i umieściłem ją w kotłowni rezygnując z kanału wentylacji grawitacyjnej.

 

Wygląda to teraz tak:

parter: https://zapodaj.net/fe69e60d2fa0e.png.html

poddasze: https://zapodaj.net/bb480f223a781.png.html

 

Czy teraz wg Was jest ok, czy coś byście jeszcze zmienili? Nawiew w salonie zostawić tak jak jest, czyli 2 razy 2x75 czy zmienić na 2x75 w rogu przy wyjściu na taras i 1x75 w narożniku przy telewizorze a uzyskany w ten sposób kanał dorzucić w sypialni małżeńskiej robiąc 3x75 zamiast 2x75?

 

W spiżarni przy kuchni nie będę przechowywał worka ziemniaków i tego typu produktów. Z założenia ma ona służyć raczej do przechowywania konserw, makaronów, cukru, mleka, napojów, itp., a więc raczej produkty w zamkniętych opakowaniach. W tym przypadku nie wiem czy jest sens robić w niej nawiew. Do przechowywania słoików z przetworami, ziemniaków i innych "brudnych" i wilgotnych artykułów spożywczych będzie jedno z dwóch pomieszczeń wydzielonych z powierzchni garażu i tam w razie potrzeby zrobię wentylację grawitacyjną poprzez nawiew przy posadzce i wywiew przy suficie zakończone regulowanymi kratkami lub anemostatami.

Rekuperacja_parter_6.jpg

Rekuperacja_poddasze_6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z sugestiami zabrałem jedną rurę z pralni i umieściłem ją w kotłowni rezygnując z kanału wentylacji grawitacyjnej.

 

Nie wiem czy teraz nie pomieszam czegoś - jeżeli tak to proszę wyprowadzić mnie z błędu słyszałam lub czytałem, że ponoć jest problem z odbiorem kominiarskim w przypadku gdy kotłownia z kotłem gazowym kondensacyjnym (z zamkniętą komorą spalania) będzie wentylowania jedynie mechanicznie - ponoć przepisy są niejednoznaczne w tym zakresie.

Mi z tego właśnie powodu zalecano wentylować to pomieszczenie grawitacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wręcz przeciwnie. Przy podłogówce temperatura w pomieszczeniu może być mniejsza, niż przy grzaniu nadmuchowym przy zachowaniu tego samego komfortu.

I to powoduje, że więcej ciepła ucieka przy ogrzewaniu nadmuchowym.

Dwa stopnie mniejsza ale za to czynnik przenoszący ciepło musi być cieplejszy o kilkanaście stopni. Dlatego większa delta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem też nie jest komfortowy i to jest powód zniechęcający wielu do klimy. Najlepiej by się sprawdził strop chłodniczy jeżeli o komfort. Ale pojawia się problem ze skraplaniem pary. Więc większość wybiera klimę jako mniejszy dyskomfort, niż upał.

Klimatyzacja prawidłowo zainstalowana nie jest w żadnej mierze dyskomfortowa.

Powinna być niezauważalna dla przebywających wewnątrz i dopiero po wyjściu na zewnątrz powinni sobie uświadomić że byli w pomieszczeniu klimatyzowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...