Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na pewno w oczach i skórze. Do tego jak oddychasz zimnym, wilgotnym powietrzem to jest ono jednocześnie ogrzewane i nawilżane po całej drodze - od nosa po płuca. A jak oddychasz suchym i ciepłym, to na maksa osusza od startu.

 

Pewny jesteś tego co piszesz bo wydaje mi się , że coś z fizyką jest nie tak. Czy zimne powietrze nie wysusza ogrzewając się tylko nawilża się a ciepłe już się nie nawilża. Jak to jest z tą fizyką. No ale faktycznie na mrozie czasami "świeczka" mi wisi, ale pewnie z tej samej przyczyny co w rekuperatorze.

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pewny jesteś tego co piszesz bo wydaje mi się , że coś z fizyką jest nie tak. Czy zimne powietrze nie wysusza ogrzewając się tylko nawilża się a ciepłe już się nie nawilża.

 

Ciepłe jest już suche jak wiór - więc od początku drogi wciąga tyle wilgoci, że przesusza nos i gardło tym samym uniemożliwiając im prawidłowe funkcjonowanie.

 

Zimne jest wilgotne - i nie jest w stanie na początku wciągnąć nic. Stopniowo, na kolejnych etapach drogi do płuc ogrzewa się i stopniowo jest w stanie pobierać wilgoć z organizmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ilość kanałów i rozmieszczenie anemostatów jest prawidłowa? Co doprowadzić do kotłowni?

 

Czy twoje kanały 75 to peflex, który w środku ma 63mm? Jeśli tak to u siebie do sypialni dałem takie po 1 szt. i okazało się za mało w lecie (na zimę może by wystarczyło). Dokładałem po drugim kanale, bo instalacja pracowala głośno.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zwracam się do Was jako fachowców z prośbą o komentarz do następujących przemyśleń rekuperacyjnych.

 

Do poniższej koncepcji przyjąłem następujące założenia.

1) Anemostaty nawiewne oznaczyłem literką N, wywiewne literą W

2) Czerwony prostokąt to skrzynka rozdzielcza do nawiewu, niebieska do wywiewu.

3) Czerwonymi liniami oznaczyłem nawiewy, niebieskimi wywiewy.

4) Wszystkie linie ze skrzynek rozdzielczych do anemostatów narysowałem jako pojedyncze, choć do poszczególnych punktów nawiewnych i wywiewnych będą doprowadzone po dwa lub trzy przewody o średnicy 63 mm. Również ułożenie i długość linii są tylko umowne, gdyż w praktyce będę się starał zmieścić się w ramach 8 m do 12 m na przewód.

5) Do króćów najprawdopodobniej o średnicy 250 mm podpinam trójniki po 160 mm.

6) Wyrzutnie planuje umieścić w ścianie wschodniej na parterze. (Ściana znajduje się w niedalekim sąsiedztwie budynków, więc nie powinno być problemów z wtłaczaniem powietrza wyrzutni)

7) Czerpnie planuje umieścić na ścianie południowej z w odległości około 9 m po obrysie od wyrzutni.

8) Suma wentylowanych powierzchni nawiewnych na parterze to: 160 m3, wywiewnych 160m3. Natomiast suma wentylowanych powierzchni na piętrze to: 170 m3 nawiewnych i 220 wywiewnych.

9) Planuje zastosować rekuperator z odzyskiem ciepła o wydajności od 700 m3/h do 1000 m3/h

10) Anemostaty w większości planuje umieścić na suficie, około 120 cm od osi ościeżnic drzwiowych.

11) Do anemostatu 1N, 2N i 3N planuje doprowadzić po 3 rury typu flex 63 mm, połączyć je poprzez skrzynki rozprężne i doprowadzić przełączką do anemostatu o średnicy 125 mm. Odległość od anemostatu 3N do skrzynki rozdzielczej to około 3m a do 1N to 12m.

 

a) Czy by wyregulować nadmuch powietrza można poprowadzić przewody PE drogą okrężną by sztucznie wydłużyć odległość z 3 m do 9m.? Czy wtedy napływ powietrza będzie bardziej równomierny?

b) Czy podpinanie trzech rur PE 63 mm do anemostatów fi 125 mm jest rozsądnym założeniem?

c) Czy 9 rur PE 63 mm i 3 anemostaty to odpowiednia ilość do wypełnienia świeżym powietrzem przestrzeni 70 m2 plus korytarz 15 m2 ( sufit 2,8 m)?

 

12) Do wywiewu 1W planuje podpiąć podobnie jak przy nawiewach 1N, 2N i 3N trzy rury PE 63 mm

d) Czy to nie za dużo?

13) Do wywiewu 2 W ( spiżarnia) i 3 W (łazienka 4 m2) planuje podpiąć po jednej PE 63mm.

e) Czy przy zastosowaniu pojedynczej rury PE 63 mm można podpiąć ją bezpośrednio( używając przełączki i przedłużki do anemostatu? Czy konieczne jest użycie skrzynki rozprężnej?

 

14) Na Piętrze planuje zastosować po dwie rury PE 63 do anemostatów 5N, 6N i 7N ( każda sypialnia ma po 16m2) i trzy rury do 8N.

15 Do anemostatów wywiewnych 4W (garderoba) 1 PE 63 mm, 5W (pralnia) 2 x PE 63 mm i 6W ( łazienka) 2x PE 63 mm oraz 7W (garderoba) 1 x PE 63 mm i 8W (łazienka) 2 x PE 63 mm.

 

f) Czy przewidywana ilość anemostatów i przewodów jest odpowiednia?

g) Czy w jednej instalacji można zastosować po dwie skrzynki rozdzielcze nawiewne i wywiewne ( po jednej na każde piętro) ?

h) Czy rozdzielając strumień z króćca fi 250 mm można zastosować trójnik fi 160 mm?

i) Czy między trójnikiem a skrzynką rozdzielczą zastosować miękką, ocieploną rurę spiro? Czy może zastosować twarde stalowe przewody?

j) Czy czerpnia może znajdować się na ścianie południowej i być narażona na intensywne podmuchy wiatru?

k) Czy jako rury do czerpni i wyrzutni zastosować miękkie ocieplone rury spiro?

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi?

 

Mogilany pietro went — kopia.jpg

 

Mogilany parter went — kopia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Do poniższej koncepcji przyjąłem następujące założenia.

...

Gdybyś tak jeszcze napisał czym jest ta "koncepcja"? To jakieś mieszkanie? Hotel? Czy co?

9) Planuje zastosować rekuperator z odzyskiem ciepła o wydajności od 700 m3/h do 1000 m3/h

A są rekuperatory bez odzysku ciepła? Może miałeś na myśli odzysk wilgoci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś tak jeszcze napisał czym jest ta "koncepcja"? To jakieś mieszkanie? Hotel? Czy co?

 

A są rekuperatory bez odzysku ciepła? Może miałeś na myśli odzysk wilgoci?

 

Dom jednorodzinny.

 

Co się tyczy rekuperatora to myslałem o czymś takim:

 

https://allegro.pl/oferta/rekuperator-centrala-hru-ergo-1000-m3-h-sterownik-6981262778?utm_source=google&utm_medium=cpc&gclsrc=aw.ds&ds_rl=1262523&ev_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Klimatyzacja+i+wentylacja&gclid=CjwKCAiA4t_iBRApEiwAn-vt-yThQpaXuNdij6hnUXDuXUk0Tur1j0QErho1f5c2wNJoXP_cCfYvJhoChJ0QAvD_BwE

 

Lub odpowiedniku o wydajnosci 7000 m3/h do 1000 m3/ h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od ogólnego "talentu" do robót jako takich. Ktoś, kto ma chęci i dwie zręczne ręce, temu może wystarczyć projekt, forumowa wiedza i parę filmików z montażu WM. Komuś innemu, parę miesięcy praktyki w zawodzie może być mało, dużo zależy od człowieka.

Ale jeśli odpowiedź ma być jednoznaczna, tak lub nie, to odpowiedziałbym-tak, jest w stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. Nienazywalny z Krakowa

Pomylił Pan to forum z firmą która robi wentylację, za duży natłok pytań, rysunki słabej jakości, objaśnienia w tekście. Ja nie dałem rady przeczytać całości.

Polecam trochę poczytać wątek i zrobić ładniejszy rysunek.

Koledzy mają rację, 700m3/h to trochę dużo jak na te kilka osób, chyba że siłownia, sauna, 2 akwaria itp...

ad. a. tak.

ad.c. średnice rur dobiera się do technicznych uwarunkowań zabudowy i potrzeb. Jeśli jest taka możliwość daj większe średnice.

ad.e. anemostat zakłada się na końcówkę skrzynki rozprężnej, fi100, 125 to norma gdy anemostat z sufitu wystaje. Jak ze ściany to można coś innego wymyślać.

ad.f. rysunek do poprawy

ad.g. tak

ad.h. chyba tak, są na to jakieś wzory z pola powierzchni ;)

ad. j. Czerpnia i wyrzutnia w miejscu gdzie nie wieje w ich kierunku.

ad. k. Rury spiro są blaszane, twarde, ociepla się je po ułożeniu, watą.

i jak zawsze... w spiżarni nawiew malutki zamiast wywiewu ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...