Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Mam pytanie czy stosujecie u siebie przepustnice Inno Jewen? Mam takie w projekcie i nie wiem czy je zamówić czy to zbyteczne?

 

Wręcz szkodliwe.

Przepustnice są do wentylacji przemysłowych. Domowe wentylacje robi się na kanałach 63mm ( optymalna prędkość powietrza w kanale)

Przepustnica nie ma zastosowania w wentylacji domowej, bo tam są za małe przepływy i skrzynka rozdzielcza. Poza tym, przez przepustnicę nie przejdzie szczotka czyszczenie.jpg gdyby okazało się, że kanały należy oczyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Chyba pan nie doczytał, te przepustnice daje się przed anemostatem na średnicy 125mm. I chyba do czyszczenia można wyjąć te tłumiki. Czasem trudno wyregulować przepływ samą długością przewodu.
Nie reguluje się wentylacji domowej, nie jest to możliwe "na dystrybucji" Regulacja jest na centrali. Rozdziela się, dlatego jest wykonywana na skrzynce, Nie robi się tłumików, bo instalacja nie ma prawa być słyszalna. do anemostatów dochodzą kanały 63 mm (prędkość optymalna od 2 do 5m/sek) Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale pieprzycie, nie spotkałem jeszcze ani jednego nawiewu czy wyciągu któty potrafiłby nawilżyć albo osuszyć powietrze, wilgotność zmieniana jest temperaturą, nie ma dla tej wilgotności znaczenia w skali całego domu czy w suszarni jest wyciąg a naweiew do buta w wiatrołapie, wilgotność regulowana jest ilością WYMIENIANEGO powietrza i PODGRZEWANIEM go w domu, ciśnienie można pominąć, manewry zamiany wyciągu na nawiew i odwrotnie zmieniają warunki tylko lokalnie

Wilgotność można zmieniać zarówno temperaturą jak i dostarczająć do powietrza parę wodną (lub ją usuwając).

 

idealne warunki w suszarni to nawiew przy podłodze a wyciąg na górze, powietrze wpada nawiewem, jest chłodniejsze i bardziej suche po podgrzane w rekuperatorze, nagrzewa się i idzie w górę bardziej jeszcze suche, gdy schnie pranie to odbierając wilgoć musi oddać ciepło, więc ochładza się ale dalej idzie do góry napędzane już bardziej wilgocią niż temperaturą bo wilgotne powietrze jest lżejsze od suchego, dlatego w susarni jest mniejsza różnica temperatur między podłogą i sufitem jak coś schnie, gdy komuś to nie wystarcza to wstawia na podłodze wentylator którago praca wymusza ruch powietrza kosztem spadku ciśnienia, w mniejszym ciśnieniu wilgoć też szybciej paruje

 

Powietrze nawiewane do pomieszczenia z rekuperatora ogrzewa się od naszego systemu CO i tym samym jego wilgotność spada. Natomiast absorbując wilgoć z suszącego się prania zawartość wilgoci w powietrzu rośnie. Gdy powietrze się ogrzewa to nie staje się bardziej suche. Zawartość wilgoci jest dokładnie taka sama. To wilgotność spada. Wilgotność powietrza a zawartość wilgoci w powietrzu to dwie różne sprawy. Zimą suche powietrze na zewnątrz ma wilgotność bliską 100%. Czy to oznacza, że jest wilgotne? Dokładnie odwrotnie, zawartość wilgoci w takim powietrzu jest bardzo mała. I to właśnie zawartość wilgoci sprawia, że powietrze jest suche bądź wilgotne.

 

Mam nadzieję, że za bardzo nie namieszałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=Oil and Gas;6779136...

Powietrze nawiewane do pomieszczenia z rekuperatora ogrzewa się od naszego systemu CO i tym samym jego wilgotność spada. Natomiast absorbując wilgoć z suszącego się prania zawartość wilgoci w powietrzu rośnie. Gdy powietrze się ogrzewa to nie staje się bardziej suche. Zawartość wilgoci jest dokładnie taka sama. To wilgotność spada. Wilgotność powietrza a zawartość wilgoci w powietrzu to dwie różne sprawy. Zimą suche powietrze na zewnątrz ma wilgotność bliską 100%. Czy to oznacza, że jest wilgotne? Dokładnie odwrotnie, zawartość wilgoci w takim powietrzu jest bardzo mała. I to właśnie zawartość wilgoci sprawia, że powietrze jest suche bądź wilgotne.

 

Mam nadzieję, że za bardzo nie namieszałem :)Fajnie, że to tak dokładnie wytłumaczyłeś. A... słyszałeś o wilgotności względnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to właśnie o niej mówię. Krzywa wilgotności na wykresie i-x to wilgotność względna. Podgrzewając powietrze bez dostarczania wilgoci wilgotność ta maleje, ale powietrze nie staje się przez to bardziej suche, co sugerował kolega kangaxx. O tym czy powietrze jest suche czy mokre decyduje zawartość wilgoci a nie jego wilgotność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to właśnie o niej mówię. Krzywa wilgotności na wykresie i-x to wilgotność względna. Podgrzewając powietrze bez dostarczania wilgoci wilgotność ta maleje, ale powietrze nie staje się przez to bardziej suche, co sugerował kolega kangaxx. O tym czy powietrze jest suche czy mokre decyduje zawartość wilgoci a nie jego wilgotność.
Trochę nieprzejrzyście napisał, to fakt ale co to jest wilgotność względna jak i bezwzględna wie doskonale. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie po 2 latach wracam do WM na kanałach z PE. Widzę, że coraz więcej ludzi się przekonuje.

Widzę też, ze w miedzy czasie trendy się zmieniają.

 

Chciałem trochę usystematyzować - ja stanąłem na wówczas etapie :

1.kładąc wentylację najlepiej jest równoważyć długość i ilość kanałów nawiew vs wywiew, wtedy jest najmniejszy problem z regulacją – prawda to?

2. Ponieważ nie zawsze się da- kombinuje się zwiększając opory krótszym kanałom poprzez sztuczne zakręty – prawda?

3. Z pomieszczeń „brudnych” zasadniczo wyciągamy nawiewamy do pokoi , sypialni itp. Raczej unikamy korytarzy. - prawda?

4. W uproszczeniu przez kanał PE 63/75mm przepchamy max 30m3/h aby było dobrze i cicho – prawda?

 

Miałem firmowy projekt, który zmodyfikowałem. Mój domek jest trochę większy niż większość tu występujących ale nie aż tak.

I tak parter kubatura 250m3 już zalałem w stropie i tam mam

-210m3/h nawiew

-210m3/h wywiew

i tu się ładnie równoważy.

 

Na poddaszu mam ok 335m3 kubatury w rozkładzie

Chce dać nawiew aby zachować w okolicy 1 wymiany/h w ten sposób:

1. pokój 1-17,5m2/kubatura-40m3 – nawiew30m3/h(1kanał/1anemostat)

2. Pokój2 -12,5m2/kubatura-32m3 – nawiew30m3/h(1kanał/1anemostat)

3. Pokój3-16,6m2/kubatura-37m3– nawiew30m3/h(1kanał/1anemostat)

4. Pokój4-9,5m2/kubatura-37m3– nawiew30m3/h(1kanał/1anemostat)

5. Pokój5-55m2/kubatura-114m3– nawiew120m3/h(4kanały/2anemostaty)

Daje mi to razem 240m3/h nawiew dla 260m3 kubatury

 

I teraz jak to zrównoważyć na wywiewie ? - zostały pomieszczenia

6. Garderoba-9,4m2/kubatura-20m3 – wyciąg 30m3/h(1kanał)

7. Hol/korytarz/klatka schodowa-12m2/kubarura-30m3 - wyciąg

8. Łazienka -11,7m2/kubatura-24,5m3 – 60m3/h(2kanały)

Razem wywiew wychodzi tylko 90m3/h wywiew

 

Rozwiązania wywiewu

1. Dołożyć do łazienki i zrobić łącznie wywiew 120m3/h

(4kanały/2anemostaty) razem z garderobą osiągnę raptem 150m3/h –wraz brakuje 90m3/3kanały w stosunku do nawiewów)

 

2. Dołożyć na korytarzu wywiewy ?

3. Dołożyć w największym pokoju o kubaturze 114m3 wywiewy ?

4. Inna opcja

Co proponujecie?

 

 

dom w kaliach 2 adaptacja 2G poddasze.JPG

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz jak to zrównoważyć na wywiewie ? - zostały pomieszczenia

6. Garderoba-9,4m2/kubatura-20m3 – wyciąg 30m3/h(1kanał)

7. Hol/korytarz/klatka schodowa-12m2/kubarura-30m3 - wyciąg

8. Łazienka -11,7m2/kubatura-24,5m3 – 60m3/h(2kanały)

Razem wywiew wychodzi tylko 90m3/h wywiew

 

Rozwiązania wywiewu

1. Dołożyć do łazienki i zrobić łącznie wywiew 120m3/h

(4kanały/2anemostaty) razem z garderobą osiągnę raptem 150m3/h –wraz brakuje 90m3/3kanały w stosunku do nawiewów)

Wywiewy tylko w łazienkach i kuchni. Nie zbilansuje Pan, za żadne skarby wentylacji dając wywiew w garderobie czy (nie daj Boże) w holu.

Wentylacja jest dla ludzi nie dla kubatury!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=Tomasz Brzęczkowski;

]Wywiewy tylko w łazienkach i kuchni. Nie zbilansuje Pan, za żadne skarby wentylacji dając wywiew w garderobie czy (nie daj Boże) w holu.

Wentylacja jest dla ludzi nie dla kubatury!!!

Taka odpowiedź nic nie wnosi do odpowiedzi na moje pytanie.

1.Jak w takim razie to zbilansowc?

2. Wiadomo, że wenylacja jest dla ludzi. Norma mówi coś o 1 wymianie na h z tego co pamietam. Od czegoś trzeba wyjść przy projektowaniu. Przecież i tak w praktyce nikt tak nie wentyluje ale niech będzie mozliwość 1 wymiany na h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Wiadomo, że wenylacja jest dla ludzi. Norma mówi coś o 1 wymianie na h z tego co pamietam. Od czegoś trzeba wyjść przy projektowaniu. Przecież i tak w praktyce nikt tak nie wentyluje ale niech będzie mozliwość 1 wymiany na h.
Nie ma i nigdy nie było takiej normy.

Pana rodzina, zużywa dokładnie tyle tlenu i produkuje tyle samo zanieczyszczeń, czy będzie się "gnieździć" (czego nie życzę ) w 20m2 klitce czy w 1000m2 rezydencji.

Zbyt silna wentylacja to, jak zbyt słaba, też zła wentylacja. Większe koszta, szum i co najważniejsze, przesuszone powietrze.

1.Jak w takim razie to zbilansowc?
Co to jest bilans w wentylacji domowej:

To KOMPROMIS między maksymalnym wywiewem w łazienkach i minimalnym nawiewem w pokojach.

Zdrowa wentylacja to 20-30m3/h na osobę, z jednej strony, a minimum 50m3/h wywiew w łazienkach i 30m3/h w kuchni ( z możliwością chwilowego zwiększenia )

I teraz np. mamy 4 osoby czyli 80-120m3/h nawiew i dwie łazienki oraz kuchnia - 130m3/h - jakoś się uda

Ale teraz jak zrobimy anemostaty wywiewne w pralni/suszarni, garderobie, spiżarni, korytarzu... NIE MA SZANSY SIĘ UDAĆ ZBILANSOWAĆ. Mamy do wyboru, zbyt sucho w sypialniach lub z czasem zagrzybione łazienki.

 

Co do samej ilości powietrza, TO NIE JEST BILANS. Zawsze, w szczelnym domu, niezależnie od ilości anemostatów, przekrojów kanałów, mocy na wentylatorach, kalibracji... ilość powietrza nawiewanego = ilości powietrza wywiewanego. Różnice mogą występować wyłącznie chwilowo.!

Od czegoś trzeba wyjść przy projektowaniu

1- jaka centrala - strumień i króćce

2- Instalacja pow wierzchu ( kanały izolowane ) czy w stropie (kanały PE)

3- dobór skrzynek rozdzielczych i kanałów tak by była OPTYMALNA PRĘDKOŚĆ POWIETRZA W KANAŁACH dolna od około 2m/sek górna do około 5m/sek.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma i nigdy nie było takiej normy.

Pana rodzina, zużywa dokładnie tyle tlenu i produkuje tyle samo zanieczyszczeń, czy będzie się "gnieździć" (czego nie życzę ) w 20m2 klitce czy w 1000m2 rezydencji.

Zgadzam się

 

Zbyt silna wentylacja to, jak zbyt słaba, też zła wentylacja. Większe koszta, szum i co najważniejsze, przesuszone powietrze.

Co to jest bilans w wentylacji domowej:

To KOMPROMIS między maksymalnym wywiewem w łazienkach i minimalnym nawiewem w pokojach.

Zdrowa wentylacja to 20-30m3/h na osobę, z jednej strony, a minimum 50m3/h wywiew w łazienkach i 30m3/h w kuchni ( z możliwością chwilowego zwiększenia )

I teraz np. mamy 4 osoby czyli 80-120m3/h nawiew i dwie łazienki oraz kuchnia - 130m3/h - jakoś się uda

Ale teraz jak zrobimy anemostaty wywiewne w pralni/suszarni, garderobie, spiżarni, korytarzu... NIE MA SZANSY SIĘ UDAĆ ZBILANSOWAĆ. Mamy do wyboru, zbyt sucho w sypialniach lub z czasem zagrzybione łazienki.

 

Co do samej ilości powietrza, TO NIE JEST BILANS. Zawsze, w szczelnym domu, niezależnie od ilości anemostatów, przekrojów kanałów, mocy na wentylatorach, kalibracji... ilość powietrza nawiewanego = ilości powietrza wywiewanego. Różnice mogą występować wyłącznie chwilowo.!

Czyli 20-30m3/h/osobę wg Pana to minimum.

W moim przypadku to mamy konkretnie 5 osób stałych czyli nawiew min 100-150m3/h. Minimalny to znaczy rozumiem, że optymalnie tyle powinno tyrkać na reku minimalnie na nawiewie. Ponieważ czasem ktoś wpadnie lub czasem trzeba mocniej przewentylować zdało by się mieć możliwość mocniej więc z 200-250m3/h by się zdało. Tak mi się wydaje. Zgadzamy się tu?

I teraz gdzie to wywiać poza łazienką?

Chyba, że sugeruje Pan wpuścić w łazienkę o pow.11,7m2/kubaturze-24,5m3 tych 100-150 czy może 200-250m3/h.

 

Reasumując mając ten mój wcześniejszy rzut dom w kaliach 2 adaptacja 2G poddasze.JPG poddasza i zakładając nawiew powiedzmy między 150 a 250m3/h jak poradzić sobie z wywiewem?

Skoro niczym poza łazienką nie można wypuszczać.

 

1- jaka centrala - strumień i króćce

nie ma/do zakupu w dobrym stosunku jakość/odzysk do ceny, stosowna do obsłużenia określonych zakresów i wydajności. (mogę zainstalować glikolowy wymiennik na dolocie)

2- Instalacja pow wierzchu ( kanały izolowane ) czy w stropie (kanały PE) .

kanały 63/75mm Pe zakryte izolowane w przestrzeni ocieplenia poddasza.

3- dobór skrzynek rozdzielczych i kanałów tak by była OPTYMALNA PRĘDKOŚĆ POWIETRZA W KANAŁACH dolna od około 2m/sek górna do około 5m/sek.

oddzielna skrzynka rozdzielcza nawiew i oddzielna wywiew zależne od liczby anemostatów i przewodów PE

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież bilans nie na tym polega! Będzie jeden wywiew 100mm i 10 nawiewów 100mm lub odwrotnie z zawsze tyle samo wejdzie i wyjdzie!

 

Ok. Przejaskrawiając Jak dam 10 kanałów PE63/75 na dolocie i jeden na wywiew to wąskim gardłem będzie ten wywiew. I nie wpuszczę więcej świeżego powietrza niż ten wywiew pozwoli wypuścić - tak, o to chodzi?

(w uproszczeniu, przy szczelnym domu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiewy robi Pan w łazienkach i kuchni.

Np do centrali 350-400m3/h z wyjściem 160 mm (150m3/h przy 2m/sek i 380m3/h przy 5m/sek ) daje Pan skrzynki jak 160/8x75

WP_20141124_10_42_10_Pro.jpg Z lewej nawiew - 8 anemostatów i kanałów z prawej wywiew, też 8 kanałów ale 3 anemostaty. redukcja kątowa 2 x 75/125 do kuchni i dwie 3 x75/125 do łazienek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Przejaskrawiając Jak dam 10 kanałów PE63/75 na dolocie i jeden na wywiew to wąskim gardłem będzie ten wywiew. I nie wpuszczę więcej świeżego powietrza niż ten wywiew pozwoli wypuścić - tak, o to chodzi?

(w uproszczeniu, przy szczelnym domu)

 

Dokładnie o to chodzi! Ten "bilans" o którym Pan raczył napisać, to się ustawia "pokrętłem" centrali "1" "2"...

W bilansie wentylacji, chodzi o kompromis między akuratnym nawiewem do ilości osób, a maksymalnym wywiewem przez łazienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...