Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak do tego chcesz podpiąć kanał fi75 (elastyczny, z zewnątrz karbowany jak rozumiem)?

 

Nie wiem jeszcze jak bo nie byłem w hurtowni i nie oglądałem tego ale chyba są jakieś sposoby.

Generalnie chodzi mi o to czy trzeba stosować skrzynki rozprężna przed anemostatem no i wyszło że takie kolano można stosować i w zasadzie traktować jako puszkę rozprężną ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie wiem jeszcze jak bo nie byłem w hurtowni i nie oglądałem tego ale chyba są jakieś sposoby.

Generalnie chodzi mi o to czy trzeba stosować skrzynki rozprężna przed anemostatem no i wyszło że takie kolano można stosować i w zasadzie traktować jako puszkę rozprężną ;)

 

Pewnie da się zrobić z kolana puszkę rozprężną. Dorobić mocowanie flexa, mocowanie do stropu... Tylko po co? Sporo rzeźby a cenowo pewnie wyjdzie drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie da się zrobić z kolana puszkę rozprężną. Dorobić mocowanie flexa, mocowanie do stropu... Tylko po co? Sporo rzeźby a cenowo pewnie wyjdzie drożej.

Kanaly wentylacycji puszczam w kanałach stropu żerańskiego więc to i tak jest rzeźba a te normalne skrzynki rozprężne są za duże żeby tam się zmieścić dlatego szukam innych rozwiązań wy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanaly wentylacycji puszczam w kanałach stropu żerańskiego więc to i tak jest rzeźba a te normalne skrzynki rozprężne są za duże żeby tam się zmieścić dlatego szukam innych rozwiązań wy

 

Wszyscy Ci pisali, że od tego jest styropian w podłodze. Pchasz się w kłopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy Ci pisali, że od tego jest styropian w podłodze. Pchasz się w kłopoty.

 

Nie wiem o czym piszesz że wszyscy mi pisali żeby puszczać kanaly w styropianie. Wiesz jak wygląda strop żerański? Przecież i tak trzeba byłoby się przebić z piętra wyżej przez sufit... Wentylację puszczę wewnątrz stropu przecież to znacznie prostsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale faktycznie wyjscie z tych kanałów to może być spory problem.

 

Że niby jaki problem? Osadzić kawałek rury to jakiś problem? Nie przeszkadzajmy... Do tej dziury w płycie kanałowej po rozkuciu mam dostęp i z góry i z dołu... Prościzna tylko zwykłe skrzynki rozprężne mają ponad 20cm szerokości i się tam nie zmieszczą i to cały szkopuł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o czym piszesz że wszyscy mi pisali żeby puszczać kanaly w styropianie.

 

Pisałem o tym wątku.

 

 

 

Wiesz jak wygląda strop żerański? Przecież i tak trzeba byłoby się przebić z piętra wyżej przez sufit... Wentylację puszczę wewnątrz stropu przecież to znacznie prostsze.

 

Nie jest prostsze. Kanały masz tylko w jedną stronę i jeszcze poprzecinane żelbetem. Trzeba do tego kanału się dostać, przeprowadzić rurę, jak dojdziesz do jakieś wieńca czy podciągu jakoś (jak?) go ominąć. Jak rozwiążesz przecinanie się kanałów? W moim projekcie udało się to kosztem gdzieś dodatkowej 1,5 rolki peflexa prowadząc kanały pod skosami i dookoła, wzdłuż ścian. (zrobiłem "na skróty" krzyżując kanały) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym wątku.

 

 

 

 

 

Nie jest prostsze. Kanały masz tylko w jedną stronę i jeszcze poprzecinane żelbetem. Trzeba do tego kanału się dostać, przeprowadzić rurę, jak dojdziesz do jakieś wieńca czy podciągu jakoś (jak?) go ominąć. Jak rozwiążesz przecinanie się kanałów? W moim projekcie udało się to kosztem gdzieś dodatkowej 1,5 rolki peflexa prowadząc kanały pod skosami i dookoła, wzdłuż ścian. (zrobiłem "na skróty" krzyżując kanały) .

 

w wieńcu można ułożyć rurę 75mm już to zrobiłem układając w stropie nad piwnicą. zobacz sobie post nr 37 z tematu moja budowa ze stopki. tam jest zdjęcie.

w sumie ostatnią kondygnację moge puścić te kanały na dachu - tam spokojnie ułożę takie skrzynki https://allegro.pl/oferta/skrzynka-rozprezna-wytlumiona-1x75-125-rekuperacja-7971676558

Edytowane przez Janekk1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważnie kanały w wiencu?

W imię czego w ogóle te kombinacje? Dłuższe rury, większe opory i osłabiona konstrukcja...

 

póki co to ładnie wyszło - kanały wentylacyjne już są ułożone i żadnych kombinacji na późniejszym etapie nie trzeba robić, wg mnie prościej się nie da...

 

a co do tego że dłuższe rury - niby jak dłuższe skoro idzie to po prostej od centrali, konstrukcja też nie ucierpi bo niby jak skoro jest zachowana ciągłość zbrojenia...jedna rurka fi75 przecinająca wieniec nie ma żadnego wpływu na konstrukcję...

 

na kolejnej kondygnacji skopiuje ten patent a jak się nie da to puszczę po bożemu w warstwie izolacji.

 

 

mam też pytanie - dlaczego są porady że anemostaty nie należy sytuować w okolicach drzwi ? skoro gazy bardzo szybko rozchodzą się po pomieszczeniu to co za różnica że nawiew będzie np nad drzwiami?

Edytowane przez Janekk1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wieńcu można ułożyć rurę 75mm już to zrobiłem układając w stropie nad piwnicą. zobacz sobie post nr 37 z tematu moja budowa ze stopki. tam jest zdjęcie.

 

Kierbuda co to puścił zwolniłbym. Za brawurę i za przymykanie oka na łamanie prawa i roboty niezgodnie z projektem i sztuką.

§ 187. 1. Przewody i kable elektryczne należy prowadzić w sposób umożliwiający ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku.

Analogiczny przepis jest dla instalacji telekomunikacyjnych i grzewczych. Chyba nikomu nie przyszło do głowy, że w konstrukcji można puścić kanały WM i takie przepisu brak.

 

Pomysł puszczenia grubej rury WM w wieńcu jest zaiste mistrzowski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jedna rurka fi75 przecinająca wieniec nie ma żadnego wpływu na konstrukcję...

 

...............

 

mam też pytanie - dlaczego są porady że anemostaty nie należy sytuować w okolicach drzwi ? skoro gazy bardzo szybko rozchodzą się po pomieszczeniu to co za różnica że nawiew będzie np nad drzwiami?

 

1. Obyś nigdy się nie przekonał że to był zły pomysł z osłabieniem wienca. Zbrojenie nic nie daje jeśli ma zbyt mało betonu naokoło.

 

2. Nawiew nawiewa świeże powietrze, jak ma się rozejsc po pomieszczeniu jeśli wstawisz go nad drzwiami które chwilę później umożliwi jego wyssanie na zewnątrz pokoju? Coś tam nawieje, ale znacznie oslabisz w ten sposób wydajność i sens WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie istotna jest sumaryczna długość rur, tylko odcinek o najwyższym oporze.

To i tak, jest tylko kosmetyka, przy takich wydajnościach i oporach jak instalacja domowa.

 

Jak nie jest istotna sumaryczna dlugosc kanałów znajomy umieścił sobie reku na końcu domu w pralnia suszarni na pietrze najdłuższe odcinki mają chyba ponad 15m więc trzeba było podokladac po dodatkowej rurze w sumie poszło 200mb rur.

W drugim domu takim samym reku na strychu i przewodów 110m więc trochę trzeba będzie więcej podać na wentyle aby przepchac tyle samo m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wieńcu puszczają całe kominy wentylacyjne , co jest zgodne ze sztuką budowlaną, a wy przeżywacie że tam jedną rurkę dałem.

Zamiast straszyć może warto uzupełnić wiedzę ;)

 

A to przepraszam, już lecę się dokształcać. Brak ciągłości wienca zgodny ze sztuką...

 

Nikt tu nie straszy tylko doradza. Jak chcesz to syp kamienie do fundamentów, nie ściągaj humusu i nie rób w ogóle wienca, jak KB podpisze to nic nam do tego. Twoja budowa to Twoja sprawa.

 

Ale EOT, już po ptakach, zrobiłeś i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puszczają ale nie jest to zgodne ze sztuką. Tak naprawdę cały wieniec i strop powinny zostać przeliczone przez konstruktora.

Są gotowe projekty z takim rozwiązaniem więc jest to zgodne ze sztuką.

 

A Odnośnie tego :

§ 187. 1. Przewody i kable elektryczne należy prowadzić w sposób umożliwiający ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku.

 

To jeśli będzie trzeba za 200 lat wymienić kabel elektryczny czy przewód wentylacyjny to zostaną poprowadzone na nowo np. Pod sufitem czy w tynku.

Edytowane przez Janekk1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już, że moje skrzynki rozdzielcze zamontuje za rekuperatorem, pionowo na ścianie. Pomieszczenie reku mam na piętrze, kanały parteru biegną w posadzce piętra. To pozwoli na krzyżowanie kanałów parteru na ścianie - po czym w posadzkę wejdą już w odpowiedniej ,niekolidującej kolejności.

Z tych samych skrzynek rozejdą się kanały piętra, do góry, w warstwe celulozy, nad stropem z GK.

 

Z tym, że wybrałem sobie wstępnie 3 rekuo mocy 300-350m3. Thessla, Aeris i Wanas. Aeris i Wanas mają króćce przyłączeniowe 160 zaś ja dla obu pieter mam po 11 kanałów nawiewnych i wywiewnych.

Skrzynka wywiewna wyglądałaby tak mniej wiecej:

 

cbaaf94733c499d4med.png

 

4 kanały do obsługi łazienki na pietrze i 7 kanałów, które zejdą do posadzki piętra, do obsługi parteru,

 

Zwrócono mi uwagę, że dla 160mm max to 8 kanałów. No faktycznie suma przekrojów to takie liczby. Pozostaje dobranie reku z króćcami 200mm, czy ewentualnie może tak zostać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...