Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

przymierzam się do samodzielnego montażu i zrobiłem wstępne założenia, może zechce ktoś rzucić okiem?

Dom parterowy 116m2, w kotłowni wentylacja grawitacyjna.

Wychodzi mi więcej nawiewu niż wywiewu, czy coś kombinować i jeśli tak to gdzie? Np w korytarzu?

Długość rur dla nawiewów 37,5 m, a wywiewów 25 m, czy tu powinny być takie same warości?

Całość zechcę oprzeć na centrali Tywent B3B EC350

 

5a7a7364d536.jpg

 

94fb04f76cce.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

panowie , bylem dziś w hurtowni wentylacyjnej, wielka firma ąę i wogóle same marmury,

 

szukałem kolanka 90stopni z redukcją 75 na 100 pod anemostat , doradca stwierdził że takie coś nie istnieje, co jest oczywiście nieprawdą bo jest np tu

https://rengum.pl/kolanko-silikonowe-redukca-80-70mm-150x150mm-90st-p-7803.html

 

albo tu

http://flopsystem.pl/product,6996,4879.html

 

 

ale to mu wybaczę ;)

 

natomiast druga informacja od tego fachowca lekko mnie zszokowała.

stwierdził że aby obsłużyć jeden pokój taki 12- 15 m2 to stanowczo nie wystarczy jeden kanał 75mm ( ten z 63 wewnętrznej)

 

miał rację ? na jeden malutki pokoik nie wystarczy nawiewać z jednego kanału ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby piszą że dla ludzi,sam już nie wiem.Więc dlaczego w necie można znaleźć takie przykłady zasad projektowania?Że należy przyjmować dla poszczególnych pomieszczeń wartość większą pomiędzy ilością powietrza na osobę a kubaturą(wartosć większa z kolumny A lub B)Weźmy pomieszczenie gabinet, przykład z załącznika #3 którego kubatura wynosi 33m3 i wyliczono dla niego nawiew 40m3/h.Gdyby miałaby być taka wartość powietrza nawiewanego to 1 kanał PE 75/63 nie da rady aby nie przekroczyć dopuszczalnej prędkości 3m/s,jest w stanie dostarczyć ok.31m3/h przy v=2,7m/s Albo np.dla salonu o pow.30m2 i wys.2,70m daje nam 81m3 a domek zamieszkuje 4osoby,przy założeniu 30m3/osobę wychodzi 120m3/h tym samym w tym przypadku powinniśmy wybrać wartość w przeliczeniu na osobę a nie na kubaturę)

wentyl #1.jpg

Wentyl #2.jpg

Wentyl #3.jpg

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jest jakimś rozwiązaniem dać jeden kanał, a jak się okaże że za mało to przy centrali podwoić wejście na ten kanał...tzn ze skrzynki nie jedno wyjście tylko dwa...

 

zresztą trudno mi to przyjąć do wiadomości że mając nawet jeden kanał i normalną centralę, w pokoju 15m2 , gdy "nagle zamieszka" tam dodatkowa osoba to zaczną się dusić...

 

jak wentylacja wygląda obecnie w sypialniach w większości domów, przecież nikt nie ma kratek wentylacyjnych w normalnym pokoju a okna najczęściej powymieniane na szczelne...i do komfortu wystarcza wietrzenie raz czy dwa razy na dobę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wentylacja wygląda obecnie w sypialniach w większości domów, przecież nikt nie ma kratek wentylacyjnych w normalnym pokoju a okna najczęściej powymieniane na szczelne...i do komfortu wystarcza wietrzenie raz czy dwa razy na dobę...

 

Domy nie są szczelne (nawet pasywne). Ale stare to często sito. A i tak można się udusić. Wiem, bo wymieniając uszczelki dałem po całości, bez przerwy. A typowy zabieg, obecnie niedopuszczalny w nowych domach to wycięcie kawałka uszczelki, żeby wiało na górze. I dusiłem się. A ewidentnie wiało mi pod parapetem i na łączeniu okna z drzwiami balkonowymi. Obecnie musisz mieć nawiewniki. A że nie masz "kratek" - to co w tym dziwnego? Kratki to odpowiedniki wywiewów wentylacji mechanicznej. Czyli kratki masz w łazienkach i kuchniach.

Do komfortu zdecydowanie nie wystarczy wietrzenie od czasu do czasu (chyba że ten czas to z pół godziny). Tylko jaki sens ma wywalanie ciepła przez otwarte okna w domu z rekuperacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja projektuje tak żeby przy max wydajności wymienić w każdym pomieszczeniu minimum całe powietrze w godzinę. Dla salonu i jadalni będzie to 1.5 kubatury. Normalnie będzie ok 150m3/h. Dom 158m2 użytkowej.

 

A będzie wielki problem jesli rur nawiewnych będzie 8 a wymiennych 6 w wymiennych bedzie większą prędkośc i może większy halas ale w łazienkach może być trochę głośniej dlugosc nawiewnych i wywiewnych zbliżona różnica z 10mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Będę sam wykonywał instalację według gotowego projektu, niestety mam problem.

Na parterze, pod schodami mam WC które sąsiaduje z pomieszczeniem gospodarczym. W obu zaplanowane są wyciągi. W projekcie wyciąg w WC jest po prostu narysowany na suficie, a sufit dla WC stanowią schody (czyli nie da się tak). Czy dobrym pomysłem będzie uszczelnienie drzwi od pom. gospodarczego, wykonanie otworu w ścianie pomiędzy WC a pom. gospodarczym oraz doprowadzenie dwóch kanałów do wyciągu w pom. gospod.

Idea jest taka, że powietrze było by wyciągane z WC do pom. gosporadczego przez otwór w ścianie. Ilość kanałów wyciągowych została by zachowana (usuwają z WC i dodając do pom. gospodarczego 1+1)

Edytowane przez cardano8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja projektuje tak żeby przy max wydajności wymienić w każdym pomieszczeniu minimum całe powietrze w godzinę. Dla salonu i jadalni będzie to 1.5 kubatury. Normalnie będzie ok 150m3/h. Dom 158m2 użytkowej.

 

Ale wiesz, że kubatura to nie to samo co m2? :( Twój dom przy wymianie 150m3/h zrobisz nie w jedną, a w min 2,5h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby piszą że dla ludzi,sam już nie wiem.Więc dlaczego w necie można znaleźć takie przykłady zasad projektowania?Że należy przyjmować dla poszczególnych pomieszczeń wartość większą pomiędzy ilością powietrza na osobę a kubaturą(wartosć większa z kolumny A lub B)

 

W necie można znaleźć wszystko, pisać może każdy bez brania za to odpowiedzialności, w Polsce nawet projektować może każdy bo przy odbiorze budynku najczęściej sprawdzają tylko papiery na gaz i elektrykę.

 

Ale fakty są takie, że ostatnią normą wentylacyjną odnoszącą wymianę w pomieszczeniach mieszkalnych do kubatury była PN-B-03430:1974. W jej nowszej wersji z 1983 r już usunięto tą głupotę i pomimo, że PN-B-03430:1983/Az3:2000 też już została wycofana przez PKN, to nadal jest powoływana w WT budynków i obowiązuje ("chwilowo" nie ma lepszej normy) i pewnie jeszcze długo nie będzie.

 

A w Unii nie mogą się dogadać, bo co kraj to obyczaj, wypuścili tylko PKN-CEN/TR-14788:2012, ale to raczej nie norma a "raport techniczny". A jej treść jest napisana w stylu "tak się powinno projektować, ale obowiązują przepisy danego kraju". W sumie to i słusznie, bo decydujący wpływ na wentylację mają parametry klimatu, a Europa duża jest, ciepła i zimna, sucha i wilgotna, to jak tu się dogadać?

 

Rozumiem, że nie każdy ciekawski ma dostęp do tej normy, dlatego w skrócie.

Założeniem jest nieprzekraczanie przyjętego poziomu stężenia zanieczyszczeń, a głównymi zanieczyszczeniami są CO2, para wodna, spaliny z otwartych urządzeń i emisja przez materiały budowlane, meble, itp. Ta ostatnia jest mała, kuchenek i ogrzewaczy bez odprowadzania spalin oraz otwartych komór spalania radzą unikać, więc w praktyce dbanie o poziom CO2 i pary wodnej załatwia sprawę.

Te polskie 20m3/h na osobę to jest dużo jeśli chodzi o CO2, gwarantuje poniżej 1000ppm. Z kolei jeśli chodzi o H20 przy mrozach jest stanowczo za dużo, przy +10oC czy +15oC bywa to za mało, ale jest to jakaś wartość kompromisowa z sugestią między wierszami, że przy mrozach warto skupić się na poziomie H2O kosztem podniesienia stężenia CO2 i z korzyścią dla energooszczędności. Wszak za bezpieczne przyjmują CO2 do 5000ppm. Ale to by wymagało drogich systemów sterowania (regulacja indywidualna pomieszczeń), więc przyjęcie wartości wymiany na osobę na stałym poziomie w ciągu roku jest dopuszczalnym kompromisem, najlepiej z możliwością przynajmniej ręcznej regulacji wymiany dla całego budynku.

Są tam nawet wyliczenia, że w sypialni 2 osobowej wymiana poniżej 30m3/h nie przekroczy 1000ppm, więc naprawdę można mniej w okresie największych mrozów.

 

Natomiast kubatura nie ma żadnego wpływu na stężenie równowagi osiągnięte przy stałej emisji i stałej wymianie powietrza. Czyli jedna osoba w jednym pomieszczeniu o dowolnej kubaturze spowoduje takie samo stężenie zanieczyszczeń przy stałej wymianie powietrza, ale uwaga - w dłuższym okresie czasu.

Czyli jak ktoś przez 3 dni z wyra nie wstanie, kubatura nie ma znaczenia. Ale jak ktoś śpi tylko 8 godzin, a przez resztę dnia nie ma go w sypialni, to wieczorem wchodząc do świeżej atmosfery, do rana może nie zdążyć jej zepsuć. Nic w tym odkrywczego, ale oznacza to, że im większa kubatura tym mniej potrzebuje wentylacji na osobę (a nie więcej, jak stare normy oparte o kubaturę sugerują).

 

Mam nadzieję, że to zamknie dyskusję na temat konieczności wentylacji kubatury w pomieszczeniach o racjonalnej dla domów jednorodzinnych wielkości. Bo jak ktoś sypialnie jednoosobową na hali fabrycznej zrobi i będzie wentylował 20m3/h, to do głosu może dojść emisja zanieczyszczeń z materiałów budowlanych.

 

I jeszcze ciekawostka, za względu na hałas norma ta przyjmuje maksymalną prędkość w przewodach końcowych na 2m/s, co dla flexa 75mm daje maksymalny przepływ około 20m3/h, więc jedna rura do pokoju jednoosobowego jest można powiedzieć na styk, u siebie zrobiłbym 2, a w sypialni 2 osobowej może nawet 3 (na lato).

Edytowane przez SzymonKc
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Będę sam wykonywał instalację według gotowego projektu, niestety mam problem.

Na parterze, pod schodami mam WC które sąsiaduje z pomieszczeniem gospodarczym. W obu zaplanowane są wyciągi. W projekcie wyciąg w WC jest po prostu narysowany na suficie, a sufit dla WC stanowią schody (czyli nie da się tak). Czy dobrym pomysłem będzie uszczelnienie drzwi od pom. gospodarczego, wykonanie otworu w ścianie pomiędzy WC a pom. gospodarczym oraz doprowadzenie dwóch kanałów do wyciągu w pom. gospod.

Idea jest taka, że powietrze było by wyciągane z WC do pom. gosporadczego przez otwór w ścianie. Ilość kanałów wyciągowych została by zachowana (usuwają z WC i dodając do pom. gospodarczego 1+1)

 

Wybaczcie, że cytuję samego siebie.

Mogę wyprowadzić kanał przez ścianę, ale będzie to wiązało się jeszcze jednym otworem w stropie. Ze względu na małą ilość miejsca, w którym będzie centrala i skrzynki rozdzielcze będzie to trochę kłopotliwe. Najprostszą wersją będzie ta opisana powyżej.

Wiem, że jest to niezgodne ze sztuką ale czy można zastosować takie rozwiązanie?

Jeśli kategorycznie nie można, to pozostaje jakoś upchnąć jeszcze jeden otwór i kanał przez ścianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak chcesz robić otwór w ścianie to daj od strony pomieszczenia gospodarczego rurę a od strony WC kratke/anemostat i będzie jak trzeba, a w gospodarczym niech rura sobie biegnie na suficie i po sprawie a zgodnie z przepisami.

Pozdrawiam RedEd

Edytowane przez RedEd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W necie można znaleźć wszystko, pisać może każdy bez brania za to odpowiedzialności, w Polsce nawet projektować może każdy bo przy odbiorze budynku najczęściej sprawdzają tylko papiery na gaz i elektrykę.

 

Ale fakty są takie, że ostatnią normą wentylacyjną odnoszącą wymianę w pomieszczeniach mieszkalnych do kubatury była PN-B-03430:1974. W jej nowszej wersji z 1983 r już usunięto tą głupotę i pomimo, że PN-B-03430:1983/Az3:2000 też już została wycofana przez PKN, to nadal jest powoływana w WT budynków i obowiązuje ("chwilowo" nie ma lepszej normy) i pewnie jeszcze długo nie będzie.

 

A w Unii nie mogą się dogadać, bo co kraj to obyczaj, wypuścili tylko PKN-CEN/TR-14788:2012, ale to raczej nie norma a "raport techniczny". A jej treść jest napisana w stylu "tak się powinno projektować, ale obowiązują przepisy danego kraju". W sumie to i słusznie, bo decydujący wpływ na wentylację mają parametry klimatu, a Europa duża jest, ciepła i zimna, sucha i wilgotna, to jak tu się dogadać?

 

 

I jeszcze ciekawostka, za względu na hałas norma ta przyjmuje maksymalną prędkość w przewodach końcowych na 2m/s, co dla flexa 75mm daje maksymalny przepływ około 20m3/h, więc jedna rura do pokoju jednoosobowego jest można powiedzieć na styk, u siebie zrobiłbym 2, a w sypialni 2 osobowej może nawet 3 (na lato).

Szymonie

Biorąc pod uwagę Twoje sugestie WM dla przykładowej kondygnacji mogłaby wyglądać ja w załączniku?

Rzut poddasze - Kopia.jpg

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymonie

Biorąc pod uwagę Twoje sugestie WM dla przykładowej kondygnacji mogłaby wyglądać ja w załączniku?

 

Tak, dosyć poprawnie, aczkolwiek pozostaje kwestia garderoby, potraktował bym te 3 jako jedno pomieszczenie i dał jeden wspólny wywiew z jakimiś otworami przez ściany pomiędzy nimi. Jeśli chodzi o wywiewy (nie ma ich w pomieszczeniach sypialnych) to z tym hałasem i prędkościami 2m/s bym nie przesadzał, po 2 rury na łazienki by wystarczyły, pociągną i do 70m3/h. Chociaż z drugiej strony kilka dyszek więcej za dodatkową rurę dramatu nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...