Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy jest sens robić to z rozdzielaczem zamiast bezpośrednio z centrali iść trzema kanałami?

 

Tak czy inaczej musisz rozdzielić - więc musi być skrzynka. W praktyce dobrze tłumi kawałek sonoduct czy czegoś podobnego jak najgrubszego - i za tym rozdzielacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tak czy inaczej musisz rozdzielić - więc musi być skrzynka. W praktyce dobrze tłumi kawałek sonoduct czy czegoś podobnego jak najgrubszego - i za tym rozdzielacz.

 

Niejasno się wyraziłem. Rozdzielacz będzie zaraz przy centrali, jeden na nawiew drugi na wywiew. . Ale pytanie czy na piętro prowadzić jeden kanał grubszy, zakończyć go skrzynką, i z niej 3x 75 czy ze skrzynki rozdzielacza przy centrali dać od razu 3x75 i je prowadzić na piętro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko do tych co się znają dom parter i poddasze rekuperator na strychu ze strychu zrobione piony nawiewny kanałem 200x90 do salonu otwartego wywiew małe WC rura fi 125 oraz kuchnia 2x fi 100 z czego jedna rura miała być wykorzystana gdyby był okap z wentylatorem.

 

Był plan na poddaszu zrobić to na sztywnych rurach ale koncepcja się zmienia ze względu na łatwość wykonania tego na rurach PE

 

Jak to prawidłowo rozdzielić poddasze z parterem czy zrobić jakiś trójnik z przepustnicą regulującą abym mógł wyregulować zapotrzebowanie nawiewu Poddasze/Parter oddzielnie puścić powietrze na parter sztywna rurą a na poddaszu zrobić skrzynkę rozdzielczą i do niej rurę PE rozprowadzić po pokojach (tak mi się wydaje sensownie)

Na poddaszu do wszystkich pomieszczeń planowałem dać 2x PE 75 do garderoby 1x PE75, A jakie dać wywiewy ile rur powinno tam być aby to zrównoważyć (do podglądu plan pomieszczeń)

Zastanawiam się też czy na strychu dać nawiew z jednej strony a z drugiej wywiew bo nie będzie tam żadnej cyrkulacji powietrza

 

Poddasze na forum.jpg

 

Parter na forum.jpg

 

Jak byście to wykonali PROSZĘ O PODPOWIEDZI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na przykład ostatnio nie dawałem na pietrze skrzynki a rury będą wchodzić bezpośrednio w ręku za pomocą ewentualnej przejściówki fi 160 na 250

 

To chyba taniej już być nie może?

Skrzynka rozprężna, dobry tłumik to powinna być podstawa.

Oszczędzisz 1 tys pln, a na poddaszu masz makaron, zamiast solidnie poprowadzonej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mi nie chodziło o oszczędności tylko o to aby było dobrze a głównie możliwość wyczyszczenie kanałów reku będzie akurat własnej roboty i wentyle nie będą w nim tylko oddalone o parę metrów od wymiennika więc z hałasem nie będzie problemu pozatym tym przewody tej średnicy bez problemu pochowalem w scianach a na rury fi 160 czy fi 200 trzeba by robić zabudowę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy czerpnia idącą wewnątrz ogrzewanego pomieszczenia ma być izolowana?

Moja będzie mieć 3m długości. Najpewniej z nierdzewki.

 

Tak, powinna być izolowana. I to dobrze. Tam będzie zimą śmigało ze 100m3/h albo i więcej powietrza o temperaturze zewnętrznej. Więc jak słabo ocieplisz, to z zewnątrz będzie skraplała się para a w efekcie wilgoć, grzyb, pleśń i inne plugastwo.

Podobnie wyrzutnia, gdzie powietrze będzie tylko kilka stopni cieplejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kaizen za odpowiedź.

 

Wyrzutnia ma być to kanał wentylacyjny takie kształtki z kermazytobetonu. Bezposrednio w ten komin a nie rura w kominie.

To też ma być izolowane jeśli idzie środkiem domu?

Gdzieś czytałem że ewentualne skraplanie będzie wsiąkać w ścianki tego przewodu wentylacji. Ma to sens tylko kwestia czy tego skraplania może być tyle że komin będzie bardzo wilgotny i nie zdąży wyschnąć w czasie gdy skraplania nie będzie występować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie wyrzutni kominem to proszenie się o problemy. Normalnie kominem wylatuje ciepłe powietrze przy wentylacji grawitacyjnej lub jeszcze cieplejsze spaliny. Zimą na wyrzutnie idzie powietrze o temp. bliskiej 0oC i często ma wilgotność 100%. Jakiekolwiek ochłodzenie go powoduje kondensacje wilgoci, a komin przechodzący przez nieogrzewane poddasze, czy fragment ponad dachem jest zimny. Więc nie dość, że może być tam mokro to teoretycznie może też zamarzać w górnej części komina. Poza tym komin od zewnątrz w przestrzeni mieszkalnej będzie zimniejszy (teoretycznie też może dochodzić do kondensacji po zewnętrznej stronie komina, np. w łazience).

Tak się nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak nie zaizoluje to kanał będzie cieplejszy.

 

To samo z czerpnią jeśli bym jej nie izolowal to ten kanał ze stali nierdzewnej idący po ścianie w kuchni, będzie ciepły.

 

Nie rozumiem w takim razie po co je izolować.

 

Jak nie zaizolujesz czerpni, to będzie się na niej skraplać woda po zewnętrznej stronie i kapać, a w skrajne mrozy pokryje się nawet lodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie wyrzutni kominem to proszenie się o problemy. Normalnie kominem wylatuje ciepłe powietrze przy wentylacji grawitacyjnej lub jeszcze cieplejsze spaliny. Zimą na wyrzutnie idzie powietrze o temp. bliskiej 0oC i często ma wilgotność 100%. Jakiekolwiek ochłodzenie go powoduje kondensacje wilgoci, a komin przechodzący przez nieogrzewane poddasze, czy fragment ponad dachem jest zimny. Więc nie dość, że może być tam mokro to teoretycznie może też zamarzać w górnej części komina. Poza tym komin od zewnątrz w przestrzeni mieszkalnej będzie zimniejszy (teoretycznie też może dochodzić do kondensacji po zewnętrznej stronie komina, np. w łazience).

Tak się nie robi.

 

Ale ja nie mówię o sytuacji gdzie komin wentylacycji i wypuszczony w niego wyrzutnia z reku idą po nieogrzewanym poddaszu tylko pisze o sytuacji gdzie ten komin idzie w ogrzewanym pomieszczeniu.

Wielu tu na forum tak robi podłączając się bezpośrednio do kanału wentylacycji i tak uzyskują wyrzutnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kiedyś wyczytałem na tym forum jak można łukiem, albo zakrętem 90 stopni "zrównoważyć " różne długości przewodów nawiewnych WM. Od dwóch dni próbuje to znaleźć ale nie mogę.Czy ktoś mógłby mi to przypomnieć? Układam przewody nawiewne i mam rózne długości od rozdzielacza do anemostatów (odpowiednio 15m,12m,7,5m i 6,5m) i chciałbym to właśnie trochę zrównoważyć. Ktoś pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnij piwo z lodówki, to zrozumiesz. A jest ono o 10* albo i kilkanaście * cieplejsze, niż powietrze w kanale czerpni w mrozy.

 

A w kwestii gdy przewód wentylacyjny który idzie przez ogrzewane pomieszczenia? Co mi da izolacja? Że przewód będzie cieplejszy? Chyba raczej taki komin odizolowamy od ciepłych pokoi zimą będzie zimniejszy...

Gadałem z kolegą co robi wentylacycje i mówi że taki przewód będzie miał temp pomieszczenia i tak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kiedyś wyczytałem na tym forum jak można łukiem, albo zakrętem 90 stopni "zrównoważyć " różne długości przewodów nawiewnych WM. Od dwóch dni próbuje to znaleźć ale nie mogę.Czy ktoś mógłby mi to przypomnieć? Układam przewody nawiewne i mam rózne długości od rozdzielacza do anemostatów (odpowiednio 15m,12m,7,5m i 6,5m) i chciałbym to właśnie trochę zrównoważyć. Ktoś pomoże?

 

Nie szukaj tej informacji bo to były bzdury. Tzn. zakręt oczywiście zwiększa opór, ale nie tak jak tam pisano tylko znacznie mniej. Te różnice w oporach równoważy się anemostatami lub tłumikami, np. Inno firmy Jeven.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w kwestii gdy przewód wentylacyjny który idzie przez ogrzewane pomieszczenia? Co mi da izolacja? Że przewód będzie cieplejszy? Chyba raczej taki komin odizolowamy od ciepłych pokoi zimą będzie zimniejszy...

Gadałem z kolegą co robi wentylacycje i mówi że taki przewód będzie miał temp pomieszczenia i tak ma być.

 

Masz kolegę o wątpliwej wiedzy, ale we własnym domu rób jak uważasz, napisaliśmy Ci dlaczego trzeba izolować przewody i dlaczego wpuszczenie zimnego powietrza w komin to zły pomysł, możesz z tego skorzystać albo i nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kiedyś wyczytałem na tym forum jak można łukiem, albo zakrętem 90 stopni "zrównoważyć " różne długości przewodów nawiewnych WM. Od dwóch dni próbuje to znaleźć ale nie mogę.

 

Zacznij czytać od początku watek, w którym opisujesz problemy ze znalezieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...