Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wywiewy robi Pan w łazienkach i kuchni.

Np do centrali 350-400m3/h z wyjściem 160 mm (150m3/h przy 2m/sek i 380m3/h przy 5m/sek ) daje Pan skrzynki jak 160/8x75

[ATTACH=CONFIG]306126[/ATTACH] Z lewej nawiew - 8 anemostatów i kanałów z prawej wywiew, też 8 kanałów ale 3 anemostaty. redukcja kątowa 2 x 75/125 do kuchni i dwie 3 x75/125 do łazienek.

 

ok ponieważ kuchni nie ma - jest to poddasze

to wg tego co Pan wcześniej pisał wypadałoby i przydałoby się zrobić na te moje 5 pokoi 6 anemostatów w podziale :

 

4 pokoje nawiew po jednym anemostacie redukcja kątowa 1 x 75/125 (po jednym kanale do anemostatu-w sumie 4)

1 większy pokój 55m2/kubatura 120m3 - 2 anemostaty +2 x redukcja kątowa 2 x 75/125 (po dwa kanały do anemostatu-w sumie 4)

razem nawiew 8 kanałów ze skrzynki 160/8x75

dobrze ?

 

Teraz wywiew

łazienka 2 anemostaty +2 x redukcja kątowa 2 x 75/125 (po dwa kanały do anemostatu-w sumie 4)

brakuje 4 kanałów - gdzie je dać - do garderoby i na korytarz nie - to gdzie?

 

edycja

dorzucam szkic

poddasze 2015.jpg

i teraz w myśl bilansu nawiew świeżego idzie w łeb bo na wyciągu mamy tylko 2anemostaty po 2 kanały np. Gdzie dać pozostałe 4 kanały?

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Poddasze to oddzielne mieszkanie? Niepołączone "wentylacyjnie"?

Dół mam już zbilansowany (tyle samo kanałów wywiew/nawiew) nie dało się uwzględnić bilansu nawiewu poddasza w wywiewie dołu.

Skupmy się na poddaszu.

Więcej na wywiew teł łazienki niż 4 kanały/2anemostaty nie ma co chyba.

Naprawdę nie mogę nic dołożyć do tej garderoby? Wolałbym, żeby tam się coś działo jest tam pełnoprawnie ogrzewane.

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dół mam już zbilansowany (tyle samo kanałów wywiew/nawiew) nie dało się uwzględnić bilansu nawiewu poddasza w wywiewie dołu.

Skupmy się na poddaszu.

Więcej na wywiew teł łazienki niż 4 kanały/2anemostaty nie ma co chyba.

Naprawdę nie mogę nic dołożyć do tej garderoby? Wolałbym, żeby tam się coś działo jest tam pełnoprawnie ogrzewane.

 

Jakim cudem? Przecież to jest jedno. Robi Pan wywiewy w łazienkach i kuchni. W pozostałych nawiewy.

Da Pan wywiew poza łazienką, to "zabierze on część powietrza z łazienek. Czyli , będzie Pan musiał zwiększyć nawiew, by nie było grzybków w łazience.

A do garderoby, spiżarni, pralni/suszarni - nawiew. Po co przez czyste przeciągać brudne? Tylko po to by mieć za sucho do spania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu takim cudem, że nawiew na pokoje = wywiew kuchni łazienki na parterze więc jest ok tam. Nie mogę nic tam odjąć dodać bo co nie ruszę na wywiewie to wg. tego co Pan pisze muszę dodać na nawiewie. Wszystko się z Panem zgadzam. Rozumiem i zostawmy to.

 

Skupmy się na tym poddaszu.

Co mi po 8 kanałach nawiewu jak mam na razie 4 wywiewu - na tym stanęliśmy.

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu takim cudem, że nawiew na pokoje = wywiew kuchni łazienki na parterze więc jest ok tam. Nie mogę nic tam odjąć dodać bo co nie ruszę na wywiewie to wg. tego co Pan pisze muszę dodać na nawiewie. Wszystko się z Panem zgadzam. Rozumiem i zostawmy to.

 

Skupmy się na tym poddaszu.

Co mi po 8 kanałach nawiewu jak mam na razie 4 wywiewu - na tym stanęliśmy.

8 kanałów podałem do centrali 350-400m3/h przy 150Pa, nie tylko do poddasza.

Jakie ma Pan skrzynki rozdzielcze ? Jaki kanał główny i ile "odejść" 75 mm do dyspozycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 kanałów podałem do centrali 350-400m3/h przy 150Pa, nie tylko do poddasza.

Jakie ma Pan skrzynki rozdzielcze ? Jaki kanał główny i ile "odejść" 75 mm do dyspozycji?

 

Rekupurator i resztę dobierzemy na końcu. Na dole mam skrzynki na 8x63/75mm nawiew i wywiew po równo.

Ustaliliśmy fakty: minimum nawiewu na tą kubaturę poddasza i liczbę osób (5) to 100-150m3/h. Ponieważ chcemy mieć komfort a nie udawać, że mam mechaniczną tak powinno być. Zgoda?

Wiadomo, że czasem trzeba więcej. W praktyce czasem chodzi trochę mniej niż te 100-150m3/h. Nie wyobrażam sobie, że nawiew jest tylko na dole a na górze nic.

 

Ponieważ na tym poddaszu nie chcę rezygnować z nawiewu świeżego, czystego powietrza to rozrysowałem minimum moim zdaniem nawiewu (na niebiesko) i wychodzi 8 kanałów nawiewu.Moim zdaniem mniej nawiewu to oszukiwanie samego siebie.

Gdzie zrobić 8 wywiewu?

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kto powiedział, że jak jest 8 nawiewów to ma być 8 wywiewów ? Jeden kanał 125mm to prawie jak 4 kanały 75. Kanał 14x14 prostokątny to już jak 6 kanałów 75mm.

Poza tym różnice w przekrojach też przecież mogą być, lepiej żeby nie były zbyt wielkie ale nie muszą być dokładnie takie same bo niby dlaczego, rekuperator ma możliwość regulacji a w kanałach wylotowych prędkość powietrza może być przecież nieco większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kto powiedział, że jak jest 8 nawiewów to ma być 8 wywiewów ? Jeden kanał 125mm to prawie jak 4 kanały 75. Kanał 14x14 prostokątny to już jak 6 kanałów 75mm.

Poza tym różnice w przekrojach też przecież mogą być, lepiej żeby nie były zbyt wielkie ale nie muszą być dokładnie takie same bo niby dlaczego, rekuperator ma możliwość regulacji a w kanałach wylotowych prędkość powietrza może być przecież nieco większa.

Przypominam robimy na kanałach PE.

Zresztą nie ma to znaczenia. Mogę dać i kanał 300x300mm.

Pytanie jest jak mam na całą górę nawiew np 150-200m3/h to co mam w łazience dać wywiew za całe poddasze też 150-200m3/h ? Niektórzy mają na cały dom tyle wywiewu a ja mam w tej łazience aż tyle dać? Coś mi nie pasuje.

A przecież to 150m3/h jest tylko tzw. min. (np 30%) to jak dam na ful to nie zrobi mi się tam "wir"

 

To co nawieję muszę gdzieś wyssać, nie ważne przez co, ile rur lub jaki kanał.

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko np jeden kanał 14x14 zajmuje mniej miejsca niż równoważne 6 kanałów fi75 i łatwiej go ukryć. I tak na logikę - jeżeli kanały nawiewne są dobrane dla małych prędkości, np 2m3/s to co niby za problem by w kanale wywiewnym to powietrze płynęło 2x mniejszym przekrojem 2x szybciej ?

Stąd jest tak jak piszesz - niektórzy mają 2-3 wywiewy większym przekrojem (pe-flexy skoro chcesz takie też chyba są 110/95) na cały dom przy załóżmy 10 nawiewach i działa, centrala przecież ma regulację. Jak sądzę problem może się pojawić gdy ta rozbieżność jest bardzo duża a centrala dobrana parametrami na styk.

I tak np dla 8 kanałów dolotowych 75, prędkość powietrza 2m/s gdy dasz 2 kanały wylotowe 110 dla prędkości ok 3,5m/s ich przepustowość będzie podobna.

Ale ja tu nie jestem fachowcem, tak jak i ty szukam porad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Pan chce na 4 skrzynkach i jednej centrali? Czy będą dwie centrale?

 

Niech się Pan nie martwi o centralę.

 

CENTRALĘ DOBIERAMY DO POTRZEB A NIE POTRZEBY DOSTOSOWUJEMY DO CENTRALI.

 

Nawet z Pana rad można to wywnioskować.

 

3 strony wałkujemy w kółko to samo.

Pytanie jest proste. Jak i gdzie wypchnąć np. to co nawieję 8 kanałami PE. Nie piszmy o wszytkim dookoła tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centralę dobiera się do potrzeb, a kanały do centrali.

Nie robi się dołu i góry na oddzielnych skrzynkach, chyba że na oddzielnych centralach.

Opory między skrzynką wywiewną a nawiewną na dole ( salon i aneks kuchenny nie mają drzwi ) są duuuuzo mniejsze niż na górze, gdzie sypialnie są pozamykane i łazienka. Dlatego z trójnik może "nie dać" ciśnienia przy niewielkim strumieniu na górę. Powietrze "lata po najmniejszej linii oporu.

 

Przykro mi, że nie mogę pomóc, ale ten system, by był niesłyszalny i nie przesuszał powietrza, musi być dopasowany do centrali i do domu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę prosić o krótkie i treściwe wyjaśnienie dlaczego wg. Pana się tak nie robi?

Niejedna instalacja jest tak zrobiona i działa poprawnie.

 

Na ogół na dole, między dużym nawiewem w salonie a kuchnią, nie ma drzwi. Jest znikomy opór przepływu. Na górze drzwi sypialni są często w nocy zamknięte. Przy wentylacji w nocy 20-30m3/h na osobę, strumień jest tak mały a różnica w oporach znaczna, że skrzynka na górze, może w ogóle nie mieć ciśnienia.

Robimy na oddzielnych skrzynkach piętra, tylko wtedy, gdy inaczej się nie da ( np pod sufitem na płaskich kanałach VASCO) . Na szczęście dyfuzja CO2 jest na tyle szybka, że da się funkcjonować jak nawet 90% powietrza poleci dołem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wentylacji w nocy 20-30m3/h na osobę, strumień jest tak mały a różnica w oporach znaczna, że skrzynka na górze, może w ogóle nie mieć ciśnienia.

 

I w łeb bierze cały pomysł WM, usuwania CO2 i pary wodnej, przyjemnego snu bez zaduchu. Bo skoro ktoś chce mieć w sypialni cicho, ma drzwi dobrze uszczelnione, okna też szczelne to skuteczność WM zbliża się do grawitacyjnej, ewentualnie jezeli znajdzie się jakieś ujście powietrza to zaczyna gwizdać gdzieś pod drzwiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w łeb bierze cały pomysł WM, usuwania CO2 i pary wodnej, przyjemnego snu bez zaduchu. Bo skoro ktoś chce mieć w sypialni cicho, ma drzwi dobrze uszczelnione, okna też szczelne to skuteczność WM zbliża się do grawitacyjnej, ewentualnie jezeli znajdzie się jakieś ujście powietrza to zaczyna gwizdać gdzieś pod drzwiami.

 

Dlaczego ? Pan ma drzwi mniejsze jak 30cm? Nawiew do pokoju ma 30 cm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robimy na oddzielnych skrzynkach piętra, tylko wtedy, gdy inaczej się nie da ( np pod sufitem na płaskich kanałach VASCO).

Nie jestem przekonany, żeby w sytuacji, kiedy mam juz strop jeszcze go obniżać. Zwłaszcza jeśli kanał Vasco ma ok. 60mm a skrzynki trochę ponad to.

Kanały Vasco są gładkie i cienkie, a kanały okrągłe, czy owalne jak uniflex są 2 warstwowe z zewnętrzną karbowaną co stanowi lepszą izolację akustyczną.

Nie uważa Pan, że lepszą opcją jest zastosowanie systemu Uniflex?

52 mm wysokości kanałów jak i skrzynek. Kanał 2 warstwowy-karbowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w łeb bierze cały pomysł WM, usuwania CO2 i pary wodnej, przyjemnego snu bez zaduchu. Bo skoro ktoś chce mieć w sypialni cicho, ma drzwi dobrze uszczelnione, okna też szczelne to skuteczność WM zbliża się do grawitacyjnej, ewentualnie jezeli znajdzie się jakieś ujście powietrza to zaczyna gwizdać gdzieś pod drzwiami.

 

Jak nie chcesz się udusić we własnej sypialni to albo nie rób jej superszcelnej albo podkręć wentylatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...