Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tylko kieszeniowe o jak największej powierzchni...

 

Wygląda na to, że się obejdzie bez. W master bedroom CO2 sięgnęło maksymalnie 1047ppm@55% mocy reku. Niby trochę dużo, ale jest spory zapas mocy. Będę zwiększał moc - pewnie 60-65% wystarczy. Pytanie, jak szybko będą rosły opory wraz z zapychaniem filtra - jak za miesiąc 75-80% wystarczy, żeby utrzymać 800ppm to będę zadowolony.

Teraz kolejność trochę zła, bo mam najpierw F7 a potem fabryczny M5. G4 teraz nie ma. Trochę niewygodnie upchać cokolwiek za M5 w Izzifast - ale pewnie spróbuję przy następnej wymianie upchać G4-->M5-->F7.

 

Coraz bardziej żałuję, że do sypialni dla dwóch osób nie dałem o rurę więcej, niż do pozostałych anemostatów - polecam dołożyć jak ktoś dopiero robi wentylację i/lub nie robić zawijasów

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Coraz bardziej żałuję, że do sypialni dla dwóch osób nie dałem o rurę więcej, niż do pozostałych anemostatów - polecam dołożyć jak ktoś dopiero robi wentylację i/lub nie robić zawijasów

 

Ile masz rur do sypialni? Dwie na jeden anemostat 125? Planuje u siebie dawać po dwie rury i mnie zmartwileś trochę. Skrzynki rozprężne chce dawać 200/12x75 ale juz mam rozplanowane po dwie rury nawiewne na sypialnię/pokoje dzieci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz rur do sypialni? Dwie na jeden anemostat 125? Planuje u siebie dawać po dwie rury i mnie zmartwileś trochę. Skrzynki rozprężne chce dawać 200/12x75 ale juz mam rozplanowane po dwie rury nawiewne na sypialnię/pokoje dzieci

 

Wszędzie mam po dwie i anemostaty 125. A najwięcej powietrza trzeba w sypialni dla dwóch osób. Nigdzie tego nie wyczytałem - a to logiczne. Bo tu masz w małej kubaturze 2 osoby przez 6-8 godzin non stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam do sypialni 2 x 63 mm i uważam, że jest to całkowicie wystarczające. Na początku zrobiłem 1 x 63, ale było za mało i wentylacja głośno pracowała. Dołożyłem drugą i jest dobrze. Moim zdaniem nie ma sensu dawać więcej, bo ze względu na wilgotność (no chyba, że ktoś ma rekuperator z odzyskiem wilgoci) nie można zwiększyć zbytnio wydajności, bo w zimie będzie za suche powietrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam do sypialni 2 x 63 mm i uważam, że jest to całkowicie wystarczające.

 

Masz jakieś podstawy do takiego twierdzenia?

Na podstawie pomiarów CO2 twierdzę, że po mocnym skręceniu pozostałych anemostatów (w sypialniach dzieci na maksa) i bardzo otwartym w master bedroom mam tam nad ranem wyższe stężenie CO2 niż najwyższe jakie odnotowałem w innych pomieszczeniach. Raz, że skręcając anemostaty musiałem zwiększyć opory całej instalacji, co nie jest dobre, to efekt jest niewystarczający. Żeby utrzymać CO2 w ryzach w master bedroom będę musiał nadmiernie wentylować inne przestrzenie, albo wywalić kilka stówek wspomniane niedawno tłumiki.

A najprawdopodobniej wystarczyłoby dać o jedną rurę więcej - i problem elegancko rozwiązany.

 

Jaki sens jest wentylować tak samo pomieszczenie, w którym śpi jedno dziecko jak to, w którym śpi dwoje dorosłych?

 

Tu chodzi o to, żeby wentylacja była odpowiednia w każdym pomieszczeniu - co pozwoli utrzymać w każdym zarówno podobny poziom CO2 jak i wilgotności. Jaki to poziom - to do ustawienia mocą wentylatorów rekuperatora.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś podstawy do takiego twierdzenia?...

 

...Jaki sens jest wentylować tak samo pomieszczenie, w którym śpi jedno dziecko jak to, w którym śpi dwoje dorosłych?

 

Tu chodzi o to, żeby wentylacja była odpowiednia w każdym pomieszczeniu - co pozwoli utrzymać w każdym zarówno podobny poziom CO2 jak i wilgotności. Jaki to poziom - to do ustawienia mocą wentylatorów rekuperatora.

Zależy co masz na myśli pisząc o podstawach do takiego twierdzenia. Nie posiadam żadnych badań naukowych, a jedynie własne doświadczenia oraz przeczytane doświadczenia innych użytkowników wentylacji.

Nie przypominam sobie, abym pisał, żeby dać do sypialni 1 osobowej dwie rury. Napisałem, ze mam w sypialni 2x63mm, co prawda nie napisałem, że to sypialnia dwuosobowa. Jednak to ty pisałeś: "Coraz bardziej żałuję, że do sypialni dla dwóch osób nie dałem o rurę więcej, niż do pozostałych anemostatów - polecam dołożyć jak ktoś dopiero robi wentylację i/lub nie robić zawijasów", wiec raczej o takiej sypialni myślałem, choć nie zacytowałem Ciebie.

Lecz wracając do tematu wydajności.

Osobiście nie odczuwam, ani nie znalazłem żadnych opracowań, w których napisane byłoby, że CO2 na poziomie 500 - 700 PPM ma jakikolwiek niekorzystny wpływ na człowieka podczas snu, czy innych czynności. Natomiast wiem z doświadczenia i licznych opisów, że wilgotność na poziomie 30% (i niższa) źle na nas wpływa. W zimie (przy niskich temperaturach) aby nie obniżyć zbytnio wilgotności, wentylacja powinna pracować około 20 m3/h/osobę. W lecie natomiast powietrze zewnętrzne ma za dużą wilgotność (jej nadmiar usuwa RPC), więc wystarczy jakieś 30m3/h/osobę, aby CO2 nie wzrastało, a w domu nie robiło się duszno. Przez 1 kanał 63mm, bez obaw o głośną pracę można puścić 30 - 35 m3/h. Po co więc dawać więcej kanałów do sypialni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy jakieś 30m3/h/osobę, aby CO2 nie wzrastało, a w domu nie robiło się duszno. Przez 1 kanał 63mm, bez obaw o głośną pracę można puścić 30 - 35 m3/h. Po co więc dawać więcej kanałów do sypialni?

 

To podaj mi lepszy sposób, niż rura więcej, żeby uzyskać większy przepływ? Tak naprawdę chodzi tykio o sypialnie. Bo w salonie jesteśmy krótko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podaj mi lepszy sposób, niż rura więcej, żeby uzyskać większy przepływ? Tak naprawdę chodzi tykio o sypialnie. Bo w salonie jesteśmy krótko.

Najwidoczniej w salonie masz za dużo. Jak jest za mało, to jest głośno, jak za dużo to problem z wyregulowaniem. Tak źle i tak niedobrze.

U siebie mam zrobione kaskadowo (mam taki rozkład mieszkania, że powietrze z sypialni przepływa przez środkowy pokój do łazienki i kuchni) i mimo, że w środkowym pokoju jest nawiew, to jest on niemalże cały rok zakręcony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zależności. Niezależnie od długości mozesz dać 1, 2, 3 czy większą ilość rur.

 

Sprawa jest w miarę prosta jeśli masz jedną rurę 5 m a drugą 10 ale też wymaga uwzględnienia szybkości przepływu i oporów na kanałach aby się zorientować ile i którą rurą wyleci. A co jeśli mamy 1 kanał 5 m do 1 pomieszczenia a do drugiego 2*15m. Może się okazać że do jednego i drugiego dostarczymy tyle samo. Ktoś chętny aby przeliczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest w miarę prosta jeśli masz jedną rurę 5 m a drugą 10 ale też wymaga uwzględnienia szybkości przepływu i oporów na kanałach aby się zorientować ile i którą rurą wyleci. A co jeśli mamy 1 kanał 5 m do 1 pomieszczenia a do drugiego 2*15m. Może się okazać że do jednego i drugiego dostarczymy tyle samo. Ktoś chętny aby przeliczyć?

 

To jaką korelację pomiędzy ilością rur a ich długością znalazłeś? Ja żadnej nie widzę.

 

Mam wszedzie po dwa kanały. Najdłuższe ok. 15m. Te do master bedroom są jednymi z krótszych - z 7-8m z zawijasami. Przepływy na wszystkuch anemostatach pootwieranych podawałem (bardzo zbliżone). Więc i korelacja między długością a przepływem nie jest znacząca przy takich różnicach długości. Co zresztą logiczne przy oporach, jak podaje producent pe-flex, rzedu kilku Pa/10mb.

 

Przy okazji ciekawostka.

ostatni-24-godziny (1).jpg

Wyglądałoby, że F7 i reku @50% dają radę utrzymać CO2 w master bedroom w okolicach 750ppm. Pozostawałoby sprawdzić, co w pokojach dzieci i koniec zabawy ale w nocy zostały otwarte drzwi i... No właśnie. Nibyw czasie pomiarów anemometrem sprawdzałem i otwarcie drzwi zmieniało przepływ, jak mnie pamięć nie myli, o 2m3/h. Kilka procent. To teraz pytanie, czy otwarcie drzwi powodujetakie zwiększenie wentylacji, czy przez swobodne mieszanie się powietrza z korytarza tak szybko poziom CO2 spada?

Chyba podetnę drzwi jeszcze z centymetr - jeżeli to kwestia (głównie) wentylacji, to efekt będzie podobny do otwarcia drzwi.Jak to kwestia swobodnego mieszania, to efekt będzie niewielki.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Panowie czy tak wykonana wentylacja w łazience, pod okap, w kuchni jest prawidłowo wykonane?

9f2a5b605fb20.jpg

 

Wentylacja grawitacyjna z rura spiro..

Czy ta rura spiro nie powinna być wyciągnięta pod sam daszek tego kominka?

 

 

I kolejne moje pytanie brzmi czy można z taką wentylacją w łazience połączyć odpowietrzenie ubikacji? Mam rure z WC do góry podciągniętą ale nie jest wyprowadzona na zewnątrz. Dom parterowy wykonany przez dewelopera..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Będę zabierał się za przerabianie wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną.

Bardzo długo mi to zajęło, ale przeczytałem cały temat :)

Dom to parter+ poddasze o powierzchni ok 130m po podłodze. Wysokość pomieszczeń to 255, do tego 4 mieszkańców.

W kominach wentylacyjnych będę umieszczać pex 75/63.

W piwnicy będzie reku oraz rozdzielacze.

Najwygodniej byłoby, aby reku miał wejścia 125 (mniej zajmie miejsca na suficie w piwnicy).

Mam pytanie do posiadaczy centrali na wejścia 125.

Ile macie wtedy przewodów pex?

Z tego co widzę rozdzielacze na 125 maja przeważnie 5 wejść na przewody.

Czy macie wtedy tylko 5 przewodów 75/63 nawiewnych i tyle samo wywiewnych na cały dom???

Czy robi się wtedy 2 rozdzielacze?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniej problematycznie byłoby zrobić 7x63 nawiew i 6x63 wywiew.

Nawiewy:

sypialnia 2 os 2x63

salon 2x63

pokój dziecka 1x63

pokój dziecka 1x63

gabinet 1x63

Wywiewy:

łazienka dół 3x63

łazienka góra 2x63

kuchnia 1x63

Czyli na parterze byłoby 4 nawiew do 4 wywiew

na piętrze 3 nawiew do 2 wywiew.

Do takiej instalacji proponujecie centrale 300-350 na fi 160?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o centrali Vent-Axia Kinetic Advance S ?

Wydajność 350m3 i króćce na 125, do tego klasa energetyczna A+ oraz sterowanie przez wifi.

Można nabyć za około 7000zł.

Jakie będą różnice jeśli ten rekuperator porównać np z w wanasem 350 czy brink renovent excellent 300?

Oba mają wejścia na 160.

Z racji mniejszego przekroju kinetic będzie głośniejszy czy może bardziej prądożerny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...