Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Proszę o pomoc w doborze rekuperatora, rozmieszczeniu anemostatów nawiewnych i wywiewnych oraz dobraniu ilości rur do nich.

 

Rekuperator bedzie zlokalizowany na parterze w pomieszczeniu gospodarczym. Chcę zastosować rekuperator przeciwprądowy JAN-GAZ, gdyż producenta mam "za płotem". Nie wiem tylko czy zastosować wersję 350m3/h (średnica przewodów 160mm), czy 500m3/h (średnica przewodów 200mm). Wychodzi mi jakieś 12 przewodów PE75 na nawiewie i 12 przewodów PE75 na wywiewie. Rozmieściłem je na rzutach kolorem niebieskim wywiew, kolorem czerwonym nawiew. Ilosć kółek to ilość rur.

 

P.S. Wysokość pomieszczeń 2.60m. Powierzchnia pomieszczeń jest po posadzce, trzeba wziąć poprawkę że na piętrze są skośne sufity (dach wielospadowy)

 

wentylacja-1.jpg

Edytowane przez romanik99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witajcie.

 

Muszę zmienić plany co do wentylacji mechanicznej.

Miejsce pozwala mi na zastosowanie jedynie kanałów fi 50 ( zew )

 

Poradźcie czy taki plan byłby ok?:

Dom piętrowy my + tata ( 5 osób razem )

 

Nawiewy:

1. Salon 1 - 3x50

2. Salon 2 - 3x50

3. Sypialnia 1 - 3x50

4. Sypialnia 2 - 3x50

5. Pokój dzieci 2 - 3x50

 

Wywiewy:

1. Kuchnia - 5x50

2. Łazienka 1 - 5x50

3. Łazienka 2 - 5x50

 

Niebardzo wiem jak to zbilansować, skrzynki rozprężne peflex dla fi50 mają maksymalnie 5 wyjść.

 

Prszę o pomoc, niedługo musze ruszyć z robotą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sypialni daj po 5 rur

Kuchnia i główna łazienka - jaką będzie mieć długość rur?

Jak do 2-3 metrów to jeden punkt jest OK.

Jak odcinki są długie, to w głównej łazience i kuchni dałbym po 2 punkty wywiewne i po 4 rury

 

Na stronie Peflex, masz dane techniczne rury, opory liniowe dla danego strumienia i długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jakiś czas w wątku pojawia się kwestia wilgotności przy wentylacji mechanicznej.

 

Powoli montuję czujniki i zauważyłem jedną ciekawą rzecz - zyski bytowe bez rekuperatora entalpicznego są natychmiast usuwane z domu, a w pomieszczeniach nie ma nawet zauważalnej zmiany.

 

Czujnik w gabinecie jest 1m od drzwi łazienki.. jak widać pik na wykresie w łazience to prysznic. Zero zmian w w innych pomieszczeniach.

 

rigq-SkpfmGjvTeskaZ2UzSeg2MzBO1qxzOElDIc-h7ZZq9SbfdJf9EhqtXXz_Bp9HYzI_nty8Jybj6okf5TURDNz8Wq9RjjY0v_Ln3LcAtO8Q11D352Y43U7WFk7DbyxOg79F5J5FmqN15CudA4t6XfMupu2cqZW8LV_YU2B_v6La3Rjy4diryxM0dF7NmzNfU9ku9hNw2PBkT2RVQmM8oGqrtJpl20WSvQlTlnp6hKWCEEHxP8CE4LHfWTSbHpmit00frY7bx482vyWZtJbOFUpU8_Nn6KAnTiA4Klo_zmYF4tSHrvKLkWGDfsjUxVqpPIuyPpbdDjD9i4x9mVmKxKC1gaR0OXBfw_2rfaYiF3zIIzvgGYLdrNfyn1g5H6cEYmxVAWWG0wGpYhLIedOyQ19YyXu6AMNmEYeIVsUuUVkR9oGJC8rAMq4D56iOFQtHQv3nweneTLtTs3BE6AOB40atI89M1XHYAPOUViODFkvzSdwYIJEIYvsuy8ej9ku9nRusAd24uYlpC898S6qkSh-WGg7C_5iYGe5hw-Czq1I5I_FqEdUCwU4MAc_TICl1HHxNhCSpt_OVViMpQr7VQxc_4v8UWyN4hCP23Mjku9e62dG60ut9iHu7I4zkwgcdUb6z56wydJnJjcDMNS48lf98piIXBAHSKXkLxAGcO9LYxStwexW99AvYAiotb55d2qF2GBxnVdPwCRpjxTaGHGAO_VYls4BNY_6OKYZsZxKrpjwJoDOW3u=w2292-h450-no

 

https://lh3.googleusercontent.com/rigq-SkpfmGjvTeskaZ2UzSeg2MzBO1qxzOElDIc-h7ZZq9SbfdJf9EhqtXXz_Bp9HYzI_nty8Jybj6okf5TURDNz8Wq9RjjY0v_Ln3LcAtO8Q11D352Y43U7WFk7DbyxOg79F5J5FmqN15CudA4t6XfMupu2cqZW8LV_YU2B_v6La3Rjy4diryxM0dF7NmzNfU9ku9hNw2PBkT2RVQmM8oGqrtJpl20WSvQlTlnp6hKWCEEHxP8CE4LHfWTSbHpmit00frY7bx482vyWZtJbOFUpU8_Nn6KAnTiA4Klo_zmYF4tSHrvKLkWGDfsjUxVqpPIuyPpbdDjD9i4x9mVmKxKC1gaR0OXBfw_2rfaYiF3zIIzvgGYLdrNfyn1g5H6cEYmxVAWWG0wGpYhLIedOyQ19YyXu6AMNmEYeIVsUuUVkR9oGJC8rAMq4D56iOFQtHQv3nweneTLtTs3BE6AOB40atI89M1XHYAPOUViODFkvzSdwYIJEIYvsuy8ej9ku9nRusAd24uYlpC898S6qkSh-WGg7C_5iYGe5hw-Czq1I5I_FqEdUCwU4MAc_TICl1HHxNhCSpt_OVViMpQr7VQxc_4v8UWyN4hCP23Mjku9e62dG60ut9iHu7I4zkwgcdUb6z56wydJnJjcDMNS48lf98piIXBAHSKXkLxAGcO9LYxStwexW99AvYAiotb55d2qF2GBxnVdPwCRpjxTaGHGAO_VYls4BNY_6OKYZsZxKrpjwJoDOW3u=w2292-h450-no

 

Wilgotnośc przy wymianie 180m3/h (Kubatura około 460) spada w tempie około 4% na godzinę od wyłączenia nawilżacza. Po dobie wilgotność w całym domu przyjmuje wartości zbliżone do powietrza nawiewanego.

 

Teraz mamy 13 stopni oraz nispełna 30% wilgotności. Po podgrzaniu do 23 stopni takie powietrze ma 15% wilgotności. I choć nie ma mrozu to jest lipa....

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawilżacz daje pełną kontrolę nad wilgotnością niezależnie od siły wnetlyacji itd. Jeśli chcemy, możemy dobić i do 60%, ale zdecydowanie taniej wychodzi reku entalpiczny, który także powinien pozwolić zapewnić wilgotność powyżej 40%. Ale nawilżacz to zdecydowanie większy wydatek i większe zużycie energii.

 

O swoim reku z odzyskiem sporo na forum pisał Kaizen.

 

W sobotę zrobiłem przypadkowe wietrzenie salonu - wilgotność spadła do 20% i potrzebowała ponad godzinę by wrócić do poprzedniego poziomu.

Prysznic przy otwartych drzwiach podniósł wilgotność w salonie o 2% ale za chwilę spadła. Także myślę, że warto wziąć to pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wam.

 

Czerpnia.

Wykułem przelot przez ścianę zewnętrzną ( 45cm masakra ) i w tą dziurę wsadziłem sztywne spiro, uszczelniłem pianą.

Planowałem wewnątrz domu od tej sztywnej spiro do rekuperatora dać kanał aluminiowy elastyczny ocieplony wełną.

Ale gdzieś wyczytałem, że na czerpni powinny być w całości sztywne spiro ocieplone.

Co wy o tym sadzicie? Myślę, że sztywne się lepiej czyści ale co poza tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wobec Twoich wyników do wyboru są tylko dwie opcje: reku z odzyskiem wilgoci lub zwykły + nawilżacz? Która z tych opcji lepsza?

Jeśli chcesz mieć 50 - 60% wilgotności to pewnie któraś z tych opcji jest konieczna. Jeśli wystarczy Ci trochę niższa wilgotność, to wystarczy tylko odpowiednio sterować wydajnością wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mieć wybór albo 30% wilgotności i świeże powietrze, albo 40% i 1/5 wymiany powietrza w domu. Chyba nie po to zakładamy wentylację mechaniczną żeby ją potem skręcać?

U mnie testowałem wymianę 25% czyli ok 90m3/h gdy byłem sam w domu. Potem wietrzenie 5 min, a mimo wszystko było czuć średnio fajny zapach. Przy 40% nie ma żadnego zapachu i śpi się zdecydowanie lepiej.

 

To już zależy co kto lubi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mieć wybór albo 30% wilgotności i świeże powietrze, albo 40% i 1/5 wymiany powietrza w domu. Chyba nie po to zakładamy wentylację mechaniczną żeby ją potem skręcać?

U mnie testowałem wymianę 25% czyli ok 90m3/h gdy byłem sam w domu. Potem wietrzenie 5 min, a mimo wszystko było czuć średnio fajny zapach. Przy 40% nie ma żadnego zapachu i śpi się zdecydowanie lepiej.

To już zależy co kto lubi :)

 

Nie wiem, jak u Ciebie to wygląda, może jest to zależne od konkretnego domu/mieszkania i samej instalacji.

U mnie wydajność sterowana jest na podstawie CO2, czym więcej osób w domu tym większa wydajność, po wyjściu wszystkich powoli spada poziom CO2, mieszkanie się wietrzy, a wentylacja zmniejsza wydajność, aż do minimum. Mieszkają 4 osoby. Wydajność sterowana 4 stopniowo od około 60 do 150 m3/h Nie ma problemów z "nieświeżym" powietrzem w domu.

Natomiast wilgotność ciężko dokładnie określić, ponieważ mam kilka różnych higrometrów i każdy z nich pokazuje co innego. Średnia z nich wychodzi mi tak około 35%. Jeden z mieszkańców od dawna nosi soczewki kontaktowe i ma bardzo wrażliwe oczy na suche powietrze, w domu żadnych dolegliwości z tym związanych nie odczuwa. Ogólnie nikt nie skarży się na suche powietrze, choć wiem, że wilgotność mogłaby być trochę większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie sterowanie na pewno optymalizuje pracę wentylacji. Tylko kto na takie się decyduje? 95% osób ma standardowe sterowanie i wtedy naprawdę ciężko o zachowanie wilgotności. Sam zrezygnowałem z pomiaru CO2. Sąsiedzi twierdzą, że zimą u nich spada do ok 30. Tegoroczna sucha wiosna też nie była łaskawa bo wilgotność bezwzględna była bardzo niska. Oczywiście nikogo nie namawiam, ale warto wziąć ten aspekt pod uwagę.

35% to dobry wynik, ale bez inteligentnego sterowania ciężko taki uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...