Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Takie sterowanie na pewno optymalizuje pracę wentylacji. Tylko kto na takie się decyduje? 95% osób ma standardowe sterowanie i wtedy naprawdę ciężko o zachowanie wilgotności. ...

Dlatego też napisałem, że to kwestia odpowiedniego sterowania wydajnością. Można to robić nawet ręcznie, choć to uciążliwe. Jeśli dom opuszcza się w regularnie, to można zastosować jakiś programator czasowy. Jednak wydaje mi się, że największym problemem jest to, że w bardzo wielu rekuperatorach/instalacjach nie ma możliwości odpowiedniego obniżenia wydajności bez względu na to czy automatycznie czy ręcznie. Mają zrobioną wentylację dla kubatury domu, a nie dla ludzi tam mieszkających.

Druga rzecz, to to, że bardzo wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, że to wentylacja w zimie obniża wilgotność i "obwiniają" za to ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Największym wrogiem wilgotności w domu, jest zbyt duża liczba wywiewów.

Dawniej, wszyscy mieli nieszczelne okna i 2 kominy wentylacyjne.

Dzisiaj, w dobie wentylacji mechanicznej, każdy chce wentylować wszystko.

Wielokrotnie spotykam się z takimi pomysłami jak punkt wywiewny w: szafce pod zlewem, w szafce na buty, w garderobie, w korytarzu, na klatce schodowej w spiżarce itp.

Albo instalacje o tak dużych oporach, że centralką nie da się zjechać z obrotów, bo komuś zaczyna brakować powietrza.

To są "przepisy" na dom suchy jak pieprz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, czy mógłbym prosić o pomoc z doborem rur?

Dom 10-letni, zamieszkały, do rekuperacji parter+poddasze, rekuperator na strych, wyrzut do nieużywanego ceglanego komina spalinowego 20x25cm. W każdym pokoju kanał wentylacji grawitacyjnej o śr.wew. 15cm (jedyny sposób).

Zastanawiam się, czy lepiej puścić w tych kanałach po 1 PE-FLEXIE 75mm - (a tam gdzie większe zapotrzebowanie to po dwie 75-tki) i wtedy skrzynki rozprężne byłyby w pokojach 40cm pod sufitem. Czy lepiej byłoby w nich puścić TERMOFLEXY o śr.wew. 80mm lub 100mm - wtedy w pokojach nie byłoby skrzynek rozprężnych (czyli mniej kucia) tylko byłyby 2 zbiorcze typu CHOINKA na strychu przy rekuperatorze (zał. STRYCH) - wtedy najdłuższy odcinek (od anemostatu do choinkowej skrzynki rozprężnej byłby 10m). Oczywiście wszystko co będzie na strychu będzie dodatkowo obłożone styropianem min 15cm. Nawiewy i wyciągi są prawie wyrównane.

 

Plusem termoflexów jest dodatkowa izolacja wełną (mniejsze straty ciepła w chłodnych kanałach went. graw. , chociaż na upartego do pomieszczeń z mniejszym zapotrzebowaniem mógłbym 75-tke puścić w termoflexie 80mm :D ). Plusem PE-FLEXÓW jest oczywiście powłoka antybakteryjna.

 

PS: dodatkowym plusem instalacji składającej się wyłącznie z termoflexow jest lepsze wyciszenie szumów.

 

 

rekuperacja strych.jpgrekuperacja  parter OK.jpgrekuperacja poddasze OK.jpg

Edytowane przez Nanofox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Taka sytuacja, dom piętrowy z poddaszem, 6 osób, właśnie zakończyłem SSZ. Teraz chcę rozłożyć wentylację i dobrać jednostkę centralną. Dom ma kubaturę 757 m3 (bez garażu 637), będzie tam na stałe mieszkało 6 osób. Obecnie mieszkam w domu z wentylacją grawitacyjną i szczerze mówiąc jestem laikiem jeśli chodzi o wentylację mechaniczną, sporo obecnie czytam, ale pytam na forum, gdyż potrzebuję kilku porad, które pozwolą mi się skierować we właściwym kierunku. Nie wiem nawet, czy te pytania są dobre na początek, ale od czegoś trzeba zacząć.

 

1) Jakie kanały dobrać? W projekcie mam SPIRO, lecz większość ofert, które otrzymałem od wykonawców to PE-FLEX, a ponieważ wykonywałbym to samodzielnie (wykonawcy chcą minimum 12 tysięcy za robociznę (!) i materiały, a wydaje mi się, że można to mieć dużo taniej), to chyba zdecyduję się na PE-FLEX ze względu na łatwiejszy montaż.

 

2) Czy mogę prosić o spojrzenie na projekt? Czy to wygląda rozsądnie? Co do jednostki centralnej, każda oferta, którą otrzymywałem, zakładała jednostkę o wydajności 600 m3/h, a oryginalnym projekcie domu założono NIKOL 320 o wydajności 350 m3/h - nie będzie tutaj chyba zbyt wiele zapasu mocy?

 

3) Ostatnie pytanie: trzymam się kolejności prac w projekcie (sporo robię samemu), ale w tym przypadku mam wątpliwości "co pierwsze". Czy najpierw wykonać instalację wentylacji, wodną, czy też elektrykę? Do tej pory miałem plan wentylacja, woda, elektryka i to chyba ma sens gdyż elektrykowi będzie najłatwiej ominąć pozostałe instalacje w razie potrzeby, ale chcę się upewnić. Jak Wy robiliście?

 

Screenshot 2020-05-03 at 10.43.57.jpgScreenshot 2020-05-03 at 10.45.08.jpgScreenshot 2020-05-03 at 10.45.26.jpgScreenshot 2020-05-03 at 10.45.44.jpg

Edytowane przez d1gital
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]443658[/ATTACH]

 

Największe wyzwanie dla wentylacji to sypialnia dla więcej niż jeden osoby. Tam przez 8 godzin non stop na stosunkowo małej powierzchni jest produkowane najwięcej CO2. Tam licz, że w nocy trzeba z 50m3/h.

Salon czy jadalnia raz, że ma dużą kubaturę, więc nawet bez wentylacji poziom CO2 będzie się podnosił powoli, to jeszcze przez długi czas zazwyczaj stoją puste, więc wentylacja ma czas na wyrzucenie CO2. A jeszcze mniejszy sens ma taka wentylacja na strychu, jeżeli tam będzie ktoś przebywał sporadycznie.

Wyrzutnię najlepiej zrobić przez dach. W sezonie grzewczym wylatuje z niej bardzo wilgotne powietrze cieplejsze od otoczenia - więc chętnie skrapla się na pobliskich powierzchniach. Do wilgotnych powierzchni przykleja się brud i pojawiają się glony i inne życie. Dach zniesie to lepiej i skuteczniej go umyje deszcz (choć i tak pewnie po jakimś czasie będzie widać ślady rekuperacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Na strychu będzie normalna sypialnia stąd też pewnie zaprojektowano taką wymianę. Co do wyrzutni przez dach to czytam teraz przepisy i widzę, że masz rację - nie rozumiem dlaczego moja wyrzutnia jest zaprojektowana zaraz obok okna - to chyba nie do końca zgodne z normami...

 

Czy centrala wentylacyjna powinna być na styk, czy też powinna mieć jakiś zapas mocy (i jeśli jak - to jaki - są jakieś reguły?). W moim przypadku mam centralę 350 m3/h, 6 osób w domu i wyliczony nawiew 305 m3/h (320 uwzględniając 50 m3/h w nocy) i wywiew 285 m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam gdzie mogę dostać tak zwaną np. Na stronie termokontrol mufe naprawcza w rozsądnej cenie chcę sobie zrobić skrzynki rozprezne i rozdzielcze mój Tata jest blacharzem i bez problemu mi zrobi takie skrzynki z nierdzewki ,nie z tak zwanej stali nierdzewnej z jakiej robi pewna znana firma np .termokontrol za taką mufke z plastiku chce ponad 20zł czy można gdzieś dostać takie mufki z nierdzewki.? Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo,

po instalacji PC i PV dojrzewam do samodzielnego montażu reku...

Zaczynam jak zwykle od nabicia głowy , a że czasu trochę szkoda i może już nie takie możliwości "umysłowe" -staram się ukierunkować to moje "wchłanianie wiedzy".

Najpierw pomyślałem sobie ,że może warto skorzystać z doświadczeń Kolegów- Kaizen nadal zachwala swój Izzifast , Kudłaty też swoje wydusił,Humidorek fajne sterowanie zapodał,City też dobrze prawi... itp/itd...

A co bym chciał osiągnąć-a no to co zazwyczaj : jak największy współczynnik cena/jakość i nie chciałbym się "urobić po pachy" , a mieć trochę satysfakcji typu :

-działa jak złoto

-nie przebecalowałem

-sam zmontowałem

-może coś wniosę autorskiego do tematu w mojej chałupie (bardziej szczyt osobistej satysfakcji niż próżność...)

 

Chałupę wybudowałem w 2008-cały dół oprócz łazienki jest otwarty ,więc pomyślałem sobie : na razie nie wypuszczam do salonu nawiewów-wypuszczę na otwartej klatce schodowej.Z piętrem jest łatwiej-nad nim jest stryszek użytkowy (narty, klamoty,itp) ,więc mogę poszaleć z sufitem.

Tak naprawdę gryzie mnie sterowanie -czy kupić coś dedykowanego do WM , czy może jednak domoticz z maliną (kuźwa-nic jeszcze na tym nie robiłem, pewniej się czuję w starszych generacjach PLC ...), ale tak patrzę -no jest trochę "gotowców"...Ech....dylematy...

A teraz kombinuję ,żeby zacząć od pomiarów CO2 i PMów -wpadł mi w oko (dosłownie -super design !) taki wynalazek : Dienmern DM 72 B wi-fi

https://pl.aliexpress.com/item/40005...archweb201603_

 

Z drugiej strony -jeśli reku będzie sterowana wg potrzeb , to jednak bardziej by się przydał ten przetwornik z Aparu (ale oczywiście nie jest taki...ładny...)

 

Ok-na koniec : niestety będę Was dręczył tu jeszcze !

 

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając twoje zaangażowanie to załóż oddzielny wątek - tu pytaj, a tam opisuj realizację. Przyda się taka fotorealizacja dla innych.

 

Jeszcze mi tu trochę zejdzie- a tymczasem mam już w plecaczku Raspberry 3 z linuxem i popołudniu będę to obwąchiwał...

Automatyczna regulacja obrotów "mnie kręci"-zobaczymy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff...

Malina (3b+) odpalona , wszystko śmiga po VNC na moim starym kompie z Win7 i telefonie..bolało...

Teraz ściągam domoticza i zobaczymy co to za czort...

Najpierw spróbuję przetestować pociągnąć info z podlicznika PC (po eReSie) i ciepłomierza z optycznym wyjściem impulsowym...

Działam...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

odnośnie Raspberry...trzy dni wyciągnięte z życiorysu ! Ale ogarnąłem (konfigurację i instalację Domoticza), bolało ....

Teraz „tylko” konfiguracja konta Domoticza i testy ....

Rekuperator w tym momencie odpadł w moich „rozważaniach”-najpierw Maliniasty System do ogarnięcia , a następnie „klamoty”...

Trzymajcie za mnie kciuki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten domoticz zaczyna mnie powoli wk...ć ...

Po co mi ten cały sprzęt ,jeśli jest problem ze zdalnym dostępem na telefon (obsługa z telefonu po VPNie to dramat...) ?

Niby są jakieś darmowe platformy pod stałe IP , ale wiadomo-raz działa ,innym razem nie za bardzo...

Kuźwa -jakie to smart ?! A myślałem ,że z dowolnego miejsca na tym nędznym globie poszperam sobie w chałupie...choć na razie nigdzie się nie wybieram...

Ech...

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...