Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

@bobrow Jeszcze kilka dni temu nie wiedziałeś co to domoticz a dziś już masz wyrobione o nim zdanie . Przy takim podejściu to lepiej sobie daruj Chłopie, albo poroś np kolegę @agb to zrobi Ci to na KNX za 30- 40 tysięcy zł i będziesz szczęśliwy.

A tak serio to co to za VPN że taki dramat ? Zainteresuj się serwisem ZeroTier może dramat będzie mniejszy.

Ogólnie do sterowania wentylacją zdalny dostęp to niby po co ? Przecież to ma się robić samo na podstawie czujników . Chyba że chcesz zdalnie wykresy oglądać.

A jak robisz to po to żeby klikać i przełączać ręcznie z telefonu, to po co do tego domoticz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

@bobrow Jeszcze kilka dni temu nie wiedziałeś co to domoticz a dziś już masz wyrobione o nim zdanie . Przy takim podejściu to lepiej sobie daruj Chłopie, albo poroś np kolegę @agb to zrobi Ci to na KNX za 30- 40 tysięcy zł i będziesz szczęśliwy.

A tak serio to co to za VPN że taki dramat ? Zainteresuj się serwisem ZeroTier może dramat będzie mniejszy.

Ogólnie do sterowania wentylacją zdalny dostęp to niby po co ? Przecież to ma się robić samo na podstawie czujników . Chyba że chcesz zdalnie wykresy oglądać.

A jak robisz to po to żeby klikać i przełączać ręcznie z telefonu, to po co do tego domoticz ?

 

Widzisz-pomyślałem , że można wejść w temat zdalnej kontroli bardziej kompleksowo...

Zawzięty jestem z natury i łatwo nie odpuszczam- więc pewnie wydrążę ten temat.

Sam monitoring to nie wszystko-mam jeszcze kilka tematów do sterowania.

Ogólnie , to nie chciałbym zrobić reku -a potem żałować , że nie jest „smart”...

 

PS

A wiesz może skąd mam wziąć nr API ? Utknąłem przy rejestracji konta Domoticza...

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz może skąd mam wziąć nr API ? Utknąłem przy rejestracji konta Domoticza...

Dostałeś go w mailu przy rejestracji ( Twoje ID to API MyDomoticz) czyli to co wpisujesz w polu 2 FACTOR CODE

ale My Domoticz to nie jest najlepsze rozwiązanie . Napisałem Ci poczytaj o usłudze SDN ZeroTier , to taki rodzaj VPN tyle że bardzo prosty w instalacji i jest to połaczenie per-to-peer a więc znika potrzeba otwierania portów, publicznego IP , no i oczywiście większa wydajność niż przy tradycyjnych VPN .

Edytowane przez isom
dodnie tekstu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałeś go w mailu przy rejestracji ( Twoje ID to API MyDomoticz) czyli to co wpisujesz w polu 2 FACTOR CODE

ale My Domoticz to nie jest najlepsze rozwiązanie . Napisałem Ci poczytaj o usłudze SDN ZeroTier , to taki rodzaj VPN tyle że bardzo prosty w instalacji i jest to połaczenie per-to-peer a więc znika potrzeba otwierania portów, publicznego IP , no i oczywiście większa wydajność niż przy tradycyjnych VPN .

 

Dzięki

dopiero uczę się tego systemu-myślałem , że może zacznę od dostępu z domoticza.

Spróbuję dwa rozwiązania, z zerotier także.

A możesz podać mi jakieś przydatne linki do domoticza i raspberry ?

Chciałbym dotrzeć do pełnych informacji j/w- bo fruwam po tym internecie , że aż furczy ...no i czasem nerwy mi puszczają...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VPN to najlepsze rozwiązanie. Nie tylko do Domoticza - od razu masz wystawione wszystko - grafanę, influxa, terminal itd. Jak odpalisz zero tier na swoich kompach, to bez zewnętrznego IP połączysz się zdalnym pulpitem czy zmapujesz dysk twardy. Jedno rozwiązanie na wiele potrzeb.

Minus, że nie podłączysz do takiego VPNa ESP (a przynajmniej nie znalazłem sposobu). Ale jak połączysz się z jakimś kompem z sieci, w której masz ESP np. zdalnym pulpitem to z niego dobijasz się już do wszystkiego w danej sieci lokalnej.

 

Co do przydatnych linków, poza oficjalnymi stronami i forami

:

https://www.youtube.com/user/szmalu/videos

 

https://projektpimalina.blogspot.com/

 

https://raspberrywpraktyce.wordpress.com/tag/domoticz/

 

https://cezarowy.blogspot.com/search/label/Domoticz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobrow Jeszcze kilka dni temu nie wiedziałeś co to domoticz a dziś już masz wyrobione o nim zdanie . Przy takim podejściu to lepiej sobie daruj Chłopie, albo poroś np kolegę @agb to zrobi Ci to na KNX za 30- 40 tysięcy zł i będziesz szczęśliwy.

 

Po co? Skoro druciarz isom, dla którego supła jest szczytowym osiągnięciem w dziedzinie elektroniki, zrobi to samo za 30-40zł z gwarancją, że będzie działać dopóki nie przestanie?

 

Poza tym to jest temat o instalacji wentylacji, a nie o rzeźbieniu w gównie, więc idźcie sobie gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co? Skoro druciarz isom, dla którego supła jest szczytowym osiągnięciem w dziedzinie elektroniki, zrobi to samo za 30-40zł z gwarancją, że będzie działać dopóki nie przestanie?

 

Poza tym to jest temat o instalacji wentylacji, a nie o rzeźbieniu w gównie, więc idźcie sobie gdzie indziej.

 

"Supła" To ty możesz sobie zrobić na kabelku od gównianej magistrali KNX u klienta, którego na to naciągniesz . Najpierw dowiedz się dobrze jak nazywa się ten polski projekt , którego nie używam , a potem się produkuj . A kto zaczął z interfejsem i windą 3.11 łatwo sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jestem ,

dzięki wszystkim za pomoc- ogarnąłem już wstępnie temat Rspi i Domoticza ( szczególnie dziękuję Kol Isom-pogadaliśmy sobie prawie dwie godziny...) i wydaje mi się , że wiem jak to może działać.

Wygląda na to , że w/w sprzęt będzie wystarczający do moich potrzeb.

A wracając do reku , to w tym momencie plan mam prosty :

-rekuperator jak najprostszy w sensie sterowania , ale o odpowiedniej sprawności i z odpowiednimi filtrami

-odzysk wilgoci ,jeszcze się zastanawiam

-pełne sterowanie na Domoticzu z czujnikami CO2 i regulacją przepływu w danym pomieszczeniu (żaluzje lub wentylatorki, zobaczymy)

 

To tyle (narazie)

Pzdr

 

PS

Kaizen dzięki za info- mam już konto na Zerotier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie chciałem sie przywitać jako nowy na forum.

 

Przymierzam się do samodzielnego zamontowanie systemu rekuperacji i moim domu.

Do znających sie na temacie proszę o słowo krytyki na temat projektu.

 

Pow domu 90m2 wysokość 2,5m

ludność 2+1

kanały GREENFLEX 75

Rekuperator - trudno określić

 

Długości przewodów:

Nawiew: SUMA 37,5m kolor niebieski

Salon 12 m 2x75

salon 11 m 2x75

sypialnia 4.5 m 2x75

pokój 8 m 2x75

garderoba 2 m 1x75

 

Wywiew - suma 20,4 kolor czerwony

kuchnia 7,7 m 2x75

kuchnia 5,7 m 2x75

łazienka 4 m 3x75

wiartołap 3 m 1x75

 

IMG_20200524_130200.jpg

 

W wątku był link do oporów w rurach 75 jak i dla anemostatów 125 nie mogę ich znaleść. Bede wdzięczny za podrzucenie linków.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Pytanko. jak ocieplić rurę od wyrzutni która wychodzi na dach przez nieogrzewany strych ? chodzi mi jaką grubość wełny zastosować ?

 

i takie same pytanko jeżeli chodzi o czerpnie która przechodzi przez nieogrzewany strych i wychodzi przez ścianę ... Zaznaczę ze cała instalacja wykonana z rur sztywnych stalowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Mam problem z głośniejszą wentylacją. Zimą, na ustawieniach 120m3 byla niesłyszalna. Obecnie, z załączonym bypassem i na kiepskich nieoryginalnych filtrach (zwiekszone o 200 obr na min. praca went) jst słyszalna. Mam skrzynki rozdzielcze od razu za Zehnderkiem.

 

Myślałem nad tym, aby do skrzynki nawiewnej poprowadzić od reku jakiś tłumik elastyczny fi 160. To dokładnie metr długości. Możecie polecić coś co będzie lepsze od zwykłego kanału elastycznego? Co sądzicie o oklejeniu skrzynki matami akustycznymi, w tej chwili to goła blacha na ścianie...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, powoli oswajam się z myślą o założeniu WM. Czytam intensywnie wszystko na ten temat, mam parę pytań, żeby potem nie było niejasności i nie popełnić błędów przy montażu. Dom mały z poddaszem użytkowym - parter (36 m2)salon (kominek) z aneksem kuchennym i łazienką, poddasze - 2 małe sypialnie , schody centralnie. Na stałe 2 osoby, wakacje 6

Pytania:

1. jaka musi być wymiana powietrza

2. nawiew do sypialni 2x30, salon 2x30 - razem 180m3 - czy tak musi być ?

wywiew - i tu mam problem, bo muszę wyciągnąć 180 z samej kuchni (aneks) i małej łazienki (4,5 m2) ?

3. czy kanały nawiewne muszą mieć w sumie taką samą długość jak wywiewne?

4. czy wyrzutnię mogę dać do kanału wentylacyjnego WG?

5. czy ze względu na kominek dobrze jest mieć lekką przewagę nawiewu nad wywiewem?

5. czy jeżeli rekuperator i wszystkie kanały będą przebiegać w ogrzewanej części to nie muszę ich ocieplać?

6. jaki dobrać do tego rekuperator, biorąc też pod uwagę, że przed reku muszę dać jakiś dodatkowy filtr z węglem aktywnym (smrodek na wsi) ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...