Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Proszę o sprawdzenie projektu wentylacji opartej na kanałach PE 75/63 i centrali 350-400 m3/h o kroćcach 160mm. Do tego celu potrzebuje 7-8 kanałów nawiewnych i tyle samo wywiewnych. Dom ok. 135m2, 4 osoby.

Rzut parteru:

[ATTACH=CONFIG]307378[/ATTACH]

 

Rzut poddasza:

[ATTACH=CONFIG]307379[/ATTACH]

 

W takiej konfiguracji mam 7 kanałów nawiewnych i 7 wywiewnych

 

 

Moje wątpliwości:

 

- Czy na parterze dołożyć jeszcze jeden nawiew do salonu (2x75/63 + 1x75/63) i jednocześnie dodać wywiew w wc (2x75/63) (wtedy będzie łącznie 8 kanałów nawiew/wywiew

 

- Na poddaszu, sypialania 2/4 jest obniżona o 3 stopnie (ok 50cm) w stosunku do pomieszczeń na poddaszu (w szczególności od łazienki w której jest wywiew). Czy nie będzie to powodowało zakłóceń w przepływie powietrza w kierunku sypialnia -> łazienka? Może dodać wywiew w garderobie która jest przy tej sypialni i stworzyć taki "obieg zamknięty"

 

- W górnej łazience, przewidziany jest wywiew 4x75/63, oczywiście nie ma takiej skrzynki rozprężnej (max to 3x75/63). Dodatkowo w stropie jest już zostawiony przepust ale na anemostat 100mm wiec moge tam podłączyć max 2x75/63. I teraz pytanie co lepiej jest zrobić. Rozwiercić ten otwór np np na 160mm i wstawić tam duży anemostat czy może (co mi bardziej odpowiada) zostawić 100 mm, podłączyć tam 2x75/63 i dodatkowo wykorzystać kanał wentylacyjny który znajduje sie koło tego anemostatu i włożyć tam np 80mm kanał.

 

Z góry dziękuje za pomoc.

 

Panowie, proszę o odpowiedź na w/w pytania.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Chyba ta firma:

http://ova-system.com/

 

dzięki :)

 

...koledzy pytanie techniczne, przypomnijcie zastosowanie zakrętu 90st na rurze 75/63 to ile w metrach dla porównania z prostym odcinkiem? trudno mi dobrać w moim przypadku optymalne, porównywalne długości kanałów dla wszystkich anemostatów i stąd pytanie.

 

...drugie pytanie, mam skrzynki na pierwszym stropie i z nich muszę poprowadzić przewody na kolejny strop, a to daje 2 zakręty po 90st i do tego odpowiednio większa długość kanałów, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby rozdzielenie trójnikiem na rurze fi200 i zastosowanie po 2 rozdzielacze po 1 ka każdą kondygnację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki :)

 

...koledzy pytanie techniczne, przypomnijcie zastosowanie zakrętu 90st na rurze 75/63 to ile w metrach dla porównania z prostym odcinkiem? trudno mi dobrać w moim przypadku optymalne, porównywalne długości kanałów dla wszystkich anemostatów i stąd pytanie.

 

...drugie pytanie, mam skrzynki na pierwszym stropie i z nich muszę poprowadzić przewody na kolejny strop, a to daje 2 zakręty po 90st i do tego odpowiednio większa długość kanałów, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby rozdzielenie trójnikiem na rurze fi200 i zastosowanie po 2 rozdzielacze po 1 ka każdą kondygnację?

 

- Lepiej na jednym rodzielaczu nawiewnym i jednym wywiewnym.

"c" na kanale to 3mb a "s" to oczywiście 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmija się Pan z prawdą.

Ma Pan rację tamta odpowiedż dotyczyła L i U.

Przecież chodzi o czepianie się, nie o zakręty.

Doskonale Pan wie że jak nie potrzeba to się nie czepiam a swoje błędne wypowiedzi prostuję. A niezrozumienie wynikło właśnie z niedokładnej Pana odpowiedzi. Ja pytałem o L a Pan udzielił odpowiedzi o U

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż wentylacji na kanałach PE 75 w stropie c.d.

Nie zawsze układ pomieszczeń pozwala rozłożyć kanały tak by się nie krzyżowały. A nawet jak, to często trzeba omijać i wydłużać kanały.

Bardzo prostą metodą pozbycia się tego problemu, są skrzynki do krzyżówek.[ATTACH=CONFIG]290968[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]290969[/ATTACH]

 

Widać, że producenci obserwują co się na forum dzieje:

ATT00020.jpg Na Forum Wentylacji moje mijanki zostały zaprezentowane jako NOWOŚĆ!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o sprawdzenie wstępnej koncepcji wentylacji opartej na kanałach elastycznych płaskich Ventiflex VT-133x52 (60m3/h) (parter). Na poddaszu chciałbym zastosować kanały okrągłe ComfoTube 90 (Zehnder). Przepusty mam już porobione. Nie problem coś dodać ewentualnie zlikwidować istniejący.

Parter:

parter.jpg

Poddasze:

poddasze.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o sprawdzenie wstępnej koncepcji wentylacji opartej na kanałach elastycznych płaskich Ventiflex VT-133x52 (60m3/h) (parter). Na poddaszu chciałbym zastosować kanały okrągłe ComfoTube 90 (Zehnder). Przepusty mam już porobione. Nie problem coś dodać ewentualnie zlikwidować istniejący.

Parter:

[ATTACH=CONFIG]307535[/ATTACH]

Poddasze:

[ATTACH=CONFIG]307536[/ATTACH]

 

Powinny być 3 wywiewy, inaczej nie zbilansuje Pan wentylacji. Tak jak na rysunku, będzie fatalnie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Też zabieram się za wentylację i mam pytanie: W wielu różnych projektach widziałem nawiewy zrobione z dwóch kanałów fi 75/63. Pan Tomasz twierdzi, że pojedyncza rura 75/63 do anemostatu nawiewnego wystarczy. Rozumiem, ale jak kanały będą za długie, to zwiększą się opory i centrala "zacznie się krztusić". Jaka jest więc maksymalna długość pojedynczego kanału, żeby za bardzo nie dławił nawiewu?

 

I jeszcze jedno, gdzie lepiej umieścić centralę? Na nieużytkowym poddaszu czy w pomieszczeniu technicznym? Nie chciał bym za bardzo zagracić pom. technicznego, więc skłaniałbym się aby dać na strych, ale może są jakieś ważne przeciwwskazania?

Edytowane przez Horher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zabieram się za wentylację i mam pytanie: W wielu różnych projektach widziałem nawiewy zrobione z dwóch kanałów fi 75/63. Pan Tomasz twierdzi, że pojedyncza rura 75/63 do anemostatu nawiewnego wystarczy

Ilość kanałów nawiewnych i wywiewnych w systemie PE 75/63 wyznacza centrala. Kanał 75/63 mm ma 30cm2 czynnego pola przekroju. Dawanie więcej jak 20% ponad pole przekroju centrali, nie będzie miało wpływu na ilość powietrza. KANAŁY NIE ZWIĘKSZAJĄ WENTYLACJI. I tak ja centrala ma wyjście 125cm 2 to więcej jak 5 kanałów nie bardzo ma sens (5 x 30cm2=150cm2) jak centrala ma wyjście 200cm2 to rozdzielacz na 8x75... itd

To z instrukcji J.E. Storkair i Zehnder kanały PE je storkair.jpg

. Rozumiem, ale jak kanały będą za długie, to zwiększą się opory i centrala "zacznie się krztusić". Jaka jest więc maksymalna długość pojedynczego kanału, żeby za bardzo nie dławił nawiewu?
Kanały będą takie jakie wyjdą, jakie muszą być. Proszę pamiętać, że dom jest szczelny a z drugiej strony działa wywiew. Jak gdzieś większy opór na kanale do mniej powietrza, to zacznie spadać ciśnienie i wszystko się wyrówna. Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno, gdzie lepiej umieścić centralę? Na nieużytkowym poddaszu czy w pomieszczeniu technicznym? Nie chciał bym za bardzo zagracić pom. technicznego, więc skłaniałbym się aby dać na strych, ale może są jakieś ważne przeciwwskazania?

Wszystko zależy od tego gdzie wygodniej i czy są do tego warunki.

Musisz mieć miejsce (nie tylko centrala ale i kanały), odprowadzenie skroplin, prąd.

Temperatura otoczenia nie może być niższa niż 5+oC.

Dostęp serwisowy do centrali.

Centrala na poddaszu w miare cicha, możliwie w najdalszym miejscu od sypialni.

Centrala na poddasze najlepiej z wyjsciami na boki.

Edytowane przez Jarszcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały będą takie jakie wyjdą, jakie muszą być. Proszę pamiętać, że dom jest szczelny a z drugiej strony działa wywiew. Jak gdzieś większy opór na kanale do mniej powietrza, to zacznie spadać ciśnienie i wszystko się wyrówna.

 

Ale jak kanały będą zbyt długie, to i opory przepływy będą za duże i centrala może nie osiągnąć wydajności i/lub pobierać więcej prądu - tak? w wielu opracowaniach widziałem po dwa a nawet trzy kanały idące do jednego anemostatu nawiewnego, stąd moje pytanie, czy jeden kanał to nie za mało. U mnie będzie kanały nawiewne będą miały ok 12m długości. Nie za dużo jak na pojedynczą rurę?

 

Wszystko zależy od tego gdzie wygodniej i czy są do tego warunki.

Musisz mieć miejsce (nie tylko centrala ale i kanały), odprowadzenie skroplin, prąd.

Temperatura otoczenia nie może być niższa niż 5+oC.

Dostęp serwisowy do centrali.

Centrala na poddaszu w miare cicha, możliwie w najdalszym miejscu od sypialni.

Centrala na poddasze najlepiej z wyjsciami na boki.

 

Wolał bym na na poddaszu głównie z uwagi na ewentualny hałas. Tylko poddasze będzie nieużytkowe i temperatura tam będzie prawie taka sama jak na zewnątrz.

Skąd wzięło się te 5 stopni C? Czy centrala nie jest izolowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak kanały będą zbyt długie, to i opory przepływy będą za duże i centrala może nie osiągnąć wydajności i/lub pobierać więcej prądu - tak? w wielu opracowaniach widziałem po dwa a nawet trzy kanały idące do jednego anemostatu nawiewnego, stąd moje pytanie, czy jeden kanał to nie za mało. U mnie będzie kanały nawiewne będą miały ok 12m długości. Nie za dużo jak na pojedynczą rurę?
Co znaczy zbyt długie?

Pierwsza instrukcja z 1990 lub 1991 roku dł kanałów (2).jpg

Więcej kanałów niż optimum nie polepszy sytuacji . Czy jak Pan da do kranu dwie czy trzy rurki (fi13mm wewnątrz) to będzie lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skropliny puściłbym pionowo w dół przez strop. Samą centralę mógłbym jakoś dodatkowo ogacić izolacją.

 

A syfon, tacka ściekowa?

Można dać samoregulujący kabel, jest do niego wyjście i automatyka, ale zawsze lepiej jak "woda" jest w domu. Poza tym łatwiej filtry wymieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...