Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Koledzy, można czymś zastąpić siatkę w czerpni nawiewnej? Latem zapycha mi to roślinnośc i owady a obecnie śnieg. Kratkę mam na 7 metrach więc dostęp mam z poddasza bo wypięciu kanału. Siatkę muszę zdemontować ale na wiosnę muszę ją zastąpić czymś nowym.

Widziałem, że są kratki/dekle zamykające kanal ale to na zewnątrz tegoż. A coś do wewnątrz sztywnego kanału na uszczelce, tak jak klapa zwrotna montowane, znajdę? Czy pozostaje handmade?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mógłbym ale będę miał 60cm od puszki przez ocieploną ścianę z dwóch stron do kratki. Osy nie wejdą mi w tę przestrzeń? Zakładają latem wszędzie gniazda. Skrzynka na prąd, rogi przy oknach. Ostatnio nawet w korku zamykający rurę pod kran na ścianie znalazłem ose z małym gniazdem. Faktycznie chyba sztywną matę włożę przez rurę do żaluzji i będę ja wymieniał. :p

Chyba że te osy są sprytne i nie wejdą w przeciąg :)

Edytowane przez pandzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dopuszczalne jest takie rozwiązanie? a mianowicie w nowo budowanym budynku jest sobie m.in. sypialnia i ma ona swoją prywatną łazienkę.Akurat tak się składa że projektowy nawiew do sypialni jest 50m3/h(dla dwóch osób) a w przyległej do niej łazience(są drzwi pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami) wywiew 50m3/h,ot taka "zrównowazona" wentylacja tyle że w obrębie nie jednego a dwóch pomieszczeń.I teraz zależy mi aby nie robić podcięć pod drzwiami sypialni(wyjście na przedpokój) jedynie byłoby podcięcie drzwi pomiędzy łazienką a sypialnią.Biorąc pod uwagę że nawiew=wywiew dla tych dwóch pomieszczeń pytanie jest czy nie zaburzy to całego systemu WM? Edytowane przez Reku1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamontowany rekuperator w ocieplonej szafie na nieogrzewanym poddaszu. Rury do wyrzutni mam poprowadzone z 200 sztywnej spiro, ocieplonej 50mm wełną (mata samoprzylepna Rockwool), jest ok 5mb tej rury + 3 kolanka zakończone redukcją do 160mm i wyrzutnią z PCV na dachu

Zauważyłem po mrozach że z wyrzutni na dachu wiszą sople i jest cała oblodzona.

Po roztopach widzę że całe ocieplenie rury do wyrzutni jest mokre i kapie woda.

Jak to poprawić? Czy pomoże coś dołożenie jeszcze jednej warstwy 50mm wełny?

Czy może lepiej wymienić te rury na szczelne PCV 200 ocieplić i niech sobie ścieka woda do rekuperatora, skąd jest odprowadzanie skroplin do kanalizacji?

Czy na wyrzutnię dozwolone jest zastosowanie zwykłych szarych rur kanalizacyjnych PCV czy muszę innych szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli wilgoć na zewnątrz czy woda weszła pod folię tam gdzie jest wełna? Czy po prostu ścieka wewnątrz i wypływa na łączeniach?

 

Ściekane do reku to niekoniecznie dobry pomysł - wszystko zależy gdzie jest wnetylator i czy woda od razu popłynie do tacy ociekowej.

 

Ja bym rozważył szczelną rurę kanalizacyjną, ale zaizolowałbym ją mimo wszystko plus dodadł syfon na końcu odcinka poziomego, tak by woda wykroplona spływała do niego, a dalej do kanalizacji po połączeniu z rekuperatorem. Myślę, że to najpewniejsze rozwiązanie bez ryzyka, że woda wróci do reku i gdzieś będzie ciekła. A uszczelnienie mimo wszystko by nie zamarzało wewnątrz rury. W skrajnym przypadku może dojść do znaczne przewężenie średnicy.

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze do tematu który wałkowałem kilka stron dalej:

 

Pytanie , rura od wyrzutni idąc w przestrzeni nieogrzewanej leży na wiązarze, niestety nie mogłem jej podnieść bo nie było miejsca na to , przez to w miejscu styku z wiązarem nie ma izolacji z wełny . Na wiązar dla wszystkiego położyłem folie izolacyjna żeby bezpośrednio rura stalowa nie stykała się z nim (folie położyłem po wykonaniu zdjęcia dlatego jej na nim nie widać ). Dodatkowo pójdzie tam ocieplenie z wełny co na pewno w jakimś stopniu to jeszcze przykryje .... Co o tym sądzicie ? Poniżej zdjęcie:

 

160093545_qqnrhsx.jpg

 

 

czy jest sens zmieniać ten odcinek na Przewód izolowany TERMOFLEX 250 spiro ? bo mogę to jeszcze szybko wymienić czy może dać sobie spokój i zapomnieć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze do tematu który wałkowałem kilka stron dalej:

 

Pytanie , rura od wyrzutni idąc w przestrzeni nieogrzewanej leży na wiązarze, niestety nie mogłem jej podnieść bo nie było miejsca na to , przez to w miejscu styku z wiązarem nie ma izolacji z wełny . Na wiązar dla wszystkiego położyłem folie izolacyjna żeby bezpośrednio rura stalowa nie stykała się z nim (folie położyłem po wykonaniu zdjęcia dlatego jej na nim nie widać ). Dodatkowo pójdzie tam ocieplenie z wełny co na pewno w jakimś stopniu to jeszcze przykryje .... Co o tym sądzicie ? Poniżej zdjęcie:

 

160093545_qqnrhsx.jpg

 

 

czy jest sens zmieniać ten odcinek na Przewód izolowany TERMOFLEX 250 spiro ? bo mogę to jeszcze szybko wymienić czy może dać sobie spokój i zapomnieć ?

 

Ja dziś obrabiałem wyrzutnię i zaglądałem do środka. Kanał sztywny, ocieplony ocieplony wełną 5cm. Nic się nie dzieje, leży na nieogrzewanym poddaszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś obrabiałem wyrzutnię i zaglądałem do środka. Kanał sztywny, ocieplony ocieplony wełną 5cm. Nic się nie dzieje, leży na nieogrzewanym poddaszu.

 

rozumiem.... ja obawiam się tylko tego miejsca gdzie rura leży na drewnie i nie ma tam wełny... w sumie gdyby nawet wełna tam była to pod wpływem ciężaru rury była by spłaszczona i nie wiele dawała. Tylko może cała tą rurę dla bezpieczeństwa zamienić na termoflex i spać spokojnie.

 

Bo jednak jakieś zacieki na drewnie w dłuższej perspektywie mogą powodować jego gnicie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem.... ja obawiam się tylko tego miejsca gdzie rura leży na drewnie i nie ma tam wełny... w sumie gdyby nawet wełna tam była to pod wpływem ciężaru rury była by spłaszczona i nie wiele dawała. Tylko może cała tą rurę dla bezpieczeństwa zamienić na termoflex i spać spokojnie.

 

Bo jednak jakieś zacieki na drewnie w dłuższej perspektywie mogą powodować jego gnicie itp.

 

Tyle że termoflex ma słabą izolację (z tego co pamiętam na nieogrzewanym poddaszu zalecane na ciepłych kanałach to min 20cm) i jest podatny na...myszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze szczerze że ja nie nastawiam się na jakieś cudowne odzyski ciepła.... rekuperator ma u mnie za zadanie bardziej pełnić role wentylacji lokalu (mały sklepik) niż odzysku (jeżeli coś odzyska to zawsze i tak dobrze). Drzwi wejściowe będą otwierane dosyć często.

 

Rura ocieplona jest 2 cm wełny samoprzylepnej a na to dołożyłem jeszcze 5 cm wełny z rolki (obłożyłem rurę.)

 

No a w sumie mam chyba z 5 mb takiej rury termoflex 250 na stanie.

Edytowane przez Nervil18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...