Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam. Zerkniecie okiem na projekt? Ogółem zrobiony przez o3ozone schemat rozmieszczenia anemostatów. Staram się by wszystkie odcinki rur były równe dodając zawijasa 90o. Czytam ten wątek i są podzielone opinie o umiejscowieniu wywiewów. Jedna osoba napisała ciekawą rzecz że jak mamy 3 pokoje blisko siebie to wywiew na korytarzu ma sens ale w innym wątku mówili kuchnia / łazienka. Rodzina 4 osobowa 260 nawiew 260 wywiew

1.pokój 10,5m2 28m3

2 pokój 15,4 m2 41,58 m3

3 pokój 13,6 ,m2 36,7 m3

4 łazienka 7,1 m2 19.17m3

5 prysznic 3,7m2 8,64 m3

6 korytarz 17m2 45m3

7 salon 38,7m2 104m3

8.kuchnia 10m2 27m3

9spiżarka 3,2m2 8,64m3

 

Średnice rur które chciałbym dać to fi 90 dzięki temu wystarczy dać po 1 do anemostatu?(tak proponuje o3ozone) i gdzie umieścić skrzynki zrobię rewizję w suficie by można było "przeczyścić rury". Do skrzynek dać sztywną rurę metalową czy termoflexa i czy wyrzutnie mogę zrobić przez kominek wentylacyjny fi 150 (dachówka)155466357_170087654920359_6893944896432195342_n.jpg154740603_355862738832396_4726646263076013684_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zerkniecie okiem na projekt? Ogółem zrobiony przez o3ozone schemat rozmieszczenia anemostatów. Staram się by wszystkie odcinki rur były równe dodając zawijasa 90o. Czytam ten wątek i są podzielone opinie o umiejscowieniu wywiewów. Jedna osoba napisała ciekawą rzecz że jak mamy 3 pokoje blisko siebie to wywiew na korytarzu ma sens ale w innym wątku mówili kuchnia / łazienka. Rodzina 4 osobowa 260 nawiew 260 wywiew

1.pokój 10,5m2 28m3

2 pokój 15,4 m2 41,58 m3

3 pokój 13,6 ,m2 36,7 m3

4 łazienka 7,1 m2 19.17m3

5 prysznic 3,7m2 8,64 m3

6 korytarz 17m2 45m3

7 salon 38,7m2 104m3

8.kuchnia 10m2 27m3

9spiżarka 3,2m2 8,64m3

 

Średnice rur które chciałbym dać to fi 90 dzięki temu wystarczy dać po 1 do anemostatu?(tak proponuje o3ozone) i gdzie umieścić skrzynki zrobię rewizję w suficie by można było "przeczyścić rury". Do skrzynek dać sztywną rurę metalową czy termoflexa i czy wyrzutnie mogę zrobić przez kominek wentylacyjny fi 150 (dachówka)[ATTACH=CONFIG]453519[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]453520[/ATTACH]

 

Zerknij na ta zintegrowana czerpnio-wyrzutnie.

 

https://concept-air.com.pl/vallox-out-in/

 

Krótsze odcinki = mniejsze opory

Do skrzynek daj rurę spiro a nie thermoflexa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na ta zintegrowana czerpnio-wyrzutnie.

 

https://concept-air.com.pl/vallox-out-in/

 

Krótsze odcinki = mniejsze opory

Do skrzynek daj rurę spiro a nie thermoflexa

 

czyli opcja nr 2 wypadnie lepiej a ta wyrzutnia/czerpnia nie musi być zachowane 3m od siebie ?

Ilość anemostatów i ilość rur do nich będzie cacy :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli opcja nr 2 wypadnie lepiej a ta wyrzutnia/czerpnia nie musi być zachowane 3m od siebie ?

Ilość anemostatów i ilość rur do nich będzie cacy :)?

 

Jak już to 1,5m, tylko po to aby się nie mieszało. Co do tego produktu to masz tam dyfuzor na wyrzutni który zwiększa prędkość wyrzutu a co za tym idzie odległość. Dlatego nie dochodzi do podmieszania się strumieni powietrza świeżego z wyrzucanym. No chyba ze planujesz w domu jakieś dygestorium to co innego :):)

Ilość powietrza bym zmniejszył ( nie jest potrzebny wywiew w spiżarni - pewnie nieogrzewanej). Wyciąg jak już to z wiatrołapu a nie w korytarzu. Zrobiłbym kratkę transferowa żeby wymusić min przepływ i tyle. Bilans 180/180

Kto to robił ten szkic ? Picie w pracy powinno być zabronione :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już to 1,5m, tylko po to aby się nie mieszało. Co do tego produktu to masz tam dyfuzor na wyrzutni który zwiększa prędkość wyrzutu a co za tym idzie odległość. Dlatego nie dochodzi do podmieszania się strumieni powietrza świeżego z wyrzucanym. No chyba ze planujesz w domu jakieś dygestorium to co innego :):)

Ilość powietrza bym zmniejszył ( nie jest potrzebny wywiew w spiżarni - pewnie nieogrzewanej). Wyciąg jak już to z wiatrołapu a nie w korytarzu. Zrobiłbym kratkę transferowa żeby wymusić min przepływ i tyle. Bilans 180/180

Kto to robił ten szkic ? Picie w pracy powinno być zabronione :)

 

punkty anemostatów robiłem przez firmę o3ozone ale rozrysowanie rurek sam rysikiem ^^ a rozmieszczenie jest dobre? "Wyciąg jak już to z wiatrołapu a nie w korytarzu." nie dawać w korytarzu tylko w wiatrołapie? on jest otwarty na korytarz nie masz szczelniej przegrody(może dam w przyszłości drzwi). Mówisz dać 180/180 ale same łazienki + kuchnia to 190-210 wyciągu. Salon 120 a na pokoje po 20 nie będzie to za mało?

 

Bo ja to tak rozumuję zrobię anemostaty itd podłączę centralę i dopiero będę regulował przepływ przez nie.

Ciekaw ta czerpnia z wyrzutem 1 element na elewacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

punkty anemostatów robiłem przez firmę o3ozone ale rozrysowanie rurek sam rysikiem ^^ a rozmieszczenie jest dobre? "Wyciąg jak już to z wiatrołapu a nie w korytarzu." nie dawać w korytarzu tylko w wiatrołapie? on jest otwarty na korytarz nie masz szczelniej przegrody(może dam w przyszłości drzwi). Mówisz dać 180/180 ale same łazienki + kuchnia to 190-210 wyciągu. Salon 120 a na pokoje po 20 nie będzie to za mało?

 

Bo ja to tak rozumuję zrobię anemostaty itd podłączę centralę i dopiero będę regulował przepływ przez nie.

Ciekaw ta czerpnia z wyrzutem 1 element na elewacji :)

 

Możesz dać 190/190. Założony wydatek przy 40/50 % wydajności centrali.

Jak dasz drzwi to i tak z podcieciem. Ja bym dał na wiatrołapem, korytarz to komunikacja.

Przy umiejscowieniu anemostatow kieruj się architektura wnętrza, szafki, oświetlenie, itp.

Spadek ciśnienia obliczysz sobie na podstawie danych producenta skrzynek, przewodów, anemostatow, itp. Stawiam ze możesz śmiało założyć ok. 150 Pa

Z ich strony tez jest kalkulator doboru central możesz się nim pobawić

 

https://vallox.magicad.cloud/login

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać 190/190. Założony wydatek przy 40/50 % wydajności centrali.

Jak dasz drzwi to i tak z podcieciem. Ja bym dał na wiatrołapem, korytarz to komunikacja.

Przy umiejscowieniu anemostatow kieruj się architektura wnętrza, szafki, oświetlenie, itp.

Spadek ciśnienia obliczysz sobie na podstawie danych producenta skrzynek, przewodów, anemostatow, itp. Stawiam ze możesz śmiało założyć ok. 150 Pa

Z ich strony tez jest kalkulator doboru central możesz się nim pobawić

 

https://vallox.magicad.cloud/login

 

Dzięki założyłem już konto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

1. Jak dasz 2 X 75 zamiast 1 X 90 spadnie prędkość przepływu powietrza. Do pewnego stopnia korzystne zjawisko.

2. Skoro zaprojektowano skrzynkę na rurę 90, a dasz 75, to zwiększy się prędkość przepływu powietrza, ale może też wystąpić jego deficyt.

Chyba że masz w skrzynkach zbiorczych odpowiednią ilość króćców do zbilansowania prędkości przepływu, przechodząc na 75

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rury spiro do WM które łączą rekuperator z rozdzielaczem i leżą na strychu, na stropie ale pod ociepleniem to mam ocieplać wełną czy też nie?

Jeżeli tak -to czy obydwie czy tylko nawiew bo może jest nieco chłodneijszy i może się skraplać woda na zewnątrz rury?

Nad rurami będzie 10cm styropianu. Pod rurami goły beton stropu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebrnąłem przez wątek ten i inne podobne. W efekcie wymodziłem załączony projekt rekuperacji parterówki 90 m2 z centralą 250 m3 na poddaszu nieużytkowym. Kanały PE 90 mm (zew.) pójdą w pomiędzy karton-gipsem a wełną izolacyjną. Centrala dostanie swoje iglo. Między centralą a skrzynkami rozdzielającymi spiro izolowane śr. 160 mm. Bardzo Was proszę o krytykę dzieła.

2021-03-11 Rekuperacja.jpg

2021-03-11 Rekuperacja Bilans.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...