Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzięki, jeszcze jedno, więc daje kanał spiro fi250 do tego czerpnia fi250 (aby zmniejszyć opory na wejściu) i od wew zwężka 250/200 i kanałem elastycznym do rekuperatora który ma króciec fi200.

 

Czerpnię montuj przez mufę w kształtce redukującej - wtedy w styropianie przechodzisz z 250 albo i 315 na 200. Jak masz otwór fi 300 to masz te minimalne 5cm piany dookoła. Porozmawiaj z kierbudem, jak wielką dziurę można zrobić bez ryzyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co to się wydarzyło to aż mi mózgownice przejechało. Rekuperacja tymi ręcoma robiona, Luna 200 za jakieś grosze 1200zł. z dodatkowymi zewnętrznymi filtrami, i tak się zesrało się aż kocioł ogłupiał. Reku dziś "rozpalona" około 10:30 może 11:00 się kuźwa za ciepło zrobiło:

temp.JPG

Temperatura stanęła na jakimś dziwnym zakresie 24*C no trzeba za dużo pić/palić aby to była temperatura komfortowa siedzę i mi kuźwa za ciepło, żona twierdzi że jest ciepło - ale jej przy 23*C jest "w miarę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć pozwolilam sobie tu napisac :) bo niedługo będziemy obrabiać komin i trzeba zrobić otwory went. w tych kominach i z tego co wiem w typowym kominie went. otwory powinny być na przestrzał (w ściance dzielącej komin went. też) zaznaczyłam kolorem czerwonym a czy wentylacja w tych drugich kominach powinna mieć jakiś myk czy po prostu założyć kratki wentylacyjne w górnej części? Z jednego komina jest wentylacja w pralnio-kotłowni a z drugiego komina w pokoju.

kominy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam pytanie dotyczące skrzynek rozdzielczych.

Instalację robię na kanałach flex 75.

 

Dom jest dość "rozłożysty" a miejsce gdzie można prowadzić kanały jest ograniczone.

Dlatego zastanawiam się nad opcją z dwiema skrzynkami rozdzielczymi dla nawiewu i dwoma dla wywiewu.

Czyli z reku nawiew idzie na dwie skrzynki nawiewne, a z nich do anemostatów. Analogicznie z wywiewem.

Dzięki temu odcinki flex75, byłyby krótsze i bardziej zbliżone do siebie długościami.

 

Czy ktoś z Was ma doświadczenie w takich konstrukcjach. Będzie do dużo bardziej problematyczne w regulacji niż przy pojedynczych skrzynkach rozdzielczych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Instalacja będzie na peflex, ilości kanałów itd już chyba ogarnąłem. Jako, że strop betonowy nieużytkowy to wszystkie kanały idą na stropie w warstwie ocieplenia. Dom ma uskok ok 15cm jak na szkicu - połączenie dachu dwuspadowego z płaskim nad kuchnią i zadaszeniem wejścia. W kuchni ze względu na rury od wm będzie obniżony sufit też pewnie o ok 15cm. Ze względu na to obniżenie stropu będzie problem z przeprowadzeniem rur. Teraz pytanie jak najlepiej połączyć skrzynkę rozprężną z wywiewem znajdującym się w kuchni? Przepychanie rur fi75 przez strop spowoduje za duże załamania, więc raczej odpada. Ma ktoś jakiś pomysł? (czerwone kółko miejsce wywiewu, zielone przebicie przez strop na dojście)

przekrój.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sobie włókninę aby zrobić nieoryginalny filtr F7. Wymiana przez zimę co 2-3tyg ori filtra trochę trzepie po kieszeni. No i zonk. Zakupiony na a. filtr składa się jakby z dwóch warstw. Jedna zwykła jak filtr F4 a druga jak gładka płótno. No i ta włóknina jest całkowicie nieprzepuszczalna dla mojego reku. Szczerze to nawet dmuchnąć przez to nie można. Może ktoś sie podzielić ze mną na PW informacją gdzie kupuje zamienniki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Zrobiłem instalację dosyć fajnie to wyszło i sama instalacja nie jest męcząca :) Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie czerpni i wyrzutni. Czy czerpnia może być oddalona około 1m od ręku 250/200 w styropianie ściana 200 i elastycznym do ręku. Wyrzutnia będzie miała około 9m cała spiro ocieplona i wyjście przez dach 2 albo 3 kominki fi 150
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Postanowiłem się zabrać za remont domu i w związku z tym rezygnuje z wentylacji grawitacyjnej, potrzebuję opinie na temat projektu wentylacji mechanicznej, która planuje wprowadzić (nareszcie) do swojego domu.

Wentylacja jest naniesiona na projekt domu, czerwonym długopisem zaznaczyłem odstępstwa od głównego projektu domu. Na projekcie na czerwono zaznaczone są kanały wywiewne a na niebiesko nawiewne. By całkowicie nie demolować domu częściowo do przejść wykorzystuję kanały wentylacji grawitacyjnej (100x140mm). By nie marnować miejsca robię wszystko rurą fi 90. Co o tym sadzicie?

 

Rzut piętra KR-221.1-2021 (1)-1.jpg

Rzut parteru KR-221.1-2021-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz tam rur PE? Jak rozkrecisz anemostat to jest ciszej?

Tlumik z takiej gąbki może pomóc - na nim ustawiasz przepływ a anemostat rozkrecasz. Wtedy spada prędkość powietrza na anemostacie.

 

w każdej sypialni mam jedną rurę fi75 , przez to prędkość jest większa i stąd ten szum oprócz tego nie mam żadnych tłumików jakie stosuje się zwykle za rekuperatorem,

anemostat czy jest czy go nie ma nic nie daje, przepływów nie reguluję u siebie - mam puszczone ile fabryka dała ;)

 

myślałem o takiej skrzyneczce na suficie 10-15cm wysoka i format 30x30, myślę że odpowiednio puścić to powietrze przez taki labirynt z tych stożkowych gąbek to wygłuszy ten szum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem tłumik akustyczny. Niby nic nadzwyczajnego, ale efekt przerósł moje oczekiwania.

Cała instalacja na rurach DN75, do sypialń 3X75 na każdą.

Na 1 biegu centrala była niesłyszalna.

Na 2 w nocy w sypialniach jak było cicho jak makiem zasiał było słychać delikatny szum wentylatora.

Na biegach 3-5, też nic nie słychać jak jest impreza na 10 osób.:)

 

Po zamontowaniu tłumika, na 3 biegu nie słychać centrali w sypialniach.

 

Tłumik zbudowany z perforowanej rury aluminiowej, wełny mineralnej i ceraty.

Króćcami są nyple fi 200, ale nie trzymają wymiaru. Musiałem dokupić dodatkowe, nominalne nyple innego producenta, które weszły w nyple tłumika.

Trochę to śmieszne.

DSC_1152.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, w przyszłym tygodniu będą szalować strop, chciałem zostawić przepusty na rekuperacje i powsadzać rury f125, ktoś mógłby mi powiedzieć czy +/- umiejscowienie tych przepustów bedzie ok?

 

 

bedzie ok, pozniej i tak mozna wysterowac ruch tego powietrza jakbys bardzo tego chcial, ale gazy maja to do siebie że moment rozchodzą sie w pomieszczeniu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...