Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zmierzone, czy to deklaracja wiary?

 

 

 

A ustawianie wentylacji na max jest komfortowe? I działa skutecznie?

 

Tak deklaracja wiary. W całym domu mam 5 anemostatów wywiewnych i te 2 w kuchni są najbardziej rozkręcone.

 

Po założeniu tłumika wentylacja pracująca na max, w dzień i przy gotowaniu w gatrach jest komfortowa.

 

@ Janekk1234

Masz 100% racji.

Bez większych ceregieli mogę wyprowadzić wyciąg nad dach, ale mój dom przestałby być tym bez komina.

 

Ale jeśli budować kanał wyciągu na dachu, to lepiej zakończyć go klapą zwrotną i wentylatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

Ale jeśli budować kanał wyciągu na dachu, to lepiej zakończyć go klapą zwrotną i wentylatorem.

 

nie wiem czy klapa zwrotna jest potrzebna. wystarczy chyba sam wentylator dachowy. działa wtedy gdy włączasz a reszte czasu kanał jest zamknięty.

 

też myślałem o czymś takim , plusem jest cisza, z tym że to zawsze więcej kombinacji, a tak kupiłem po prostu okap za pare stów i mam światełko, 4 biegi i wszystko w komplecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie i ja tak zrobię, tylko trochę zeszpecę dodatkowym kanałem wystrój kuchni, a klapa zwrotna, to obligo. Wylot będzie skierowany na zachód.

 

A jakie podciśnienie taka klapa przyblokuje? Wystarczy powiew wiatru przy wylocie, żeby się rozszczelniła (o ile w ogóle jest szczelna)?

Ta szczelność jest zapewniona niezależnie od tego, ile syfu się zbierze? Oczywiście musi do tej klapy być dostęp, żeby dało się ja czyścić bez większej demolki?

 

 

IMO okap z osobną rurą to tylko koszt, komplikacja układu i ryzyko problemów w domu z rekuperacją.

 

A jakie problemy? Jak reku ma ze 300m3/h maksymalnej wydajności a okap ze 2-3x więcej - to skąd weźmie się dodatkowe powietrze? Wpadnie częściowo wywiewami "pod prąd" zaciagając syf z kanałów i filtra i zapachy z kibelka do kuchni? Bo chyba będzie wyłączany z automatu wywiew przy włączeniu okapu i odpalany nawiew na maksa, żeby się wentylatory "nie siłowały"?

Jak zapewnić szczelność przy wyłączonym okapie żeby cały czas albo co powiew wiatru powietrze nie płynęło tędy?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

IMO okap z osobną rurą to tylko koszt, komplikacja układu i ryzyko problemów w domu z rekuperacją.

 

 

 

osobny okap to wg Ciebie jakiś problem ? ryzyko ?

 

to jak ty masz rozwiązane w takim razie ?

 

u mnie jest właśnie osobny okap i takie właśnie rozwiązanie polecają spece. nie zauważyłem żadnych problemów z tym związanych .

 

nasze domy to nie sterylne sale operacyjne żeby martwić się chwilowymi zmianami ciśnienia czy ruchem powietrza. czasem nawet otwieramy okna przy działającej rekuperacji ;) straszne co ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobny okap to wg Ciebie jakiś problem ? ryzyko ?

 

to jak ty masz rozwiązane w takim razie ?

 

Działa w trybie pochłaniacza.

 

nasze domy to nie sterylne sale operacyjne żeby martwić się chwilowymi zmianami ciśnienia czy ruchem powietrza. czasem nawet otwieramy okna przy działającej rekuperacji ;) straszne co ;)

 

Temat wcale nie jest taki oczywisty, jak twierdzisz. Wałkowany był nie raz i nie dwa. Przy kuchenkach gazowych, gdzie konwekcja powietrza roznosi tłuszcz po kuchni szala raczej się przechyla na korzyść wywiewu - ale warto pamiętać o rozszczelnianiu okna przed włączeniem okapu.. Przy elektrycznych - pochłaniacz najlepiej z włączeniem rekuperatora na najwyższe obroty.

 

Otwarcie okna nie wysysa 1000m3/h powietrza (czy nawet 2200m3/h jak wentylator, który sam linkowałeś). Odkurzacz centralny się zmieści w wydajności domowego rekuperatora i wystarczy wyłączenie wywiewu. Okap w trybie wywiewu to prosta droga do tragedii przy kominku.

Zawsze taka rura to znaczący mostek termiczny 24/7, strata ciepła i wychłodzenie zimą gdy pracuje, ryzyko zamarznięcia wymiennika w największe mrozy, śmiganie powietrza "pod prąd' kanałami wywiewnymi i przez filtr wywiewu (to tak, jakbys worek z odkurzacza sobie przedmuchał "pod prąd") i masa innych komplikacji.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak reku ma ze 300m3/h maksymalnej wydajności a okap ze 2-3x więcej - to skąd weźmie się dodatkowe powietrze? Wpadnie częściowo wywiewami "pod prąd" zaciagając syf z kanałów i filtra i zapachy z kibelka do kuchni?

 

okap weźmie powietrze stamtąd gdzie będzie je łatwiej zabrać czyli z przestrzeni pomieszczeń, a nie będzie się siłował z rekuperatorem. myślałem że jesteś "człowiekiem technicznym" pisząc tak szczegółowo na wiele tematów, a tymczasem walisz takie babole ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okap weźmie powietrze stamtąd gdzie będzie je łatwiej zabrać czyli z przestrzeni pomieszczeń

 

150m2 x3m=450m3 do całkowitej próżni. Realnie wyciągniesz z domu kilkadziesiąt m3 powietrza (oby).

Ale drobne 50Pa różnicy, to już jakieś 225m3/h nieszczelnościami. A czemu nie wywiewami? Kominem (oby przy zgaszonym ogniu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150m2 x3m=450m3 do całkowitej próżni. Realnie wyciągniesz z domu kilkadziesiąt m3 powietrza (oby).

Ale drobne 50Pa różnicy, to już jakieś 225m3/h nieszczelnościami. A czemu nie wywiewami? Kominem (oby przy zgaszonym ogniu)?

 

 

 

już widzę jak mój wyciąg kuchenny pod koniec gotowania ziemniaków zaczyna walczyć z rekuperatorem, zatrzymuje jego wentylatory i zawraca ich kierunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już widzę jak mój wyciąg kuchenny pod koniec gotowania ziemniaków zaczyna walczyć z rekuperatorem, zatrzymuje jego wentylatory i zawraca ich kierunek.

 

To poszukaj, którędy zaciąga te 2200m3/h.vi nie pod koniec gotowania ziemniaków, a po 5 minutach wystarczy.

I sprawdź jego faktyczna wydajność w tym momencie.

Inna sprawa, to po co przy gotowaniu ziemniaków okap? U mnie chodzi praktycznie tylko przy smażeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Janekk1234

Skąd wiesz?:D

 

Przynajmniej w sypialniach nie capi.

PS.

Mam wyciąg, okap tylko na filtrację, obieg wewnętrzny i słabo się to sprawdza. Zapachy po domu roznoszą się błyskawicznie. O hałasie nie wspomnę.

 

Rozważam jak te powietrze z nad kuchenki zagonić do rekuperatora.

 

W mojej chatce kuchnia z salooonem :D to zaledwie 30m2. Jak dostałem projekt WM do ręki to pierwsze o co zapytałem było - dlaczego w tak niedużym domku mam w tych pomieszczeniach dwa nawiewy w salonie i dwa wywiewy w kuchni a w każdym po dwie rury fi75. Czy nie wystarczy po jednym nawiew/wywiem z jedna rurą.jak to na forach piszą?

Pan mi odpowiedział, że jak nie chcę mieć problemów z zapachami z kuchni, to poleca tak jak w projekcie i mu zaufałem. Z okapu pracującego w trybie zamkniętym/oczyszczania mam wyrzuty boczne w kierunku anemostatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej chatce kuchnia z salooonem :D to zaledwie 30m2. Jak dostałem projekt WM do ręki to pierwsze o co zapytałem było - dlaczego w tak niedużym domku mam w tych pomieszczeniach dwa nawiewy w salonie i dwa wywiewy w kuchni a w każdym po dwie rury fi75. Czy nie wystarczy po jednym nawiew/wywiem z jedna rurą.jak to na forach piszą?

Pan mi odpowiedział, że jak nie chcę mieć problemów z zapachami z kuchni, to poleca tak jak w projekcie i mu zaufałem. Z okapu pracującego w trybie zamkniętym/oczyszczania mam wyrzuty boczne w kierunku anemostatów.

"Pan" miał rację ;)

U mnie przy salonie 33m2 mam dwa nawiewy z ruly 125mm :)

W kuchni 16m2 mam dwa wywiewu,jeden przy 125mm a drugi 75mm :)

Jest ok :)

 

U mnie żaden "Pan" tak uważał za stosowne.

Sam sobie robiłem projekt wentylacji I działa od 8 lat bez "Pana" sugestii :D

 

Ale w spoleczenstwie musi być "Pan",który batem śmiga na klasę robotniczą tudzież ludową :D

Szkoda,że partia robotnicza PZPR to ogranicza dzisiaj i jutro.

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej chatce kuchnia z salooonem :D to zaledwie 30m2. Jak dostałem projekt WM do ręki to pierwsze o co zapytałem było - dlaczego w tak niedużym domku mam w tych pomieszczeniach dwa nawiewy w salonie i dwa wywiewy w kuchni a w każdym po dwie rury fi75. Czy nie wystarczy po jednym nawiew/wywiem z jedna rurą.jak to na forach piszą?

Pan mi odpowiedział, że jak nie chcę mieć problemów z zapachami z kuchni, to poleca tak jak w projekcie i mu zaufałem.

A wystarczyło uczyć się matematyki i fizyki to nie musiałbyś się pytać "Pana" tyko sam byłbyś tym "Panem" ;)

Już w drugim poście mojego DB zapodałem mój projekt wentylacji ;)

A że finlandia istnieje także nie ma mojego DB :)

 

W moim przypadku, ale po skończeniu podstawówki,szkoly średniej i zdaniu matury i raczej dobrą znajomością mat-fiz ,sam zrobiłem projekt wentylacji mechanicznej z reku.

Taki projekt JA przedłożyłem do gościa, który robił adaptację pod MPZP i tyle a "Pan" to wkleił do projektu i wniosku o PnB.

Działa to od 8 lat bez zastrzeżeń.

 

Jak ktoś jest w tym temacie niezbyt tomny to 10 klocków i działamy :D

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja strefę dzienną przewymiarowalem dość mocno z premedytacją. Mam 8x75 i w kuchni 4x75. I generalnie nie jest źle, ale jak się smaży coś to zapach się rozchodzi momentalnie. To samo z wilgocią gdy przez 4-5h gotuje się zupa

 

Ale tutaj sprawdza się doskonale wyciąg tuż nad płytą w ścianie - z racji tego, że jest blisko źródła zapachu nie musi zdać jak głupi 1000m3. Wystarczy 150-250m3 żeby zatrzymać dyfuzję zapachu i pary. Do tego rekuperator sprzężony, proporcjonalnie zwiększający wywiew i ciąg nawiewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tutaj sprawdza się doskonale wyciąg tuż nad płytą w ścianie - z racji tego, że jest blisko źródła zapachu nie musi zdać jak głupi 1000m3. Wystarczy 150-250m3 żeby zatrzymać dyfuzję zapachu i pary. Do tego rekuperator sprzężony, proporcjonalnie zwiększający wywiew i ciąg nawiewu.

 

Jak się bilansuje, to czemu nie podpiąłeś do rekuperatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...