Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co znaczy zbyt długie?

Pierwsza instrukcja z 1990 lub 1991 roku [ATTACH=CONFIG]308968[/ATTACH]

Więcej kanałów niż optimum nie polepszy sytuacji . Czy jak Pan da do kranu dwie czy trzy rurki (fi13mm wewnątrz) to będzie lepiej?[/quote

 

Jak pojedyncza rurka do kranu będzie bardzo długa, powiedzmy 300 m (żeby było obrazowo), to wydajność wody na końcu będzie znacznie mniejsza niż z rurki długości 10 m. Więc żeby zachować wydajność to trzeba by zastosować większą średnicę lub puścić razem 3, 4, lub 5 rurek równolegle (co na to samo wychodzi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy zbyt długie?

Pierwsza instrukcja z 1990 lub 1991 roku [ATTACH=CONFIG]308968[/ATTACH]

Więcej kanałów niż optimum nie polepszy sytuacji . Czy jak Pan da do kranu dwie czy trzy rurki (fi13mm wewnątrz) to będzie lepiej?[/quote

 

Jak pojedyncza rurka do kranu będzie bardzo długa, powiedzmy 300 m (żeby było obrazowo), to wydajność wody na końcu będzie znacznie mniejsza niż z rurki długości 10 m. Więc żeby zachować wydajność to trzeba by zastosować większą średnicę lub puścić razem 3, 4, lub 5 rurek równolegle (co na to samo wychodzi).

 

Myśli Pan, że jak się da większą średnicę będzie lepiej?

Kanałem 75/63mm leci przy 2m/sek 22m3/h niezależnie od długości kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak. Masz kran 0,5". Zakładasz wąż też 0,5". Czy uważasz że jak podłączysz dwa 0,5" to coś się poprawi?"

 

Oczywiście, że tak uważam i taki jest fakt. Każdy metr tego węża będzie stawiał opór i im go będzie więcej tym opór większy. Zeby zmniejszyć opór trzeba dać większą średnicę.

 

Jak nie wierzysz, to dam Ci przykład - w ogrzewaniu podłogowym maksymalna długość pętli nie powinna przekraczać 90 m dla fi 16. Wynika to z oporu jaki stawia rura i przy większej długości przepływ był by za mały dla tej samej pompy. Jednak jak zastosujesz średnicę fi 18, to możesz wydłużyć pętlę do 120 m.

 

Podważanie tego to - bez urazy - herezje techniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Myśli Pan, że jak się da większą średnicę będzie lepiej?

Kanałem 75/63mm leci przy 2m/sek 22m3/h niezależnie od długości kanału.

Ale może się okazać, że przy zbyt długim kanale nie będzie tych 2 m/s, albo będzie, tylko że centrala będzie musiała dać większy spręż. Metr kanału stawia jakiś niezerowy opór i z każdym metrem ten opór się dodaje. NIe można bezkarnie zwiększać w nieskończoność długości kanału - Pan to powinien najlepiej wiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może się okazać, że przy zbyt długim kanale nie będzie tych 2 m/s, albo będzie, tylko że centrala będzie musiała dać większy spręż. Metr kanału stawia jakiś niezerowy opór i z każdym metrem ten opór się dodaje. NIe można bezkarnie zwiększać w nieskończoność długości kanału - Pan to powinien najlepiej wiedzieć

 

Dlatego kanały są skończone. W przypadku dużych domów, robi się klika central. Np. 1000m2 dom. Jedna centrala w części rozrywkowej, druga mieszkalnej, trzecia w pracowni.

Poza tym, co ma się stać z powietrze w kanale nawiewnym do pokoju, skoro dom jest szczelny a łazience obok działa wywiew mechaniczny?

A opory... od tego jest wentylator. Większy pobierze zamiast 15 tu 16W przy 100m3/h

Przy spadku prędkości poniżej optymalnej opory wzrastają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak uważam i taki jest fakt. Każdy metr tego węża będzie stawiał opór i im go będzie więcej tym opór większy. Zeby zmniejszyć opór trzeba dać większą średnicę.

 

Jak nie wierzysz, to dam Ci przykład - w ogrzewaniu podłogowym maksymalna długość pętli nie powinna przekraczać 90 m dla fi 16. Wynika to z oporu jaki stawia rura i przy większej długości przepływ był by za mały dla tej samej pompy. Jednak jak zastosujesz średnicę fi 18, to możesz wydłużyć pętlę do 120 m.

 

Podważanie tego to - bez urazy - herezje techniczne.

Jeszcze raz zapytam abyś zrozumiał. Co Ci da większa średnica (kanału czy rurki) za kranem 0,5". Jak założysz dwie 0,5" albo wąż 1" do tego kranu to przez ten kran więcej przeleci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale my tu o normalnych odcinkach do wentylacji a nie po 50 czy 100m;)
Poza tym, z drugiej strony działa wentylator wywiewny. Gdy gdzieś jest większy opór, to mniej poleci, ale wtedy wentylator wywiewny spowoduje spadek ciśnienia i wszystko się wyrówna.

Dołożymy kanały, będzie odwrotnie, mały opór, wzrost ciśnienia w pokoju i co za tym idzie oporu. To są bardzo małe zmiany, system na skrzynce jest samoregulujący.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wąż powoduje taki opór, że ilość wody wylatujacej z kranu spadnie do 80% , to dołożenie równoległego węża (zwiększenie średnicy) obniży opór i woda popłynie znów na 100%

 

O to właśnie chodzi.

 

ale my tu o normalnych odcinkach do wentylacji a nie po 50 czy 100m

 

A ile to normalny odcinek? 5m, 10, 15? Tego właśnie chcę się dowiedzieć.

 

Już dzisiaj mi się nie chce, ale jutro znajdę parametry tych kanałów i sobie policzę opory. Nie mówię, że jedna rura do nawiewu nie wystarczy, ale chcę mieć dowód, że wystarczy. U mnie kanał to jakieś 12 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wąż powoduje taki opór, że ilość wody wylatujacej z kranu spadnie do 80% , to dołożenie równoległego węża (zwiększenie średnicy) obniży opór i woda popłynie znów na 100%

 

Jeszcze raz... Ma Pan kran i wylot wody określony np. 3 litry/minutę i kanał nie ograniczający przepływ, np. 1 cal. Rura ma 200m . Czy przy tym samym przepływie (woda płynie połową prześwitu ) dołożenie drugiej, równoległej rurki spowoduje że więcej wody popłynie? Pan się przekona, że opory wzrosną.

Pan raczy pisać o przypadku, gdy rurka jest mniejsza od optymalnej np. fi 2mm i 2 litry na minutę. Wtedy dołożenie drugiej rurki fi 2mm na pewno pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to właśnie chodzi.

 

 

 

A ile to normalny odcinek? 5m, 10, 15? Tego właśnie chcę się dowiedzieć.

 

Już dzisiaj mi się nie chce, ale jutro znajdę parametry tych kanałów i sobie policzę opory. Nie mówię, że jedna rura do nawiewu nie wystarczy, ale chcę mieć dowód, że wystarczy. U mnie kanał to jakieś 12 m.

Do każdej centrali jest optymalna skrzynka. np do central z wyjściem 160mm skrzynka ma 8 x 75 (fi63) . Ma Pan te kanały "zagospodarować", Chce Pan na najdłuższym odcinku podwójny, a gniazdo w skrzynce jest wolne, może Pan tak śmiało zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to właśnie chodzi.

 

 

 

A ile to normalny odcinek? 5m, 10, 15? Tego właśnie chcę się dowiedzieć.

 

Już dzisiaj mi się nie chce, ale jutro znajdę parametry tych kanałów i sobie policzę opory. Nie mówię, że jedna rura do nawiewu nie wystarczy, ale chcę mieć dowód, że wystarczy. U mnie kanał to jakieś 12 m.

Myślę że dla kanałów o długości do 15m nie ma co kruszyć kopii. U mnie będzie podobnie jak u ciebie. Udało mi się tak rozmieścić całą wentylację że wszystkie kanały uwzględniając wszystkie L, U i S będą miały 12 m a odległość od reku do skrzynek 3m. W sumie będzie 7nawiewów i 7 wywiewów.

P.S. Oczywiście mówię o kanałach bo anemostatów będzie 5 nawiewnych i 3 wywiewne.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co 14? Więcej kanałów niż potrzeba nie poprawia wentylacji. Tylko sprzedawcy kanałów to się opłaca.

PARTER

salon 30m2 - 4 kanały - 2 anemostaty

PODDASZE

sypialnia 14m2 - 2 kanały

pokój 16m2 - 2 kanały

pokój 12m2 - 2 kanały

gabinet 11m2 - 2 kanały

gabinet2 35m2 - 2 kanały

czyba, że do najmniejszych pokoi dam po 1szt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PARTER

salon 30m2 - 4 kanały - 2 anemostaty

PODDASZE

sypialnia 14m2 - 2 kanały

pokój 16m2 - 2 kanały

pokój 12m2 - 2 kanały

gabinet 11m2 - 2 kanały

gabinet2 35m2 - 2 kanały

czyba, że do najmniejszych pokoi dam po 1szt?

 

Wentylacja jest dla ludzi nie kubatury. Poza tym CO2 i H2O są kilkaset razy "szybsze" od wentylacji, dlatego tak naprawdę liczy się cały strumień, nie poszczególne pokoje czy kanały. Jak po "pocięciu" ma Panu zostać 20m - to Pan robi tak jak napisał, jak ma Pan rolkę dokupić to po co po dwa.

Kanał 200cm 2 to 10 kanałów 63mm wew. Dwie skrzynki 12-tki i po 3 kanały do 3 łazienek i kuchni, będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...