Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć

Mam wykonany projekt rekuperacji, lecz zastanawia mnie czy bilans na poszczególnych kondygnacjach nie powinien być bardziej zrównoważony. W tej chwili teoretycznie 40 m3 wywiew parteru musi ściągnąć z poddasza. Czy to jest prawidłowe?

Może zrobić to jak na zdjęciu Wersji2?

Dzięki za pomoc

Screenshot_20211104_101510.jpg

Edytowane przez darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Weź sobie poszukaj jaka powinna być ilość dostarczanego powietrza dla 1,2, czy 3 osób i doprowadź taką ilość kanałów do sypialni, aby spokojnie tyle tego powietrza było dostarczane. Metraż to rzecz drugorzędna.

Reszta pomieszczeń, przy nawiewie jest mniej istotna. W salonie jak przyjmiesz gości, to i tak sobie w razie czego okno otworzysz, czy klimą przemieszasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Witam Szanowne grono!

Zastanawiałem się czy tworzyć nowy wątek czy napisać w którymś z już istniejących, Jako, że w tym znalazłem najwięcej "eksperymentatorów" chciałbym poddać pod Waszą dyskusję następujący pomysł - choć nie mój - lecz podpatrzony u kuzyna...

Dodam, że buduję domek jednorodzinny, ok 250m2 użytkowej, 400 całkowitej, z poddaszem użytkowym i piwnicą. Garaż jest osobnym budynkiem - zmodyfikowany https://lk-projekt.pl/projekt-domu-lk1082

U kuzyna (parterówka z poddaszem użytkowym i garażem w bryle) zauważyłem , że coś szumi w garażu - okazało się że ma w nim zrobioną wyrzutnię WM, Zatem wyrzutnia zamiast na zew. budynku wywiewa powietrze do garażu a tam jest jedynie "kratka z klapką" aby nadmiar powietrza usunąć na dobre. Kuzyn chwali sobie to rozwiązanie, zawsze ma tam >0st i brak szronu na szybach, oczywiście garażu nie ogrzewa (ale jednak jedną ścianą łączy się z domem).

Myślałem czy nie zastosować tego "patentu" u siebie - tylko u mnie musiała by iść rura w ziemi - centrala będzie w kotłowni w piwnicy.

Firma która miała robić u mnie instalację WM trochę się zdziwiła, ale nie zanegowali pomysłu - niestety wycofali się z realizacji ale z powodów osobistych. Teraz muszę szukać innej i zastanawiam się czy forsować ten pomysł... ew jak nie znajdę chętnego wykonawcy to może spróbuję własnych sił z Waszą pomocą ;-)

BTW. u kuzyna dom stoi już z 10 lat min. Pomysł nie był jego tylko firmy która mu robiła WM. - Nie wiem jaki ma reku ale na pewno (10 lat) nie entalpiczny - po przestudiowaniu FM w takim wypadku najbardziej obawiał bym się wilgoci w garażu... choć nie zgłaszał takich problemów...

Ja myślę o jakiejś Theslagreen z wymiennikiem entalpicznym, inny kolega i niedoszła firma przekonywali mnie do rekuperatora Nikol (chyba z wymiennikiem spiralnym)

Ciekawy jestem co Wy myślicie o takim rozwiązaniu - a może ktoś ma i chwali/ nie chwali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę plusów tego rozwiązania poza podnoszeniem wilgotności. Przy erv na pewno nie aż tak znacznie, ale mimo wszystko. Przy wymienniku entalpicznym temperatura wyrzutni jest ok 3 stopnie wyższa od tej na zewnątrz. Dopiero poniżej -6 w przypadku ThesslaGreen z erv zaczyna się jakikolwiek zysk ale kosztem wyższej wilgotności. Dla tych 3 stopni różnicy totalnie nie opłacalna zabawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę plusów tego rozwiązania poza podnoszeniem wilgotności. Przy erv na pewno nie aż tak znacznie, ale mimo wszystko.

 

Nie ma większej różnicy. Czy ERV, czy nie - na wyrzutni często wilgotność blisko 100% w sezonie grzewczym. Różnica jest w tym, co wraca do domu przy ERV ląduje w kanalizacji bez ERV.

 

Miałem nieogrzewany garaż na parterze w bloku z żaluzjami zamiast okien - nigdy woda w nim nie zamarzała.

 

Dostarczanie tam wilgoci t proszenie się o kłopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podłączyć się do tematu. Przeczytałem kilkadziesiąt stron tego wątku i widzę , że większość osób wybiera system peflex.

Czy to znaczy, że juz nie ma sensu próbować robić wentylacji na kanałach spiro?

Chodzi mi o to, że w ciągu kilku dni muszę podjąć decyzję czy wykorzystać projekt instalacji wykonanej przez architekta/projektanta czy może próbować nowoczesniejszych i bardziej optymalnych rozwiązań.

Z tego co przeczytałem to regulacja przepływu na anemostatach średnio się sprawdza. A u mnie w projekcie, na parterze idzie jedna rura przez cały salon i tłoczy powietrze przez 5 anemostatów. :o , zapewne na ostatnim już niewiele będzie wiało. A może się mylę, może to taki standard i spokojnie moge wykorzystać ten projekt.

Jakiś czas temu chciałem upchnąć część rur w kanałach stropu strunobetonowego, jednak za radą kolegi Kaizena zrezygnowałem z tego rozwiązania.

będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki i propozycje rozwiązania tematu.

 

https://images89.fotosik.pl/533/a6f88588150ecd07gen.jpg

https://images90.fotosik.pl/533/b8891ad25f0b19e2gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam, w starym remontowanym domu chciałbym zastosować rekuperacje. Dom posiada parter, piętro oraz nieużytkowe poddasze. Poddasze te jest odizolowane od piętra, ale samo w sobie też jest ocieplone między krokwiami pianą pur więc temperatura przy mrozach myślę, że będzie na plusie.

Biorąc pod uwagę powyższe mam kilka pytań.

1. Czy centrale należy dodatkowo izolować?

2. Rury od czerpni/wyrzutni do rekuperatora zastosować sztywne i ocieplić czy elastyczne z ociepleniem i ewentualnie też docieplić?

3. Od reku do rozdzielaczy w części nieogrzewanej postąpić tak samo jak z czerpnią i wyrzutnią?

4. Jaka by była najbardziej odpowiednia centrala biorąc pod uwagę 3 osobową rodzinę w przyszłości 4?

 

Z istotnych informacji dodam jeszcze, że nie mam GWC, ale będzie zakładana klimatyzacja. Ogrzewanie odbywa się za pomocą powietrznej pompy ciepła.

Czy dobór i rozmieszczenie anemostatów jest właściwy? nawiew wychodzi 240m3/h a wywiew 210m3/h czy tak może być?

 

539b091d1533e15d.jpg

f0533db98bfe0cf8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś podpowie chociaż co zrobić z bilansem. Na parterze jest kuchnia i łazienka więc nie ma problemu, ale co zrobić na pietrze gdzie jest tylko łazienka? już tam wstawiłem 3x75 wywiewu i dodatkowo dałem 1x75 wywiewu nad schodami co jest raczej słabym pomysłem a i tak jeszcze brakuje mi 30m3/h
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś podpowie chociaż co zrobić z bilansem. Na parterze jest kuchnia i łazienka więc nie ma problemu, ale co zrobić na pietrze gdzie jest tylko łazienka? już tam wstawiłem 3x75 wywiewu i dodatkowo dałem 1x75 wywiewu nad schodami co jest raczej słabym pomysłem a i tak jeszcze brakuje mi 30m3/h

 

To dołóż w korytarzu.

 

Wielu zaleca wentylowanie łazienek i kuchni na maksa i zero wywiewów gdzie indziej - ale to błąd. W łazienkach i tak z reguły brakuje mocy grzewczej a nawet jak wpadające powietrze trzeba dogrzać tylko o 2* (plus oczywiście uzupełnić straty przez przenikanie - w tym do sąsiadujących pomieszczeń o niższej temperaturze) to okazuje się, że zbytnie wentylowanie łazienki utrudnia jej dogrzanie a do tego silny strumień nawet dosyć ciepłego powietrza smagający mokre nogi przyjemny nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

 

Przymierzam się do wykonania instalacji rekuperacji i klimatyzacji kanałowej. Jest to dom parterowy z poddaszem użytkowym. Salon z jadalnią ( 36m2) mają wysoki sufit, łagodnie opadający :wink: na antresolę poddasza. Na poddaszu wspomniana już antresola plus 2 pokoje i jedno pomieszczenie, w którym zapewne zrobię mały kibelek. Za kibelkiem pomieszczenie nad garażem ( h~130cm), w którym zamierzam umieścić rekuperator i jedną z jednostek wewnętrznych klimatyzacji kanałowej. Całe poddasze będzie docieplone. Około 20cm płyta PIR pomiędzy krokwie plus co tam jeszcze wejdzie pod zabudowę KG.

 

Strop jest drewniany. Na chwilę obecną na belkach stropowych przykręcona jest jedna warstwa płyt OSB 22. Po wykonaniu wszystkich potrzebnych instalacji, planuję nabić na tą warstwę legary ~8cm, wypełnić wszystko wełną i przykryć deską 22mm. Przestrzeń w obrębie wieńca, której nie da się zagospodarować, będzie do wykorzystania jako miejsce prowadzenia kanałów wentylacyjnych.

 

Całość myślałem zrobić na PE-FLEXach 75mm bo część rur mogę zmieścić w podłodze.

Na rysunku ( wesoła twórczość w Paint`cie) oznaczyłem punkty instalacyjne i ile rur jest do nich podłączonych. Z racji wysokiego sufitu w salonie, chcę tam zamontować kratkę nawiewną i podłączyć 3x75. Okazjonalnie pewnie odpalana będzie koza kaflowa więc warto rozgonić nagromadzone pod sufitem gorące powietrze.

 

Problem pojawia się przy klimatyzacji kanałowej. Wstępnie myślałem o dwóch jednostkach 3,5kW każda. Jedna miałaby obsługiawć 3 sypialnie na parterze i 2 pokoje na poddaszu ( 2x 1x75). Druga jednostka, zamontowana w przestrzeni nad kuchnią, obsługiwałaby salon z jadalnią ( dysze dalekiego zasięgu).

 

Jak połączyć te dwie instalacje, żeby nie zakłócić cyrkulacji powietrza w domu?

W którym miejscu zlokalizować kratki wywiewne ( powrotne) dla klimatyzatorów ( hall , pom. gospodarcze)?

 

Zapomniałem dodać: powierzchnia po podłodze parteru około 128m2, poddasze około 30m2. Mieszkańcy 2+1.

 

Parter

 

Poddasze

 

P.S. Jak dodać na tym forum rysunek bez straty jakości? Próbowałem dodać rysunek ale aplet nie przyjmował moich zdjęć.

Edytowane przez TW Arizona
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich. To mój pierwszy post na forum. Trochę zeszło zanim przeczytałem cały wątek.

Sprawa ma sie nastepująco - domek prawie wykończony i zachciało mi się przerobić wentylację z grawitacyjnej ma mechaniczną. Wylewki już wszędzie zrobione, dodatkowo ogrzewanie podłogowe wszędzie więc prowadzenie rur wylewkami odpada. Piętro do ogarnięcia - co prawda juz ocieplone poddasze i płyta OSB przykrecona ale gładzi i gipsów nie ma wiec da radę jeszcze odkręcic płyty i wsadzić rury. Parter nie za wysoki - ok 2,55m wiec powieszane sufity też nie bardzo. Zastanawiałem się nad prowadzeniem przewodów w ścianach ze strychu na parter i usytuowanie punktów nawiewnych / wywiewnych w scianach. Co myślicie o takim rozwiązaniu? To jest ostatnia chwila kiedy mogę zmienić rodzaj wentylacji. Reku jeszcze nie wybrałem. Ryry peflex 76/63mm. Myślałem żeby dawac w scianach puszki rozpreżne mufowe bo sa w miare płytki i bezpośrednio anemostat lub kratka.Na tym etapie chcę zweryfikować pomysł. Załączam rzuty parteru i pietra z naniesionymi możliwymi lokalizacji punktów wentylacyjnych. Nie jestem przekonany co do piętra - mało wywiewów mi tam wychodzi. Dom będzie zamieszkiwany przez 4 lub 5 osób. Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. To mój pierwszy post na forum. Trochę zeszło zanim przeczytałem cały wątek.

Sprawa ma sie nastepująco - domek prawie wykończony i zachciało mi się przerobić wentylację z grawitacyjnej ma mechaniczną. Wylewki już wszędzie zrobione, dodatkowo ogrzewanie podłogowe wszędzie więc prowadzenie rur wylewkami odpada. Piętro do ogarnięcia - co prawda juz ocieplone poddasze i płyta OSB przykrecona ale gładzi i gipsów nie ma wiec da radę jeszcze odkręcic płyty i wsadzić rury. Parter nie za wysoki - ok 2,55m wiec powieszane sufity też nie bardzo. Zastanawiałem się nad prowadzeniem przewodów w ścianach ze strychu na parter i usytuowanie punktów nawiewnych / wywiewnych w scianach. Co myślicie o takim rozwiązaniu? To jest ostatnia chwila kiedy mogę zmienić rodzaj wentylacji. Reku jeszcze nie wybrałem. Ryry peflex 76/63mm. Myślałem żeby dawac w scianach puszki rozpreżne mufowe bo sa w miare płytki i bezpośrednio anemostat lub kratka.Na tym etapie chcę zweryfikować pomysł. Załączam rzuty parteru i pietra z naniesionymi możliwymi lokalizacji punktów wentylacyjnych. Nie jestem przekonany co do piętra - mało wywiewów mi tam wychodzi. Dom będzie zamieszkiwany przez 4 lub 5 osób. Z góry dzięki za pomoc.

 

Jeszcze raz linki. Sam nie wiem czemu to nie dziala.

https://zapodaj.net/acd225ad106ab.jpg.htmlhttps://zapodaj.net/c759bb076f3b2.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Dom 105 mkw.3 osoby,Rekuperator prawdopodobnie Luna 250 ECO EC defrost .

Proszę o ocenę "projektu:

Nawiew

Sypialnia rodziców 2x75

Pokój dziecka 1x75

Pokój wielofunkcyjny 2x75

salon 3x75

Wyciąg

łazienki po 3x75

kuchnia 2x75

rzut woda i ogrzewanie.jpg

Edytowane przez Ar2ro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...