Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć dobrzy ludzie. Czy ktoś z was ma zrobione, lub wie jak mogłoby działać ggwc do rekuperacji spięte z dolnym źródłem pc? Mamy u siebie gruntówkę i w największe mrozy nasze ggwc miał temp około 2, 3* gdy na dworze było -24. Myślę czy by nie przedłużyć pętli z PC wpiąć chłodnicę jakąś i nie dogrzewać tak powietrza na czerpni zimą.

 

Dopiero się biorę za rekuperację u nas w domu i stąd pomysł. Główne założenie ma być takie, że ma być nie drogo i własnymi siłami

 

Jak ma być ggwc to połóż oddzielną nitkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak ma być ggwc to połóż oddzielną nitkę.

 

dlaczego?

 

Nie wiem czy ggwc czy GWC - rura fi 200 do gwc 50mb to koszt około 1800zł, chyba taniej byłoby kupić 3x75 50mb i wkopać w glebę.

 

Lub ewentualnie podpiąć chłodnicę do pętli ogrzewania podłogowego na zasilaniu i zamontować na czerpni od reku - tylko chyba byla by potrzebna spora chłodnica ażeby to dobrze działało... co o tym myślicie?

Edytowane przez sruba014
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Proszę o ocenę projektu i ew. sugestie co zmienić.

 

Centrala - izzy 302 erv.

Kubatura ok 240m3. Powierzchnia 90m2. 2 osoby mieszkające na stałe.

 

Nawiew:

Salon 3x75

Sypialnia 2x75

Pokój 2x75

 

Wywiew:

Łazienka 3x75

Kuchnia 2x75

Pom. gosp z WC i pralką 1x75

rzut_domu (1).jpg

 

Centrala ma wyjścia 200mm. Posiadam skrzynki rozdzielcze z króćcem 160mm (kupione dużo wcześniej). Czy stosować od reku rurę spiro 200 i dopiero przed skrzynkami redukcja do 160 czy kategorycznie skrzynki do wymiany? Czy ilość kanałów/rur będzie wystarczająca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dzięki za odpowiedź. Dopytam jeszcze czy ktoś z Was ma umiejscowioną czerpnię w podobnym miejscu w którym ja chciałbym ją umiejscowić? Załączam foto. Jest to strona wschodnia i tak zacina słońce o 9 rano. jedyne co mnie lekko martwi to to czy w lecie nie będzie zaciągało nagrzanego powietrza od dachówki (chyba, że to moje paranoje). Reku będzie na nieogrzewanym strychu (ocieplonym wełną 15cm), dodatkowo kanały i sam reku zabuduję konstrukcją z płyt i otulę wełną 15cm.

 

Dajcie znać co sądzicie o tym pomyśle z czerpnią.1667894351553.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W izi 302 bypass zrobiony jest w ten sposób, że powietrze wywiewane omija wymiennik, a co za tym idzie ma dużo mniejsze opory (tylko opory samej instalacji), a co za tym idzie będzie powstawało podciśnienie, dodatkowo nie da się go wykorzystać w celu rozmrożenia wymiennika (jak mnie pamięć nie myli chyba nawet nie da się go włączyć w zimie) choć to chyba normalne w wymiennikach entalpicznych. Chyba jest do dokupienia w opcji moduł stałego wydatku wentylatorów, ale nie jestem pewien czy działa on również w bypassie Edytowane przez Endrju111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest właśnie odwrotnie.

Powietrze wywiewane zawsze idzie przez wymiennik, natomiast powietrze nawiewane w przypadku aktywnego bypassu omija wymiennik.

Dodatkowo wygląda, że bypass ma większe opory niż wymiennik, dlatego mniej powietrza dostarczane jest do domu z aktywnym bypassem.

 

Chciałbym potwierdzić czy u was jest podobnie, czy może taka specyfika danego rekuperatora, albo tego mojego, konkretnego egzemplarza.

 

Posiadam moduł stałego przepływu, zdaje się nie działać przy włączonym bypassie, lub działa niepoprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...