Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak chcesz samodzielnie, tanio i bezproblemowo, to weź sobie Lunę z GWC (wystarczy 20mb rury fi200)...

 

Miało być GWC jeszcze jakie pół roku temu, ale przed wykonaniem elewacji zapomniałem rurę wstawić w ścianę i teraz raczej już to w grę nie wchodzi. Jest jeszcze opcja podkopu pod ławą fundamentową... bo jest taka możliwość, ale zwyczajnie mi się nie będzie chciało tego robić. Bo musiałbym przerobić sporo kanałów na poddaszu i zupełnie inaczej centralę ustawić :(

Zależy mi na tym aby centrala była cicha no i mało prądu żarła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cd. Do instalacji na kanałach PE

 

Coraz powszechniej kanały PE są wykorzystywane do rozprowadzenia wentylacji nie tylko poziomo w wylewce stropu ( do czego były "stworzone" ) . Coraz częściej zastępują kanały miękkie izolowane.DSC08080.jpg

I tu napotykamy na problemy - np. jakiś odcinek trzeba przeciągnąć przez pionowy kanał, jakiś odcinek biegnie w zimnej strefie.

Jak sobie z tym radzić.

Są kanały w folii PE zbrojone drutem średnica wewnętrzna 63mm ( jak w PE ) kanał elastyczny 63mm.jpg taki kanał bardzo łatwo przechodzi przez różne zakamarki i łączy się z PE na nyple.

Jest też w paczkach po 10mb izolacja do kanałów 75mm na zewnątrz - gdyby się okazało, że kanał przebiega w strefie nie ogrzewanej

izolacja kanału.jpg

Życzę braku kłopotów przy montażu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze . Jak nie mam uwag, to nie zawsze odpisuję.

Czyli rozumiem, że taki układ jest jak najbardziej prawidłowy?

A czy tak krótkie kanały w dolnym WC i pomieszczeniu tech. nie będą wpływały jakoś negatywnie (np będą głośnie, lub będą miały większą wydajność niż kuchnia)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że taki układ jest jak najbardziej prawidłowy?

A czy tak krótkie kanały w dolnym WC i pomieszczeniu tech. nie będą wpływały jakoś negatywnie (np będą głośnie, lub będą miały większą wydajność niż kuchnia)?

Może Na dać 1 a 3 do kuchni

Wywiew nie hałasuje - poza tym tam nie śpimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie przemyślę taką zmianę.

A czy jedna rura wystarczy na tą małą łazienkę podczas intensywnego prysznica?

Dałem dwie, bo obawiałem się, że jedna może nie wystarczyć.

Wywiew może być przewymiarowany. Nie ma problemu. A co do prysznica... Tak czy tak nadwyżki wilgoci wyjdą, czy za 1/2h czy za 2/3...Na bieżąco będzie ciężko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiew może być przewymiarowany. Nie ma problemu. A co do prysznica... Tak czy tak nadwyżki wilgoci wyjdą, czy za 1/2h czy za 2/3...Na bieżąco będzie ciężko.

W takim razie zrobię dodatkowy wyciąg z kuchni. Zostawię też na wszelki wypadek 2 rury w WC. Zawsze będę mógł jedną wypiąć i zaślepić w razie gdyby była zbędna,bo będe miał dostęp w pom tech. Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie,

mam pytanie odnoście rekuperatora którego chcę umieścic w garażu który jest ok 2.5 metra do domu jak prowadzić przewody ziemią ? mapka.jpg dodaj kawałek mapki . Czekam na Jakieś pomysły. Dom będzie drewniany nie mam w nim za bardzo miejsca na rekuperator a podobno drzewo bardziej przenosi dźwięki. Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie,

mam pytanie odnoście rekuperatora którego chcę umieścic w garażu który jest ok 2.5 metra do domu jak prowadzić przewody ziemią ? [ATTACH=CONFIG]244092[/ATTACH] dodaj kawałek mapki . Czekam na Jakieś pomysły. Dom będzie drewniany nie mam w nim za bardzo miejsca na rekuperator a podobno drzewo bardziej przenosi dźwięki. Z góry dziękuję

Przenoszą, albo nawet generują - kanały

A jaki to dom, że tak duży reku potrzebny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

staram się zaprojektować wentylację i mam pytanie

od rekuperatora do skrzynki rodzielczej będę miał jakieś 1.5 - 2 metry, od skrzynki do pierwszego anemostatu jakieś 3 metry, do najdalszego ok 10 - 12

czy przez zbyt małą odległość nie będzie szumu powietrza ?

czy taka duża różnica w odległościach nie będzie stanowiła problemu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam

 

Też zdecydowałem się na samodzielny montaż rurek PE prawdopodobnie firmy Termokontrol. Mam w związku z tym pytanie - gdzie w dobrej cenie kupić zestaw do samodzielnego montażu. Widzę, że Termokontrol handluje tym na All... i za zestaw życzy sobie ok. 6600zł. Czy udało Wam się gdzieś znaleźć lepsze ceny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Też zdecydowałem się na samodzielny montaż rurek PE prawdopodobnie firmy Termokontrol. Mam w związku z tym pytanie - gdzie w dobrej cenie kupić zestaw do samodzielnego montażu. Widzę, że Termokontrol handluje tym na All... i za zestaw życzy sobie ok. 6600zł. Czy udało Wam się gdzieś znaleźć lepsze ceny ?

Jaka centrala jest w tym zestawie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - czy już teraz muszę wiedzieć jaka dokładnie ma być centrala? Myślę o zakupie i montażu kanałów, a wydawało mi się, że centralę mogę podłączyć dowolną. Teraz szukam dostawcy samej instalacji, bez centrali.

A wiesz jakie będą króćce przy centrali? Jaką będzie miała wydajność? Jeśli nie to skąd wiesz ile jakie kanały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plusfoto jak sam zauważyłeś wcześniej, producent na aukcji oferuje rurki + projekt, więc chyba nie muszę teraz znać wydajności centrali i rodzaju króćców :bash:. Moje pytanie brzmiało: Czy jego cena jest dobra, czy też opłaca się poszukać dystrybutora rurek z dużym upustem, który mi to odsprzeda? Wszyscy już chyba się nauczyli, że cena sugerowana przez producenta najczęściej oderwana jest od rzeczywistości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...