Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Chcę zrobić rozprowadzenie powietrza z salonu, w którym będę miał klimatyzator i kominek, na resztę domu. Wydaje mi się, że około 500m3/h będzie w zupełności wystarczające (maksymalnie), a chcę to zrobić ocynkowanymi kanałami 300x150 i odnogami 150x150 zabudowanymi w styropianie podłogowym i zalanymi wylewką. W salonie, albo gdzieś w skrzynce pod podłogą będę miał wentylator (nie wiem jaki), więc działać będzie.

 

W związku z tym mam pytania:

1) Jakiego rzędu spadku ciśnienia powinienem się spodziewać? Główny pień około 10m, maksymalna długość odnogi 5m, plus filtr i kratka nawiewna. Kolana 45st.

2) Jaki wentylator uciągnie to CICHO i tanio?

3) Czy powinienem dodatkowo okleić czymś te kanały? Izolacja pod spodem 15cm, od góry 5cm styropianu, ale boję się o tłumienie dźwięków.

4) Czy powinienem zastosować tłumik elastyczny, oddzielając wentylator od kanałów?

 

Wiem, że to wątek o wentylacji, ale to pokrewna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dom: z poddaszem użytkowym.

Stan: surowy - już prawie zamknięty.

Planowane samodzielne wykonanie instalacji z PE.

Zacząłem się rozglądać za miejscem na centrale.

Pasuje mi najlepiej strych, mniej więcej w centrum domu. Poddasze to nie problem, ale na parterze będzie około 5 anemostatów : nawiew 3 x 2rury i wywiew: 2 x 3rury.

 

1) Jeśli skrzynki umieszczę też na strychu to jak zejść tymi przewodami na parter - w sumie na podłogę poddasza ? Krytyczne zakręty to przejście z poziomu strychu pionowo w dół i drugi przejście z pionu na poziom podłogi. Czy są jakieś "kolana" ? Czy te "piony" zabudowywać w narożnikach pomieszczeń czy jest jakiś inny sposób ? Będę miał w sumie 5 zejść.

 

2) czy kanał do czerpni i wyrzutni może mieć po 10 m każdy ? Czytałem, że wyrzutnię można zrobić na dachówkach wentylacji kanalizacji, od biedy tak zrobię, wtedy wyrzutnia będzie miała ok. 1m.

 

 

Z góry dzięki za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 3 weeks później...

Planuje w swoim domku went. mechaniczną.

Domek parterowy 92m2 wg. projektu z241

http://z500.pl/projekt/213/Z241,dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-eksploatacji/dane-ogolne.html

trochę oczytałem się na temat WM i chciałbym spróbowac wykonac intstacje sam.

Narazie oferty które spływaja z okolicznych firm porażają a u mnie przecierz nie ma filozofii.

Nie ma przekuwania się przez stropy, robienia kanałow w skosach itp.

Inspiracją przy budowie jest dziennik schizo85 który ku mojej rozpaczy umarł w styczniu tego roku z niewyjaśnionych przyczyn.

Jednakże podpatrzone kilka rzeczy u niego mam nadzieję że uda mi się zrealizować u siebie. Jest to min. montaż WM.

Na tej stronie jest jak to wszystko wyglada..

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?215975-Z241-maksymalnie-zag%C4%99szczony/page5

czyli przewody elastyczne poprowadzone nad sufitem z KG pod legarami stropowymi zasypane granulatem styropianu.

 

Nie wiem za bardzo od czego zacząć . Pewnie od jakiejś mądrej głowy która zrobi projekt? Asolt.? :)

Co potem? Jakich podzespołów użyć? Gdzie kupić? Jak to wszystko poskładać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje w swoim domku went. mechaniczną.

Domek parterowy 92m2 wg. projektu z241

http://z500.pl/projekt/213/Z241,dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-eksploatacji/dane-ogolne.html

trochę oczytałem się na temat WM i chciałbym spróbowac wykonac intstacje sam.

Narazie oferty które spływaja z okolicznych firm porażają a u mnie przecierz nie ma filozofii.

Nie ma przekuwania się przez stropy, robienia kanałow w skosach itp.

Inspiracją przy budowie jest dziennik schizo85 który ku mojej rozpaczy umarł w styczniu tego roku z niewyjaśnionych przyczyn.

Jednakże podpatrzone kilka rzeczy u niego mam nadzieję że uda mi się zrealizować u siebie. Jest to min. montaż WM.

Na tej stronie jest jak to wszystko wyglada..

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?215975-Z241-maksymalnie-zag%C4%99szczony/page5

czyli przewody elastyczne poprowadzone nad sufitem z KG pod legarami stropowymi zasypane granulatem styropianu.

 

Nie wiem za bardzo od czego zacząć . Pewnie od jakiejś mądrej głowy która zrobi projekt? Asolt.? :)

Co potem? Jakich podzespołów użyć? Gdzie kupić? Jak to wszystko poskładać?

 

zależy na czym będziesz robić.. ja zadzwoniłem do termokontrol i przy zakupie rur, skrzynek itp. zrobili mi projekt..

u mnie w dzienniku tez parę rzeczy o WM można podpatrzeć..działa już półtora roku więc chyba jakoś dałem radę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy na czym będziesz robić.. ja zadzwoniłem do termokontrol i przy zakupie rur, skrzynek itp. zrobili mi projekt..

u mnie w dzienniku tez parę rzeczy o WM można podpatrzeć..działa już półtora roku więc chyba jakoś dałem radę..

 

Tak, ale ja w zasadzie nie wiem ile tego mi bedzie potrzebne i co dokładnie.

Napewno:

skrzynki rozdzielaczowe

skrzynki rozprężne do każdego pomieszczenia?

jakieś taśmy alu czy PVC?

anemostaty

rura fi 75

rury izolowane

tłumiki?

 

cos jeszcze?

 

Dali jakiś rabat od wszystkiego?

Twój dziennik troszki poczytałem, troche mało zdjęc abym zakumał wszystko ale i tak będzie pomocny.

Oczywiscie reku bym kupował , a nie jak ty robił .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę znajdziesz u mnie w dzienniku, materiały na WM kupowałem w maju, wykonywałem ją w lipcu zeszłego roku - jest kilka zdjeć z tego okresu.

Tu, w dziale wentylacja jest temat, gdzie ludzie wrzucali swoje projekty WM do oceny.

Sporo można sie z nich dowiedzieć i projekt zrobić samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jestem na etapie tworzenia projektu indywidualnego dla domu piętrowego (dach 20%).

Jestem za WM z reku więc oczywiście wywalam wszystkie kominy do wentylacji grawitacyjnej.

Czy powinienem jeszcze o czymś pamiętać na etapie projektu?

Projekt powinien zawierać jakieś przepusty w stropie nad parterem? (wylewany strop)

Czy to ważne na tym etapie, czy reku będzie w kotłowni czy na poddaszu?

Można tak zrobić, żeby reku był w kotłowni a rury przechodziły na piętro poprzez kanał w kominie? (byłyby 3 kanały w kominie: kominek, kocioł gaz i własnie Reku)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...