Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

to znaczy że anemostaty z korytarza na piętrze i wiatrołapu wyrzucić?

 

Proponuję zastanowić się zanim zaczniesz cokolwiek wyrzucać.

Jest też temat:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209569-Anemostat-wywiewny-w-wiatro%C5%82apie

Wielu użytkowników WM ceni sobie wyciąg w wiatrołapie.

 

Przy tak źle zrobionej wentylacji, ma Pan do wyboru...

... słuchać rad anonimowych osób z forum lub porozmawiać z projektantem, który pół życia edukował się w tym kierunku i ma duże doświadczenie, aby Panu wyjaśnił znaczenie tych punktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

to znaczy że anemostaty z korytarza na piętrze i wiatrołapu wyrzucić?

 

a średnice rur fi 200 i fi 90 smart-flex mogą być. zaproponowano mi do tego centralę Onyx Classic 550

 

To dobra centrala... na 10-20 osób, lub jak jest gwc.,

Co do średnic ... Jest coś takiego jak optymalna prędkość powietrza w kanale, to prędkość przy której są najmniejsze opory i najcichsze przepływy, wynosi ona od 2 do 5 m/sek. Lepsze, więc dla Pana będą kanały 75/63 wewnątrz.

Czy centrala ma być wewnątrz czy na poddaszu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znaczy że anemostaty z korytarza na piętrze i wiatrołapu wyrzucić?

 

a średnice rur fi 200 i fi 90 smart-flex mogą być. zaproponowano mi do tego centralę Onyx Classic 550

 

Z korytarza tak, z wiatrołapu nie.

Przetestowałem obydwa rozwiązania i komfort z wentylowanym lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie 2.2 na piętrze jaką ma pełnić funkcję? Jeżeli jest to garderoba to zamieniłbym wywiew na nawiew.

Czemu nawiew? Lepiej wyrzucać powietrze z garderoby niż je wprowadzać.

Powietrze z zewnątrz może nieść ze sobą zapachy. owietrze nawiewane do "szafy" trafia do reszty domu.

Wywiew wyrzuca wilgoć i zapachy z ubrań, zapobiegając powstawaniu zapachu szafy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nawiew? Lepiej wyrzucać powietrze z garderoby niż je wprowadzać.

Powietrze z zewnątrz może nieść ze sobą zapachy. owietrze nawiewane do "szafy" trafia do reszty domu.

Wywiew wyrzuca wilgoć i zapachy z ubrań, zapobiegając powstawaniu zapachu szafy.

 

Garderoba to czyste pomieszczenie i może być chłodniejsze. Wyciąga się powietrze głównie przez łazienki i mniej przez kuchnie. Jak najmniej anemostatów wywiewnych. Dając wywiewy poza łazienkami i mniejszym w kuchni, nie uda się Panu zbilansować wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nawiew? Lepiej wyrzucać powietrze z garderoby niż je wprowadzać.

Powietrze z zewnątrz może nieść ze sobą zapachy. owietrze nawiewane do "szafy" trafia do reszty domu.

Wywiew wyrzuca wilgoć i zapachy z ubrań, zapobiegając powstawaniu zapachu szafy.

 

Z reguły w garderobie nie utrzymuje się temepratury wyższej niż w pozostałej częsci domu a wręcz przeciwnie. Powietrze z domu schładzając się w garderobie zwiększa swoją wilgotnośc względną, czyli w praktyce wprowadza się wilgoć a nie wyprowadza. Szczególnie w zimie kiedy powietrze na zewnątrz ma bardzo niską wilgotność bezwzględną i po ogrzaniu w rekuperatorze ma również niską wilgotnośc względną nawiew w garderobie będzie działał lepiej niż wywiew. Co do zapachów - myślę że powietrze nawiewane z domu może ich nieść więcej - zapachy z zewnątrz po przejsciu przez dom + zapachy domowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zapachów - myślę że powietrze nawiewane z domu może ich nieść więcej - zapachy z zewnątrz po przejsciu przez dom + zapachy domowe.
Wentylacja jest od CO2 i H2O nie od zapachów! Zapachy rozchodzą się w kilka, kilkanaście sekund, no może minuta, wentylacja wymienia powietrze kilka godzin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły w garderobie nie utrzymuje się temepratury wyższej niż w pozostałej częsci domu a wręcz przeciwnie. Powietrze z domu schładzając się w garderobie zwiększa swoją wilgotnośc względną, czyli w praktyce wprowadza się wilgoć a nie wyprowadza. Szczególnie w zimie kiedy powietrze na zewnątrz ma bardzo niską wilgotność bezwzględną i po ogrzaniu w rekuperatorze ma również niską wilgotnośc względną nawiew w garderobie będzie działał lepiej niż wywiew. Co do zapachów - myślę że powietrze nawiewane z domu może ich nieść więcej - zapachy z zewnątrz po przejsciu przez dom + zapachy domowe.

Co do samej wilgoci to mnie nie przekonuje. W garderobie mam praktycznie tak ciepło jak w całym domu, wiec 2 stopnie różnicy nie powodują dużej równicy wilgotności. Ale logiczne podejście i uważam, że można tak w pratyce zrobić i też będzie poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Panie Filozof, o fizyce z Panem nie rozmawiam, bo i tak Pan jej nie zrozumie.

 

Warto wiedzieć, dlaczego nie robi się wywiewów poza łazienkami i mniejszym w kuchni. Samo "nie bo nie" czasami nie wystarczy.

Bilans w wentylacji to komfort i zdrowie.

Warto, też wiedzieć, dlaczego podręcznik M. Malickiego nie nadaje się w przypadku wentylacji domowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam prośbę o ocenę rozprowadzenia przewodów typu flex i ich ilości na anemostat. Wielkość otworów jest już stała i nie mam na nią wpływu dlatego tam gdzie otwór jest fi100 a skrzynka rozpręzna 125x2x75 zastosuję redukcję, podobnie bedzie w kuchni i salonie. Chyba ze wystarczy spokojnie jeden flex fi100x1x75. Na niebiesko nawiewy, na czerwono wywiewy. Od reku do skrzynek rozdzielczych bedzie szła rura spiro fi160, odleglosc skrzynek od reku jest rozna bo wtedy mniej przewodu flex zuzyje. rekuperator planowany o wydajnosci 350m3. pow. domu 122m2, kubatura 349m3.

 

rozm_reku.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam prośbę o ocenę rozprowadzenia przewodów typu flex i ich ilości na anemostat. Wielkość otworów jest już stała i nie mam na nią wpływu dlatego tam gdzie otwór jest fi100 a skrzynka rozpręzna 125x2x75 zastosuję redukcję, podobnie bedzie w kuchni i salonie. Chyba ze wystarczy spokojnie jeden flex fi100x1x75. Na niebiesko nawiewy, na czerwono wywiewy. Od reku do skrzynek rozdzielczych bedzie szła rura spiro fi160, odleglosc skrzynek od reku jest rozna bo wtedy mniej przewodu flex zuzyje. rekuperator planowany o wydajnosci 350m3. pow. domu 122m2, kubatura 349m3.

 

[ATTACH=CONFIG]330231[/ATTACH]

 

Kubatura nie ma znaczenia, wentylacja jest dla ludzi. Za dużo jest wywiewów, nie zbilansuje się wentylacja (nawiew z wywiewem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można szerzej, czemu się nie zbilansuje?

 

Można.

1- Nawiew ( niezależnie od instalacji ) i wywiew są identyczne. Różnice mogą występować wyłącznie chwilowo. Inaczej dom, by nie mógł stać (implozja lub eksplozja)

2- nawiew jest dość ściśle określony - od 20 do 30m3/h na osobę. Za dużo i za mało źle wpływa na zdrowie i komfort.

3 -w łazienkach bardzo przydaje się minimum 50m3/h wywiewu w kuchni 30m3/h z okresowym wzmocnieniem podczas smażenia itp.

 

Teraz bilans... Mamy "na pokładzie" 4 osoby - czyli nawiew od 80 do 120m3/h

Mamy dwie łazienki i kuchnie - to 130m3/h

 

Jeżeli zrobimy dodatkowe wywiewy, to mamy do wyboru:

za mało powietrza przejdzie przez łazienki - skutek - zagrzybienie

za dużo powietrza wejdzie na pokoje - skutek - za sucho.

By prawidłowo wykonać komfortową wentylację wywiewy mogą być wyłącznie w łazienkach i mniejszy w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...