Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wszystko to Termokontrol 75. Metalowe bo jeszcze kilkanaście tygodni temu z tworzywa 75 nie było. A tak szczerze to ostatnio domawiałem jeszcze jedną skrzynkę bo nieco zmieniła się koncepcja i wziąłem tą z tworzywa Po porównaniu jednak wydaje mi się że błędu nie zrobiłem biorąc metalowe. Przy montażu w podłodze plastiki sprawdziły by się znakomicie jednak przy suficie lepsze przynajmniej moim zdaniem są metalowe. Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Po porównaniu jednak wydaje mi się że błędu nie zrobiłem biorąc metalowe.
Nie zrobił Pan gorzej. Metale są złym podłożem dla bakterii. Kanał łatwo jest zrobić antybakteryjny, skrzynkę gorzej. Inna sprawa czy to jest konieczne, ale jak już się ma kanały z folią D2P, to i skrzynki metalowe mają swoje plusy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak serio to czy jest sens instalowanie kanałów z powłoką antybakteryjną? Czy cokolwiek jest w stanie się rozwinąć w warunkach normalnych? Nie lubię robić rzeczy bez sensu.

 

Trudno powiedzieć. W wentylacji to nadmiar ostrożności. W klimatyzacji to ważne.

Z tym, że różnica w cenie nie jest duża. Poza tym jest pewność, że kanały nie są "oszukane" np. robione z udziałem recyklingu. Nikt na takie kanały nie będzie nakładał powłoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja najczęściej spotykam przewymiarowane systemy wentylacyjne. Oznaką przewymiarowania jest zbyt niska wilgotność względna powietrza w okresie grzewczym.

 

To jest oznaka złego użytkowania i często niewiedzy osób mieszkających. Czyli Ci co jeżdżą samochodami po 200km/h mają przewymiarowane silniki, a Ci co ich trzeba wyprzedzać mają niedowymiarowane. A padał gazu to zero-jedynkowy jest? A sterownik, ustawienia napięciowe wentylatorów, to przepraszam po co wynaleźli? Też żeby kotłownie przestały istnieć?

 

Co do regulacji... Nie ma czegoś takiego, bo nie ma przyrządów i możliwości pomierzyć i regulować. Dokładność nastaw anemostatu fi 80 jest 50mm3.h a balometr nie nadaje się do pomiarów 10-30m3/h przy rozdzielaczu .

 

Mam inne zdanie na ten temat. Negowanie rzeczy istniejących nic nie zmieni - i tak będą.

Edytowane przez Instaltechnic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam inne zdanie na ten temat. Negowanie rzeczy istniejących nic nie zmieni - i tak będą.
Toteż ja Panu nie wyjaśniam, tylko innym czytającym

Jeżeli jest nawiew z rozdzielnicy np 120m3/h rozbite na 8 kanałów 63mm wewnątrz to mamy na kanale poniżej 20m3/h. Przyłożenie przyrządu ( balometru) do kanału, stwarza niewielki ale zawsze opór. Tak więc więcej powietrza popłynie innymi kanałami. Poza tym pomiar 10-15m3/h... szkoda pisać.

To jest oznaka złego użytkowania i często niewiedzy osób mieszkających
Nie można zwalać źle zrobionej wentylacji na użytkownika. To nie jego wina, że nawet na minimum jest za silna wentylacja, to instalator nie zna się na rzeczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 lat z wentylacją z odzyskiem ciepła to za mało? Nikt nie ma większej praktyki w tym temacie.

 

Klienci znają tekst "Panie, ja od 30 lat robię..., wiem lepiej od Pana, będzie Pan zadowolony".

 

Ważna są lata praktyki czynnej i nie w handlu i rozmowach na forum, ale nie mnie to oceniać. Jedni mają dużo instalacji, inni postów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klienci znają tekst "Panie, ja od 30 lat robię..., wiem lepiej od Pana, będzie Pan zadowolony".

 

Ważna są lata praktyki czynnej i nie w handlu i rozmowach na forum, ale nie mnie to oceniać. Jedni mają dużo instalacji, inni postów...

 

W roku 1990 trzeba było wszystko opracowywać i montować. Nie było takich wentylacji w domach, nikt nie montował, nie produkował. A przez 25 lat naskładało się tysiące instalacji. Do 1996 nie miałem nawet konkurenta.

 

A co do komfortu, za sucho to zła wentylacja nie użytkownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

założenia dom piętrowy, poddasze nieużytkowe, ocieplenie poddasza pianką.

 

Czy rekuperator może znajdować się na poddaszu? Są wymagania co to temperatury jeśli chodzi o rekuperator?

Tak, centrala może stać na poddaszu.

Taką informację zawsze znajdziesz w instrukcji urządzenia. Dla central domowych wymagana temp. pracy powyżej +4oC żeby uniknąc zamarzania skroplin.

Ale wiadomo im wyższa temperatura tym lepiej bo mniejsze straty ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą od wentylacji, ale analogia samochodu wydaje mi się tu bardzo nie trafiona. Wentylacja z rekuperacją mają zapewnić jak najmniejsze straty ciepła przy wentylacji domu. Aby ten cel osiągnąć układ musi być zooptymalizowany pod kątem oporów hydraulicznych instalacji, rozłożenia instalacji, pod względem ceny instalacji w perspektywie długookresowych oszczędności, Robienie wentylacji dużo za mocnej jest bez sensu bo przepłacamy za rekuperator, kanały/rury, no i przy potrzebnym wydatku powietrza mamy nie optymalne prędkości w instalacji. Wymiennik też jest zaprojektowany dla pewnych wydatków powietrza. Jesli przepływ jest za wolny (laminarny) w wymienniku to spada jego sprawność. Myślę że wentylatory również są zooptymalizowane dla wyższych prędkości. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie. Edytowane przez marcelix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam. Koledzy mam zrobiony projekt WM. Niestey w formie pdf i nie wiem jak załlączyc go ale do rzeczy.

Mam nawiewy w pokojach i salonie. Wywiewy Wc, łazienka , sień, kuchnia.

Z czego kuchnia ma zaprojektowany najwiekszy wywiew - 80m3 i skrzynke pod anemostat fi 160 z 3 króćcami 75 .

Pozostałe pomieszczenia skrzynki rozprężne z króćcem fi 125/2x75 . Przewody PE-FLEX 75.

Rekuperator Brink exellent 300.

Czy nie powinien byc zaprojektowany wywiew najwiekszy w łazience a nie kuchni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...