Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przecież Ci napisałem jeśli chodzi o wywiewy. Łazienka jedna skrzynka potrójna doprowadzasz trzy kanały fi 75. Kibelek jedna skrzynka podwójna i dwa kanały fi 75, kuchnia jak dasz w sieni to pojedyncza skrzynka i jeden kanał fi 75 a jak nie dasz to podwójna i dwa kanały fi 75. Nawiewy - salon jedna potrójna jak najdalej od kuchni i drzwi na korytarz oraz po jednej pojedynczej do pokoi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta sprawa

skrzynka 200 lub 160 na 8 x 75 sztuk 2

wywiew łazienka i wc po 3 x 75 kuchnia 2x75

nawiew - salon dwa po 2 x 75 sypialnie po 1 x 75 i małżeńska 2x75

 

Wie że nie jest Pan entuzjastą robienia wywiewu w sieni ale gdybym sie uparł to czy z małego wc nie można by 1 zabrac kanału i dać go do sieni? Przeciez to sa małe pomieszczonka i jeszcze obok siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Ci napisałem jeśli chodzi o wywiewy. Łazienka jedna skrzynka potrójna doprowadzasz trzy kanały fi 75. Kibelek jedna skrzynka podwójna i dwa kanały fi 75, kuchnia jak dasz w sieni to pojedyncza skrzynka i jeden kanał fi 75 a jak nie dasz to podwójna i dwa kanały fi 75. Nawiewy - salon jedna potrójna jak najdalej od kuchni i drzwi na korytarz oraz po jednej pojedynczej do pokoi.

Teraz juz zgłupiałem kogo słuchać, a czy wersja Pana Brzęczkowskiego tez jest do przyjęcia?

Musze pójśc na jakiś kompromis ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce miec wywiew aby usuwał zapachy. Zwłaszcza jesienia wilgoc z butów i ubrań mokrych. Głownie o to chodzi.

 

To omówmy to:

- zapachy.

Wentylacja praktycznie nie jest od tego. Zapachy rozchodzą się w kilka najwyżej kilkanaście minut, Wentylacja wymienia powietrze co kilka godzin.

- wilgoć i suszenie.

Powietrze wentylacyjne zabiera wilgoć gdy się ogrzewa. W łazience jest zawsze cieplej niż pokojach. W sieni będzie chłodniej a same buty będą nawet zimne. Powietrze ciepłe i wilgotne z domu, może ewentualnie wodę zostawić, zabrać raczej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej materiału? Nie obskoczy się tego jedną rolką, nie wyjdzie też 3 rolki PE75. Jaka jest różnica czy pójdzie 80 czy 90m w kosztach?

Dodatkowo skrzynka potrójna jest tańsza od dwóch podwójnych jak i rozdzielcza z 6 króćcami jest tańsza od tej z 8. Faktem jest iż nie są to jakieś powalające różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo skrzynka potrójna jest tańsza od dwóch podwójnych jak i rozdzielcza z 6 króćcami jest tańsza od tej z 8. Faktem jest iż nie są to jakieś powalające różnice.

 

Fakt... ale centralę z wyjściem 125mm to i 5 obskoczy 5 x 30cm2 = 150 a fi 125 ma 130cm2, może wtedy i 50m kanału wyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli skrzynki rozpreżne wszystkie 125/75 tak?

A co z wentylacją kotłowni? Dawać tam coś?

 

A po co kotłownia ? Nie szkoda miejsca? Kupuje Pan tańszy rekuperator a inwestuje w zbędną i energochłonną kotłownię? Jest XXI wiek, nie szkoda Panu kasy? Przecież za 4 lata wchodzi standard zeroenergetyczny i co? Wszystko przerabiać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten standard "zeroenergetyczny" to będzie wyglądał tak, jak samochody VW? Znaczy w czasie testu będzie ok, ale potem w realu już grzać trzeba...

 

Bo w naszym klimacie zeroenergetyczny oznacza "wiecznie mi zimno".

 

Zapewne będzie wymuszany ekonomicznie. Np. podatek kominowy, akcyza... Może Pan mieć swoje pole rzepaku i przetwórnię, może Pan z tego rzepaku zrobić olej napędowy, a jak Pana na takim paliwku złapią, samochód przepadnie. Podobnie będzie z ogrzewaniem.

Już dziś poprawnie wykonane ogrzewanie elektryczne jest 3x tańsze od gazu i 2 x od węgla.

A standard zeroenergetyczny można osiągnąć wyłącznie przy ogrzewaniu elektrycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co kotłownia ? Nie szkoda miejsca? Kupuje Pan tańszy rekuperator a inwestuje w zbędną i energochłonną kotłownię? Jest XXI wiek, nie szkoda Panu kasy? Przecież za 4 lata wchodzi standard zeroenergetyczny i co? Wszystko przerabiać?

 

W takim razie co jezeli nie pc-pw. Chyba nie każa mi zmieniać źródła ogrzewania za 4 lata. Skoro jest eko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka pytań odnosnie usytuowania anemostatów. Czy moga być obok łózek, kanap , nad biurkami? Tam gdzie człowiek urzęduje?

Czy najlepszym usytuowaniem nie jest "nad oknem". Wydaje mi sie że jak najdalej od drzwi się robi aby napływające powietrze świerze obejmowało całą kubaturę? tak?

mam najwiekszy problem z drugim anemostatem w salonie . Wypada on lekko nad stołem jadalnianym i lekko nad kanapą. Czy nie zrobić go blizej kominka?

Tzn. wysunąc bardziej na środek salonu?

Dla przypomnienia projekt:

http://zapodaj.net/785b34cd59657.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie co jezeli nie pc-pw. Chyba nie każa mi zmieniać źródła ogrzewania za 4 lata. Skoro jest eko?

 

Pompa ciepła powietrze woda, jest do ogrzewania wody, nie domu. P_W do domu jest bez sensu, tak jak łączenie ogrzewania wody i domu. Taka Pompa jest droga i ma małą efektywność.

Przede wszystkim, trzeba zrobić w głowie delete na coś co się nazywa centralne ogrzewanie. Coś takiego z definicji nie może być eko. Produkuje zawsze więcej niż potrzeba, jest przewymiarowane, nie zabezpiecza komfortu latem i na dokładkę drogo kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu w ogóle zrezygnował bym z tego nawiewu po lewej stronie. Dał bym jedynie ten drugi przesuwając go lekko w prawo z trzema kanałami.

I tak większość powietrza nim nawianego wyciągnie kuchnia. Chyba że pootwierane będziesz miał wszystkie drzwi (WC i Łazienka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...