Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Anemostat nie dmucha przecież bezpośrednio w dół, poza tym bądzie na nim jakieś 18°C przy nie tak dużym w końcu wydatku powietrza.

Cały czas zastanawiam się czy nie dac wywiewu w tej mojej malutkiej "spizarko-kotłowni" (PC PW). Tam równiez znajduje się komin do kominka. Ciekawe co na to kominiarz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeszcze trochę kombinuje i chyba zrobię 2 anemostaty w salonie po "rogach" z dwoma kanałami a nie jeden centralnie na oknem.

Co prawda jeden w rogu wyjdzie nad kanapą i nie wiem czy nie bedzie wychładzał zimą tego miejsca. Doradzicie?

Zrobisz jak będziesz uważał dla mnie bez sensu wydana dodatkowa kasa na skrzynkę i anemostat a efekt żaden chyba że wizualny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli pozostawie to pomieszczenie bez wentylacji a w nim stoi komin z wyczystką to czy kominiarz moze robic problemy?

W/g mnie żadnych. Pomieszczenie pomocnicze winno być wentylowane w przypadku gdy jest brak okna a u ciebie jest. I lepiej aby choć było uchylne. A trzymanie tam przetworów i warzyw raczej odłóż do lamusa. Jak napalisz w kominku to w tym pomieszczeniu może ci być w samych majtkach za gorąco. Chyba że bardzo dobrze zaizolujesz ten komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trochę kombinuje i chyba zrobię 2 anemostaty w salonie po "rogach" z dwoma kanałami a nie jeden centralnie na oknem.

Co prawda jeden w rogu wyjdzie nad kanapą i nie wiem czy nie bedzie wychładzał zimą tego miejsca. Doradzicie?

 

Powiem tak- mam nad kanapą właśnie, ja go nie czuję ale żona narzeka jak pod nim siedzi że czuje chłodniejszy prąd powietrza więc to zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale nie chcę zakładać nowego tematu, a mam taki dylemat.

 

Zakładam, że wentylacja mechaniczna ma być uruchomiona stale. Na interesującym mnie urządzeniu, w rubryczce "pobór prądu" czytam 0.52kWh.

Zastanawiam się czy dobrze kombinuję, że utrzymanie wentylacji z rekuperatorem o takim zapotrzebowaniu na energię znaczy dla mnie poniesienie rocznego kosztu 3504 zł.? 365 dni * 24h * 0.52 kWh * 0.4 zł./kWh. Czy ja dobrze liczę czy mam dwóję z matematyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory - wg innego źródła - mają po 105 W http://domwent.pl/pl/p/Nawiewno-wywiewna-centrala-wentylacyjna-z-odzyskiem-ciepla-VUT-200-mini-EC/2107

 

Natomiast 140 W wg instrukcji obsługi http://www.vents-group.pl/download/pdf/dokumentacja-centrale-vut.pdf

i...n...t...e...r...n...e...t...y.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem spojrzałaś na wersję EC

zatem ostatecznie, maksymalna moc wentylatorów VUT MINI 200 to 140 W.

zatem przy NIEUSTANNEJ pracy na MAKSYMALNYCH obrotach przez 24/365 przy przy cenie 0,6 za kWh, roczny koszt na poziomie 735 zł.

myślę, że można to uśrednić jakoś do poziomu 30%/20% tej wartości (no bo nie zawsze pełna moc i latem można przecież okna pootwierać), a wówczas robi się przyjazne 150 - 250 zł./rok

już jestem spokojna.

dzięki za konwersację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zatem ostatecznie, maksymalna moc wentylatorów VUT MINI 200 to 140 W.

zatem przy NIEUSTANNEJ pracy na MAKSYMALNYCH obrotach przez 24/365 przy przy cenie 0,6 za kWh, roczny koszt na poziomie 735 zł.

myślę, że można to uśrednić jakoś do poziomu 30%/20% tej wartości (no bo nie zawsze pełna moc i latem można przecież okna pootwierać), a wówczas robi się przyjazne 150 - 250 zł./rok

już jestem spokojna.

dzięki za konwersację.

Centrala ma chodzić 24h/dobe. Jakiekolwiek wyłączanie jej jest niewskazane. Dwusetka w zasadzie jak jest was czworo powinna chodzić na 60% , a jak troje to na 45-50% wydajności non stop. Czyli rachunek może być raczej w okolicach 400-500 zł. Po nad to tam jest wymiennik krzyżowy czyli o mniejszej sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...