Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dostałem projekt od firmy ComAir. Co o nim sądzicie? Proponują oczywiście wywiew w wiatrołapie i garderobach na górze. Sam już nie wiem kogo słuchać. Firma raczej potrafiąca to robić... chyba... :)

 

[ATTACH=CONFIG]334635[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]334636[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]334637[/ATTACH]

 

Przecież to bardzo prosty bilans. Robiąc wywiewy poza łazienkami i mniejszym w kuchni, nie zapewnimy sobie komfortu wilgotnościowego w sezonie grzewczym. Nie robi się wywiewów w ciągach komunikacyjnych i w pomieszczeniach czystych.

Nawiew to 20-30m3/h na osobę, wywiew = nawiew . W łazienkach dobrze jest minimum 50 m3/h a w kuchni 30m3/h . LICZENIE JEST PROSTE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Też się zastanawiam, zwłaszcza że się od kilkunastu lat znamy i dyskutowaliśmy o tym.

Ja tylko mogę napisać jak my robimy i dlaczego bilans wilgotnościowy jest taki ważny.

Podobnie nie mogę zrozumieć podawania wydatków na poszczególnych anemostatach, gdy instalacja jest na skrzynce. To się bez przerwy zmienia, choćby zamknięte i uchylone drzwi.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to przecież w sumie proste - żeby zrównoważyć przepływy ale tak bardziej - Pan Tomasz twierdzi że się zrównoważy jeden wyciąg w łazience i powiedzmy sześć nawiewów - i ma rację bo powietrze znajdzie sobie zawsze drogę.. w idealnie szczelnym domu przez ten wywiew musiałoby przejść całe powietrze nawiewane co spowodowało by niezły spręż.. a na projektach jak powyżej masz to bardziej zbilansowane..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ planuje utrzymywanie niższej temp. w wiatrołapie to chyba nie ma sensu montować tam wywiewu. Co do reszty to na parterze planuje tak jak w/g projektu (no może zrezygnuje z wywiewu w spiżarni) a na poddaszu to mam wątpliwości co do wywiewu w korytarzu. Co sądzicie o taki rozmieszczeniu: (instalacja na kanałach 75mm)

 

Parter:

 

nugat_4_rz01.jpg

 

Poddasze (wersja 1)

 

nugat_4_rz02.jpg

 

Poddasze (wersja 2)

 

nugat_4_rz02_v2.jpg

 

Czy może pozostać przy wersji T.B. tzn. wywiewy tylko w łazienkach i kuchni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał 75/63mm ma przy 2m/sek 22 m3/h przy 5m/sek 55m3/h

- teraz dobieramy rozdzielacz do centrali

Jeżeli centrala ma wyjście 160mm to rozdzielacz maksymalnie na 8 - ilość kanałów powyżej optimum nie ma wpływu na strumień powietrza,

 

wywiew - łazienka główna 4 x 75 - wc i kuchnia po 2x75

Nawiew pokoje po 1x75 - podwójny (2x75 można dać do wspólnej sypialni i do salonu zamiast np. trzech po 1x75

Dla centrali z wyjściem 125 - rozdzielacz ma 6 wyjść, czyli sześć nawiewów 1x75 i wywiew - łazienka 3 wc 2 kuchnia 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał 75/63mm ma przy 2m/sek 22 m3/h przy 5m/sek 55m3/h

- teraz dobieramy rozdzielacz do centrali

Jeżeli centrala ma wyjście 160mm to rozdzielacz maksymalnie na 8 - ilość kanałów powyżej optimum nie ma wpływu na strumień powietrza,

 

wywiew - łazienka główna 4 x 75 - wc i kuchnia po 2x75

Nawiew pokoje po 1x75 - podwójny (2x75 można dać do wspólnej sypialni i do salonu zamiast np. trzech po 1x75

Dla centrali z wyjściem 125 - rozdzielacz ma 6 wyjść, czyli sześć nawiewów 1x75 i wywiew - łazienka 3 wc 2 kuchnia 1

 

4x75 do łazienki głównej to 88m3/h przy 2m/sek. Kubatura tej łazienki to 23m3 co daje prawie 4 wymiany na godzinę. Głowę urwie... :) Przecież jak dam do tej łazienki 3x75 a do garderoby 1x75 ładnie się to rozłoży a łazienka dalej będzie dobrze wentylowana...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4x75 do łazienki głównej to 88m3/h przy 2m/sek. Kubatura tej łazienki to 23m3 co daje prawie 4 wymiany na godzinę. Głowę urwie... :) .

 

A dlaczego 88m3/h? a nie 50? Kanały to nie wszystko, są jeszcze drzwi. Dwoma w kuchni może lecieć więcej niż 4 w łazience.

Niestety, sporo zajmujących się wentylacją nie zna się na tym i podają wydajności na poszczególnych anemostatach i kanałach, jak układ jest na rozdzielnicy.

Przecież jak dam do tej łazienki 3x75 a do garderoby 1x75 ładnie się to rozłoży a łazienka dalej będzie dobrze wentylowana..
Ale słabiej, to co pójdzie przez garderobę nie pójdzie przez łazienkę. A poza tym: Po co zepsute powietrze wyciągać przez czyste rzeczy? Kto będzie przebywał w garderobie ?

Podstawowe pytanie to: po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może po to że niektórzy w garderobie mają np. żelazko i może im się wylać woda czy para wodna wytrącać.. i wcale nie jest najgorzej mieć wtedy wentylację..

 

Bez kanału też jest wentylacja pod drzwiami. Poza tym jak już, to owszem, ale nawiew, wywiew znacznie pogorszy komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wywiew czyli wyciąga powietrze? a czemu pogorszy?

 

Też się zastanawiam dlaczego pogorszy. Tak jak artur pisałeś wcześniej, po prostu ładnie się zrównoważy. Jak zrobię 3x75 w lazience i 1x75 w garderoba/schowek to łazienka dalej będzie miała dobrą wentylację i nie będzie tak silnego strumienie powietrza jak przy 4x75. Chyba nie ma tak dużego znaczenia że powietrze "brudniejsze" wyjdzie garderobą.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zrównoważeniu, czy bilansie (jak zawał tak zwał ) nie chodzi wcale o ilość powietrza na nawiewie i wywiewie, bo to się zawsze zgadza. Zakłócenia mogą być chwilowe. Chodzi i komfort, o gospodarkę wilgocią.

Jeżeli mamy komfortowy mikroklimat np. przy 100m3/h ( nawiew) to mamy taki sam wywiew. I teraz, jak mamy dwie łazienki i kuchnię na wywiewie. Dokładamy wywiew z garderoby, to oczywiste, że zmniejszy się strumień powietrza wywiewany przez łazienki i kuchnie. By go zwiększyć, musimy zwiększyć nawiew, a to spowoduje spadek wilgotności względnej powietrza w pokojach, a więc pogorszy komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś sens w tym jest...czyli proponujecie zrobić tak:

 

nugat_4_rz02_v3.jpg

 

Nie widziałem skrzynek rozprężnych na 4 wejścia, tylko 3x75.

 

A co z parterem? dawać osobny nawiew 1x75 nad stołem jadalnianym ? Ładnie by się ten nawiew rozłożył. Troszkę by się zmniejszył w sypialniach na górze ake to chyba nie problem.

nugat_4_rz01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie że bijemy pianę i dyskutujemy o różnicy o "koński paznokieć".. przecież zawsze można w tej garderobie anemostat zamknąć ale ja wolę mieć wyciąg, to samo w wejściu/przedpokoju gdzie zostawia się mokre buty, kurtki itp.. namawianie do nierobienia tam wentylacji lub robienia nawiewu uważam za szkodliwy pomysł bo po pierwsze zawsze może coś tam wilgoć/woda z butów pomoczyć nawet niezauważenie i np. szafka nam zbutwieje itp. a nawiewanie zapachów z zimowych butów i pchanie tego do pokoju też uważam za średni pomysł.. ja w garderobie i wejściu mam wyciągi (po jednej rurze) i po roku mieszkania uważam, że plan był ok (w moim db chyba go dałem), wilgotność w zimę miałem około 40-45%, mam 250 litrów akwarium, więc najwyżej więcej wyparuje..

a co do "pogorszenia" czy polepszenia komfortu, który jest niemierzalny chyba , to - przepraszam że tak wprost napiszę - to wolę jak w pokoju nie śmierdzi butami z przedpokoju, czy jak się do domu wchodzi to gości nie cofa zapaszek ;) - i mam wrażenie że tłumaczenie że tam wentylacji nie ma bo komfort byłby słabszy nie zyskałoby uznania..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innej beczki.

 

Nie bardzo rozumiem tego pędu do robienia wywiewów na skrzynkach

 

ale że co? no jak masz jedną rurę to nie trzeba bo jakośtam anemostat przymocujesz redukcją (sam tak mam w 2-3 miejscach) ale przy 2-3 to już wygodniej skrzynkę zainstalować i rurę do anemostatu osobną..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś sens w tym jest...czyli proponujecie zrobić tak:

 

[ATTACH=CONFIG]334761[/ATTACH]

 

Nie widziałem skrzynek rozprężnych na 4 wejścia, tylko 3x75.

 

A co z parterem? dawać osobny nawiew 1x75 nad stołem jadalnianym ? Ładnie by się ten nawiew rozłożył. Troszkę by się zmniejszył w sypialniach na górze ake to chyba nie problem.

[ATTACH=CONFIG]334762[/ATTACH]

 

na piętrze dałbym wyciąg w garderobie i na korytarzu (po jednym) to wymusi ruch powierza.. w sypialni dalej od drzwi

z kuchni potrójny, wyciąg w wejściu, przy strzałce bliżej okna, u mnie jest nad kanapą i żona twierdzi że czuje na plecach delikatny ruch powietrza..

ja mam w sypialniach po 2 rury ale po jednej też by było..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie że bijemy pianę i dyskutujemy o różnicy o "koński paznokieć".. przecież zawsze można w tej garderobie anemostat zamknąć ale ja wolę mieć wyciąg, to samo w wejściu/przedpokoju gdzie zostawia się mokre buty, kurtki itp.. namawianie do nierobienia tam wentylacji lub robienia nawiewu uważam za szkodliwy pomysł bo po pierwsze zawsze może coś tam wilgoć/woda z butów pomoczyć nawet niezauważenie i np. szafka nam zbutwieje itp. a nawiewanie zapachów z zimowych butów i pchanie tego do pokoju też uważam za średni pomysł.. ja w garderobie i wejściu mam wyciągi (po jednej rurze) i po roku mieszkania uważam, że plan był ok (w moim db chyba go dałem), wilgotność w zimę miałem około 40-45%, mam 250 litrów akwarium, więc najwyżej więcej wyparuje..

a co do "pogorszenia" czy polepszenia komfortu, który jest niemierzalny chyba , to - przepraszam że tak wprost napiszę - to wolę jak w pokoju nie śmierdzi butami z przedpokoju, czy jak się do domu wchodzi to gości nie cofa zapaszek ;) - i mam wrażenie że tłumaczenie że tam wentylacji nie ma bo komfort byłby słabszy nie zyskałoby uznania..

 

Artur chyba faktycznie zrobie tak jak piszesz. Zawsze przecież będę mógł ten anemostat zamknąć jak stwierdzę że nie spełnia swojej roli. Przeglądałem Twój db i nie widziałem rozrysowanej instalacji. Żeby nie pytać cię co i gdzie umieściłeś, czy mógłbyś ten schemat pokazać? Jaką temperaturę utrzymujesz w wiatrołapie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na piętrze dałbym wyciąg w garderobie i na korytarzu (po jednym) to wymusi ruch powierza.. w sypialni dalej od drzwi

z kuchni potrójny, wyciąg w wejściu, przy strzałce bliżej okna, u mnie jest nad kanapą i żona twierdzi że czuje na plecach delikatny ruch powietrza..

ja mam w sypialniach po 2 rury ale po jednej też by było..

 

Czyli proponujesz tak:?

 

Parter:

nugat_4_rz01_v4.jpg

 

Ten czerwony prostokąt to planowane obniżenie sufitu. Czy nie będzie przeszkadzało że anemostaty będą "schowane" za obniżeniem?

 

Poddasze:

nugat_4_rz02_v4.jpg

 

Nie wyjaśniłem dokładnie. Pomieszczenie nr.1 to nie będzie garderoba tylko taki składzik, mini-serwerownia tj. szafa rack 9U + router, multiswitch itp...

Garderoba będzie w pomieszczeniu nr.2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...