Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...

Witam. Jak wykonac czerpnię i wyrzutnię. Mam wyciagnięty na poddasze sonoduct . Musze go dosztukowac i wyciągnąć przez mur od czerpni i wyrzutni. jak wykonac taki przepust. Jakąś otwornice pożyczyć?

Średnica rury z izolacją i folią srebrną to 200-210mm. Jaką średnicą potrzebuje przejść przez mur i styro? (24cm+20cm.)

Czy tą rurę muszę całkiem wyrzucic na zewnątrz i dopiero załozyć daszek czerpni-wyrzutni na rurę oraz jakoś przymocować do styro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak wykonac czerpnię i wyrzutnię. Mam wyciagnięty na poddasze sonoduct . Musze go dosztukowac i wyciągnąć przez mur od czerpni i wyrzutni. jak wykonac taki przepust. Jakąś otwornice pożyczyć?

Średnica rury z izolacją i folią srebrną to 200-210mm. Jaką średnicą potrzebuje przejść przez mur i styro? (24cm+20cm.)

Czy tą rurę muszę całkiem wyrzucic na zewnątrz i dopiero załozyć daszek czerpni-wyrzutni na rurę oraz jakoś przymocować do styro?

 

Czerpnie najlepiej zrobić od północy na ścianie natomiast wyrzutnię pionowo do góry przez dach. Są specjalne kominki/dachówki do tego celu. Czerpnie masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak wykonac czerpnię i wyrzutnię. Mam wyciagnięty na poddasze sonoduct . Musze go dosztukowac i wyciągnąć przez mur od czerpni i wyrzutni. jak wykonac taki przepust. Jakąś otwornice pożyczyć?

Średnica rury z izolacją i folią srebrną to 200-210mm. Jaką średnicą potrzebuje przejść przez mur i styro? (24cm+20cm.)

Czy tą rurę muszę całkiem wyrzucic na zewnątrz i dopiero załozyć daszek czerpni-wyrzutni na rurę oraz jakoś przymocować do styro?

 

Narysowałem na ścianie cyrklem okrąg o średnicy takiej jaki chcę mieć otwór (rura fi200 pcv + pianki trochę wkoło). Potem nawiercałem wiertłem fi8 okrąg z odstępami co około 1cm. Na koniec do ręki przecinak (meselek?) i młotek i udało mi się wybić całkiem ładny otwór okrągły. Żona nie mogła uwierzyć, że to ręczna robota :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysowałem na ścianie cyrklem okrąg o średnicy takiej jaki chcę mieć otwór (rura fi200 pcv + pianki trochę wkoło). Potem nawiercałem wiertłem fi8 okrąg z odstępami co około 1cm. Na koniec do ręki przecinak (meselek?) i młotek i udało mi się wybić całkiem ładny otwór okrągły. Żona nie mogła uwierzyć, że to ręczna robota :rolleyes:

 

Fajny sposób ale niestety przez styro , siatkę , klej i tynk nie przejdę tym sposobem, ale rzeczywiscie przez przepust ściana -styropian mogę użyć rury kanalizacyjnej fi160 i zapianować w środku, ale niestety otwornicę muszę do tego mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W otwór w ścianie włożyłem rurę kanalizacyjną "orange" fi 200, zapiankowałem wokół. Oczywiście kielichem na zewnątrz zlicowanym z elewacją. W taką rurę idealnie pasuje czerpnia z nierdzewki fi200. Teraz chyba bym jednak rurę pcv wysunął ze 2cm na zewnątrz to skropliny nie lałyby się po elewacji a kapały bezpośrednio na ziemię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny sposób ale niestety przez styro , siatkę , klej i tynk nie przejdę tym sposobem, ale rzeczywiscie przez przepust ściana -styropian mogę użyć rury kanalizacyjnej fi160 i zapianować w środku, ale niestety otwornicę muszę do tego mieć.

 

Najpierw zrób sobie małą dziurkę pod cyrkiel z obu stron i od strony zewnętrznej narysuj odpowiedni okrąg ( może być na styk dla rury). Na cyrkiel możesz nałożyć jakiś gwóźdź lub coś podobnie ostrego i "rysuj" aż przedrzesz się przez tynk i klej z siatką.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Układ pomieszczeń w moim projekcie już się nie zmieni w związku z tym proszę o poradę czy lepiej zrobić rekuperator w garażu (wtedy wychodzą dłuższe kanały), czy lepiej w suszarni na piętrze (wtedy jest w centralnym punkcie i mam od razu blisko do kanalizacji). Dom ma mniej więcej 12x10m.

Skłaniałbym się do suszarni, ale jest wtedy blisko jednego z pokojów dzieci. Czy rekuperator albo czerpnia na ścianie będą słyszalne w pokoju obok suszarni?

Ewentualnie czerpnie mogę przenieść na parter do spiżarki, która jest pod suszarnią.

Wyrzutnia oczywiście przez dach w obu wariantach.

 

Jak dam reku w garażu, to kanały do kuchni i salonu mają po ok 9m, a na piętro jeszcze więcej, no bo będą szły po stropodachu.

 

parter.jpg

 

piętro.jpg

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ pomieszczeń w moim projekcie już się nie zmieni w związku z tym proszę o poradę czy lepiej zrobić rekuperator w garażu (wtedy wychodzą dłuższe kanały), czy lepiej w suszarni na piętrze (wtedy jest w centralnym punkcie i mam od razu blisko do kanalizacji). Dom ma mniej więcej 12x10m.

Skłaniałbym się do suszarni, ale jest wtedy blisko jednego z pokojów dzieci. Czy rekuperator albo czerpnia na ścianie będą słyszalne w pokoju obok suszarni?

Ewentualnie czerpnie mogę przenieść na parter do spiżarki, która jest pod suszarnią.

Wyrzutnia oczywiście przez dach w obu wariantach.

 

Jak dam reku w garażu, to kanały do kuchni i salonu mają po ok 9m, a na piętro jeszcze więcej, no bo będą szły po stropodachu.

 

[ATTACH=CONFIG]341531[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]341532[/ATTACH]

 

Pozdrawiam

Rafał

 

Jak najłatwiej jest tej suszarni to nic bym nie kombinował. Jak długi przewód wychodzi Ci do pokoju dzieciaków? To akurat nie jest taki problem bo zrobisz najwyżej zakręt 90" i tak jakby "dołożysz" tym 3mb.

 

daj suszar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wyrównam długości przewodów zakrętami.

Czytałem gdzieś, żeby unikać montażu rekuperatora nad sypialnią (wątek o montażu reku na strychu) i stąd moje wątpliwości. Zamontuję jak trzeba, czyli jakieś gumowe podkładki itp. co tam producent przygotował. Mogę założyć, że przez ścianę nie będzie go słychać? Jeżeli to poziom hałasu jak np. zmywarka, to będzie ok.

Czy czerpnia sama z siebie szumi? Odsunąć ją od okna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wyrównam długości przewodów zakrętami.

Czytałem gdzieś, żeby unikać montażu rekuperatora nad sypialnią (wątek o montażu reku na strychu) i stąd moje wątpliwości. Zamontuję jak trzeba, czyli jakieś gumowe podkładki itp. co tam producent przygotował. Mogę założyć, że przez ścianę nie będzie go słychać? Jeżeli to poziom hałasu jak np. zmywarka, to będzie ok.

Czy czerpnia sama z siebie szumi? Odsunąć ją od okna?

 

A nie myślałem że będzie nad sypialnią... powiem tak, nie wiem jaki sprzęt planujesz. Ja robię obecnie na najlpeszych centralach czyli airpackach thessli. I dobra centrala na małych obrotach na jakich chodzi nocą a nawet i za dnia przez większość czasu jest niesłyszalna. Co innego jak dasz na maksa to gdzie jej nie dasz możesz ją słyszeć :). Czerpnia nie powinna być zaraz przy oknie i "zasys" :) raczej nie szumi :) Skąd jesteś? Można przecież podjechać i centralę posłuchać...ale pytanie czego szukasz, jakiej półki cenowej/jakościowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałem że będzie nad sypialnią...

Nie będzie nad sypialnią, bo suszarnia wychodzi nad łazienką na dole - to był tylko cytat z jakiegoś wątku. Będzie obok jednego z pokojów i myślałem, że czy "nad" czy "obok" to bez różnicy ważne, że centrala jest blisko.

 

Jak czytam Twoje posty i Tomasza Brzęczkowskiego, to skłaniam się do polskich central: Frapol albo Thessla.

Na razie jeszcze jestem na etapie projektu i próbuję się do spotkań z architektem przygotowywać stąd moje pytania, które na ten czas są trochę wirtualne. Ale zaraz projekt pójdzie do konstruktora, a potem do instalatorów i chcę im dać jakieś wytyczne np. kanały pe-flex + skrzynki rozdzielcze i np. centrala w suszarni.

 

Jestem z Katowic i jak będę szukał centrali to na pewno pojadę je najpierw pooglądać. Wiesz gdzie na Śląsku się warto wybrać w tym celu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie nad sypialnią, bo suszarnia wychodzi nad łazienką na dole - to był tylko cytat z jakiegoś wątku. Będzie obok jednego z pokojów i myślałem, że czy "nad" czy "obok" to bez różnicy ważne, że centrala jest blisko.

 

Jak czytam Twoje posty i Tomasza Brzęczkowskiego, to skłaniam się do polskich central: Frapol albo Thessla.

Na razie jeszcze jestem na etapie projektu i próbuję się do spotkań z architektem przygotowywać stąd moje pytania, które na ten czas są trochę wirtualne. Ale zaraz projekt pójdzie do konstruktora, a potem do instalatorów i chcę im dać jakieś wytyczne np. kanały pe-flex + skrzynki rozdzielcze i np. centrala w suszarni.

 

Jestem z Katowic i jak będę szukał centrali to na pewno pojadę je najpierw pooglądać. Wiesz gdzie na Śląsku się warto wybrać w tym celu?

 

Ja mam Thesslę :) za sąsiadów niemalże. W katowicach nie powinieneś mieć problemu posłuchać http://thesslagreen.com/distribution poszukaj linku gdzie można zobaczyć. jakaś firma ANG. Polskie centrale są najlepsze. Dawniej ceniłem frapol a teraz thessla bije ich podejćiem do klienta, precyzją, wiedzą, zaangażowaniem, pomysłami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawniej ceniłem frapol a teraz thessla bije ich podejćiem do klienta, precyzją, wiedzą, zaangażowaniem, pomysłami...

 

A jakież to pomysły trafiły do obudowy rekuperatorów?

Nie są najtańsze - wręcz drogie - dlatego chętnie posłucham, dlaczego ich cena jest tak wysoka i czy faktycznie są jej warte.

Rekuperator to proste urządzenie, które zapalony majsterkowicz sam zbuduje w garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakież to pomysły trafiły do obudowy rekuperatorów?

Nie są najtańsze - wręcz drogie - dlatego chętnie posłucham, dlaczego ich cena jest tak wysoka i czy faktycznie są jej warte.

Rekuperator to proste urządzenie, które zapalony majsterkowicz sam zbuduje w garażu.

A proszę bardzo, ktoś ma czas, umiejętności, zapał.... Niech buduje. Lubię diy. Tak można sobie też lodówkę, motor, klime i inne rzeczy składać w ramach wolnego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...