Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

^^ Czyli podoba Ci się to samo, co w poprzednich postach, ale usunąłeś z tej listy innowacyjność.

Bo okazała się niewygodna?

 

 

Co niewygodne? Nie rozumiem? Prosiłem o podanie do jakiej centrali mamy się równać....? Jakiej konkurencji? Innowacyjność:

 

1. System rozmrażania.

2. Układ wymiennika.

3. Funkcja kominek.

4. System modułowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kroćce od skrzynek do anemostatów - jakiej długości?

 

skrzynki rozdzielcze będą leżały na stropie, strop na 12 cm grubości, od spodu będą wciśnięte w te kroćce anemostaty.

 

Jakiej długości zrobić sobie kroćce od skrzynek? aby anemostaty były poprawnie zamontowane (nie wisiały za nisko od sufitu, ani nie były za krótkie do kroćca ze skrzynki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kroćce od skrzynek do anemostatów - jakiej długości?

 

skrzynki rozdzielcze będą leżały na stropie, strop na 12 cm grubości, od spodu będą wciśnięte w te kroćce anemostaty.

 

Jakiej długości zrobić sobie kroćce od skrzynek? aby anemostaty były poprawnie zamontowane (nie wisiały za nisko od sufitu, ani nie były za krótkie do kroćca ze skrzynki)

 

Pamiętaj że jest jeszcze tynk . Ale sprawa prosta jak jest króciec nieco dłuższy to się go potem jak już prawie wszystko na gotowo przycina, tak jest najbezpieczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Powoli przymierzam się do rozplanowania wentylacji mechanicznej i narodziło mi sie kilka pytań.

Kilka słów o warunkach. Domek jest parterowy o pow 171m2 z garażem (pow. 35m2) Poddasze nieuzytkowe i tam planuje rozprowadzić przewody elastyczne typu pe-flex 75/63. Na poddaszu chcę też skrzynki rozdzielaczowe. Sama centrala wentylacji (myslę o Airpack 400) będzie w kotłowni pod sufitem. Do ogrzewania służy gruntowa pc z kolektorem pionowym i tu sie rodzi pierwsze pytanie. Mianowicie glikolowy wymiennik ciepla wykorzystujący dolne źródło pc. Jak to połączyc ze sobą? Trzeba dołożyć drugi obieg z obiegówką i naczynkiem przeponowym i to podpiąć do chłodnicy? Jaka chłodnica bo tu ceny są różne a 7k zł to trochę sporo jak za chłodniczkę? (cennik pe-flex)

Kolejna sprawa to ilość kanałów elastycznych do poszczególnych pomieszczeń. Jak to sie oblicza? Skrzynki rozprężne widziałem są zazwyczaj na 2 przewody 75.

Mam zrobione przepusty na anemostaty wg. rysunku poniżej o średnicy 110mm (kanaliza), czy są one ok (w kuchni jest 160)?

Czerpnię planuję ścienną natomiast wyrzutnie dachową. jaka powinna byc odległość między nimi? Czy może byc jak na rysunku? (czerpnia od strony północny-zachód)

Ostatnie pytanie o gwc poniewaz mam przejscie w fundamencie pod rurowca. Czy warto łączyć oba gwc (rurowy i glikolowy) za pomocą przepustnicy z jakimś sterownikiem i czujnikiem temp.? Czy gra warta świeczki?

Pozdrawiam,

Michał

 

http://images76.fotosik.pl/195/fcf3618d6ebe577a.png

Edytowane przez laskim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Powoli przymierzam się do rozplanowania wentylacji mechanicznej i narodziło mi sie kilka pytań.

Kilka słów o warunkach. Domek jest parterowy o pow 171m2 z garażem (pow. 35m2) Poddasze nieuzytkowe i tam planuje rozprowadzić przewody elastyczne typu pe-flex 75/63. Na poddaszu chcę też skrzynki rozdzielaczowe. Sama centrala wentylacji (myslę o Airpack 400) będzie w kotłowni pod sufitem. Do ogrzewania służy gruntowa pc z kolektorem pionowym i tu sie rodzi pierwsze pytanie. Mianowicie glikolowy wymiennik ciepla wykorzystujący dolne źródło pc. Jak to połączyc ze sobą? Trzeba dołożyć drugi obieg z obiegówką i naczynkiem przeponowym i to podpiąć do chłodnicy? Jaka chłodnica bo tu ceny są różne a 7k zł to trochę sporo jak za chłodniczkę? (cennik pe-flex)

Kolejna sprawa to ilość kanałów elastycznych do poszczególnych pomieszczeń. Jak to sie oblicza? Skrzynki rozprężne widziałem są zazwyczaj na 2 przewody 75.

Mam zrobione przepusty na anemostaty wg. rysunku poniżej o średnicy 110mm (kanaliza), czy są one ok (w kuchni jest 160)?

Czerpnię planuję ścienną natomiast wyrzutnie dachową. jaka powinna byc odległość między nimi? Czy może byc jak na rysunku? (czerpnia od strony północny-zachód)

Ostatnie pytanie o gwc poniewaz mam przejscie w fundamencie pod rurowca. Czy warto łączyć oba gwc (rurowy i glikolowy) za pomocą przepustnicy z jakimś sterownikiem i czujnikiem temp.? Czy gra warta świeczki?

Pozdrawiam,

Michał

 

http://images76.fotosik.pl/195/fcf3618d6ebe577a.png

 

Jak dla mnie to za dużo kombinujesz i chyba chcesz dużo kasy wydać... :) Ja w sumie zajmuje się instalacjami i powinienem się cieszyć z takich klientów...lecz zdanie i podejście mam zupełnie odmienne zawsze proponuję optymalne rozwiązania dla danej sytuacji. Zaczynijmy może od:

 

1. Jak dobrze dom izolowany...? (podłoga, ściany, dach)

2. Ile osób będzie mieszkać na stałe?

3. Ile kasy planujesz wydać na tą pompę ciepła, wymienniki itp. itd.?

 

Technologia tak idzie/poszła do przodu że te pompy gruntowe przy ich cenach to jest nieekonomiczne rozwiązanie... Ja na dom 120m2 dobrze zrobiony i izolowany w miarę zmieszcze się z rekuperacją, ogrzewaniem, cwu, chłodzeniem już od 23 tys zł. w zależności co kto chce mieć... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz

1. Izolacja. Ściany 20cm 031, podłoga 14cm 031, skosy 35cm 034 (jeszcze nie zdążyłem położyć)

2. Bedą mieszkały 4 osoby

3. Pompę już mam. Na wentylacje (materiał) chciałbym się zmieścić w 12 tys.

 

Nie wiem ile ta pompa cie kosztowała ale już mniejsza o to. Co do wentylacji to spokojnie w 12 tys. się zmieścisz zależy gdzie i jak będziesz kupował. Te gwc chesz podpinać do centrali wentylacyjnej? Teraz pytanie co masz w intencji stosować rurowca/glikolowca z centralą? Jak interesuje cię chłodzenie to przecież ty masz pompę ciepła... więc ona i chłodzi i grzeje to trzeba wykorzystać. Czerpnie daje się od północy wyrzutnia na dach, jak dach wysoko i daleko jest od czerpni wyrzutnia to nie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nastawiam się bardziej na gwc glikolowe które chciałbym podpiąć pod dolne zródło które już mam. Rurowca raczej bym odpuścił. Gwc żeby jednostka nie zamarzała zima a i w lato jakby spadło kilka stopni w upały bym się nie obraził. Nie wiem czy moja pompka ma funkcje chłodzenia. Jak obliczać ilośc kanałow do poszczególnych pomieszczeń?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem już prawie wszystko zaplanowane:

wybrany rekuperator, skrzynki, przewody do anemostatów miałem składać zamówienie, alee...........

 

ale poszedłem do lokalnego sklepu, porozmawiać ze sprzedawcą w sklepie z materiałami wod-kan / grzewczymi / wentylacją.

 

zadał mi pytanie kto będzie wykonywał mi wentylację mechaniczną, odpowiedziałem mu że sam będę sobie robił bo w tym filozofii wielkiej nie ma.

następnie z jakich rur chcę skorzystać, odpowiedziałem mu Pe-Flex fi75

następnie a skrzynki? pewnie stalowe, odpowiedziałem mu że tak.

po czym on, to już jest zły system wentylacji, w pierwszym roku nic się pewnie nie stanie, ale na dłuższą metę to funkcjonować nie będzie, ponieważ tam na tej stali będą się zbierały bakterie, których z czasem będzie coraz więcej i to wszystko będzie wdmuchiwane do pomieszczeń i tym będzie się oddychało, to będzie w powietrzu, z chorego powietrza będą choroby, uczulenia/alergie itd. system wentylacji mechaniczny zacznie być szkodliwy z czasem.

 

aby temu zapobiec zarówno rury od skrzynek do anemostatów, jak same skrzynki rozprężne i rozdzielcze, oraz przewody pomiędzy skrzynkami a rekuperatorem powinny być antybakteryjne, tylko wtedy będzie zdrowym w perspektywie kolejnych lat.

 

prawda to co ten gość w ogóle wygadywał?

 

następnie zadał mi pytanie gdzie będzie skrzynka nawiewna i skrzynka wywiewna, odpowiedziałem mu że w warstwie styropianu nad stropem pod wylewką, on na to, to kolejny błąd. Skrzynki należy zlokalizować w takim miejscu aby było miejsce na ich okresowe czyszczenie jeśli korzysta się z systemu skrzynek które są stalowe.

 

Dopytałem go czy oni posiadają w ofercie tak wszystko antybakteryjne powiedział, że ich rury są antybakteryjne tak samo jak ich skrzynki.

spytałem natomiast czy posiadają też takie rury antybakteryjne o średnicy 125 mm, na co on że jedynie do 90 mm.

Zadałem mu pytanie to czym połączyć rekuperator ze skrzynką, rurą spiro? po czym on odpowiedział, absolutnie nie. I pokazał mi tam jakieś swoje grube rury na styl otuliny tylko znacznie większej średnicy. To wtedy ja mu zadałem pytanie, te rury są już antybakteryjne? jest na nie jakiś atest? Po czym odpowiedział te rury należy zlokalizować tak aby można było je co jakiś czas wyczyścić lub wymienić.

 

sprzedawcy może łatwo się mówi "wymienić" jednak jakbyście się ustosunkowali do reszty wskazówek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem już prawie wszystko zaplanowane:

wybrany rekuperator, skrzynki, przewody do anemostatów miałem składać zamówienie, alee...........

 

ale poszedłem do lokalnego sklepu, porozmawiać ze sprzedawcą w sklepie z materiałami wod-kan / grzewczymi / wentylacją.

 

zadał mi pytanie kto będzie wykonywał mi wentylację mechaniczną, odpowiedziałem mu że sam będę sobie robił bo w tym filozofii wielkiej nie ma.

następnie z jakich rur chcę skorzystać, odpowiedziałem mu Pe-Flex fi75

następnie a skrzynki? pewnie blaszane, odpowiedziałem mu że tak.

po czym on, to już jest zły system wentylacji, w pierwszym roku nic się pewnie nie stanie, ale na dłuższą metę to funkcjonować nie będzie, ponieważ tam na tych blachach będą się zbierały bakterie, których z czasem będzie coraz więcej i to wszystko będzie wdmuchiwane do pomieszczeń i tym będzie się oddychało, to będzie w powietrzu, z chorego powietrza będą choroby, uczulenia/alergie itd. system wentylacji mechaniczny zacznie być szkodliwy z czasem.

 

aby temu zapobiec zarówno rury od skrzynek do anemostatów, jak same skrzynki rozprężne i rozdzielcze, oraz przewody pomiędzy skrzynkami a rekuperatorem powinny być antybakteryjne, tylko wtedy będzie zdrowym w perspektywie kolejnych lat.

 

prawda to co ten gość w ogóle wygadywał?

 

następnie zadał mi pytanie gdzie będzie skrzynka nawiewna i skrzynka wywiewna, odpowiedziałem mu że w warstwie styropianu nad stropem pod wylewką, on na to, to kolejny błąd. Skrzynki należy zlokalizować w takim miejscu aby było miejsce na ich okresowe czyszczenie jeśli korzysta się z systemu skrzynek które są stalowe.

 

Dopytałem go czy oni posiadają w ofercie tak wszystko antybakteryjne powiedział, że ich rury są antybakteryjne tak samo jak ich skrzynki.

spytałem natomiast czy posiadają też takie rury antybakteryjne o średnicy 125 mm, na co on że jedynie do 90 mm.

Zadałem mu pytanie to czym połączyć rekuperator ze skrzynką, rurą spiro? po czym on odpowiedział, absolutnie nie. I pokazał mi tam jakieś swoje grube rury na styl otuliny tylko znacznie większej średnicy. To wtedy ja mu zadałem pytanie, te rury są już antybakteryjne? jest na nie jakiś atest? Po czym odpowiedział te rury należy zlokalizować tak aby można było je co jakiś czas wyczyścić lub wymienić.

 

sprzedawcy może łatwo się mówi "wymienić" jednak jakbyście się ustosunkowali do reszty wskazówek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w tym sklepie bzdury pociskają. Jakie bakterie? Bakterie lub grzyby potrzebują do życia:

- dostępnej wody (w kanałach jej nie ma)

- ewentualnie powietrza o sporej wilgotności (a w kanałach jest skrajnie suche, szczególnie zimą)

- pożywienia - nie ma, bo przecież PE nie zjedzą (jakieś mikroskopijne ilości się znajdą, ale na pewno nie ma tego wiele - w nawiewanym powietrzu, a to nas interesuje, nie ma nic co mogłoby stać się pożywką dla bakterii; w wywiewanym będzie coś więcej, jakiś kurz, ale znowu suchego kurzu żaden grzyb ani bakteria nie zeżre)

W sumie sprzedawca naopowiadał stek bzdur i nie ma pojęcia ani o grzybach, ani tym bardziej o wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w tym sklepie bzdury pociskają. Jakie bakterie? Bakterie lub grzyby potrzebują do życia:

- dostępnej wody (w kanałach jej nie ma)

- ewentualnie powietrza o sporej wilgotności (a w kanałach jest skrajnie suche, szczególnie zimą)

- pożywienia - nie ma, bo przecież PE nie zjedzą (jakieś mikroskopijne ilości się znajdą, ale na pewno nie ma tego wiele - w nawiewanym powietrzu, a to nas interesuje, nie ma nic co mogłoby stać się pożywką dla bakterii; w wywiewanym będzie coś więcej, jakiś kurz, ale znowu suchego kurzu żaden grzyb ani bakteria nie zeżre)

W sumie sprzedawca naopowiadał stek bzdur i nie ma pojęcia ani o grzybach, ani tym bardziej o wentylacji.

 

NIektórzy mają pojęcia jak ściągnąć jak najwięcej kasy z klienta. Ostatnio jak robię poprawki tzw. projektów wentylacji to aż głowa boli co niektórzy wymyślają i jak komnbninują aby jak najwięcej materiałów nawrzucać i jak nawięcej zarobić... Zupełnie zgadzam się z @Indiana_ że na nawiewach nie powinno być problemów w oparicu o argumenty które podał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz na czas wymieniał filtry w centrali i zaizolujesz przewody (żeby się para wodna nie skraplała), to nie masz się czym przejmować.

Cała reszta to marketing. Sprzedawca chciał Ci sprzedać to czym handluje.

 

Przewody od wentylacji głównie trzeba izolować jak idą w tzw. strefie zimnej. Chyba że ktoś liczy że coś schłodzi GWC...to może sobie wszędzie poizolować. Dziwi mnie tylko podejście niektórych ludzi którzy zajmują się sprzedarzą czy montażem że wciskają nie raz taki kit byleby jak najwięcej zdoić z człowieka. Ja uważam, że przede wszystkim trzeba być jak najbardziej uczciwym bo potem to wraca się z nawiązką czego doświadczam bardzo często... Dlatego fora warto odwiedzać aby czasem nie dać zapędzić się w ślepy zaułek. Przykład ostatni jak gość zaoszczędził dobre kilkadziesiąt tys. złotych rezygnując z gruntowej pompy ciepła po rzeczowej rozmowie... a takich przypadków można mnożyć w różnych dziedzinach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...