Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Budynek około 10mx7.5m.

Parter: Salon, kuchnia, łazienka, gabinet, pomieszczenie techniczne, wiatrołap.

Poddasze: 2 duże pokoje, 2 małe, łazienka.

Docelowo 4-5 os.

 

Planowana wentylacja:

Parter:

Salon: Nawiew 4x50 + 3x50

Kuchnia: Wywiew 4x50 (zastanawiam się, czy nie dołożyć dodatkowo 2x50)

Łazienka: Wywiew 4x50

Gabinet: Nawiew 2x50

Pom. techniczne: Wywiew 2x50

 

Poddasze:

Duży pokój: Nawiw 2x75

Duży pokój: Nawiew 1x75 (druga rura 75 będzie podciągnięta, ale nie podłączona w razie, gdyby w przyszłości w pomieszczeniu spały 2 os.)

Mały pokój: Nawiew 1x75

Mały pokój: Nawiew 1x75

Łazienka: Wywiew 3x75

 

Ogólnie ma być to układ połączony w gwiazdę z dwoma centralnymi rozdzielaczami na nawiewie i wywiewie. Rekuperator pewnie jakaś 400tka.

 

Wszelkie sugestie mile widzane:)

 

Ja nie kombiowałbym żadnych 2 rozdzielaczy. Zrobiłbym po jednym na nawiewy i wywiewy. Tak np:

 

salon 3x75

gabinet 2x75

 

d. pokój 1x75

d. pokój 2x75

m. pokój 1x75

m. pokój 1x75

 

kuchnia 3x75

łazienka 4x75

p. techniczne 1x75

 

łazienka 4x75

 

nie wiem co to za pomieszczenie techniczne, co tam ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzięki za odpowiedź. Dokładnie, mają być tylko dwa rozdzielacze, może źle się wyraziłem.

W gabinecie będę raczej sam siedział. Czy potrzeba tam aż 2x75?

Myślełem też, żeby dać większy wywiew w kuchni niż w łazience na dole. W kuchni żona ciągle coś pichci, a łazienka na dole będzie używana sporadycznie, głównie jako toaleta.

Dałem wywiew w pomieszczeniu technicznym, bo jest on na rogu budynku, będzie bez okna i połączony z wiatrołapem. Nie byłoby tam raczej żadnego ruchu powietrza przy zamkniętych drzwiach. Poza tym ma tam stać bufor, a więc dodatkowe ciepło na wywiewie, które chętnie przygarnę;) Pomyślałem też, że zaciągane powietrze będzie szło przez wiatrołap, przez co może zabrać nadmiar wilgoci, np. zimą z mokrych butów.

 

Aha i czy ktoś mógłby potwierdzić lub nie, czy 3x75mm to mniej więcej 7x50mm przy PE-FLEX?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Dokładnie, mają być tylko dwa rozdzielacze, może źle się wyraziłem.

W gabinecie będę raczej sam siedział. Czy potrzeba tam aż 2x75?

Myślełem też, żeby dać większy wywiew w kuchni niż w łazience na dole. W kuchni żona ciągle coś pichci, a łazienka na dole będzie używana sporadycznie, głównie jako toaleta.

Dałem wywiew w pomieszczeniu technicznym, bo jest on na rogu budynku, będzie bez okna i połączony z wiatrołapem. Nie byłoby tam raczej żadnego ruchu powietrza przy zamkniętych drzwiach. Poza tym ma tam stać bufor, a więc dodatkowe ciepło na wywiewie, które chętnie przygarnę;) Pomyślałem też, że zaciągane powietrze będzie szło przez wiatrołap, przez co może zabrać nadmiar wilgoci, np. zimą z mokrych butów.

 

Aha i czy ktoś mógłby potwierdzić lub nie, czy 3x75mm to mniej więcej 7x50mm przy PE-FLEX?

 

Nie wiedziałem kto i gdzie będzie siedział w ile osób :). Skoro dałeś tam 2 nawiewy myślałem że ten gabinet jakiś powiedzmy dla większej ilości pracowników :) Nie, to wystarczy ci 1. Możesz zatem dorzucić na salon względnie sypialnie małżeńską... Co do wyciągu w tym pomieszczeniu technicznym i wiatrołapie. Jak tego nie będziesz grzał i zaczniesz przepuszać tamtędy wilgotne i cieplejsze powietrze to może się niezbyt fajnie tam robić...ja raczej nie jestem fanem wyciągów w wiatrołapach i innych pomieszczeniach typowo nie zwanych brudnymi (kuchnie, łazienki)... Skoro masz pomieszczenia w domu które w zasadzie są "obojętne" (nie przebywamy tam często) to nic tam bym nie dawał...Skąd pomysł z tymi 50mm? Zbędne w normlanych przypadkach a może tylko koszty generować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w nagrzewaniu nadmuchowym- instalacja z kanałów spiro- podłączyć kratki prostokątne nawiewne? Przewód+trójnik+skrzynka rozprężna? Jest jakiś bardziej bezpośredni sposób montażu? (kratki dostosowane specjalnie do kanałów spiro odpadają)

Przewody prowadzone są wzdłuż obwodu domu- nie są to kratki na 'samym końcu' kanału

Edytowane przez Zosia Anastazja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w jaki sposób połączyć prostokątne kratki nawiewne z kanałem spiro? Instalacja prowadzona jest wzdłuż obwodu domu, czy konieczne jest połączenie trójnika+skrzynki rozprężnej? Niestety nie mogę kratek zamienić na te specjalne przystosowane do mocowania na kanałach spiro. Czy jest ktoś w stanie mi wyjaśnić w prosty sposób jak to najlepiej wykonać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zosia nie do końca wiem o co ci chodzi.

Ale jeśli potrzebujesz czegoś nietypowego, to weź kratkę pod pachę i leć do pierwszej lepszej firmy robiącą kanały wentylacyjne.

Tam mają zwykle zdolnych blacharzy to ci na wymiar dorobią siodełka, kształtki itp.

 

Ewentualnie narysuj co chcesz osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest projekt na uczelnię(praca inzynierska), i wszystko co robię należy potwierdzić katalogami. Zdecydowałam sie na zastosowanie króćca przyłączeniowego na kanały spiro http://www.alnor.com.pl/assets/files/strony-produktowe/PL/USSE-B1-PL-Przylaczeniowy-na-kanal-spiro-do-kratki%20wentylacyjnej-USSE.pdf. Tylko nie wiem jak wtedy zakończyć kanał. Zaślepka?

http://zapodaj.net/9cc86f1fea401.jpg.html ------> chodzi o kratke na koncu przewodu w czewonym kółku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę bardzo wdzięczna! Bo obliczeń nas nauczyli, ale jak to w praktyce połączyć to zupełnie nie umiem sobie wyobrazic... Nigdy nie widzialam takiej instalacji :) Kanał jest okrągły, srednica 125, kratka wielkości 125x125. Czy w ogole tym króćcem z katalogu alnor (ktorego link podesłałam wyżej) jestem w stanie połączyć te dwa elementy?

Bo z tego co rozumiem, to wejście tego króćca musiłoby być w połowie przekroju poprzecznego rury.. Czy tak sie to robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę bardzo wdzięczna! Bo obliczeń nas nauczyli, ale jak to w praktyce połączyć to zupełnie nie umiem sobie wyobrazic... Nigdy nie widzialam takiej instalacji :) Kanał jest okrągły, srednica 125, kratka wielkości 125x125. Czy w ogole tym króćcem z katalogu alnor (ktorego link podesłałam wyżej) jestem w stanie połączyć te dwa elementy?

Bo z tego co rozumiem, to wejście tego króćca musiłoby być w połowie przekroju poprzecznego rury.. Czy tak sie to robi?

 

Moment, masz zrobić projekt wentylacji domowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o ocenę projektu WM na kanałach PE-FLEX 63/75mm.

Dom piętrowy, płaski dach, kuchenka elektryczna. Będą mieszkały 4 osoby, czyli nawiewu w sumie 80-120m3/h.

Wywiewy w kuchni i dwóch łazienkach, czyli wg normy 3*50 = 150m3/h. Do tego teoretycznie norma przewiduje, żeby z pralni i garderoby bez okna wyciągać po 15m3/h, więc w sumie wentylacja na papierze powinna umieć wyciągnąć 180m3/h, co nie powinno stanowić problemu, bo wstępnie myślę o rekuperatorze AirPack 400. Wyjście ma śr. 200mm, więc chcę robić na skrzynkach 200mm / 10x75.

 

Rozkład kanałów wymyśliłem następujący (opcja pierwsza):

[ATTACH=CONFIG]344483[/ATTACH]

 

Czy nie lepiej dodać jeden kanał do kuchni kosztem małej łazienki, czyli 3:3? Sumarycznie w kuchni będzie więcej godzin coś parowało...

I oczywiście staję przed pytaniem "co z wiatrołapem" (ogrzewanym). Niby nic, bo tam nikt nie przebywa, ale jednak czytałem wiele postów gdzie ludzie polecają w wiatrołapie wyciąg (a teoretycznie również nawiew, żeby wszystko lepiej schło). Dopiero chyba mieszkając będę mógł ocenić czy mam jakieś zapachy w wiatrołapie czy nie. Zatem zostawiam sobie możliwość przekonfigurowania mojej WM w razie potrzeby. Anemostat w wiatrołapie zrobię i kanał pociągnę. Do skrzynek będę miał dostęp, więc kanały w razie czego przepnę w konfiguracje jak na rysunku powyżej. Jak to oceniacie?

 

Umieszczenie anemostatów:

[ATTACH=CONFIG]344484[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]344485[/ATTACH]

 

Rekuperator planuję dać w pralni na piętrze, jest wtedy w centralnym punkcie. Liczę na to, że nie będzie go słychać w pokoju obok.

Czerpnia na ścianie północnej, wyrzutnia na dach, skrzynki rozdzielcze chyba jakoś na ścianie w pralni.

Czerpnia będzie 4m od granicy działki i drogi wewnętrznej (która jest nasza ale ma kategorię ulicy), a wg przepisów "Czerpnie powietrza sytuowane na poziomie terenu lub na ścianie dwóch najniższych kondygnacji nadziemnych budynku powinny znajdować się w odległości co najmniej 8 m w rzucie poziomym od ulic".

No ale co poradzę? Bardzo mi tak pasuje i mam nadzieję, że mi się do tego nikt nie przyczepi :-( . Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii?

 

Pozdrawiam

Rafał

Edytowane przez wyssoki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o ocenę projektu WM na kanałach PE-FLEX 63/75mm.

Dom piętrowy, płaski dach, kuchenka elektryczna. Będą mieszkały 4 osoby, czyli nawiewu w sumie 80-120m3/h.

Wywiewy w kuchni i dwóch łazienkach, czyli wg normy 3*50 = 150m3/h. Do tego teoretycznie norma przewiduje, żeby z pralni i garderoby bez okna wyciągać po 15m3/h, więc w sumie wentylacja na papierze powinna umieć wyciągnąć 180m3/h, co nie powinno stanowić problemu, bo wstępnie myślę o rekuperatorze AirPack 400. Wyjście ma śr. 200mm, więc chcę robić na skrzynkach 200mm / 10x75.

 

Rozkład kanałów wymyśliłem następujący (opcja pierwsza):

[ATTACH=CONFIG]344483[/ATTACH]

 

Czy nie lepiej dodać jeden kanał do kuchni kosztem małej łazienki, czyli 3:3? Sumarycznie w kuchni będzie więcej godzin coś parowało...

I oczywiście staję przed pytaniem "co z wiatrołapem" (ogrzewanym). Niby nic, bo tam nikt nie przebywa, ale jednak czytałem wiele postów gdzie ludzie polecają w wiatrołapie wyciąg (a teoretycznie również nawiew, żeby wszystko lepiej schło). Dopiero chyba mieszkając będę mógł ocenić czy mam jakieś zapachy w wiatrołapie czy nie. Zatem zostawiam sobie możliwość przekonfigurowania mojej WM w razie potrzeby. Anemostat w wiatrołapie zrobię i kanał pociągnę. Do skrzynek będę miał dostęp, więc kanały w razie czego przepnę w konfiguracje jak na rysunku powyżej. Jak to oceniacie?

 

Umieszczenie anemostatów:

[ATTACH=CONFIG]344484[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]344485[/ATTACH]

 

Rekuperator planuję dać w pralni na piętrze, jest wtedy w centralnym punkcie. Liczę na to, że nie będzie go słychać w pokoju obok.

Czerpnia na ścianie północnej, wyrzutnia na dach, skrzynki rozdzielcze chyba jakoś na ścianie w pralni.

Czerpnia będzie 4m od granicy działki i drogi wewnętrznej (która jest nasza ale ma kategorię ulicy), a wg przepisów "Czerpnie powietrza sytuowane na poziomie terenu lub na ścianie dwóch najniższych kondygnacji nadziemnych budynku powinny znajdować się w odległości co najmniej 8 m w rzucie poziomym od ulic".

No ale co poradzę? Bardzo mi tak pasuje i mam nadzieję, że mi się do tego nikt nie przyczepi :-( . Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii?

 

Pozdrawiam

Rafał

 

Moja wizja :)

 

Dajesz 2 skrzynki jedna rozdzielacz druga kolektor 200/10x75mm. Nawiewy po jednym przewodzie do pokoii natomiast salon dać sobie 4x75/160' lub 2 skrzynki po 2x75 i anemostaty 125. Zaś wywiewy dać mocniejsze na łazienkach. Do pralni względnie możnaby wrzucić jakiś nawiew jeśli będzie tam suszone pranie a pralnia jest obok łazienki. Wtedy jednak inaczej wyjdą skrzynki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rzucenie okiem.

 

Dajesz 2 skrzynki jedna rozdzielacz druga kolektor 200/10x75mm. Nawiewy po jednym przewodzie do pokoii natomiast salon dać sobie 4x75/160' lub 2 skrzynki po 2x75 i anemostaty 125. Do pralni względnie możnaby wrzucić jakiś nawiew jeśli będzie tam suszone pranie a pralnia jest obok łazienki. Wtedy jednak inaczej wyjdą skrzynki.

W salonie zrobie 2 skrzynki 2x75.

Nawiew w pralni pasuje, bo razem z nim na górze jest 6 kanałów + 4 na dole co daje skrzynkę 10x75mm.

Zaś wywiewy dać mocniejsze na łazienkach.

 

Co przemawia za tym, żeby mała łazienka miała więcej kanałów niż kuchnia -> 4:2?

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rzucenie okiem.

 

 

W salonie zrobie 2 skrzynki 2x75.

Nawiew w pralni pasuje, bo razem z nim na górze jest 6 kanałów + 4 na dole co daje skrzynkę 10x75mm.

 

 

Co przemawia za tym, żeby mała łazienka miała więcej kanałów niż kuchnia -> 4:2?

 

Rafał

 

Daj chociaż 1 przewód więcej na wywiew w łazienkach niż w kuchni. W łazience daje się mocniejszy wywiew to że są zwykle przymknięte to raz a dwa że tam tej wilgoci powstaje dużo przy kąpieli czy prysznicu, są ręczniki itd. Nie myślisz chyba, że reku załatwi sprawę w kuchni przy gotowaniu. W tym celu korzysta się z okapu który robi się oddzielnie i wstawia się zawór zwrotny. Rekuperator nie może służyć jako wyciąg okapowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...