Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Świetnie, pełny profesjonalizm, zarówno w nicku, mailu jak i podejściu do regulaminów. Nic tylko korzystać.

 

Dokładnie, aż strach się bać. Człowiek, który będzie chciał zaoszczędzić znajdzie sobie takiego "fachowca", a potem będzie musiał dołożyć do naprawy i montowania od nowa przez profesjonalistę. Szkoda pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie bardzo trafiłem z tematem. Opinie na mój temat na podstawie nicku lekka przesada. W pracy zajmuję się rekuperatorami zawodowo, pomyślałem że moja wiedza i dostępność do maszyn, który nie każdy człowiek z forum posiada może być znacznym ułatwieniem w samodzielnym montażu. Więc dajcie sobie spokój z takimi komentarzami. Co do regulaminu macie rację. Pozdrawiam i tych których tak bardzo uraziłem .....Przepraszam...:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie bardzo trafiłem z tematem. Opinie na mój temat na podstawie nicku lekka przesada. W pracy zajmuję się rekuperatorami zawodowo, pomyślałem że moja wiedza i dostępność do maszyn, który nie każdy człowiek z forum posiada może być znacznym ułatwieniem w samodzielnym montażu. Więc dajcie sobie spokój z takimi komentarzami. Co do regulaminu macie rację. Pozdrawiam i tych których tak bardzo uraziłem .....Przepraszam...:)

 

W takim razie jakie rekuperatory Pan zna od podszewki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam prośbę zaczynam projektować wentylację w swoim domu. Mógłby ktoś doradzić co zmienić, gdzie przesunąć wywiewy/nawiewy, ich ilość itd? Każda wskazówka mile widziana. Dom będzie zamieszkany przez 4-5 osób. 180m2 powierzchni użytkowej. Jest to dom z pustką nad salonem i antresolą (tu mam wątpliwości co do rozmieszczenia nawiewów). Rekuperator planuję w kotłowni (R na schemacie) Wyrzutnia w wolnym kanale w kominie (kanał 14/21) Czerpnia w ścianie lub w podbitce w okolicy wejścia głównego. Instalacja na rurach termokontrol, 2 skrzynki rozdzielcze po osiem wyjść. Przewody parteru ukryte w suficie podwieszanym. Mam nadzieję, że schematy w miarę jasne ;) Pozdrawiam.

delta%252520parter%252520wentylacja%252520niska%252520rozdz.jpgdelta%252520poddasze%252520wentylacja%252520niska%252520rozdz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam prośbę zaczynam projektować wentylację w swoim domu. Mógłby ktoś doradzić co zmienić, gdzie przesunąć wywiewy/nawiewy, ich ilość itd? Każda wskazówka mile widziana. Dom będzie zamieszkany przez 4-5 osób. 180m2 powierzchni użytkowej. Jest to dom z pustką nad salonem i antresolą (tu mam wątpliwości co do rozmieszczenia nawiewów). Rekuperator planuję w kotłowni (R na schemacie) Wyrzutnia w wolnym kanale w kominie (kanał 14/21) Czerpnia w ścianie lub w podbitce w okolicy wejścia głównego. Instalacja na rurach termokontrol, 2 skrzynki rozdzielcze po osiem wyjść. Przewody parteru ukryte w suficie podwieszanym. Mam nadzieję, że schematy w miarę jasne ;) Pozdrawiam.

delta%252520parter%252520wentylacja%252520niska%252520rozdz.jpgdelta%252520poddasze%252520wentylacja%252520niska%252520rozdz.jpg

 

Jaki rekuperator planujesz? Wygląda całkiem ok ten Twój projekt ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator o wydajności około 400m3 ale raczej coś z dolnej półki cenowej. Nie zdecydowałem jeszcze konkretnie który.

 

Mam wątpliwości co do strefy salon (wysoki) i antresola. W antresoli nie dałem nawiewu ponieważ wydaje mi się, że anemostat (2x75) umieszczony w salonie wysoko na skosie połaci ją zwentyluje. W salonie dodatkowo umieściłem 1x75 na końcu sufitu betonowego. Może być to tak rozwiązane czy coś zmienić? Przy tym rozwiązaniu salon będzie poprawnie wentylowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z antresolami przeważnie jest trudniej bo jest wysoko i kubatura spora. tam pod sufitem zbiera się spora poducha zużytego wilgotnego powietrza, twój anemostat wpycha w to świeże i to mało w stosunku do wielkości tej poduchy, ta mieszanka wędruje w kierunku wyciągów na piętrze, raczej nie dotrze ci do fotela na dole, bo tu prędzej trafi to z dolnych nawiewów

daj więc dyszę dalekiego zasięgu albo o wiele lepiej wyciąg na górze a nawiew nisko, wtedy zużyte poleci do anemostatu a świeże trafi koło fotela :)

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jakie rekuperatory Pan zna od podszewki?

 

Wykonuję rekuperatory do domów jednorodzinnych, wielorodzinnych jak i przemysłowe centrale wentylacyjne, mam do czynienie z wymiennikami krzyżowymi, obrotowymi, glikolowe,spiralne, przeciwprądowe,

rocznie wszystkiego ok. 100 sztuk. Mogę jedynie wspomóc kogoś w projekcie, wykonać jakieś podzespoły z którymi ktoś będzie miał problem. itp., ewentualnie podpowiedzieć. Pozdrawiam

Edytowane przez Speed1989
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to miło ;) być może ja się odezwę z prośbą o poradę. Z tego samego miasta jesteśmy więc było by łatwiej. Pozdrawiam.

W takim razie jakie rekuperatory Pan zna od podszewki?

 

Wykonuję rekuperatory do domów jednorodzinnych, wielorodzinnych jak i przemysłowe centrale wentylacyjne, mam do czynienie z wymiennikami krzyżowymi, obrotowymi, glikolowe,spiralne, przeciwprądowe,

rocznie wszystkiego ok. 100 sztuk rocznie. Mogę jedynie wspomóc kogoś w projekcie, wykonać jakieś podzespoły z którymi ktoś będzie miał problem. itp., ewentualnie podpowiedzieć. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jakie rekuperatory Pan zna od podszewki?

 

Wykonuję rekuperatory do domów jednorodzinnych, wielorodzinnych jak i przemysłowe centrale wentylacyjne, mam do czynienie z wymiennikami krzyżowymi, obrotowymi, glikolowe,spiralne, przeciwprądowe,

rocznie wszystkiego ok. 100 sztuk. Mogę jedynie wspomóc kogoś w projekcie, wykonać jakieś podzespoły z którymi ktoś będzie miał problem. itp., ewentualnie podpowiedzieć. Pozdrawiam

 

Może wkleisz jaką fotkę takiego swojego rekuperatora a tak wogole to można sobie tak budować rekuperatory i sprzedawać czy są potrzebne jakies atesty pozwolenia.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Planuje sam rozłożyć wentylacje, ewentualnie wziąć kogoś do założenia rekuperatora i wyregulowania systemu.

Czy może wprowadzić jakieś zmiany w projekcie jeśli tak to jakie? Czy na poddaszu muszą być dodatkowe skrzynki rozdzielcze czy można to zrobić całość na dwóch skrzynkach? Czy warto dopłacić do rur anty(etc)... Rekuperator 400m3/h planuje umieścić w kotłowni, a rury na posadzce i części strychowej docieplone styropianem. Powierzchnia użytkowa około 170m2, pomieszczenia parteru wys 2,9m. Czy warto zakupić większy reku 500m3/h? Zastanawiam się nad JAN-GAZ, może coś innego tańszego?

 

http://images75.fotosik.pl/278/a5b9886d589ffda8.jpg

http://images77.fotosik.pl/279/d1e9100d9ef622b7.jpg

http://images75.fotosik.pl/278/9f21a584ec04cf5d.jpg

http://images78.fotosik.pl/279/46c76f3f23bb6f73.jpg

Edytowane przez lukasz1006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy do tej pory zadał Ci ktokolwiek pytanie ile będzie w tym domu mieszkać osób?

 

Po mojemu.

Za dużo wywiewów.

Domyślam się, że nawet 400 m3/h będzie za dużo.

Przy twojej konstrukcji można zrobić wszystko na 2 skrzynkach. Ale trzeba się postarać przy izolacji.

Do d2p jest ok 25% dopłaty - warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom zamieszkiwać będą 4 osoby, w przyszłości 5 osób. Co masz na myśli pod pojęciem "postarać przy izolacji". Gdzie można uzyskać dopłatę?

 

Czy w pralni warto dać także nawiew? Będzie tam suszone pranie.

 

Pomyśl nad tymi wywiewami..... dajesz je w pomieszczeniach tzw. brudnych. Nie wyobrażam sobie wywiewu np. w garderobie chcesz zaciągać wilgotnym, zepsutym powietrzem po ubraniach? Co do pralni to już pisaliśmy tutaj na ten temat niedawno, poszukaj poczytaj. Na 2 skrzynkach zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom zamieszkiwać będą 4 osoby, w przyszłości 5 osób. Co masz na myśli pod pojęciem "postarać przy izolacji". Gdzie można uzyskać dopłatę?

 

Czy w pralni warto dać także nawiew? Będzie tam suszone pranie.

 

Dla 5 osób 400 m3/h to absolutne maksimum.

Postarać? Staranne zaizolowanie pajęczyny rur 75mm nie jest łatwe. Nie jest też niewykonalne.

Do d2p dopłacić musisz Ty z własnej kieszeni. Mniej więcej o tyle droższe są rury d2p od zwykłych.

 

Czy w Pralni warto dać nawiew?

Jedni robią nawiew inni wywiew. Nie trafił się jeszcze żaden niezadowolony z obu rozwiązań.

 

Ja bym nie robił wentylacji w pomieszczeniach, które tego nie wymagają. Spiżarnia, garderoby itp.

Jeszcze trochę wariantów wentylacji i ktoś wpadnie na pomysł wentylowania wszystkich szaf w domu.

W holu daję nawiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 5 osób 400 m3/h to absolutne maksimum.

Postarać? Staranne zaizolowanie pajęczyny rur 75mm nie jest łatwe. Nie jest też niewykonalne.

Do d2p dopłacić musisz Ty z własnej kieszeni. Mniej więcej o tyle droższe są rury d2p od zwykłych.

 

Czy w Pralni warto dać nawiew?

Jedni robią nawiew inni wywiew. Nie trafił się jeszcze żaden niezadowolony z obu rozwiązań.

 

Ja bym nie robił wentylacji w pomieszczeniach, które tego nie wymagają. Spiżarnia, garderoby itp.

Jeszcze trochę wariantów wentylacji i ktoś wpadnie na pomysł wentylowania wszystkich szaf w domu.

W holu daję nawiew.

 

Ok, rozjaśniłeś mi sytuację, w takim razie zrezygnuje z wywiewów w dwóch garderobach i spiżarni - (będzie o wiele taniej) Czy w pokojach zostawić 2x75 czy może 1x75 wystarczy? Zastanawiam się nad kuchnią, (płyta indukcja) pochłaniacz i w pobliżu wywiew czy wyrzut z okapu przez kominek dachowy? W pralni chyba lepszy nawiew. Czy w WC dać 2x75?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozjaśniłeś mi sytuację, w takim razie zrezygnuje z wywiewów w dwóch garderobach i spiżarni - (będzie o wiele taniej) Czy w pokojach zostawić 2x75 czy może 1x75 wystarczy? Zastanawiam się nad kuchnią, (płyta indukcja) pochłaniacz i w pobliżu wywiew czy wyrzut z okapu przez kominek dachowy? W pralni chyba lepszy nawiew. Czy w WC dać 2x75?

Pokój jednoosobowy to jedna rura.

Kuchnia - zależy. Jak codziennie gotujecie dla 5 domowników to zainwestuj w okap z oddzielną instalacją.

Pralnia to element dyskusji taki sam jak Hol czy Spiżarnia. Jedni z niej wyciągają inni nawiewają.

Moim zdaniem ważne by był tam ruch powietrza. A w którym kierunku to nie ma już większego znaczenia.

W WC nawet z okazjonalnym prysznicem wystarcza pojedynczy wywiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kangaxx dzięki za odpowiedź. :) Czyli powinienem na końcu stropu gdzie aktualnie jest 1x75 dać 3x75 i zlikwidować nawiew umieszczony wysoko na połaci. Co do umieszczenia wywiewu w okolicy kalenicy - jeśli to zrobię to będzie to kosztem wentylacji łazienki na poddaszu :(

 

Ewentualnie mógłbym dodać 1x75 wywiew w kalenicy gdzieś blisko kominka, zdusić go znacznie anemostatem i dodać nawiew w antresoli blisko ściany sąsiadującej z łazienką.. Zyskuję "zmiatanie" tego zużytego powietrza z pod kalenicy (ruch powietrza częściowo z parteru ileś tam procent z 3x75 i powietrze z antresoli 1x75), a i nie osłabiam zbytnio wentylacji łazienki na poddaszu. Namieszałem trochę? ;) Co o tym sądzicie?

 

z antresolami przeważnie jest trudniej bo jest wysoko i kubatura spora. tam pod sufitem zbiera się spora poducha zużytego wilgotnego powietrza, twój anemostat wpycha w to świeże i to mało w stosunku do wielkości tej poduchy, ta mieszanka wędruje w kierunku wyciągów na piętrze, raczej nie dotrze ci do fotela na dole, bo tu prędzej trafi to z dolnych nawiewów

daj więc dyszę dalekiego zasięgu albo o wiele lepiej wyciąg na górze a nawiew nisko, wtedy zużyte poleci do anemostatu a świeże trafi koło fotela :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...