Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, mam zamiar zrobić instalacje WM na kanałach PE 75/63 oraz wykorzystać stare WG i puścić w nich ( z parteru) piony na kanałach PE 110/95.

Dom piętrowy 180m2 + nieogrzewane poddasze (tam będzie reku), osób 4.

Nawiewów i wywiewów (rury 75/63) wychodzi po 6 na kondygnację (czyli po 12 na cały dom):

parter wywiew: wc x1, łazienka x3, pokój dzienny z kuchnią x2

parter nawiew: pokój x2, sypialnia x2, pokój dzienny z kuchnią x2

___

piętro wywiew : kuchnia x2, łazienka z wc x4 lub kuchnia x3, łazienka z wc x3 ?

piętro nawiew: sypialnia x2, salon x2, garderoba x1, kuchnia x1 ( kuchenka gazowa) lub sypialnia x2, salon x3, garderoba x1?

 

Jak najlepiej połączyć 75/63 z pionami 110/95 na parterze? Trójniki 2x75/110 ? skrzynka jakaś? np 4x75/2x110 albo 6x75/3x110 ?

A jak całość na poddaszu? Gdzie i jakie skrzynki umieścić?

Dziękuję za jakiekolwiek konstruktywne uwagi, pozdrawiam.

 

Kurcze trochę konkretniej opisz bo gdzieniegdzie nie idzie zrozumieć w czym rzecz np. tutaj kuchnia x1 ( kuchenka gazowa) lub sypialnia x2 Instalacje zrobić trzeba na skrzynkach chyba że się nie da to trójniki. Piony chcesz wykorzystać do wywiewów czy nawiewów? Weź dokładnie opisz gdzie jakie masz pomieszczenia, może jakiś rysuneczek poglądowy... To dom już użytkowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze trochę konkretniej opisz bo gdzieniegdzie nie idzie zrozumieć w czym rzecz np. tutaj kuchnia x1 ( kuchenka gazowa) lub sypialnia x2 Instalacje zrobić trzeba na skrzynkach chyba że się nie da to trójniki. Piony chcesz wykorzystać do wywiewów czy nawiewów? Weź dokładnie opisz gdzie jakie masz pomieszczenia, może jakiś rysuneczek poglądowy... To dom już użytkowany?

 

Dodałem rysunki do postu powyżej. Piony (z parteru po poddasze) będą do wywiewów i nawiewów, a na piętrze przewierty przez strop. Dom z lat 60-tych, użytkowany cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem rysunki do postu powyżej. Piony (z parteru po poddasze) będą do wywiewów i nawiewów, a na piętrze przewierty przez strop. Dom z lat 60-tych, użytkowany cały czas.

 

Najgorsze są przeróbki ale nie raz robiło się takie :) o dziwo coraz więcej. Jak ktoś robi termomodernizacje to bardziej świadomi robią sobie też rekuperację. Kominy idzie wykorzystać. Powiedz jaki jest przekrój tych przewodów kominowych? Są tylko 2... Musisz wiedzieć że 110' zastąpi tak jakby 2 i nieco przewodów 75mm (63mm wewnątrz). Ja generalnie kominy wykorzystuję na wyciągi jedynie a resztę kuję aby wejść z nawiewami. Wszystko się da byleby z głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze są przeróbki ale nie raz robiło się takie :) o dziwo coraz więcej. Jak ktoś robi termomodernizacje to bardziej świadomi robią sobie też rekuperację. Kominy idzie wykorzystać. Powiedz jaki jest przekrój tych przewodów kominowych? Są tylko 2... Musisz wiedzieć że 110' zastąpi tak jakby 2 i nieco przewodów 75mm (63mm wewnątrz). Ja generalnie kominy wykorzystuję na wyciągi jedynie a resztę kuję aby wejść z nawiewami. Wszystko się da byleby z głową.

 

Termomodernizacja, szczelne okna i WM staje się koniecznością , rekuperacja będzie tylko dodatkiem.

Kominy to około 14x14, są 4 do wykorzystania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie czerpni.

 

WT mówią o zachowanie odległości do wywiewek kanalizacyjnych tj. 8 m na ścianie lub 6 m na dachu.

W domu będą dwa piony i z dwoma wywiewkami nie bardzo jest miejsce...

Czy można zrobić tylko jedną wywiewkę a w drugim pionie dać odpowietrznik?

mozna. gdzies jest to dokladnie opisane ale juz nie pamietam gdzie. co najmniej jeden musi byc wentylowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Przymierza się do samodzielnego wykonania rekuperacji u siebie i tak miałbym kilka pytań do Was:)

1. Po pierwsze to mam domek parterowy z możliwością późniejszej adaptacji poddasz i projekt wentylacji mam zrobiony tylko na parter, tak się zastanawiam jak rozwiązać sprawę gdy później zrobię sobie poddasze i chciałbym tam mieć też rekuperację...?

Teraz przewody będę rozkładał po stropie nad parterem w warstwie izolacji i tam też będą skrzynki rozdzielaczowe tak się zastanawiam czy poprostu w skrzynkach dać po jednym więcej otworze i go zaślepić teraz by później zrobić wyprowadzenie do kolejnych skrzynek rozdzielaczowych i następnie rozprowadzić rekuperacje po poddaszu, czy tak będzie dobrze? Co o tym sądzicie?

Tylko jakiej wielkości dać otwór? Teraz wykonane będzie na przewodach pe-flex fi50. Może doradzicie coś jak to rozwiązać.

2. Kolejna sprawa to w stropie mam wykonane otwory 150, wyjście ze skrzynek rozprężnych pod anemostaty jest 125 to przestrzeń która zostaje to uzupełniacie pianką by uszczelnić? Lepiej to robić przed tynkami czy po tynkach?

3. Między stropem a przewodami dawać jakąś izolację?

4. Warto dopłacać do tych przewodów antygrzybicznych i antybakteryjnych?

 

Jak na razie to chyba tyle pytań, pewnie w trakcie jakieś jeszcze się nasuną i licze na waszą pomoc:)

Jakby coś niejasno napisałem to pytać:)

 

Będę wdzięczny za pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Przymierza się do samodzielnego wykonania rekuperacji u siebie i tak miałbym kilka pytań do Was:)

1. Po pierwsze to mam domek parterowy z możliwością późniejszej adaptacji poddasz i projekt wentylacji mam zrobiony tylko na parter, tak się zastanawiam jak rozwiązać sprawę gdy później zrobię sobie poddasze i chciałbym tam mieć też rekuperację...?

Teraz przewody będę rozkładał po stropie nad parterem w warstwie izolacji i tam też będą skrzynki rozdzielaczowe tak się zastanawiam czy poprostu w skrzynkach dać po jednym więcej otworze i go zaślepić teraz by później zrobić wyprowadzenie do kolejnych skrzynek rozdzielaczowych i następnie rozprowadzić rekuperacje po poddaszu, czy tak będzie dobrze? Co o tym sądzicie?

Tylko jakiej wielkości dać otwór? Teraz wykonane będzie na przewodach pe-flex fi50. Może doradzicie coś jak to rozwiązać.

2. Kolejna sprawa to w stropie mam wykonane otwory 150, wyjście ze skrzynek rozprężnych pod anemostaty jest 125 to przestrzeń która zostaje to uzupełniacie pianką by uszczelnić? Lepiej to robić przed tynkami czy po tynkach?

3. Między stropem a przewodami dawać jakąś izolację?

4. Warto dopłacać do tych przewodów antygrzybicznych i antybakteryjnych?

 

Jak na razie to chyba tyle pytań, pewnie w trakcie jakieś jeszcze się nasuną i licze na waszą pomoc:)

Jakby coś niejasno napisałem to pytać:)

 

Będę wdzięczny za pomoc:)

Ile masz jakich pomieszczeń? Ile osób? Jaki ręku planujesz? Czemu przewody 50'?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenia:

1 wiatrołap - 7,25

2. korytarz 14,37

3 kuchnia 15,95

4 salon 33,95

5 pokój 1 - 10,20

6 pokój 2 - 14,92

7 pokój 3 - 20,56

8 garderoba - 8,40

9 łazienka - 9,27

10 klatka schodowa - 8

11 garaż - 23,97

Osób będzie 4 mieszkać, rekuperator myślałem o air pack albo onyx sky, ale to jeszcze do przemyslenia.

Dlaczego przewody fi50... bo tak mam wykonany projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Przymierza się do samodzielnego wykonania rekuperacji u siebie i tak miałbym kilka pytań do Was:)

1. Po pierwsze to mam domek parterowy z możliwością późniejszej adaptacji poddasz i projekt wentylacji mam zrobiony tylko na parter, tak się zastanawiam jak rozwiązać sprawę gdy później zrobię sobie poddasze i chciałbym tam mieć też rekuperację...?

Teraz przewody będę rozkładał po stropie nad parterem w warstwie izolacji i tam też będą skrzynki rozdzielaczowe tak się zastanawiam czy poprostu w skrzynkach dać po jednym więcej otworze i go zaślepić teraz by później zrobić wyprowadzenie do kolejnych skrzynek rozdzielaczowych i następnie rozprowadzić rekuperacje po poddaszu, czy tak będzie dobrze? Co o tym sądzicie?

Tylko jakiej wielkości dać otwór? Teraz wykonane będzie na przewodach pe-flex fi50. Może doradzicie coś jak to rozwiązać.

2. Kolejna sprawa to w stropie mam wykonane otwory 150, wyjście ze skrzynek rozprężnych pod anemostaty jest 125 to przestrzeń która zostaje to uzupełniacie pianką by uszczelnić? Lepiej to robić przed tynkami czy po tynkach?

3. Między stropem a przewodami dawać jakąś izolację?

4. Warto dopłacać do tych przewodów antygrzybicznych i antybakteryjnych?

 

Jak na razie to chyba tyle pytań, pewnie w trakcie jakieś jeszcze się nasuną i licze na waszą pomoc:)

Jakby coś niejasno napisałem to pytać:)

 

Będę wdzięczny za pomoc:)

Ad 1. Może lepiej od razu skrzynki i reku zrób na strychu ( lub w jego miejscu) a jak zaadoptujesz poddasze to nie będzie ci to już kolidować .

Ad.2 piana przed tynkiem ( oczywiście montażowa;))

Ad 3 nic

Ad4 Ja bym nie dopłacał

Ad5 Projekt nie przewidywał takich rzeczy? wysokość wylewki cię ogranicza że na fi50 robisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do antygrzybicznych to różnica w cenie przy 100mb fi50 wynosi 98 zł.

 

Piszesz o projekcie na parter... naprawdę nie ma tutaj wielkiej filozofi i główkowania co do "góry". Ciekaw tez jestem jak ten projekt wygląda bo czasem spotykam jakieś dziwolągi wentylacyjne :) Mam nadzieję, że dobrze to zrobione. Najlepiej wszystko zrobić tak jak to ma wyglądać i będzie po problemie. Rozumiem zatem, że te podane pomieszczenia dotyczą tylko parteru?

 

Ile tej wylewki będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do antygrzybicznych to różnica w cenie przy 100mb fi50 wynosi 98 zł.

 

Piszesz o projekcie na parter... naprawdę nie ma tutaj wielkiej filozofi i główkowania co do "góry". Ciekaw tez jestem jak ten projekt wygląda bo czasem spotykam jakieś dziwolągi wentylacyjne :) Mam nadzieję, że dobrze to zrobione. Najlepiej wszystko zrobić tak jak to ma wyglądać i będzie po problemie. Rozumiem zatem, że te podane pomieszczenia dotyczą tylko parteru?

 

Ile tej wylewki będzie?

 

Projekt jest zrobiony na sam parte, te pomieszczenia co podałem to są tylko parteru. Jak robiłem projek to niemyślałem o poddaszu, teraz jak już jest budynek to na górze jest sporo miejsca i z czasem będe chciał je wykorzystać i wtedy też tam rozciągnac rekuperację.

Wrócę z pracy to wrzuce tutaj ten projekt.

Skrzynki będe miał umieszczone na górze na stropie i chodzi mi tylko o to jak w późniejszym terminie podłanczac do tego kolejne przewody, czy kilka otworów w skrzynkach zostawiać i je zaślepić czy po jednym na nawiew i wywiew...

Na górze będzie 10cm styropianu i pewnie 5 wylewki.

 

Wedłu Was lepiej jest robić na fi75?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt jest zrobiony na sam parte, te pomieszczenia co podałem to są tylko parteru. Jak robiłem projek to niemyślałem o poddaszu, teraz jak już jest budynek to na górze jest sporo miejsca i z czasem będe chciał je wykorzystać i wtedy też tam rozciągnac rekuperację.

Wrócę z pracy to wrzuce tutaj ten projekt.

Skrzynki będe miał umieszczone na górze na stropie i chodzi mi tylko o to jak w późniejszym terminie podłanczac do tego kolejne przewody, czy kilka otworów w skrzynkach zostawiać i je zaślepić czy po jednym na nawiew i wywiew...

Na górze będzie 10cm styropianu i pewnie 5 wylewki.

 

Wedłu Was lepiej jest robić na fi75?

 

Ja preferuje 75mm czasem 50 się daje jak opcji nie ma czy jakieś mijanki. Proponuję też robić wszystko od razu. 15 cm zmieścisz się spokojnie. Jak chcesz można flexy objechać chociażby stretchem co zrobi w pewnym sensie lekką izolację na nich. Są różne ciekawe sposoby....:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam projekt tej swojej wentylacji, tylko tam jest zmiana bo skrzynki rozdzielaczowe przeniosłem nad garażem bo tam będzie rekuperator i żeby przewodów od rekuperatora nie ciągnac przez korytarz tylko wszystko będzie w garażu, zaznaczyłem to na projekcie.

http://obrazki.elektroda.pl/2264758600_1455217357_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam projekt tej swojej wentylacji, tylko tam jest zmiana bo skrzynki rozdzielaczowe przeniosłem nad garażem bo tam będzie rekuperator i żeby przewodów od rekuperatora nie ciągnac przez korytarz tylko wszystko będzie w garażu, zaznaczyłem to na projekcie.

http://obrazki.elektroda.pl/2264758600_1455217357_thumb.jpg

 

Dobra, tak jak myślałem są kombinacje. Pierwsza rzecz w garderobie nie robi się wywiewu, podobnie w korytarzach. W wiatrołapie też raczej nie robi się nic, czasem są wyjątki...ja generalnie nic nie daję w wiatrołapy chyba że ktoś tam mocno grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom z poddaszem, projekt na końcowym etapie

 

chce zrobić WM w styropianie + ogrzewanie podłogowe.

 

Żeby wszystko było dobrze zrobione i nie kolidowało ze sobą to ile dać styropianu na piętrze? 7-8 cm + wylewka anhydrytowa 5 cm?

 

Przewody najlepiej 75 mm lub 63 mm (Uniflex +)?

 

Rekuperator + najlepiej znaleźć miejsce na poddaszu (łazienka, pralnia) niż na nieogrzewanym strychu, czerpnia od północy w ścianie szczytowej, wyrzutnia dachowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom z poddaszem, projekt na końcowym etapie

 

chce zrobić WM w styropianie + ogrzewanie podłogowe.

 

Żeby wszystko było dobrze zrobione i nie kolidowało ze sobą to ile dać styropianu na piętrze? 7-8 cm + wylewka anhydrytowa 5 cm?

 

Przewody najlepiej 75 mm lub 63 mm (Uniflex +)?

 

Rekuperator + najlepiej znaleźć miejsce na poddaszu (łazienka, pralnia) niż na nieogrzewanym strychu, czerpnia od północy w ścianie szczytowej, wyrzutnia dachowa?

 

7-8 + 5 cm bez problemu na 75mm uniflex+? znam tańsze opcje ;)Reku możesz dać w pomieszczeniu takim czy innym jak na strychu to dobrze jakąś zabudowę zrobić aby nie było tam -15'C zimą... Czerpnia północ, a wyrzutnia najlpiej w dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...