Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wiatrołap grzany. W kotłowni reku + pompa ciepła. Nie wiem czy warto tam dawać. Zastanawiam się również czy dwie rury do pomieszczenia opisanego jako strych ma sens. Nikt tam na stałe nie będzie spał, ale pomieszczenie duże i dość prawdopodobne że tam właśnie będzie suszyło się pranie. Alternatywnie w łazience na górze gdzie będzie pralka. Łazienka na dole jest malutka stąd zaplanowałem dwie rury. Na górze w łazience 4 rury. tzn 2x2?

Przy tym rozplanowaniu jest 10/10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

dzięki szanownym kolegom piszącym w tym wątku zaplanowałem wentylacje oraz wywiewy i nawiewy do WM w moim nowobudowanym domu. Zrobiłem to po przeczytaniu całego wątku bo firmy zajmujące się tym tematem chyba nie chcą się podjąć projektu (jedna firma mi odmówiła a druga się nie odzywa)

Dom o powierzchni 150m2, 4 dorosłe osoby, kubatura ok 350m3, 2 pełne kondygnacje bez skosów + nieużytkowe ocieplone poddasze(do późniejszego wykorzystania), brak kominów, brak podłogówki, ściany nie akumulujące ciepła -ogrzewanie tylko poprzez nagrzewnice elektryczna w rekuperatorze i zyski bytowe - standard trochę cieplejszy niż pasywny(to jest powód odmowy w jednej firmie - przyznali ze jeszcze nie robili takiego :)

 

Proponowane nawiewy i wywiewy: 8x 75/63mm - średnica sumaryczna ok 250cm2

Czerpnia przez płytę fundamentowa ma średnicę 200mm - na szczęście w porę zrezygnowałem z GWC

Jak widać układ jest prosty - rekuperator w pom. gospodarczym na parterze

 

WM Parter.jpg

WM Pietro.jpg

 

będę wdzięczny za porady:

- czy liczba nawiewów i wywiewów oraz ich lokalizacja jest w porządku, jakieś sugestie odnośnie skrzynek rozdzielczych, anemostatów, tłumików?

- jaki rekuperator uwzględniając wydajność, hałas, przekroje, oraz funkcje grzania powietrza nawiewanego (nie tylko rozmrażania), by-pass itp

- czy robić jakąś symboliczną wentylacje ocieplonego nieużytkowego poddasza (ocieplenie po skosach a nie w stropie) mimo ze nie będzie przez najbliższe kilka lat używane albo tylko jako stryszek?

- czy ktoś dołączał odpowietrzenie kanalizacji do wyrzutni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile m3/h powietrza powinno być wyciągane z łazienki?

 

zastanawiam się czy dać 3 rurki fi 63/75 do łazienki,

czy dać 2 rurki fi 63/75 do łazienki a jedną 63/75 na hallu.

Skrzynkę rozdzielczą wyciągową mam już wykonaną, ma ona przewidziane 3 kroćće do wyciągu z tej kondygnacji.

projekt_209_9.jpg

Edytowane przez pecet0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile m3/h powietrza powinno być wyciągane z łazienki?

 

zastanawiam się czy dać 3 rurki fi 63/75 do łazienki,

czy dać 2 rurki fi 63/75 do łazienki a jedną 63/75 na hallu.

Skrzynkę rozdzielczą wyciągową mam już wykonaną, ma ona przewidziane 3 kroćće do wyciągu z tej kondygnacji.

[ATTACH=CONFIG]351917[/ATTACH]

 

Proszę o info ile m2 ile osób i jakie pomieszczenia w domu. W załączniku jest tylko jeden rzut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o info ile m2 ile osób i jakie pomieszczenia w domu. W załączniku jest tylko jeden rzut.

 

Tutaj jest pełny projekt domu: http://www.kbprojekt.pl/150/turowice

 

powierzchnia mieszkalna (nie użytkowa) nie brany pod uwagę garaż to jest 83 m2

 

trzech mieszkańców.

 

Skrzynki mam wykonane takie:

Nawiewna: 8 x 75(63) (4 parter + 4 poddasze)

Wywiewna 7x75(63) (4 parter + 3 poddasze)

 

na parterze planowalem

Nawiew 3 do salonu + 1 do malutkiego pokoju

wywiew 2 z kuchni + 1 z wc + 1 z kotlowni

 

na poddaszu

Nawiew mala sypialnia 1, najwieksza sypialnia 2, srednia sypialnia 1

wywiew planowalem 3 do lazienki po czym jak wzialem jednego wykonawce hydrauliki do domu to mi powiedzial ze on by nie dawal do lazienki 3 rur, tylko jedna dla zrownowazenia temperatury dalby nad schodami a w lazience zostawilby dwie

 

i stad tez pozniej napisalem tutaj taki post, bo mi namieszal w glowie

Edytowane przez pecet0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
wywiew planowalem 3 do lazienki po czym jak wzialem jednego wykonawce hydrauliki do domu to mi powiedzial ze on by nie dawal do lazienki 3 rur, tylko jedna dla zrownowazenia temperatury dalby nad schodami a w lazience zostawilby dwie

 

i stad tez pozniej napisalem tutaj taki post, bo mi namieszal w glowie

 

Mam teraz 2 stąd rada aby dac 3.

W zimie WM jest skręcona do minimum aby jako tako utrzymać wilgotność. Jednak wtedy wentylacja w głównej łazience po prysznicach jest za słaba. Dlatego zdecydowaną większość wyciągu trzeba puścić właśnie w łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz 2 stąd rada aby dac 3.

W zimie WM jest skręcona do minimum aby jako tako utrzymać wilgotność. Jednak wtedy wentylacja w głównej łazience po prysznicach jest za słaba. Dlatego zdecydowaną większość wyciągu trzeba puścić właśnie w łazience.

 

Do łazienki daje się zawsze najmocniejszy wywiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest pełny projekt domu: http://www.kbprojekt.pl/150/turowice

 

powierzchnia mieszkalna (nie użytkowa) nie brany pod uwagę garaż to jest 83 m2

 

trzech mieszkańców.

 

Skrzynki mam wykonane takie:

Nawiewna: 8 x 75(63) (4 parter + 4 poddasze)

Wywiewna 7x75(63) (4 parter + 3 poddasze)

 

na parterze planowalem

Nawiew 3 do salonu + 1 do malutkiego pokoju

wywiew 2 z kuchni + 1 z wc + 1 z kotlowni

 

na poddaszu

Nawiew mala sypialnia 1, najwieksza sypialnia 2, srednia sypialnia 1

wywiew planowalem 3 do lazienki po czym jak wzialem jednego wykonawce hydrauliki do domu to mi powiedzial ze on by nie dawal do lazienki 3 rur, tylko jedna dla zrownowazenia temperatury dalby nad schodami a w lazience zostawilby dwie

 

i stad tez pozniej napisalem tutaj taki post, bo mi namieszal w glowie

 

Wykonawcę hydraulika....?! Ok. Czemu skrzynka wyciągów tylko 7? Wrócę do domu to spisze ci to tak jak ma być bo z komórki ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RE Brunoxp:

Właściwie to się specjalizuję w montażu instalacji w budynkach energooszczędnych i pasywnych, ale szczerze mówiąc ogrzewania samym reku (popularny system na Zachodzie, gdzie jest cieplej) nie przerabiałem jeszcze, w tych pasywniakach które robiłem po prostu z wentylacją dostawałoby się za mało ciepła, i jeszcze niezbyt równomiernie by to grzało. Bo o ile do pokoi nie widzę większego problemu, to co zrobimy z łazienkami, gdzie mamy mieć 24'C? A będzie tam tylko wywiew? Trzeba jakieś ogrzewanie przewidzieć, we Włoszech to można stawiać pasywniaka z ogrzewaniem rekuperatorem, ale u nas dość średnio to widzę....

Dodatkowy problem jest z wielkością mocy cieplnej, powiązanej bezpośrednio z ilością nadmuchiwanego powietrza - zimą, gdy trzeba intensywniej grzać, aby przenieść moc cieplną grzałki pracującej na full, wentylatory też muszą iść na maxa. I co? Skrajne przesuszenie domu masz jak w banku, i związane z tym choroby i dyskomfort.

Dlatego firmy się nie odzywają, bo nikt nie chce skopać domu pasywnego. Sam też na takich warunkach (ogrzewanie tylko z reku) nie podjąłbym się wykonania tego, bo jak realnie przenieść wentylacją wymagane 5 czy 8 kW? Przy mocnym reku 500m3/h wymagałoby to ogrzania powietrza aż do 60'C (wtedy 500m3/h przeniesie moc 6,6 kW).

A takie rozwiązanie do komfortowych nie należy, pod sufitem będzie się kisić gorące powietrze, na dole zimno, w domu sucho jak pieprz, wszyscy chorują, nie chciałbym tam mieszkać :-)

Proponuję nieco bardziej tradycyjne rozwiązanie do naszego klimatu, czyli poczciwą wentylację z reku i do tego ogrzewanie podłogowe elektryczne z indywidualną regulacją w każdym pomieszczeniu. Komfort w domu ogrzewanym wentylacją a takim z podłogówką elektryczną jest bez porównania, na korzyść tego drugiego oczywiście. A cena sumaryczna niższa, gdyby się zacząć rozdrabniać. Ale to Twój dom, rób co chcesz, o ile znajdziesz wykonawcę na taki patent :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam takie pytanie odnosnie predkosci przepływu powietrza z nadmuchu rekuperacji. Posiadam rek VENTS i predkosc jaką jest u mnie w domu to na maxymalnej mocy rekuperatora to 2.5 m/s czy tak powinno byc?? Nie odczuwam zeby powietrze było wentylowane nawet po kilku godzinach pracy. Nowy budynek. Edytowane przez marolet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RE Brunoxp:

Właściwie to się specjalizuję w montażu instalacji w budynkach energooszczędnych i pasywnych, ale szczerze mówiąc ogrzewania samym reku (popularny system na Zachodzie, gdzie jest cieplej) nie przerabiałem jeszcze, w tych pasywniakach które robiłem po prostu z wentylacją dostawałoby się za mało ciepła, i jeszcze niezbyt równomiernie by to grzało. Bo o ile do pokoi nie widzę większego problemu, to co zrobimy z łazienkami, gdzie mamy mieć 24'C? A będzie tam tylko wywiew? Trzeba jakieś ogrzewanie przewidzieć, we Włoszech to można stawiać pasywniaka z ogrzewaniem rekuperatorem, ale u nas dość średnio to widzę....

Dodatkowy problem jest z wielkością mocy cieplnej, powiązanej bezpośrednio z ilością nadmuchiwanego powietrza - zimą, gdy trzeba intensywniej grzać, aby przenieść moc cieplną grzałki pracującej na full, wentylatory też muszą iść na maxa. I co? Skrajne przesuszenie domu masz jak w banku, i związane z tym choroby i dyskomfort.

Dlatego firmy się nie odzywają, bo nikt nie chce skopać domu pasywnego. Sam też na takich warunkach (ogrzewanie tylko z reku) nie podjąłbym się wykonania tego, bo jak realnie przenieść wentylacją wymagane 5 czy 8 kW? Przy mocnym reku 500m3/h wymagałoby to ogrzania powietrza aż do 60'C (wtedy 500m3/h przeniesie moc 6,6 kW).

A takie rozwiązanie do komfortowych nie należy, pod sufitem będzie się kisić gorące powietrze, na dole zimno, w domu sucho jak pieprz, wszyscy chorują, nie chciałbym tam mieszkać :-)

Proponuję nieco bardziej tradycyjne rozwiązanie do naszego klimatu, czyli poczciwą wentylację z reku i do tego ogrzewanie podłogowe elektryczne z indywidualną regulacją w każdym pomieszczeniu. Komfort w domu ogrzewanym wentylacją a takim z podłogówką elektryczną jest bez porównania, na korzyść tego drugiego oczywiście. A cena sumaryczna niższa, gdyby się zacząć rozdrabniać. Ale to Twój dom, rób co chcesz, o ile znajdziesz wykonawcę na taki patent :-)

 

Również się zgadzam, wentylacja jest do wentylowania a nie grzania. Do ogrzewania stosuje się inne przepływy, zwykle inne kanały. Ja również to rozwiązanie bym odradzał. Dom bardzo dobrze zaizolowany w standardzie pasywnym tak niewiele potrzebuje że nie ma co martwić się o grzanie elektryncza podłogówką. Względnie jak chcesz mieć i klimę i ogrzewanie i bardzo tanio poprzez grzanie powietrza czy chłodzenie to możesz pomyśleć o kanałowej pompie ciepła i nawet wpiąć się w te same anemostaty na skrzynkach chociaż ja jestem i tak fanem osobnych nawiewów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam takie pytanie odnosnie predkosci przepływu powietrza z nadmuchu rekuperacji. Posiadam rek VENTS i predkosc jaką jest u mnie w domu to na maxymalnej mocy rekuperatora to 2.5 m/s czy tak powinno byc?? Nie odczuwam zeby powietrze było wentylowane nawet po kilku godzinach pracy. Nowy budynek.

 

Który to reku? Jaki duży dom? Instalacja na czym zrobiona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest pełny projekt domu: http://www.kbprojekt.pl/150/turowice

 

powierzchnia mieszkalna (nie użytkowa) nie brany pod uwagę garaż to jest 83 m2

 

trzech mieszkańców.

 

Skrzynki mam wykonane takie:

Nawiewna: 8 x 75(63) (4 parter + 4 poddasze)

Wywiewna 7x75(63) (4 parter + 3 poddasze)

 

na parterze planowalem

Nawiew 3 do salonu + 1 do malutkiego pokoju

wywiew 2 z kuchni + 1 z wc + 1 z kotlowni

 

na poddaszu

Nawiew mala sypialnia 1, najwieksza sypialnia 2, srednia sypialnia 1

wywiew planowalem 3 do lazienki po czym jak wzialem jednego wykonawce hydrauliki do domu to mi powiedzial ze on by nie dawal do lazienki 3 rur, tylko jedna dla zrownowazenia temperatury dalby nad schodami a w lazience zostawilby dwie

 

i stad tez pozniej napisalem tutaj taki post, bo mi namieszal w glowie

 

nawiewy:

 

parter:

salon 2x75mm

pokój 1x75mm

 

poddasze:

pokój 1x75mm

pokój 1x75mm

sypialnia małżeńska 2x75mm

 

 

wywiewy:

 

kuchnia 2x75mm

łazienka 3x75mm

wc 1x75mm

 

na poddaszu:

 

łazienka 3x75mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuję pomocy :(

 

w skrócie dom z projektu http://www.archdom.pl/hiacynt.htm. Liczba osób 3 (myślimy o jeszcze jednym dziecku ). W garażu i kotłowni wentylacja grawitacyjna. Rekuperator o którym myślę to Airpack180. Kanały z pe-flex 75. Sporządziłem taki projekt ale już chyba nic nie wiem

hiacynt_parter.jpg

hiacynt_poddasze.jpg

 

Pytanie do was czy to ma ręce i nogi? Czy nie zabrać jednego wyciągu z łazienki i dorzucić w przedsionek? Z góry dziękuję za pomoc

hiacynt_parter.jpg

hiacynt_poddasze.jpg

Edytowane przez Slyder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawiewy:

 

parter:

salon 2x75mm

pokój 1x75mm

 

poddasze:

pokój 1x75mm

pokój 1x75mm

sypialnia małżeńska 2x75mm

 

 

wywiewy:

 

kuchnia 2x75mm

łazienka 3x75mm

wc 1x75mm

 

na poddaszu:

 

łazienka 3x75mm

 

Na parterze jest tylko WC nie ma tam łazienki to pomieszczenie po prawej to kotłownia.

Ok czyli cały wyciąg z poddasza 3 rurki przaznaczyć na lazienke, nie zostawiajac nad schodami wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...