Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tak właśnie jest. Na poddaszu mam dwie kratki wentylacyjne z których jedna nie ciągnie prawie w ogóle a druga w łazience wspomagana jest wentylatorem. Obie chcę zaślepić. Między dołem a górą są drzwi. Myślałem o dodatkowych uszczelkach na nich. Dołączenie parteru do WM nie wchodzi w grę. Tam mieszkają teście i ich nawet nie pytam bo znam odpowiedź :rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja myśl na ten czas jest taka.

plan 3 jpg.jpg

Niebieskie to nawiewy. Czerwone wywiewy. Niebieskie kółko czerpnia. Czerwone wyrzutnia do komina wentylacyjnego grawitacyjnego.

 

Czy do takiej WM z reku. jak przedstawia rysunek zastosować średnicę kanału 80 czy 100mm czy może jeszcze mniejszy?

 

Centrala najprawdopodobniej Vents VUT 200 mini EC ale to jeszcze nie przesądzone. Znajdowałaby się wraz z całym kanałem czerpnym w ogrzewanej garderobie. Do czerpni 2m. Reszta kanałów na nieocieplonym poddaszu. Do wyrzutni ze 4m. Najdłuższy kanał to około 8m. Kanały wywiewne bardzo krótkie około 3m.

 

Myślę, że w 5000zł bym się spokojnie zamknął.

plan 3 jpg.jpg

Edytowane przez mybox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja myśl na ten czas jest taka.

[ATTACH=CONFIG]352755[/ATTACH]

Niebieskie to nawiewy. Czerwone wywiewy. Niebieskie kółko czerpnia. Czerwone wyrzutnia do komina wentylacyjnego grawitacyjnego.

 

Czy do takiej WM z reku. jak przedstawia rysunek zastosować średnicę kanału 80 czy 100mm czy może jeszcze mniejszy?

 

Centrala najprawdopodobniej Vents VUT 200 mini EC ale to jeszcze nie przesądzone. Znajdowałaby się wraz z całym kanałem czerpnym w ogrzewanej garderobie. Do czerpni 2m. Reszta kanałów na nieocieplonym poddaszu. Do wyrzutni ze 4m. Najdłuższy kanał to około 8m. Kanały wywiewne bardzo krótkie około 3m.

 

Myślę, że w 5000zł bym się spokojnie zamknął.

 

Przepraszam a kuchni nie mamy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

przeczytałem cały wątek i nasuwa mi się mnóstwo pytań i wątpliwości.

Przede wszystkim, obstajecie przy tym, że jedna osoba potrzebuje 30m3/h świeżego powietrza, co przy 4 osobach daje 120m3/h. Jednocześnie Tomasz_Brzeczkowski pisze, że taka ilość wystarczy, niezależnie od tego, czy mieszkamy w kawalerce, czy w rezydencji. Tu się nie zgodzę - przecież przy kubaturze 120m3 będziemy mieć jedną wymianę/h, a przy kubaturze 1200m3 raptem 0.1 wymiany/h. Chyba logiczne jest, że w tym drugim przypadku powietrze nie będzie tak dobre, jak w pierwszym, choć osób będzie tyle samo.

Czy przypadkiem polska norma nie mówi o 30m3/h, ale na osobę w pomieszczeniu, a nie w całym domu?

Wraz z projektem domu dostałem projekt wentylacji mechanicznej (szczegóły poniżej)

parter.jpgpiętro.jpgpoddasze.jpg

I tak np. w salonie nawiew określono na 90m3/h, a w pokoju gościnnym obok na 30m3/h. To już daje mi sumę 120m3/h, a co z innymi pomieszczeniami?

Pytam, bo jestem na etapie planowanie własnej wentylacji i naprawdę jestem już w kropce.

Czy możecie mi jakoś podpowiedzieć? Niedługo wchodzą ludzie od tynków, a ja chciałbym przed tym przebić dziury w stropie.

Pozdrawiam

parter.jpg

piętro.jpg

poddasze.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

przeczytałem cały wątek i nasuwa mi się mnóstwo pytań i wątpliwości.

Przede wszystkim, obstajecie przy tym, że jedna osoba potrzebuje 30m3/h świeżego powietrza, co przy 4 osobach daje 120m3/h. Jednocześnie Tomasz_Brzeczkowski pisze, że taka ilość wystarczy, niezależnie od tego, czy mieszkamy w kawalerce, czy w rezydencji. Tu się nie zgodzę - przecież przy kubaturze 120m3 będziemy mieć jedną wymianę/h, a przy kubaturze 1200m3 raptem 0.1 wymiany/h. Chyba logiczne jest, że w tym drugim przypadku powietrze nie będzie tak dobre, jak w pierwszym, choć osób będzie tyle samo.

Czy przypadkiem polska norma nie mówi o 30m3/h, ale na osobę w pomieszczeniu, a nie w całym domu?

Wraz z projektem domu dostałem projekt wentylacji mechanicznej (szczegóły poniżej)

[ATTACH=CONFIG]353341[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]353342[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]353343[/ATTACH]

I tak np. w salonie nawiew określono na 90m3/h, a w pokoju gościnnym obok na 30m3/h. To już daje mi sumę 120m3/h, a co z innymi pomieszczeniami?

Pytam, bo jestem na etapie planowanie własnej wentylacji i naprawdę jestem już w kropce.

Czy możecie mi jakoś podpowiedzieć? Niedługo wchodzą ludzie od tynków, a ja chciałbym przed tym przebić dziury w stropie.

Pozdrawiam

 

Prosże podaj ile masz m2, jakie pomieszczenia w domu. Te obrazki za małe są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

mam instalację na pe-flex + brink excellent 400. Skrzynki rozdzielcze łączone przewodem aluminiowym, elastycznym bez izolacji gaine-alu-flex-diam-100-mm-metre_1_1_1.jpg

Słychać szumy nawiewów na każdym biegu <80-200> - jaką rurę tłumiącą, izolowaną termicznie zastosować pomiędzy nawiewem reku a skrzynką nawiewną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

mam instalację na pe-flex + brink excellent 400. Skrzynki rozdzielcze łączone przewodem aluminiowym, elastycznym bez izolacji [ATTACH=CONFIG]353359[/ATTACH]

Słychać szumy nawiewów na każdym biegu <80-200> - jaką rurę tłumiącą, izolowaną termicznie zastosować pomiędzy nawiewem reku a skrzynką nawiewną?

Skąd pomysł na coś takiego? Weź wrzuć kanał elastyczny izolowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie centrala? I jaka? Odległość pomiędzy skrzyniami a centralą?

 

Tak jak zauważyłeś, Brink na poddaszu nieogrzewanym, ale niebawem się to zmieni i poieszczenie reku będzie ocieplone i ogrzewane.

Skrzynki w warstwie styropianu na stropie, ze skrzynki za kolankiem 45st wystaje stalowa sprio.

Od końca spiro do reku jakieś max 2mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosże podaj ile masz m2, jakie pomieszczenia w domu. Te obrazki za małe są.

 

Cześć,

dzięki za szybką odpowiedź. Mam nadzieję, że poniższe rysunki będą bardziej czytelne.

 

rzuty.jpg

W sumie w domu są 173m2 powierzchni użytkowej (wymiary na rysunku są przed adaptacją).

Powierzchnia poszczególnych pomieszczeń wraz z ilością m3 powietrza wymienianego za pomocą WM:

  • Parter:
    • 1.1. Przedpokój, 7m2, brak WM (tu chciałbym wywiew);
    • 1.2. Hol, 7,87m2, brak WM;
    • 1.3. Kuchnia, 10,2m2, wywiew 70m3/h;
    • 1.4. Spiżarnia, 2m2, brak WM;
    • 1.5. Salon, 30m2, nawiew 90m3/h;
    • 1.6. Pokój gościnny, 14m2, nawiew 30m3/h;
    • 1.7. Łazienka, 4,14m2, wywiew 50m3/h;
    • 1.8. Klatka schodowa, 6m2, brak WM;
    • 1.9. Kotłownia, 8,64m2, brak WM;
    • 1.10. Garaż, 47,5m2, brak WM.

     

    [*]Piętro (powierzchnia użytkowa po nazwie, powierzchnia po podłogach w nawiasie)

    • 2.1. Hol, 11,2m2 (11,2m2), brak WM;
    • 2.2. Sypialnia, 10,82m2 (10,82m2), nawiew 40m3/h;
    • 2.3. Pokój dziecka, 12,35m2 (16,84m2), nawiew 40m3/h;
    • 2.4. Pokój dziecka, 12,35m2 (16,84m2), nawiew 40m3/h;
    • 2.5. Garderoba, 3,93m2 (5,56m2), wywiew 20m3/h;
    • 2.6. Garderoba, 3,81m2 (5,68m2), wywiew 20m3/h;
    • 2.7. Łazienka, 11,74m2 (13,08m2), wywiew 50m3/h;
    • 2.8. Pom. gospodarcze, oddzielone ścianą od holu, 10,07m2 (14,64m2), wywiew 30m3/h;
    • 2.9. Strych (docelowo pokój, bezpośredni dostęp z holu 2.1), 16,72m2 (40,17m2), nawiew i wywiew po 40m3/h;

 

Generalnie na dole jest 135m2 (kubatura 364,5m3), na poddaszu 93m2 powierzchni użytkowej (zapewne około 300m3),, odejmując garaż i kotłownię (oddzielone szczelnymi drzwiami od domu) wychodzi 173m2, około 400m3.

Zgodnie z informacjami ze strony do pokoju jednoosobowego powinniśmy doprowadzić 30m3/h, do pokoju dwuosobowego 60m3/h.

Dlatego mam wątpliwości. Z jednej strony obawiam się, że za słaba wentylacja nie da pożądanych rezultatów, natomiast za mocna spowoduje zbyt niską wilgotność powietrza (mniejszy problem) i zbytnie wychładzanie budynku (większy problem).

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

rzuty.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

planuje samodzielnie zrobić instalacje WM. Chciałbym zapytać o poprawność rozplanowanej instalacji. Dla 4 osób założyłem konieczność wymiany 130m3/h. Jakie przekroje przewodów powinienem zastosować?

 

Anemostaty wywiewne planuje dać w:

# Otwarta kuchania - 50m3/h

# Toaleta dół - 30m3/h

# Łazienka góra - 50m3/h

 

Anemostaty nawiewne w:

# Salon - 50m3/h

# Sypialnia 1 - 30 m3/h

# Sypialnia 2 - 30 m3/h

# Sypialnia 3 - 30 m3/h

 

Skrzynki rozdzielcze przy centrali. Centrala znajdować się ma w pomieszczeniu dogrzewanym do +5-8st. Nie wiem tylko co zrobić z wentylacja pomieszczenia w którym będzie rekuperator.

 

Modyfikacje.jpg

Modyfikacje_piętro.jpg

Modyfikacje_piętro.jpg

Modyfikacje.jpg

Edytowane przez Khag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...