Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

planuje samodzielnie zrobić instalacje WM. Chciałbym zapytać o poprawność rozplanowanej instalacji. Dla 4 osób założyłem konieczność wymiany 130m3/h. Jakie przekroje przewodów powinienem zastosować?

 

Anemostaty wywiewne planuje dać w:

# Otwarta kuchania - 50m3/h

# Toaleta dół - 30m3/h

# Łazienka góra - 50m3/h

 

Anemostaty nawiewne w:

# Salon - 50m3/h

# Sypialnia 1 - 30 m3/h

# Sypialnia 2 - 30 m3/h

# Sypialnia 3 - 30 m3/h

 

Skrzynki rozdzielcze przy centrali. Centrala znajdować się ma w pomieszczeniu dogrzewanym do +5-8st. Nie wiem tylko co zrobić z wentylacja pomieszczenia w którym będzie rekuperator.

 

[ATTACH=CONFIG]353501[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]353500[/ATTACH]

 

Nad rekuperatorem myślałeś? Ile m2? Czyżbyś to chcial na trójnikach robić? I przewodach blaszanych? Jeśli tak to do poprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nad rekuperatorem myślałeś? Ile m2? Czyżbyś to chcial na trójnikach robić? I przewodach blaszanych? Jeśli tak to do poprawki.

 

Nad konkretnym modelem jeszcze nie myślałem. Wydajność do 300m3/h (czasem miewam więcej gości). rozdzielenie na konkretne pomieszczenia chce uzyskać poprzez skrzynki rozdzielcze przy rekuperatorze - tzn. rekuperator-> skrzynka -> rury do anemostatów. Rury pe-flex. Domek o podłodze ma 120mkw. kubatura 292(parter) +187(pietro).

Edytowane przez Khag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo pracy przy nich więcej.

A kolega Khan pisze o własnoręcznym wykonaniu, więc po co miałby sobie więcej pracy dokładać.

 

Pracy przy nich więcej to raz. Gorzej się je układa to dwa. Nie ma wersji antybakteryjnych to trzy. Dalej, nie ma przekrojów 63 mm. Cenowo blaszane spiro wychodzą drożej. Domowa wentylacja najlepiej zrobiona jest na rozdzielaczach a nie trójnikach. Generalnie flexy pozwalają łatwiej, szybciej i taniej zrobić wentylację w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale poza wyższą ceną i mniejszą szybkością wykonania, to ten starszy system też jest dobry? Pomijam kwestię przewodów antybakteryjnych, bo nie sądzę, aby owa antybakteryjność utrzymała się przez dłuższy okres użytkowania.

To takie pytanie ogólne, ale mnie nurtujące.

 

A teraz przejdę do mojego przypadku...

Sufitów podwieszanych nie planuję, a na wszystkich zdjęciach z realizacji WM na fleksach, były właśnie takie.

Mam strop z płyt kanałowych - kanały o średnicy ok. 150mm.

Myślę o tym aby je w jakiś sposób wykorzystać do rozprowadzenia instalacji WM.

Co byście radzili? Czy wpychać tam jakieś rurki (wsio rawno czy większe stalowe, czy mniejsze flexy), czy po prostu puścić nimi powietrze bezpośrednio (tak jak jeden z forumowiczów planuje to zrobić w swoich kanałach ze styropianu)?

Rekuperator planuję w połowie domu (strych lub piwnica), obok szachtu instalacyjnego, którym można w pionie puścić rury WM.

 

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antybakteryjność to pic na wodę fotomontaż, jest takie zapotrzebowanie rynku to się robi kanały antybakteryjne, Termokontrol na którym pracuję ma już nie tylko kanały, ale i skrzynki rozprężne antybakteryjne. One naprawdę są antybakteryjne, czyli jeśli nalejemy do nich wody, nasypiemy pożywki to bakterie rzeczywiście w tych kanałach i skrzynkach bardzo słabo lub wcale się nie rozwijają.

A teraz pytanie za 100pkt - skąd w normalnie użytkowanej wentylacji woda i pożywienie? :-)

 

Instalację dobrze zaprojektowaną na Termokontrolu można zamontować sobie samodzielnie przy odrobinie zdolności, mam klientów którzy zamawiają tylko projekt i kanały (chociaż teraz unikam tego, bo potem dłużej siedzę na telefonie tłumacząc co i jak niż gdybym tam podjechał i zamontował osobiście :-) ). Natomiast instalację na kanałach blaszanych to masakra jakaś, trzeba mieć naprawdę spore doświadczenie przy takiej pracy aby to prawidłowo, bez rzeźbienia poskładać.

 

Poza tym najważniejsza cecha dobrze wykonanej instalacji to cicha i równomierna praca, na Termokontrolu wystarcz zrobić z grubsza zgodnie z projektem i wychodzi samo, a na blasze to już wyższa szkoła jazdy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antybakteryjność to pic na wodę fotomontaż, jest takie zapotrzebowanie rynku to się robi kanały antybakteryjne, Termokontrol na którym pracuję ma już nie tylko kanały, ale i skrzynki rozprężne antybakteryjne. One naprawdę są antybakteryjne, czyli jeśli nalejemy do nich wody, nasypiemy pożywki to bakterie rzeczywiście w tych kanałach i skrzynkach bardzo słabo lub wcale się nie rozwijają.

A teraz pytanie za 100pkt - skąd w normalnie użytkowanej wentylacji woda i pożywienie? :-)

 

Instalację dobrze zaprojektowaną na Termokontrolu można zamontować sobie samodzielnie przy odrobinie zdolności, mam klientów którzy zamawiają tylko projekt i kanały (chociaż teraz unikam tego, bo potem dłużej siedzę na telefonie tłumacząc co i jak niż gdybym tam podjechał i zamontował osobiście :-) ). Natomiast instalację na kanałach blaszanych to masakra jakaś, trzeba mieć naprawdę spore doświadczenie przy takiej pracy aby to prawidłowo, bez rzeźbienia poskładać.

 

Poza tym najważniejsza cecha dobrze wykonanej instalacji to cicha i równomierna praca, na Termokontrolu wystarcz zrobić z grubsza zgodnie z projektem i wychodzi samo, a na blasze to już wyższa szkoła jazdy :-)

Nic dodać nic ująć, co do picu na wodę... To oczywiście przy suchym i czystym powietrzu nie ma problemu z bakteriami i innym ustrijstwem ale w klimatyzacji robi różnicę. Badalem to czy to coś daje i daje ale jak długo to nie wiem będę sprawdzał nadal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo pracy przy nich więcej.

A kolega Khan pisze o własnoręcznym wykonaniu, więc po co miałby sobie więcej pracy dokładać.

Ja jak robię u siebie to robię tak aby było dobrze, a nie szybko i łatwo ,gdybym robił wentylacjie u klientów to bym pewnie robił tak jak wszyscy czyli na skrzynkach rozdzielczych i na tych cienkich rureczkach a to ze taka instalacja daje większe opory bo małe średnice i więcej przewodów to nie mój problem nie ja będe płacił rachunki za prąd.

Nie żebym był za blaszanymi przewodami ale np.białe okrągłe sztywne przewody wentylacyjne pcvnp. Alnor idealnie pasują do siebie kształtki nie trzeba skręcac wkrętami idealnie gładka powierzchnia w srodku kurz nie przylega do nich tylko pewnie cenowo to nie wychodzi zbyt korzystnie .

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak robię u siebie to robię tak aby było dobrze, a nie szybko i łatwo ,gdybym robił wentylacjie u klientów to bym pewnie robił tak jak wszyscy czyli na skrzynkach rozdzielczych i na tych cienkich rureczkach a to ze taka instalacja daje większe opory bo małe średnice i więcej przewodów to nie mój problem nie ja będe płacił rachunki za prąd.

O... A to historia. U siebie mam na tych rureczkach i onyx 400 na 35% bierze 12w.... Domowa instalacja tobta właśnie na skrzynkach i rureczkach właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak robię u siebie to robię tak aby było dobrze, a nie szybko i łatwo ,gdybym robił wentylacjie u klientów to bym pewnie robił tak jak wszyscy czyli na skrzynkach rozdzielczych i na tych cienkich rureczkach a to ze taka instalacja daje większe opory bo małe średnice i więcej przewodów to nie mój problem nie ja będe płacił rachunki za prąd.

Nie żebym był za blaszanymi przewodami ale np.białe okrągłe sztywne przewody wentylacyjne pcvnp. Alnor idealnie pasują do siebie kształtki nie trzeba skręcac wkrętami idealnie gładka powierzchnia w srodku kurz nie przylega do nich tylko pewnie cenowo to nie wychodzi zbyt korzystnie .

Poczytaj trochę bo delikatnie mówiąc głupoty wypisujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale poza wyższą ceną i mniejszą szybkością wykonania, to ten starszy system też jest dobry? Pomijam kwestię przewodów antybakteryjnych, bo nie sądzę, aby owa antybakteryjność utrzymała się przez dłuższy okres użytkowania.

To takie pytanie ogólne, ale mnie nurtujące.

 

A teraz przejdę do mojego przypadku...

Sufitów podwieszanych nie planuję, a na wszystkich zdjęciach z realizacji WM na fleksach, były właśnie takie.

Mam strop z płyt kanałowych - kanały o średnicy ok. 150mm.

Myślę o tym aby je w jakiś sposób wykorzystać do rozprowadzenia instalacji WM.

Co byście radzili? Czy wpychać tam jakieś rurki (wsio rawno czy większe stalowe, czy mniejsze flexy), czy po prostu puścić nimi powietrze bezpośrednio (tak jak jeden z forumowiczów planuje to zrobić w swoich kanałach ze styropianu)?

Rekuperator planuję w połowie domu (strych lub piwnica), obok szachtu instalacyjnego, którym można w pionie puścić rury WM.

 

Co o tym sądzicie?

 

flexy są do zalewania w betonie. Jak wentylacja ma być zrobiona dobrze to polecam rozdzielacze i przewody flex. Jak robi się np. przeróbki i np. przewody idą po nieogrzewanym to albo izoluje się flexy albo robi się na elastyczny przewodach izolowanych. Z tym wsio rawno nie jest tak wsio rawno. Jak jest możliwośc to trzeba zrobić to najlepiej jak się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

czy ktoś mógłby pochylić się nad moimi rozterkami? Z góry dziękuję :)

 

 

Dlaczego wywiew w przedpokoju?

 

 

Do garderoby nie daje się wywiewów albo nic albo nawiewy. Jak te garderoby są połączone z pokojami to nawet bym tam tych nawiewów nie dawał bo w pokojach będzie przesuszać.

 

Co będzie w pomieszczeniu gospodarczym?

 

Co będzie w kotłowni? Czym ogrzewane?

 

Na stryszku jak ma być pokój to nawiew. Nie daje się i wywiewu i nawiewu.

 

Ile osób będzie mieszkać?

Jaki reku jest przymierzany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wywiew w przedpokoju?

 

 

Do garderoby nie daje się wywiewów albo nic albo nawiewy. Jak te garderoby są połączone z pokojami to nawet bym tam tych nawiewów nie dawał bo w pokojach będzie przesuszać.

 

Co będzie w pomieszczeniu gospodarczym?

 

Co będzie w kotłowni? Czym ogrzewane?

 

Na stryszku jak ma być pokój to nawiew. Nie daje się i wywiewu i nawiewu.

 

Ile osób będzie mieszkać?

Jaki reku jest przymierzany?

Cześć,

dzięki za zainteresowanie.

Wywiew w przedpokoju w celu usuwania wilgoci z kurtek i butów. Wiem, że toczyła się tu dyskusja na temat, czy warto dawać cokolwiek w przedpokoju, jakoś wewnętrznie przekonany jestem, że wywiew może się tam przydać.

Pozostałe elementy instalacji wzięte są z projektu budowlanego.

W garderobie przy sypialni bym nic nie dawał. Druga garderoba ma wyjście na korytarz, a nie do pokoju - tam można dać nawiew.

Pomieszczenie gospodarcze na górze przewidywane jest jako schowek sezonowy - kurtki, narty. Nie wiem jednak, czy nie będzie tam suszarni - Żona jeszcze nie zdecydowała 8)

W kotłowni planujemy gazowy kocioł kondensacyjny, podłączenie wody z zewnątrz, uzdatniacz wody, być może rekuperator, jakaś wanienka do prania niewygodnych rzeczy (raczej rzadko).

Na stryszku zrobię nawiew.

Docelowo miałoby mieszkać 4 osoby, być może okresowo do 6.

Rekuperator - myślałem o 400m3/h, ale nie wiem, czy wystarczy :(

Jeszcze jedna rzecz - na poddaszu mamy zaplanowane 11cm styropianu na stropie, w warstwach 5 i 6 cm. Zastanawiam się, czy tu kanały 75mm nie będą zbyt wystawały ponad pierwszą warstwę styropianu i czy nie dać tu kanałów 50mm. Tylko czy wtedy mogę łączyć je na jednej skrzynce rozdzielczej? Czy różnica oporów nie będzie powodować, że więcej powietrza popłynie szerszymi kanałami?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę o pomoc. Dom o powierzchni 250m2, kubatura do wentylacji mech 600m3. Garaż i kotłownia wentylacja grawitacyjna. 100% podłogowka. 4 osoby. W kuchni okap z wyrzutem na zewnątrz. W salonie kominek. W łazience na poddaszu planowana sauna. Kocioł gazowy kondensacyjny. Rekuperator planuje w kotłowni. Wstępnie zakładam AirPacka 500. Przyjąłem skrzynki rozdzielcze na strychu stamtąd rurami flex zejście na parter i poddasze. Zakładam rury o średnicy wewnętrznej 63mm, ale zastanawiam się nad 75m2 żeby zmniejszyć ilość rur.

Mam problem z umieszczeniem jeszcze 2 wywiewów. Nie chcę za dużo wyciągać z łazienki na parterze, bo boję się że po wyjściu spod prysznica zbyt duży przepływ powietrza będzie powodował uczucie chłodu. Opcją zostaje wywiew w wiatrołapie (ogrzewanym). Jeden z instalatorów przekonywał mnie do umieszczenia anemostatu wywiewnego na poddaszu nad schodami. Wszyscy instalatorzy chcą wrzucić wywiewy w garderobach, wiem że nie zalecane na forum, ale tak zastanawiam się jak ma się wentylować garderoba z wejściem do sypialni w której umieszczony jest nawiew. Garderoba 2.5 "ma kontakt" z kominem kominka i dodatkowo będą tam umieszczony rozdzielacze podłogówki poddasza, więc może być ciepło.

Zastanawiam się nad zrobieniem czegoś w pomieszczeniu gosp na poddaszu - być może będzie służyło jako suszarnia - wtedy nawiew.

Pewna firma chciała zrobić system polegający na umieszczeniu skrzynek rozdzielczych na każdym poziomie z kryzą do wyrównania przepływu (nawiew i wywiew na parter i oddzielne na poddasze). Od razu podziękowałem firmie, ale następne dwie zrobiły tak samo.

Aby mniej więcej wyrównać opory w rurach chciałem tak jak wyczytałem na forum zastosować zagięcia krótszych odcinków, ale instalatorzy mówią że potem będzie problem z czyszczeniem takich rur. Poniżej rzuty parteru i poddasza. Nawiewy na niebiesko, wywiewy na czerwono.

shot_2016-04-23_21-48-11.jpgshot_2016-04-23_21-31-24.jpg

1,1 wiatrołap - 4,07

1,2 przedsionek - 7,25

1,3 kuchnia - 9,75 wywiew 2x63

1,2 jadalnia - 11,8

1,5 salon - 37,95 2 nawiewy 2x63

1,6 łazienka - 3,06 wywiew 2x63

1,7 pokój - 18,3 nawiew 1x63

1,8 kotłownia - 12,88

1,9 garaż - 34,5

1,10 spiżarnia (między garażem a wiatrołapem) - 4,97

k,1 - 1,53

 

2,1 - 14,3

2,2 garderoba - 3,44

2,3 sypialnia - 30,51 nawiew 2x63

2,4 sypialnia - 23,66 nawiew 1x63

2,5 garderoba - 5,7

2,6 sypialnia - 15,86 nawiew 1x63

2,7 pom. gospodarcze - 10,59

2,8 łazienka - 17,12 wywiew 3x63

k,1 - 3,14

 

Pozdrawiam

Edytowane przez zbiggy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...