Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przepraszam, załączone rzuty zassało z marną jakością. Próbuję jeszcze raz.

 

Witam

Proszę o pomoc. Dom o powierzchni 250m2, kubatura do wentylacji mech 600m3. Garaż i kotłownia wentylacja grawitacyjna. 100% podłogowka. 4 osoby. W kuchni okap z wyrzutem na zewnątrz. W salonie kominek. W łazience na poddaszu planowana sauna. Kocioł gazowy kondensacyjny. Rekuperator planuje w kotłowni. Wstępnie zakładam AirPacka 500. Przyjąłem skrzynki rozdzielcze na strychu stamtąd rurami flex zejście na parter i poddasze. Zakładam rury o średnicy wewnętrznej 63mm, ale zastanawiam się nad 75m2 żeby zmniejszyć ilość rur.

Mam problem z umieszczeniem jeszcze 2 wywiewów. Nie chcę za dużo wyciągać z łazienki na parterze, bo boję się że po wyjściu spod prysznica zbyt duży przepływ powietrza będzie powodował uczucie chłodu. Opcją zostaje wywiew w wiatrołapie (ogrzewanym). Jeden z instalatorów przekonywał mnie do umieszczenia anemostatu wywiewnego na poddaszu nad schodami. Wszyscy instalatorzy chcą wrzucić wywiewy w garderobach, wiem że nie zalecane na forum, ale tak zastanawiam się jak ma się wentylować garderoba z wejściem do sypialni w której umieszczony jest nawiew. Garderoba 2.5 "ma kontakt" z kominem kominka i dodatkowo będą tam umieszczony rozdzielacze podłogówki poddasza, więc może być ciepło.

Zastanawiam się nad zrobieniem czegoś w pomieszczeniu gosp na poddaszu - być może będzie służyło jako suszarnia - wtedy nawiew.

Pewna firma chciała zrobić system polegający na umieszczeniu skrzynek rozdzielczych na każdym poziomie z kryzą do wyrównania przepływu (nawiew i wywiew na parter i oddzielne na poddasze). Od razu podziękowałem firmie, ale następne dwie zrobiły tak samo.

Aby mniej więcej wyrównać opory w rurach chciałem tak jak wyczytałem na forum zastosować zagięcia krótszych odcinków, ale instalatorzy mówią że potem będzie problem z czyszczeniem takich rur. Poniżej rzuty parteru i poddasza. Nawiewy na niebiesko, wywiewy na czerwono.

 

1,1 wiatrołap - 4,07

1,2 przedsionek - 7,25

1,3 kuchnia - 9,75 wywiew 2x63

1,2 jadalnia - 11,8

1,5 salon - 37,95 2 nawiewy 2x63

1,6 łazienka - 3,06 wywiew 2x63

1,7 pokój - 18,3 nawiew 1x63

1,8 kotłownia - 12,88

1,9 garaż - 34,5

1,10 spiżarnia (między garażem a wiatrołapem) - 4,97

k,1 - 1,53

 

2,1 - 14,3

2,2 garderoba - 3,44

2,3 sypialnia - 30,51 nawiew 2x63

2,4 sypialnia - 23,66 nawiew 1x63

2,5 garderoba - 5,7

2,6 sypialnia - 15,86 nawiew 1x63

2,7 pom. gospodarcze - 10,59

2,8 łazienka - 17,12 wywiew 3x63

k,1 - 3,14

 

Pozdrawiam

 

parter.jpgpoddasze.jpg

parter.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, obstajecie przy tym, że jedna osoba potrzebuje 30m3/h świeżego powietrza, co przy 4 osobach daje 120m3/h. Jednocześnie Tomasz_Brzeczkowski pisze, że taka ilość wystarczy, niezależnie od tego, czy mieszkamy w kawalerce, czy w rezydencji. Tu się nie zgodzę - przecież przy kubaturze 120m3 będziemy mieć jedną wymianę/h, a przy kubaturze 1200m3 raptem 0.1 wymiany/h. Chyba logiczne jest, że w tym drugim przypadku powietrze nie będzie tak dobre, jak w pierwszym, choć osób będzie tyle samo.

Czy przypadkiem polska norma nie mówi o 30m3/h, ale na osobę w pomieszczeniu, a nie w całym domu?

 

Czy ktoś z doświadczeniem mógłby wypowiedzieć się w tej kwestii? Czy liczymy 30m3/h na osobę w całym domu czy w jednym pomieszczeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z doświadczeniem mógłby wypowiedzieć się w tej kwestii? Czy liczymy 30m3/h na osobę w całym domu czy w jednym pomieszczeniu?

 

Teoria teorią ą życie życiem... te 30m3/h to takie teoretyczne wyliczenie. To się zmienia ja powiedziałbym że to są wartości od 20m3/h - 30m3/h. Zimą przy mrozach u mnie przy 5 osobach reku większość czasu jechał na 80m3/h i było OK. Wentylacje musisz dostosować do SIEBIE biorąc pod uwagę pewne normy. Ale to nie jest wszystko takie z dokładnością do miejsca po przecinku :). Gwarantuje Ci, iż w przypadku gdy przyszłaby zima i mrozik i zapodasz sobie na 4 osoby realne 120m3/h to przesuszysz i komfortowo nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z doświadczeniem ...

 

No ja z doświadczeniem zdecydowanie nie jestem w tej tematyce ale pozwolę sobie coś wtrącić. Czy nie jest to tak, że w większym pomieszczeniu jest więcej świeżego powietrza niż w mniejszym? Powietrze zużyte idzie do góry i jest wywiewane a świeże jest nawiewane na dół. I jest zużywane przez właśnie tę daną ilość osób.... Nie wiem dla mnie to jakoś logicznie się układa. Oczywiście zakładając sprawną wentylację.

Edytowane przez mybox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Grzegorzu

 

Czy mógłby Pan doradzić jak najlepiej byłoby rozmieścić nawiewy i wywiewy w moim przypadku? Jakie średnice rur? Czy ma sens instalacja z oddzielnymi skrzynkami rozdzielczymi

na parter i poddasze? Może coś źle rozumiem, bo skoro trzy firmy proponują takie rozwiązanie, to może coś w tym jest.

 

 

[ATTACH=CONFIG]353985[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]353986[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Grzegorzu

 

Czy mógłby Pan doradzić jak najlepiej byłoby rozmieścić nawiewy i wywiewy w moim przypadku? Jakie średnice rur? Czy ma sens instalacja z oddzielnymi skrzynkami rozdzielczymi

na parter i poddasze? Może coś źle rozumiem, bo skoro trzy firmy proponują takie rozwiązanie, to może coś w tym jest.

 

 

[ATTACH=CONFIG]353985[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]353986[/ATTACH]

 

Ile mamy m2? Ile osób będzie mieszkać? Jeśli dom jest duży i przewody długie wychodzą to robi się na 2 skrzynkach i to jest prawidłowe jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ile mamy m2? Ile osób będzie mieszkać? Jeśli dom jest duży i przewody długie wychodzą to robi się na 2 skrzynkach i to jest prawidłowe jak najbardziej.

 

Dziękuję za odpowiedź. Tak jak napisałem powyżej: dom 240 m2 nie licząc garażu i kotłowni, kubatura 600m3. 4 osoby. Reku wstępnie AirPack 500 podwieszony w kotłowni. Piec gaz kondensacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym grozi za mocny ręku? Więcej kosztuje to na pewno. Większość mi dobierała 650 i mówili że jestem pierwszą osobą która chce mniejszy.

 

Co to znaczy chce mniejszy...? Trzeba pamiętać, że wentylacja jest po pierwsze dla ludzi a sprawą kolejną drugorzędną jest kubatura! Chyba, że jakoś maskarycznie długie kanały wychodzą ale nie wydaje mi się że aż tak może być źle. Ma być tam przecież 4 osoby na stałe. 400tka dałaby radę bez problemu ale sprawdzić trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c

Zastanawiam się jaki jest cel pytania o ilość osób mieszkających lub planowanych w domu? Przecież ilość osób może się zmienić, np dzięki programowi 500+ :) lub dom może zmienić właściciela.

Projektowanie i wykonanie WM pod ilość osób jest wg mnie błędem. Dobierając reku pod kubaturę lub ilości pomieszczeń z szerokim zakresem regulacji zawsze jest możliwość dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza.

 

Lub inaczej: taka 400-setka pasuje do każdego typowego domu do 200m2. Można ustawić 50m3/h i centrali nie słychać jak się obok niej stoi. Nawet 300-setka da spokojnie radę. Jak jednak wprowadzi się taka 15 osobowa rodzina do domu 100m2 to odgłos ich oddychania skutecznie zagłuszy taki reku na max wydajności. Ale to sytuacja ekstremalna. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Lub inaczej: taka 400-setka pasuje do każdego typowego domu do 200m2. Można ustawić 50m3/h i centrali nie słychać jak się obok niej stoi. Nawet 300-setka da spokojnie radę.

I tutaj jak dobrze pamiętam jesteś w błędzie. Trrzysetka do tego wyniku się zbliży ale też go nie osiągnie,:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile mamy m2? Ile osób będzie mieszkać? Jeśli dom jest duży i przewody długie wychodzą to robi się na 2 skrzynkach i to jest prawidłowe jak najbardziej.

 

Dziękuję za odpowiedź. Tak jak napisałem powyżej: dom 240 m2 nie licząc garażu i kotłowni, kubatura 600m3. 4 osoby. Reku wstępnie AirPack 500 podwieszony w kotłowni. Piec gaz kondensacyjny.

Czy ma podstawie tych danych + rzuty + powierzchnie pomieszczeń które podałem wcześniej jest możliwość doboru odpowiedniego rozwiązania ilości skrzynek i umiejscowienia anemostatów. AirPack 400 i 500 mają takie same średnice króćców przyłączeniowych, więc ilości kanałów będą takie same (chyba że coś źle wyczytałem). Znając rozmieszczenia anemostatów chyba będzie można zacząć liczyć opory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AirPack 500? Chyba nie ma takiego? Jest 170, 300, 400, 650 i 850 gdzie 170 ma króćce 160, 300 i 400 dwusetki a 650 i 850 ma 250

 

Jest 500 z króćcami 200 (chociaż w pewnym miejscu jest wpisane że 160) ale jakoś traktują tę 500 "po macoszemu" - brak dokumentacji, błędy w danych. dzwoniłem do Thessli żeby się upewnić i króćce są 200 mm ale w tabeli parametrów jeszcze do dziś przynajmniej nie poprawione.

 

A wracając do mojego projektu ktoś coś podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...