Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam problem proszę o pomoc. Zarówno czerpnię jak i wyrzutnię mam na tej samej ścianie oddalone od siebie ok 4-4.5m znajdują się one na stronie zachodniej w takiej wnęce szczytowej dachu (dach dwuspadowy) z tej strony mam też najczęściej napływ wiatru. Czy z takim usytuowaniem czerpni i wyrzutni nie będzie problemów. Czy można zastosować wyrzutnie wewnątrz pomieszczenia byłby to strych kubatura ok 150-170m3. Strych jest ocieplony temperatura nie spada poniżej 0 stopni C. Proszę o porady.

 

Wyrzutnia i czerpnia nie powinny być na tej samej ścianie, chyba że żywcem już nie ma co i jak a takich przypadków to może jest 0,01%. Wyrzutnia na strychu to też nie jest odpowiedni pomysł. Nie da się w żaden sposób inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

właśnie rozważam zakup plastikowego kominka wentylacyjnego tylko nie wiem czy dostanę go do mojej dachówki niemiecki erlus ale czy może być tak że będzie właśnie przez dach tylko że kominaek taki ma fi 110 a wyjście z rekuperatora fi 180 nie będzie problemu ??

Jaką odległość będzie do tej wyrzutni z fi 110?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie rozważam zakup plastikowego kominka wentylacyjnego tylko nie wiem czy dostanę go do mojej dachówki niemiecki erlus ale czy może być tak że będzie właśnie przez dach tylko że kominaek taki ma fi 110 a wyjście z rekuperatora fi 180 nie będzie problemu ??

Przez jeden raczej będzie kiepsko. Dajesz dwa a w twoim przypadku fi 180 nawet przydały by się i trzy i masz sprawę ogarniętą. Ja mam tak zrobione. Kominki łączą się przez trójnik orłowy. Tyle że u mnie kanał 160 więc dwa to praktycznie na styk.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od rekuperatora do wyrzutni będzie 80cm w górę kolano i 200cm w stronę dachu gdybym zastosowała taki kominek,

 

A co może się dziać jak zostawię tak jak jest czyli czerpnia i wyrzutnia na jednej ścianie w odległości ok 450cm.

 

Nie dajemy czerpni i wyrzutni blisko siebie. Generalnie najlepiej to czerpnia od północy a wyrzutnia w dach. Z tą dachówka i kominikiem powinno dać się wykombinować większy. Dopytaj czy aby na pewno nie ma tych kominków większych albo jakieś inne rozwiązanie. 110 to bardzo mało w trójnikowanie to na ileś razy też trochę bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od pewnego czasu przymierzam się zo zrobienia WM własnymi siłami. Proszę o ocenę moich przemyśleń:

dom parterowy, 104m2 powierzchni

na co dzień będą mieszkały 4 osoby, przez 2-3 dni w miesiącu będzie dochodzić jeszcze jedna

 

nawiewy:

- 3 pokoje każdy 1xfi75

- salon do przemyślenia czy 2xfi75 czy dwa anemostaty 1xfi75 każdy

 

wywiewy:

- kuchnia 2xfi75

- łazienka 3xfi75

 

centrala Onyx Dream 200 lub Vents VUT 300 H mini wisząca na ścianie w kotłowni, czerpnia fi200 na ścianie północnej, wyrzutnia pionowa kominkiem dachowym, jeśli któraś z tych central wystarczy, to jednym (króćce central fi125)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez panczom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od pewnego czasu przymierzam się zo zrobienia WM własnymi siłami. Proszę o ocenę moich przemyśleń:

dom parterowy, 104m2 powierzchni

na co dzień będą mieszkały 4 osoby, przez 2-3 dni w miesiącu będzie dochodzić jeszcze jedna

 

nawiewy:

- 3 pokoje każdy 1xfi75

- salon do przemyślenia czy 2xfi75 czy dwa anemostaty 1xfi75 każdy

 

wywiewy:

- kuchnia 2xfi75

- łazienka 3xfi75

 

centrala Onyx Dream 200 lub Vents VUT 300 H mini wisząca na ścianie w kotłowni, czerpnia fi200 na ścianie północnej, wyrzutnia pionowa kominkiem dachowym, jeśli któraś z tych central wystarczy, to jednym (króćce central fi125)

 

Pozdrawiam

 

Sypialnia małżeńska będzie ma się rozumieć? Jeśli tak to wartałoby pomyśleć o podwójnym nawiewie. Widziałbym to tak:

 

Pokój 1x75mm

Pokój 1x75mm

Pokój (sypialnia) 2x75mm

Salon 2x75mm (na jednej skrzynce)

 

Wywiewy:

łazienka 4x75mm

kuchnia 2x75mm

 

Taki układy się sprawdzają. Jeden z kilku przypadków chociażby u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, sypialnia małżeńska :), w salonie mam dwa otwory pod anemostaty, ale zawsze jeden mogę zatynkować, pozostaje kwestia anemostatu w łazience - będzie miał chyba fi160, i oczywiście kwestia centrali - decydowałbym się na Onyxa, jeśli oczywiście da radę to pociągnąć. Jest jeszcze pomysł alternatywny:

nawiewy:

pokój 1x75

pokój 1x75

sypialnia 2x75

salon 1x75 i 2x75

wywiew

kuchnia 3x75

łazienka 4x75

centrala Onyx Dream 400

ale to już koszty większe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, sypialnia małżeńska :), w salonie mam dwa otwory pod anemostaty, ale zawsze jeden mogę zatynkować, pozostaje kwestia anemostatu w łazience - będzie miał chyba fi160, i oczywiście kwestia centrali - decydowałbym się na Onyxa, jeśli oczywiście da radę to pociągnąć. Jest jeszcze pomysł alternatywny:

nawiewy:

pokój 1x75

pokój 1x75

sypialnia 2x75

salon 1x75 i 2x75

wywiew

kuchnia 3x75

łazienka 4x75

centrala Onyx Dream 400

ale to już koszty większe...

400 tka za duza, nie potrzebujesz. Co do onyxow to ja jednak ostatnio bardziej vutsy polecam bo cena/jakosc wychodzi dobrze. Co do 3 nawiewow na salon to postawiłbym na opcje pierwotną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dajemy czerpni i wyrzutni blisko siebie. Generalnie najlepiej to czerpnia od północy a wyrzutnia w dach. Z tą dachówka i kominikiem powinno dać się wykombinować większy. Dopytaj czy aby na pewno nie ma tych kominków większych albo jakieś inne rozwiązanie. 110 to bardzo mało w trójnikowanie to na ileś razy też trochę bez sensu.

znalazłem kominek fi 150 a od rekuperatora będzie redukcja z 180 na 160 i kanałem mogło by być poprowadzone do kominka właśnie fi 150. Czy tak będzie prawidłowo kominek nie jest ocieplony ale ma jakiś system odprowadzenia skroplin - to link do kominka http://www.wirplast.pl/pl-PL/kominek_dn_150_z_odplywem_kondensatu_dachowka.html#content

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem kominek fi 150 a od rekuperatora będzie redukcja z 180 na 160 i kanałem mogło by być poprowadzone do kominka właśnie fi 150. Czy tak będzie prawidłowo kominek nie jest ocieplony ale ma jakiś system odprowadzenia skroplin - to link do kominka http://www.wirplast.pl/pl-PL/kominek_dn_150_z_odplywem_kondensatu_dachowka.html#content

150 na krótkim odcinku z 180 może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak używacie swoich wentylacji w takich temp. jak teraz?

Czy w ciągu dnia chodzi na jakiś minimalnych ustawieniach a w nocy max aby zasysac chłodne powietrze?. Pytam pod kątem temperatury bo średnia u mnie to 24st.

Dopóki nie uruchomie chłodzenia podłogą to musze się wentylacją pobawić się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 30-35% onyx 400 kąpiel 60-70%. Do chłodzenia to mam kanałówke inwerterową. W nocy aby wentylacja coś schlodzila to ciężko będzie. Chyba że jest gwc ale pamiętajmy klima to klima. A jakie u ciebie temp. Wilgotność?

 

Temp. 25-26 st. czli sporo zwłaszcza ze budynek ma spora akumulacje cieplną. Nie jest to nie do zniesenia ale juz ciepło.

Czyli w ciagu dnia 30-35% mocy u ciebie chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo będzie u mnie robione pokrycie dachu. Chciałbym zrobić wyrzutnie właśnie w dachu. W jaki sposób to zrealizować? Jakiś kominek wentylacyjny? Jeśli tak to jaki, jakieś przykłady, jaką średnicę powinien mieć? Średnica wyrzutni w reku to 200 mm, pokrycie dachu z blachy płaskiej na rąbek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...