Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam zbyt duzy opór w instalacji i reku sobie nie radzi z pompowaniem powietrza? Max co moę pompować to te 200-215 m3 a reku mam 300m3

 

Tak. Wracając do rolet to mam i rolety i klimę. I powiem tak, roletami nieco uratujesz ale nadal pozostanie problem z wysoką wilgotnością. Trzeba przecież pamiętać o cieple bytowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Wracając do rolet to mam i rolety i klimę. I powiem tak, roletami nieco uratujesz ale nadal pozostanie problem z wysoką wilgotnością. Trzeba przecież pamiętać o cieple bytowym.

 

Wydaje mi sie ze problem pojawił się niedawno z przepustowością. Gdzie mozna szukać winowajcy?

Moze czerpnia się przytkała na kratce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłłączyłem wczoraj reku Brink exellent 300.

. Jeszcze nie podłączony do kanalizacji. Nie wiem jak to zrobić . Czy kupic jakiś syfon fi32 cz jakoś kolankami zasyfonować?

Ale nie o to chodzi. Dosć mocno leje się z niego woda . Na biegu najwyższym 300m3 praktycznie leci ciurkiem. Na niższych predkosciach tylko kap, kap.

Nie zdązyłem jeszcze zaizolować wyrzutni (przewód sonodec) która biegnie na nie ogrzewanym strychu. Takie ilosci wody moga byc od tego?

Czerpnię juz owinąłem 10cm wełną.

Jescze pytanie o spręż. Na najwyższej mocy 300m3 spręż na nawiewie i wywiewie osiąga blisko 300pa? Czy nie za duze opory w instalacji są? Kanały i skrzynki z termokontrol które sam montowałem.

 

 

Znalazłem swoją wypowiedź z 17.01.

Czyli takiego problemu ze sprężem nie było jak teraz.

Co mogło sie stać z instalacją??:(

 

Kurde same problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Jestem na końcówce realizacją wentylacji. Mam pytanie jakie rozwiązanie będzie najlepsze na zaadaptowanym poddaszu?

 

poddasze.

pokój piętro 1x75 nawiew

pokój piętro 1x75 nawiew

łazienka piętro 2x75 wywiew

 

czy

 

pokój piętro 1x75 nawiew

pokój piętro 1x75 nawiew

łazienka piętro 1x75 wywiew

korytarz/klatka schodowa piętro 1x75 wywiew

 

łazieneczka mała ma z 4m2.

 

http://iv.pl/images/81305093681603111293.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem na końcówce realizacją wentylacji. Mam pytanie jakie rozwiązanie będzie najlepsze na zaadaptowanym poddaszu?

 

poddasze.

pokój piętro 1x75 nawiew

pokój piętro 1x75 nawiew

łazienka piętro 2x75 wywiew

 

czy

 

pokój piętro 1x75 nawiew

pokój piętro 1x75 nawiew

łazienka piętro 1x75 wywiew

korytarz/klatka schodowa piętro 1x75 wywiew

 

łazieneczka mała ma z 4m2.

 

http://iv.pl/images/81305093681603111293.jpg

 

Końcówka realizacji? tzn. rury rozkładasz? Wywiew w łazience żadne korytarze! Jaki będzie reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam

 

Mam dwa dylematy dotyczące skrzynki rozdzielczej, gdyż chciałem zastosować nietypową skrzynkę robioną na zamówienie.

 

1. Wejście do skrzynki będzie od dołu, natomiast wyjścia będą poziomo (dystrybucja powietrza po stropie do dwóch anemostatów) i pionowo do góry (kanały do górnych pokoi). Czy taka "wydumka" ma sens? Owe pionowe "wyjścia" lepiej dać wówczas na wprost wejścia czy niekoniecznie? Coś takiego jak na obrazki poniżej:

 

skrzynka.jpgskrzynka.jpg

 

2. Co sądzicie o skrzynce o różnych wyjściach? Potrzebowałbym wyjścia 75 i 50mm. Z tym że do owych 50mm byłyby podłączone trochę krótsze kanały niż do 75mm.

 

 

I jeszcze jedno - jaka jest maksymalna i zarazem rozsądna odległość od rekuperatora do skrzynki rozdzielczej? Rekuperator będzie w pomieszczeniu gospodarczym, natomiast rozważam montaż (i ocieplenie) skrzynek na strychu zamiast w warstwie wylewki piętra. Wychodzi mi wówczas dobrych 8 metrów kanału, ale za to bez problemu zastosuję standardowe skrzynki 160/8x75.

 

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam dwa dylematy dotyczące skrzynki rozdzielczej, gdyż chciałem zastosować nietypową skrzynkę robioną na zamówienie.

 

1. Wejście do skrzynki będzie od dołu, natomiast wyjścia będą poziomo (dystrybucja powietrza po stropie do dwóch anemostatów) i pionowo do góry (kanały do górnych pokoi). Czy taka "wydumka" ma sens? Owe pionowe "wyjścia" lepiej dać wówczas na wprost wejścia czy niekoniecznie? Coś takiego jak na obrazki poniżej:

 

[ATTACH=CONFIG]360875[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]360875[/ATTACH]

 

2. Co sądzicie o skrzynce o różnych wyjściach? Potrzebowałbym wyjścia 75 i 50mm. Z tym że do owych 50mm byłyby podłączone trochę krótsze kanały niż do 75mm.

 

 

I jeszcze jedno - jaka jest maksymalna i zarazem rozsądna odległość od rekuperatora do skrzynki rozdzielczej? Rekuperator będzie w pomieszczeniu gospodarczym, natomiast rozważam montaż (i ocieplenie) skrzynek na strychu zamiast w warstwie wylewki piętra. Wychodzi mi wówczas dobrych 8 metrów kanału, ale za to bez problemu zastosuję standardowe skrzynki 160/8x75.

 

Z góry dziękuję

 

Jaki dom ile mieszkańców, jakie pomieszczenia co i jak planujesz po stronie nawewów/wywiewów? Gdzie będzie reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki dom ile mieszkańców, jakie pomieszczenia co i jak planujesz po stronie nawewów/wywiewów? Gdzie będzie reku?

 

Dom biały z czerwoną dachówką, z mieszkańców głownie my, czasem mama bądź inni goście, pomieszczenia raczej jasne, średniej wielkości, po stronie nawiewów planuję zorganizować pokoje, a wywiewów łazienki i kuchnie. Rekuperator będzie zawieszony na ścianie.

 

Sorry, ale nie mogłem się powstrzymać....

 

Z punktu widzenia pytania, nie jest to istotne.

Przypomnę - pytałem o to, czy skrzynki z wyjściami o różnych średnicach są zgodne ze sztuką oraz o to czy skrzynki które mają część wyjść pod kątem 90 stopni i część wyjść "na wprost" również są "akceptowalne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom biały z czerwoną dachówką, z mieszkańców głownie my, czasem mama bądź inni goście, pomieszczenia raczej jasne, średniej wielkości, po stronie nawiewów planuję zorganizować pokoje, a wywiewów łazienki i kuchnie. Rekuperator będzie zawieszony na ścianie.

 

Sorry, ale nie mogłem się powstrzymać....

 

Z punktu widzenia pytania, nie jest to istotne.

Przypomnę - pytałem o to, czy skrzynki z wyjściami o różnych średnicach są zgodne ze sztuką oraz o to czy skrzynki które mają część wyjść pod kątem 90 stopni i część wyjść "na wprost" również są "akceptowalne".

 

Nie raz wolę zapytać od podstaw ale skoro wszystko dobrane dobrze... to działaj śmiało i nie powstrzymuj sie. Robi się na jednakowych średnicach zwykle. Narysuj te skrzynkę problematyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie raz wolę zapytać od podstaw ale skoro wszystko dobrane dobrze... to działaj śmiało i nie powstrzymuj sie. Robi się na jednakowych średnicach zwykle. Narysuj te skrzynkę problematyczna.

 

Z tymi wyjściami w różnych kierunkach, to mniej więcej o takie coś mi chodzi:

 

skrzynka3.jpg

 

skrzynka4.jpg

 

Skrzynka miałaby "leżeć" w warstwie ocieplenia podłogi na piętrze. Przejście do rekuperatora byłoby przez strop, kanały biegnące w warstwie ocieplenia (w wylewce) "wychodziłyby" poziomo, natomiast pionowo wzdłuż ściany byłyby przewody biegnące do sufitu piętra. Mniej więcej tak, jak we wcześniejszym poście:

 

skrzynka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi wyjściami w różnych kierunkach, to mniej więcej o takie coś mi chodzi:

 

[ATTACH=CONFIG]360991[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]360992[/ATTACH]

 

Skrzynka miałaby "leżeć" w warstwie ocieplenia podłogi na piętrze. Przejście do rekuperatora byłoby przez strop, kanały biegnące w warstwie ocieplenia (w wylewce) "wychodziłyby" poziomo, natomiast pionowo wzdłuż ściany byłyby przewody biegnące do sufitu piętra. Mniej więcej tak, jak we wcześniejszym poście:

 

[ATTACH=CONFIG]360993[/ATTACH]

Może być. Tragedi nie ma:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym poczytać opinii czy dobrze kombinuję z projektem wentylacji. Do rzeczy:

 

- dom parterowy z płaskim dachem 135 m2, 3 mieszkańców jak na razie

- sufity podwieszane więc nie ma problemu z prowadzeniem kanałów

- kanały od skrzynek rozdzielczych pe-flexy lub coś podobnego 75/63mm

 

Nawiewy planuję dać tak:

 

- 2 x salon po jeden kanał na anemostat

- 1 x we wszystkich sypialniach po jeden kanał na anemostat

- chciałbym też dać choć trochę powietrza do skrytki i nie wiem jak to zrobić bo cały jeden kanał to chyba za dużo

 

Nawiew od reku (reku w kotłowni) pójdzie rurą izolowaną 160 do skrzynki rozdzielczej umiejscowionej w pralni, od tej skrzynki dwa kanały do salonu i rura 125 do drugiej skrzynki umiejscowionej w skrytce od której pójdą 3 nawiewy do sypialni. Nie wiem czy się bawić w takie coś czy lepiej od jednej skrzynki wszystkie 5 kanałów nawiewnych? Chciałbym uzyskać jak najkrótsze przewody wentylacyjne.

 

Wywiewy:

 

- 1 wywiew na podwójnym kanale w kuchni

- 1 wywiew na pojedynczym kanale w WC

- 1 wywiew na podwójnym kanale w łazience

 

Rekuperator planuję na początek jakąś budżetówkę do 300m3, pytanie czy 5 kanałów 75/63 to nie za mało? Czy może dołożyć po jednym kanale w salonie żeby wentylacja rozłożyła się na 7 kanałów? Proszę o opinie.

 

rekupp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam gotowy projekt rekuperacji z projektu domu, czy da się coś tu jeszcze zoptymalizować?

Dom parterowy ok. 158 m2 pow. uż, 3 mieszkańców, sufity podwieszane, kanały podobnie jak przedmówca flexy 75 mm, do rozdzielaczy 160 spiro sztywne, Vn/w = 300 m3/h (dom jest troszkę większy niż w projekcie). Dwa rozdzielacze 160/12x75, skrzynki rozprężne 1,2 i 3x75, rekuperator chyba Thessla Green Airpack 400V, usadowiony w garażu - może warto go przenieść na nieogrzewane poddasze nieużytkowe i obudować czymś ciepłym?

Będę wdzięczny za każdą uwagę.

 

WnnWFW

Edytowane przez MayekMM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...