Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Aktualnie 4 osoby w przyszłości zapewne 5osób. Reku AirPack 400. Instalację już mam położoną w wylewce. W salonie położyłem podwójne przewody ze względu na odcinek najdłuższy ponad 2x24m i 2x20. Miałem zrobiony przepust w żelbecie to go obsadziłem. Skrzynki miałem peflex plastik x2.

 

Ktoś robił Ci tego projekt? Dlaczego tak te przewody wyszły. Jak mamy bardzo długie odcinki to robimy na 2 skrzynkach rozdzielczych na nawiewach czy wywiewach.Albo tak lokalizujemy by przewody były w miarę równe i nie bardzo długie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wentylację wykonałem ze znajomym. Projekt miałem z termokontrol - ale jak przeanalizował to ze znajomy to miałem za dużo wywiewów niepotrzebnych i przekonywał że bede miał za sucho zimą. Niepotrzebne wywiewy w garderobie spiżarni i pralnio-suszarni. Powiedział że w pralnio suszarni lepszy jest nawiew szybciej pranie schnie, w garderobie i spiżarni lepiej nawiew lub nic. a na długie odcinki lepiej dać podwójną rurę. niż pakować się w dodatkowe koszty w postaci skrzynek rozdzielczych i ocieplonych przewodów spiro do podłączenia. Jest to dom parterowy z zaadaptowanym strychem na 2pokoje i łazieneczkę. W wszystkie przewody schodzą do kotłowni w jednym rogu budynku.. a dodatkowe 3 przewody doszły ze względu na spore odcinki, na które wykorzystaliśmy pozostałości z krążków..

No i teraz nie wiem kto ma racje. Zapewne przekonam się ja się wprowadzę. Czy to będzie działać i nie będzie przewentylowane.

 

http://pics.tinypic.pl/i/00810/xxs05h78qlq4_t.jpg

 

http://pics.tinypic.pl/i/00810/x0whcxu8tgq8_t.jpg

 

Tak to wygląda na rury poszło jeszcze 20cm styropianu i wylewka 4cm.

Edytowane przez lukasz1006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylację wykonałem ze znajomym. Projekt miałem z termokontrol - ale jak przeanalizował to ze znajomy to miałem za dużo wywiewów niepotrzebnych i przekonywał że bede miał za sucho zimą. Niepotrzebne wywiewy w garderobie spiżarni i pralnio-suszarni. Powiedział że w pralnio suszarni lepszy jest nawiew szybciej pranie schnie, w garderobie i spiżarni lepiej nawiew lub nic. a na długie odcinki lepiej dać podwójną rurę. niż pakować się w dodatkowe koszty w postaci skrzynek rozdzielczych i ocieplonych przewodów spiro do podłączenia. Jest to dom parterowy z zaadaptowanym strychem na 2pokoje i łazieneczkę. W wszystkie przewody schodzą do kotłowni w jednym rogu budynku.. a dodatkowe 3 przewody doszły ze względu na spore odcinki, na które wykorzystaliśmy pozostałości z krążków..

No i teraz nie wiem kto ma racje. Zapewne przekonam się ja się wprowadzę. Czy to będzie działać.

 

http://pics.tinypic.pl/i/00810/xxs05h78qlq4_t.jpg

 

http://pics.tinypic.pl/i/00810/x0whcxu8tgq8_t.jpg

 

Ja podaję jak powinno się to robić aby potem nie narzekać. akurat wywiewy nie mają wiele wspólnego z przesuszaniem. W garderobach daje się nawiewy jak już ktoś chce lub nic. Pralnia również nawiew zgodnie z prostym rozumowaniem że świeże powietrze suszy. Podwójna rura może mieć sens jak z ilością tych rur nie przesadzimy bo potem więcej powietrza niż może nimi nie poleci. A 4 skrzynki to nie takie duże koszty, wręcz bardzo zbliżone do tego jakby dawać podwójne długie odcinki. Wywiewy w łazienkach robi się mocniejsze, bo już miałem przypadki że ktoś dzwonił i pytał dlaczego łazienka gnije przy WM z rekuperacją. Jak ktoś sobie sam robi to eksperymentować można, wiem bo sam wiele rzeczy sprawdzam :) ale jak robi się komuś to nie wolno się przesadnie pomylić.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podaję jak powinno się to robić aby potem nie narzekać. akurat wywiewy nie mają wiele wspólnego z przesuszaniem. W garderobach daje się nawiewy jak już ktoś chce lub nic. Pralnia również nawiew zgodnie z prostym rozumowaniem że świeże powietrze suszy. Podwójna rura może mieć sens jak z ilością tych rur nie przesadzimy bo potem więcej powietrza niż może nimi nie poleci. A 4 skrzynki to nie takie duże koszty, wręcz bardzo zbliżone do tego jakby dawać podwójne długie odcinki. Wywiewy w łazienkach robi się mocniejsze, bo już miałem przypadki że ktoś dzwonił i pytał dlaczego łazienka gnije przy WM z rekuperacją. Jak ktoś sobie sam robi to eksperymentować można, wiem bo sam wiele rzeczy sprawdzam :) ale jak robi się komuś to nie wolno się przesadnie pomylić.:)

 

Zapewne ta łazienka gniła bo ktoś ją używał jako pralnie i suszarnie. Pranie jednak potrafi sporo wilgoci wprowadzić w atmosferę pomieszczenia.

Dzięki za sugestie czyli znajomy dobrze radził z tymi nawiewami. Zobaczymy w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne ta łazienka gniła bo ktoś ją używał jako pralnie i suszarnie. Pranie jednak potrafi sporo wilgoci wprowadzić w atmosferę pomieszczenia.

Dzięki za sugestie czyli znajomy dobrze radził z tymi nawiewami. Zobaczymy w praktyce.

 

Nie ma sprawy. Jak są jakieś wątpliwości co do wentylacji, klimy, grzania prądem i izolacji to pisać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą mam do odsprzedania krążek rury 75/63 d2d który pozostał mi po reklamacji, Drobne przygniecenie w transporcie, rura cała nie przetarta, drobne zagniecenie Mogę rozprzedać na metry ewentualnie cały za 50% ceny + koszt transportu lub odbiór osobisty. Jak coś PRIV i podeśle zdjęcia. Edytowane przez lukasz1006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą mam do odsprzedania krążek rury 75/63 d2d który pozostał mi po reklamacji, Drobne przygniecenie w transporcie, rura cała nie przetarta, drobne zagniecenie Mogę rozprzedać na metry ewentualnie cały za 50% ceny + koszt transportu lub odbiór osobisty. Jak coś PRIV i podeśle zdjęcia.

 

Może ktoś się nadarzy i sprzedasz. Tylko napisz skąd jesteś. Daj sobie w stopce że sprzedasz/wydasz te mb rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podaję jak powinno się to robić aby potem nie narzekać. QUOTE]

Jestes projektantem z uprawnieniami?

A moze masz dyplom mistrzowski w jakims rzemiosle zwiazanym z wentylacja?

 

Większość projektantów po szkołach rysuje wywiewy w korytarzach, garderobach i podaje wyliczenia wentylacji na poziomie 300m3/h dla domu gdzie mieszka 2 osoby. Takie cuda widuję. Nie wspomnę już o wentylacjach na blaszanych kanałach, tłumikach, nagrzewnicach po 3-5 Kw i prowadzeniu kanałów w miejscach osłabiających konstrukcję budynku.

 

Co do uprawnień to tak posiadam tytuły wszelakiej maści jakiej tylko zapragniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podaję jak powinno się to robić aby potem nie narzekać. (...) W garderobach daje się nawiewy jak już ktoś chce lub nic. Pralnia również nawiew zgodnie z prostym rozumowaniem że świeże powietrze suszy.

 

Nie bardzo rozumiem. Dlaczego pralnia i garderoba to nawiew?

Patrzę na normę PN-83/B-03430/Az3:2000

i jest tam napisane:

Odprowadzenie powietrza z bezokiennych pomieszczeń pomocniczych 15m3/h. Dopływ powietrza przez szczeliny w dolnej części drzwi.

 

Zakładając, że pralnia i garderoba to pomieszczenia bezokienne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem. Dlaczego pralnia i garderoba to nawiew?

Patrzę na normę PN-83/B-03430/Az3:2000

i jest tam napisane:

Odprowadzenie powietrza z bezokiennych pomieszczeń pomocniczych 15m3/h. Dopływ powietrza przez szczeliny w dolnej części drzwi.

 

Zakładając, że pralnia i garderoba to pomieszczenia bezokienne...

 

Nie problem można dać wywiew... Tyle że powtarzam, że wywiew nie suszy. Po czystym praniu chcemy przepuszczać brudne powietrze wyciągowe? Podobnie z ubraniami. Ja wywiewu bym nie dał. Nie tylko ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie znam, więc pytam i proszę o uzasadnienie.

Podobnie wiatrołap. Dać wywiew, czy nawiew? I dlaczego?

A spiżarka?

A może w pralni, garderobie, wiatrołapie i spiżarce dać i wywiew, i nawiew?

Jakie są wady i zalety tych 3 rozwiązań (sam nawiew, sam wywiew, nawiew i wywiew razem)?

 

Witrołap wywiew jak grzany.

 

Spiżarka nic lub nawiew. Zależy też co to za spiżarka, co tam będzie.

 

Nie daje się i wywiewu i nawiewu w tym samym pomieszczeniu chociaż czasem wyjątek można zastosować, np. sauna.

 

Do pralni nawiew bo suszy powietrze świeże najlepiej jak pralnia blisko łazienki to powietrze sobie potem podróżuje tam i jest wyrzucane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylację wykonałem ze znajomym. Projekt miałem z termokontrol - ale jak przeanalizował to ze znajomy to miałem za dużo wywiewów niepotrzebnych i przekonywał że bede miał za sucho zimą. Niepotrzebne wywiewy w garderobie spiżarni i pralnio-suszarni. Powiedział że w pralnio suszarni lepszy jest nawiew szybciej pranie schnie, w garderobie i spiżarni lepiej nawiew lub nic. a na długie odcinki lepiej dać podwójną rurę. niż pakować się w dodatkowe koszty w postaci skrzynek rozdzielczych i ocieplonych przewodów spiro do podłączenia. Jest to dom parterowy z zaadaptowanym strychem na 2pokoje i łazieneczkę. W wszystkie przewody schodzą do kotłowni w jednym rogu budynku.. a dodatkowe 3 przewody doszły ze względu na spore odcinki, na które wykorzystaliśmy pozostałości z krążków..

No i teraz nie wiem kto ma racje. Zapewne przekonam się ja się wprowadzę. Czy to będzie działać i nie będzie przewentylowane..

Taka instalacja działać będzie prawidłowo.

Masz oddzielną łazienkę na górę i dół, oraz komfortowe 50m3/h w każdej z nich.

Jeśli obie będą używane - nie będzie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Gdzieś na forum było tylko znaleźć nie mogę odnośnie łuków w kanałach -np że łuk 90* daje taki opór jak mniej więcej 3mb kanału położonego prosto. Czy ktoś ma gdzieś linka do tego przelicznika?

Jestem w trakcie układania wentylacji na kanałach fi 75 i skrzynka rozdzielcza wyszła mi 3m od wywiewu w kuchni (3xfi75) a 6m od wywiewu w łazience(3xfi75) czy jest sens jakoś zawijać przewód kuchenny żeby osiągnąć mniej więcej podobne opory jak w kuchni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Gdzieś na forum było tylko znaleźć nie mogę odnośnie łuków w kanałach -np że łuk 90* daje taki opór jak mniej więcej 3mb kanału położonego prosto. Czy ktoś ma gdzieś linka do tego przelicznika?

Jestem w trakcie układania wentylacji na kanałach fi 75 i skrzynka rozdzielcza wyszła mi 3m od wywiewu w kuchni (3xfi75) a 6m od wywiewu w łazience(3xfi75) czy jest sens jakoś zawijać przewód kuchenny żeby osiągnąć mniej więcej podobne opory jak w kuchni?

 

W łazience dałbym mocniejszy wywiew niż w kuchni... Można lekko przygiąć. To nie apteka jednak :) Nie przesadzajmy z centymetrami. Tak łuk 90' to powiedzmy 3mb kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dac znac czy chłodzenie podłogą PC PW działa.

Otóż działa. W upały 35st. podłoga przyjemnie chłodna. W domu 25st. Moze szału nie ma ale jak sasiedzi zachodza to szok , że jak klimka w domu. Skraplanie na płytkach niestety wystepuje ale da sie przezyc. Trzeba podniesc temp. ale to tez nie jest upierdliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...