Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Miałem dac znac czy chłodzenie podłogą PC PW działa.

Otóż działa. W upały 35st. podłoga przyjemnie chłodna. W domu 25st. Moze szału nie ma ale jak sasiedzi zachodza to szok , że jak klimka w domu. Skraplanie na płytkach niestety wystepuje ale da sie przezyc. Trzeba podniesc temp. ale to tez nie jest upierdliwe

 

Czyli jednak występuje. A ktoś się gdzieś ze mną kłócił że nie... Jak wilgotność w domu ile %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To niespecjalnie , delikatnie mówiąc.

Wtrakcie upałów miałem bez chłodzenia 24C w sypialniach i 26C w salonie (z uwagi na otwarte non stop drzwi na taras) i też wiele osób, pytało, czy czymś chlodzę.

 

Wiem. Ja pisałem na poczatku sezonu . Trochę mi sie ta chałupa nagrzewa. Moim zdaniem przez brak wietrzenia (WM) i silkę która mocno łapie temperatuję (akumulacja) Tv lcd stary chodzi 8g. dziennie i tez jest niezły z niego grzejnik. W kwietniu czy maju miałem 27st. bez chłodzenia,. (jeszcze nie było uruchomione) tyle co na zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam poddasza uzytkowego i domu szkieletowego.

 

 

 

Powiedzcie jaki powinien byc spręż przy wydajnosci 160m3.

mam problem ze spoadkiem wydajnosci reku. Nie wiem dlaczego. Czerpnia i wyrzutnia czyszczona jakiś czas temu , była tam masakra na siatce.

Teraz na noc mam 160m3 ustawione i spręż nawiewu 220Pa a wywiewu 150Pa. Czy to nie za duzo?

Reku Brink Exellent 300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam. Na etapie wylewania stropu zakupiłem projekt wentylacji z rekuperacją w celu zrobienia przepustów w trakcie lania betonu.

Nadszedł czas na rozkładanie kanałów. Po zapoznaniu się z wątkiem na forum zdecydowałem się ułożyć je samemu.

Dom ma pow. 192m2. Uzytkowników 3 (docelowo 4-5) + 3 małych zwierząt. System kanałów robiony na Pe-flex. Centrala ma być w przejściu pomiędzy domem, a garażem. Nad reku dwie rury 200 prowadzą nad strop. W wylewce na stropie ma być skrzynka rozdzielcza i kolektor do obsługi parteru, a z nich kontynuacja pionow 2 rurami 200 nad drugi lekki strop i tam kolejna skrzynka rozdzielcza i kolektor do obsługi piętra.

Prosiłbym o weryfikację co poprawić w projekcie.

Czy przekroje są wystarczające ?

Czy wymiany podane w m3/h są odpowiednie ?

Czy stosunek nawiewów do wywiewów jest ok ?

Czy długość kanałów można trochę zmodyfikować, tj, poprowadzić trochę innymi trasami ?

 

Taki sam temat założyłem kilka dni temu na innym forum, chciałbym jednak zapytać forumowiczów Muratora o ocenę.

 

parter anemostaty.jpg

 

pietro anemostaty i rozkład peflex.jpg

 

przekroj.jpg

 

reku tabela.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mam pytanie:

Czy lepiej stosować skrzynke rozprężna(2x75/1) i zrobic nawiew/anemostat w jednym miejscu sypialni czy zrobic dwa osobne nawiewy/anemostaty w różnych miejscach?

Jakie sa korzyści/straty obu rozwiązań?

Jak to powinno wyglądać w przypadku wywiewów w łazience(3x75)? Jeden wspólny centralny wywiew czy 3 osobne np: 1 nad kibelkiem, 1 nad prysznicem i 1 nad umywalka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mam pytanie:

Czy lepiej stosować skrzynke rozprężna(2x75/1) i zrobic nawiew/anemostat w jednym miejscu sypialni czy zrobic dwa osobne nawiewy/anemostaty w różnych miejscach?

Jakie sa korzyści/straty obu rozwiązań?

Jak to powinno wyglądać w przypadku wywiewów w łazience(3x75)? Jeden wspólny centralny wywiew czy 3 osobne np: 1 nad kibelkiem, 1 nad prysznicem i 1 nad umywalka ?

 

do sypialni 2x75/125mm anemostat

 

w łazience 3x75/125mm jeden

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na etapie wylewania stropu zakupiłem projekt wentylacji z rekuperacją w celu zrobienia przepustów w trakcie lania betonu.

Nadszedł czas na rozkładanie kanałów. Po zapoznaniu się z wątkiem na forum zdecydowałem się ułożyć je samemu.

Dom ma pow. 192m2. Uzytkowników 3 (docelowo 4-5) + 3 małych zwierząt. System kanałów robiony na Pe-flex. Centrala ma być w przejściu pomiędzy domem, a garażem. Nad reku dwie rury 200 prowadzą nad strop. W wylewce na stropie ma być skrzynka rozdzielcza i kolektor do obsługi parteru, a z nich kontynuacja pionow 2 rurami 200 nad drugi lekki strop i tam kolejna skrzynka rozdzielcza i kolektor do obsługi piętra.

Prosiłbym o weryfikację co poprawić w projekcie.

Czy przekroje są wystarczające ?

Czy wymiany podane w m3/h są odpowiednie ?

Czy stosunek nawiewów do wywiewów jest ok ?

Czy długość kanałów można trochę zmodyfikować, tj, poprowadzić trochę innymi trasami ?

 

Taki sam temat założyłem kilka dni temu na innym forum, chciałbym jednak zapytać forumowiczów Muratora o ocenę.

 

[ATTACH=CONFIG]365701[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]365702[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]365703[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]365704[/ATTACH]

 

Kanały zapewne można rozprowadzić bardziej optymalnie jak pójdą w wylewce... Nie ma co dokładać niepotrzebnych mb... Nawiew powinien być równy wywiewowi względnie jedna rureczka więcej na wywiewie nic poza tym. Czyli powiedzmy wychodzi nam 12 przewodów nawiew to i wywiew 12 przewodów. Projekt pozostawia wiele do życzenia. Wentylację projektujemy dla ludzi bardziej niż dla kubatury przynajmniej jak chodzi o domy. Natomiast samo rozprowadzenie na flexach jest dobrym rozwiązaniem. Przy 2 skrzynkach rozdzielczych i kolektorach trzeba dobrze umieć podzielić to powietrze w miarę równo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.*

Mam mały dom 220m3 kubatury, w którym mieszkają 4 osoby pies i dwa koty. Zimą pomimo wietrzenia są duże problemy z nadmiarem wilgoci. Decyzja zapadła będzie wentylacja mechaniczna, którą będę robił sam. Rekuperator będzie na strychu nad poddaszem. Z tego strychu będę schodził w dół z kanałami wentylacyjnymi. Chcę wiać od 100m3 do 300m3. Na kanałach z pe 75/63 wszystko sobie ładnie rozplanowałem, wychodzi mi 6 nawiewów i 6 wywiewów. Ale cały czas myślę czy nie lepiej zrobić to na kanałach elastycznych typu fleks. Jak rozwiązuje się w takim przypadku skrzynki rozdzielcze i podłączenia anemostatów? Jak* w instalacji na kanałach elastycznych realizuje się podłączenie do rozdzielaczy zarówno kanałów 80 jak i 125? Która instalacja będzie miała niższe opory? Bardzo proszę o radę co do wyboru pe75/63 czy kanały elastyczne oraz jak w wypadku kanałów elastycznych rozwiązać podłączenie ich do centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich pięknie!

To mój pierwszy wpis na forum chociaż śledzę kilka wątków od kilku miesięcy. Budowę rozpocznę początkiem 2017.

Mam pytanie czy zrównoważenie nawiewów i wywiewów powinno być zachowane również w obrębie jednej kondygnacji?

Dom z poddaszem użytkowym, otwarte schody dwubiegowe z parteru na poddasze. Na dole salon z kuchnią, pokój, łazieneczka, wiatrołap, pom. gospodarcze(kondensat, reku, odkurzacz), spiżarka pod schodami.U góry jedna łazienka, trzy sypialnie (jedna dwuosobowa z garderobą). Dla budynku równowaga się układa ale na kondygnacjach niekoniecznie:

 

Parter wywiewy: 3x75(łaz.)+2x75(kuch)+1x75(gosp)+1x75(wiatrołap)=7x75

Parter nawiewy: 3x75(salon)+1x75(pokój)=4x75

 

Piętro wywiewy: 3x75(łaz.)

Piętro nawiewy: 2x75+2x75+2x75(sypialnie)=6x75

 

Projekt "Dom w zielistkach 3" z Archonu powiększony o 8 m2 czyli niecałe 130 m2. Rodzinka 2+2. Kubatura wentylowana/ogrzewana 370 m3. Myślę o Airpacku 300 lub JanGazie 350.

Pozdrawiam Jarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich pięknie!

To mój pierwszy wpis na forum chociaż śledzę kilka wątków od kilku miesięcy. Budowę rozpocznę początkiem 2017.

Mam pytanie czy zrównoważenie nawiewów i wywiewów powinno być zachowane również w obrębie jednej kondygnacji?

Dom z poddaszem użytkowym, otwarte schody dwubiegowe z parteru na poddasze. Na dole salon z kuchnią, pokój, łazieneczka, wiatrołap, pom. gospodarcze(kondensat, reku, odkurzacz), spiżarka pod schodami.U góry jedna łazienka, trzy sypialnie (jedna dwuosobowa z garderobą). Dla budynku równowaga się układa ale na kondygnacjach niekoniecznie:

 

Parter wywiewy: 3x75(łaz.)+2x75(kuch)+1x75(gosp)+1x75(wiatrołap)=7x75

Parter nawiewy: 3x75(salon)+1x75(pokój)=4x75

 

Piętro wywiewy: 3x75(łaz.)

Piętro nawiewy: 2x75+2x75+2x75(sypialnie)=6x75

 

Projekt "Dom w zielistkach 3" z Archonu powiększony o 8 m2 czyli niecałe 130 m2. Rodzinka 2+2. Kubatura wentylowana/ogrzewana 370 m3. Myślę o Airpacku 300 lub JanGazie 350.

Pozdrawiam Jarek.

 

Witaj na forum. Czemu w spypialniach u góry powrzucałeś w każdym z przypadków 2x75mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybka reakcja osczednyGrześ:-)

Sypialnia z garderobą 2x75, pokoje dzieci 1x75+1x75, zrezygnować z wywiewu w wiatrołapie?

Co byś proponował?

 

Sypialnia małżeńska 2x75mm pozostałe pokoje 1x75mm na górze. Co do wywiewów to nie wiem co będziesz miał w tym pomieszczeniu gospodarczym ja zapewne nie dawałbym tam wywiewu... Wiatrołap jak grzany to wywiew warto dać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sypialnia małżeńska 2x75mm pozostałe pokoje 1x75mm na górze. Co do wywiewów to nie wiem co będziesz miał w tym pomieszczeniu gospodarczym ja zapewne nie dawałbym tam wywiewu... Wiatrołap jak grzany to wywiew warto dać.

 

W pom. gospodarczym będzie piec gazowy kondensacyjny, wanna dla psa i różne brudy, reku, odkurzacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pom. gospodarczym będzie piec gazowy kondensacyjny, wanna dla psa i różne brudy, reku, odkurzacz.

 

Ja idziesz w gaz... no to tam przy kondensacie jakaś wentylacja musi być więc ten wywiew być także musi :). Domu jeszcze nie masz więc to grzanie gazem możesz przemyśleć na rzecz lepszej izolacji (nie wiem jakie zakładasz) i oszczędniejszego grzania np. prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja idziesz w gaz... no to tam przy kondensacie jakaś wentylacja musi być więc ten wywiew być także musi :). Domu jeszcze nie masz więc to grzanie gazem możesz przemyśleć na rzecz lepszej izolacji (nie wiem jakie zakładasz) i oszczędniejszego grzania np. prądem.

 

Tak poza tematem:-) płyta fundamentowa na 12 cm Xps + 15 cm eps na płycie pod posadzką z wodną podłogówką, ściany 20 cm grafit 0.031, dach 35 cm wełna 0.033. Gaz w działce blisko domu + tani kondensat wychodzi ok. 13 tys. taniej niż tcap 9 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...