Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wywiewne oczywiście że będą się brudzić... Można czyścić pefelxa swego rodzaju wyciorem takim małym kominiarskim na kulkę zakładamy jakiś materiał i czyścimy, Skrzynki da się zrobić z rewizją - wiem bo robię sobie czasem chociaż mam dla nich inne nieco przeznaczenie ale się da.

O takim wyciorze właśnie myślałem tylko czy da się go wsadzić przez anemostat stropy są akurat monolityczne więc chyba najkorzystniejsze ok 10cm gr.bo przy innych np z karton gipsu gr ok.30cm to już raczej nie realne A jeśli chodzi o rewizję to w skrzynce rozdzielczej nie ma problemu zrobić rewizję tylko w podłodze aby dostać się do skrzynki chyba ze dajesz skrzynkę rozdzielcza w ścianie w takiej skrzynce jak do rozdzielaczy C.O.tylko potrzebna grybsza sciana i robi sie wiecej zagiec na flexach i bylby chyba problem z podlaczeniem glownej rury spiro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam a ja mam pytanie czy te kanały elastyczne da się w przyszłości wyczyscic np. wpychając jakąmś szczotę przez anemostat bo od drugiej strony to raczej nie bardzo chyba że będzie dostęp do skrzynek rozdzielczych i skrzynki będą rozbierane.

nie ma w tym ani magii ani nie trzeba wynajdowac kola na nowo - https://www.youtube.com/watch?v=A4UnWiqrpAI

Edytowane przez gambit565
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich. Dziękuje z góry za pomoc ponieważ od osób na tym forum można bardzo wiele się nauczyć.

Mam projekt wentylacji z projektem domu na rurach sztywnych spiro jednak zmieniam na flex Choć kusiło mnie dać spiro wzdłuż sciany kolankowej fi 160-200 a dalej do poszczególnych pomieszczeń płaskimi wentylacyjnymi,aby póżniej ewentualnie jak najmniej stracić na wysokości pomieszczen..

Dom parterowy z poddaszem może kiedyś.. strop monolityczny,rury będe rozprowadzał na stropie i przykryje wełną ok 30cm.

Wywiewy

Wiatrołap 1x75

kuchnia 2x75

Łazienka 2x75

Łazienka 3x75

Nawiewy

Suszarnia 1x75

Salon 2x75x2

Sypialnia 2x75

Pokoje dziecinne po 1x75

Pytania, garderoba przy sypialni raczej bez drzwi otwarta ,pomieszczenie 1.14 jakaś pewnie graciarnia,i spiżarnia czy coś dać?

Reku w garażu ogrzewanym,blisko jest komin który będzie nie używany czy moge podłączyć się z wyrzutnią z reku?

[ATTACH=CONFIG]367738[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]367739[/ATTACH]

Wstawiłem oba projekty.

Proszę o porady i sugestie.Dziękuje za pomoc.

Pomoże,doradzi ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich. Dziękuje z góry za pomoc ponieważ od osób na tym forum można bardzo wiele się nauczyć.

Mam projekt wentylacji z projektem domu na rurach sztywnych spiro jednak zmieniam na flex Choć kusiło mnie dać spiro wzdłuż sciany kolankowej fi 160-200 a dalej do poszczególnych pomieszczeń płaskimi wentylacyjnymi,aby póżniej ewentualnie jak najmniej stracić na wysokości pomieszczen..

Dom parterowy z poddaszem może kiedyś.. strop monolityczny,rury będe rozprowadzał na stropie i przykryje wełną ok 30cm.

Wywiewy

Wiatrołap 1x75

kuchnia 2x75

Łazienka 2x75

Łazienka 3x75

Nawiewy

Suszarnia 1x75

Salon 2x75x2

Sypialnia 2x75

Pokoje dziecinne po 1x75

Pytania, garderoba przy sypialni raczej bez drzwi otwarta ,pomieszczenie 1.14 jakaś pewnie graciarnia,i spiżarnia czy coś dać?

Reku w garażu ogrzewanym,blisko jest komin który będzie nie używany czy moge podłączyć się z wyrzutnią z reku?

[ATTACH=CONFIG]367738[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]367739[/ATTACH]

Wstawiłem oba projekty.

Proszę o porady i sugestie.Dziękuje za pomoc.

 

Może być. Do garderoby nic nie daj lub jeśli dasz nawiew to ujmij z sypialni 1.

 

Instalacja na flexach ze skrzynkami rozdzielaczowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być. Do garderoby nic nie daj lub jeśli dasz nawiew to ujmij z sypialni 1.

 

Instalacja na flexach ze skrzynkami rozdzielaczowymi.

Dzięki.Czy pomieszczenie 1.14 tam będzie jakaś szafa i wejście na strych,i 1.5 spiżarnia zostawic bez.?

Co z wyrzutnia na kominie dac tzw.strażaka aby nie zawiewało do środka i się wpiąc myśle że komin będzie wspomagał wentylatory, czy nie kombinować i poziomo w ścianie? Skrzynki z wyjściem fi 200?.Ponieważ najpierw rozprowadze rury a nad reku jeszcze się zastanawiam,jednak większość 400 ma fi. 200?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rekuperator na strychu i chcę tam użyć rur flex izolowanych wełną. Mam pytanie do zawodowców - czy powinno się stosować przewody perforowane, czy nieperforowane ? Ja mam wszystkie perforowane - zabrakło mi tylko na odcinku "skrzynka rozprężna nawiewu - rekuperator". Zastanawiam się teraz jaki dokupić i czy jest sens wymieniać te które już mam? Czy rzeczywiście jest jakiś problem z zasysaniem wełny na czerpni i jak się ma perforacja przewodu do strat ciepła?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rekuperator na strychu i chcę tam użyć rur flex izolowanych wełną. Mam pytanie do zawodowców - czy powinno się stosować przewody perforowane, czy nieperforowane ? Ja mam wszystkie perforowane - zabrakło mi tylko na odcinku "skrzynka rozprężna nawiewu - rekuperator". Zastanawiam się teraz jaki dokupić i czy jest sens wymieniać te które już mam? Czy rzeczywiście jest jakiś problem z zasysaniem wełny na czerpni i jak się ma perforacja przewodu do strat ciepła?

 

Chcesz zastosować przewody izolowane elastyczne mam rozumieć perforowane z wełną i folią aluminiową. Jeśli tak to nic nie stoi na przeszkodzie. Inną opcją są flexy zaopatrzone w izolację ktrórą się na nie nakłada. Jak zrobisz jak należy to nie będzie zasysania wełny. Możesz zrobić na antybakteryjnych elastykach a tam perforacji nie ma. Ja je wykorzystuję przy kanałówkach. Jakby coś było niejasne to pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz zastosować przewody izolowane elastyczne mam rozumieć perforowane z wełną i folią aluminiową.

 

Dokładnie tak - całą instalację mam z PE-FLEX, a tylko rury przyłączone do rekuperatora robię z aluminiowych fabrycznie izolowanych wełną. Czyli Twoim zdaniem nie ma żadnego znaczenia czy perforowany, czy nieperforowany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłbym nawiew na antybakteryjnym elastyku izolowanym (nie ma perforacji) lub na sztywnym spiro plus ocieplenie (nie doczytałem że chodzi o połączenie reku ze skrzynką myślałem że mowa o zwykłych kanałch 75mm...) Co do wełny w perforacjach znam jeden przypadek że ktoś był uczulony i mikroelementy wełny z wentylacji to powodowały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co ma być perforowany dolot z czerpni do reku i z reku do wyrzutni? Co to daje?

 

Podłączenie elastykiem jest łatwiejsze. Kolega pyta o perforację ze względu na ewentualne dostawanie się mikro drobinek wełny do obiegu świeżego powietrza. Z reku do wyrzutni nie ma znaczenia. Co do samego przewodu to ten elastyczny działa jako tłumik sam w sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co ma być perforowany dolot z czerpni do reku i z reku do wyrzutni? Co to daje?

 

Kupiłem po prostu rurę elastyczną izolowaną (perforowaną) nie mając świadomości, że istnieją dwa rodzaje. Teraz muszę dokupić kawałek i zauważyłem że w sklepie są też nieperforowane więc chciałbym wiedzieć jakie to ma znaczenie. W sieci udało mi się tylko znaleźć informację że perforowane lepiej tłumią hałas, ale też mogą wciągać do środka przez perforację odrobiny wełny co wydaje mi się logiczne. Moim zdaniem pół biedy kiedy jest to na odcinku czerpnia-rekuperator bo mamy jeszcze filtry, ale już na odcinku nawiew-skrzynka rozprężna może już być problemem.

Dlatego pytam praktyków, czy to rzeczywiście ma znaczenie i które stosują ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem po prostu rurę elastyczną izolowaną (perforowaną) nie mając świadomości, że istnieją dwa rodzaje. Teraz muszę dokupić kawałek i zauważyłem że w sklepie są też nieperforowane więc chciałbym wiedzieć jakie to ma znaczenie. W sieci udało mi się tylko znaleźć informację że perforowane lepiej tłumią hałas, ale też mogą wciągać do środka przez perforację odrobiny wełny co wydaje mi się logiczne. Moim zdaniem pół biedy kiedy jest to na odcinku czerpnia-rekuperator bo mamy jeszcze filtry, ale już na odcinku nawiew-skrzynka rozprężna może już być problemem.

Dlatego pytam praktyków, czy to rzeczywiście ma znaczenie i które stosują ?

Pisałem możesz dać spiro sztywne izolacja, przewód nie perforowany, perforowany jak nie boisz się uczuleń ewentualnych czy elastyk antybakteryjny. Ja mam normalny elastyczny perforowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja am jeszcze pytanie.

 

Czy przewody od rozdzielaczy do reku musza być jednej długości czy mogą być różnej. I jakie lepsze sztywne czy elastyczne. Napewno izolowane beda. Czy sa jakieś max długości czy jeśli będzie to np ok 5m to tez będzie ok

Edytowane przez cob_ra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja am jeszcze pytanie.

 

Czy przewody od rozdzielaczy do reku musza być jednej długości czy mogą być różnej. I jakie lepsze sztywne czy elastyczne. Napewno izolowane beda. Czy sa jakieś max długości czy jeśli będzie to np ok 5m to tez będzie ok

 

Nie muszą być jednej długości. Ja wole elastyczne na nawiew antybakteryjny izolowany a na wyrzut może iść zwykły izolowany. Ze sztywnymi spiro zawsze więcej zabawy będzie dla kogoś kto nie robi tego codziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...